• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Mazowieckie: Alarm przeciwpowodziowy w 7 nadwiślańskich gminach pow. płockiego

pc

28.05.2019 11:45 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Mazowieckie: Alarm przeciwpowodziowy w 7 nadwiślańskich gminach pow. płockiego

Partnerzy portalu

Mazowieckie: Alarm przeciwpowodziowy w 7 nadwiślańskich gminach pow. płockiego - GospodarkaMorska.pl

W związku ze wzrostem poziomu Wisły, na terenie 7 nadwiślańskich gmin powiatu płockiego ogłoszono we wtorek stan alarmu przeciwpowodziowego. Czoło spływającej rzeką fali wezbraniowej dotarło w okolice Wyszogrodu. Szczyt kulminacji prognozowany jest tam od środy do czwartku.

Alarm przeciwpowodziowy ogłoszono w położonych nad Wisłą gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów – poinformowało PAP biuro spraw obronnych i zarządzania kryzysowego starostwa w Płocku.

W zarządzeniu starosty płockiego wyjaśniono, że stan alarmu przeciwpowodziowego został ogłoszony "w związku z przekroczeniem stanu alarmowego na rzece Wiśle w powiecie płockim oraz niekorzystnymi prognozami hydro-meteorologicznymi dla regionu".

Z uwagi na stały przybór Wisły na terenie 7 nadwiślańskich gmin powiatu płockiego jeszcze w poniedziałek wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe.

"Na teren powiatu płockiego dotarło już czoło fali wezbraniowej na Wiśle" – powiedział we wtorek PAP kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie w Płocku Jan Jerzy Ryś.

Jak dodał, szczyt kulminacji spodziewany jest tam od środy do czwartku – według wcześniejszych prognoz, rzeka w Wyszogrodzie może osiągnąć poziom 610 cm w środę, a 615 cm w czwartek, przy stanie alarmowym wynoszącym tam 550 cm.

"Jeżeli te prognozy potwierdziłyby się, to do korony wałów przeciwpowodziowych będzie jeszcze trochę zapasu" – ocenił Ryś. Przyznał zarazem, że wójtowie nadwiślańskich gmin powiatu płockiego zgłaszają ostatnio obawy związane ze stanem wałów przeciwpowodziowych, które penetrują bobry.

Według Jana Piątkowskiego, dyrektora wydziału zarządzania kryzysowego i spraw obronnych w Urzędzie Miasta Płocka, czoło fali wezbraniowej spodziewane jest w tym mieście do czwartku, a jej kulminacja może przekroczyć tam wówczas stany alarmowe o kilkanaście do kilkudziesięciu centymetrów.

W ocenie Piątkowskiego, wysokość fali wezbraniowej na Wiśle w rejonie Płocka będzie zależała głównie od pracy stopnia wodnego we Włocławku i ilości wody, która będzie zrzucana za zaporę, a także od ewentualnych opadów deszczu.

W 2010 r. po przerwaniu przez Wisłę w środkowym jej biegu wału w miejscowości Świniary, powódź dotknęła dwukrotnie gminy Gąbin i Słubice w powiecie płockim - w maju i czerwcu. W obu gminach zostało wówczas zalanych ponad 20 miejscowości i mniej więcej 6 tys. ha, zamieszkałych przez 4 tys. osób. Ewakuowano wtedy ponad 2,5 tys. osób i ponad 2,3 tys. zwierząt. Usuwanie skutków tej powodzi, w tym naprawa infrastruktury przeciwpowodziowej i dróg, a przede wszystkim odbudowa domów, trwało kilka lat.

W Płocku ma początek Zbiornik Włocławski, największy sztuczny akwen w Polsce, który rozciąga się do Włocławka (Kujawsko-pomorskie). Ma on 58 km długości i 1,2 do 2 km szerokości. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową włocławskiej tamy i elektrowni.

Co roku w rejon środkowej Wisły w okolicach Płocka i Zbiornika Włocławskiego z górnego odcinka rzeki spływa dużo piasku, a skutkiem są miejscowe wyniesienia dna rzeki, co przy obfitych i długotrwałych wezbraniach wody stanowi zagrożenie powodziowe dla okolicznych terenów.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.