• <
CTM_980X120_gif_2020

Główne uderzenie huraganu Dorian może ominąć Florydę

Strona główna MW, służby morskie Główne uderzenie huraganu Dorian może ominąć Florydę
Główne uderzenie huraganu Dorian może ominąć Florydę - GospodarkaMorska.pl

pc

31.08.2019 Źródło: PAP

Według doniesień meteorologów huragan Dorian przybrał w sobotę rano na sile i porusza się z prędkością ok. 240 km na godz., zmienił jednak kierunek, dzięki czemu główne jego uderzenie prawdopodobnie ominie Florydę.

Gubernator tego stanu Ron DeSantis ostrzegł jednak, że niebezpieczeństwo nie minęło.

Według sobotniego komunikatu Krajowego Centrum Huraganów (NHC) prędkość wiatru towarzyszącego Dorianowi wzrosła do prawie 241,5 km na godz., a w porywach wynosiła jeszcze więcej. Zbliża to go do huraganu najwyższej kategorii 5, z wiatrem o prędkości 252,6 km/godz. lub większej.

DeSantis apelował do mieszkańców Florydy o czujność. Wskazał, że huragan może jeszcze zmienić kurs, a jeśli nawet nie dotrze do tego stanu, może wywołać niebezpieczne fale sztormowe i powodzie.

„Z prognoz wynika, że uderzenie w jednym lub drugim kierunku może mieć naprawdę znaczące konsekwencje” – mówił cytowany przez stację NBC News DeSantis na sobotniej konferencji prasowej.

Gubernator zwrócił uwagę, że szczególne zagrożenie powstałoby, gdyby Dorian skierował się na zachód.

DeSantis zapowiedział wcześniej ogłoszenie stanu wyjątkowego obejmującego całe terytorium Florydy. W sobotę dodał, że lokalne władze wydały obowiązkowy nakaz ewakuacji w całym hrabstwie Broward, a także w części hrabstwa Martin. Inne obszary, np. w hrabstwach St. Lucie i Osceola, objęte zostały zaleceniem dobrowolnej ewakuacji.

Jak wyjaśniło NHC, mimo zauważalnych zmian w prognozach nie można wykluczyć, że Dorian nawiedzi wybrzeże Florydy. Wciąż zagraża stanom Georgia i Karolina Północna.

Jednocześnie ostrzeżono, aby mieszkańcy Florydy nie zaprzestali przygotowań do uderzenia możliwego po weekendzie.

W sobotę o godz. 8 czasu miejscowego (godz. 14 w Polsce) Dorian znajdował się 450 km na wschód od północno-zachodnich Bahamów i ponad 710 km na wschód od West Palm Beach. W weekend ma się przemieszczać w kierunku zachodnim, zbliżając się w poniedziałek do wschodniego wybrzeża Florydy. Na początku przyszłego tygodnia według prognoz skręci na północ, co może przynieść niebezpieczną falę sztormową, niszczycielskie wiatry o sile huraganu, ulewy i powodzie.

Kiedy szalejący na Oceanie Atlantyckim żywioł nabrał siły w piątek, uznano go za huragan kategorii 4.

Z powodu zagrożenia związanego z Dorianem prezydent USA Donald Trump odwołał swoją wizytę w Polsce, zapowiedzianą w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.

Jak podała agencja Associated Press, Trump w sobotę udał się śmigłowcem z prezydenckiej rezydencji Camp David w stanie Maryland do należącego do niego klubu golfowego w stanie Wirginia. Biały Dom nie poinformował, co prezydent zamierza tam robić.

AP pisze, że Trump ma wrócić do Camp David jeszcze w sobotę na spotkanie w sprawie huraganu, a w niedzielę uda się do Waszyngtonu, by wziąć udział w posiedzeniu Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA).

Źródło:
PAP
 Ropa brent 43,49 $ baryłka  0,51% 12:54
 Cyna 18245,00 $ tona 0,44% 16 wrz
 Cynk 2505,00 $ tona 0,08% 16 wrz
 Aluminium 1759,00 $ tona -0,45% 16 wrz
 Pallad 2352,30 $ uncja  0,43% 12:54
 Platyna 944,85 $ uncja  0,66% 12:54
 Srebro 27,28 $ uncja  0,11% 12:54
 Złoto 1959,45 $ uncja  0,41% 12:54

Dziękujemy za wysłane grafiki.