• <
CTM_980X120_gif_2020

Awaria oczyszczalni w Warszawie. Ścieki wpadają do Wisły

Strona główna MW, służby morskie Awaria oczyszczalni w Warszawie. Ścieki wpadają do Wisły
Awaria oczyszczalni w Warszawie. Ścieki wpadają do Wisły - GospodarkaMorska.pl

pc

28.08.2019 Źródło: PAP

Zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie przeprowadza kontrolowany spust ścieków do Wisły wskutek awarii kolektora w oczyszczalni ścieków "Czajka" - poinformował w środę prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Ze względu na awarię, prezydent stolicy zwołał pilny sztab kryzysowy. Doszło do uszkodzenia kolektora, który przesyła część ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków "Czajka". "W związku z tym zarząd MPWiK podjął rano decyzję o tym, żeby dokonać kontrolowanego spustu nieczystości do Wisły" - przekazał Trzaskowski.

"Niestety wróciliśmy do tej sytuacji sprzed roku 2012, kiedy ta część ścieków była bezpośrednio odprowadzana do Wisły" - powiedział.

Pytany, w jakim tempie ścieki przedostają się do Wisły, odpowiedział, że to 3 metry sześcienne na sekundę. Do Płocka - jak wynika z obliczeń stołecznych władz - Wisła zanieczyszczona ściekami dotrze za ok. 50 godzin. "Przez cały czas współpracujemy z sanepidem, z wojewodą mazowieckim i innymi wojewodami po to, by oceniać wpływ tej awarii na kolejne miejscowości" - wskazał Trzaskowski.

Prezydent zapewnił, że woda w Warszawie jest pitna i bezpieczna. "To miejsce, w którym mamy do czynienia z tym upustem ścieków, jest poniżej ujęć wody" - wyjaśnił.

W zwołanym przez Trzaskowskiego sztabie udział wzięły wszystkie służby, również wojewody po to, aby ocenić wszystkie możliwe skutki i przyczyny awarii. "To jest dla nas najwyższy priorytet. Będziemy badali skutki tej awarii nie tyko dla Warszawy, ale we współpracy ze wszystkimi służbami, rządu również" - powiedział prezydent stolicy.

Kolejne posiedzenie sztabu ma się odbyć w czwartek.

Warszawski radny PiS, wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta powiedział PAP, że od prezydenta Trzaskowskiego żąda pilnego poinformowania opinii publicznej o przyczynach, skali oraz przewidywanego czasu usuwania awarii.

"Mam nadzieję, że problem zostanie szybko usunięty. Następnie, jako radni, będziemy oczekiwać wnikliwej kontroli, dlaczego doszło do takiej awarii w oddanej zaledwie 6 lat temu i kosztującej 3 mld złotych oczyszczalni. To niedopuszczalne, żeby w tak drogiej inwestycji, w tak krótkim czasie od zakończenia dochodziło do tak poważnych awarii" - podkreślił Kaleta.

Uczestnicząca w sztabie prezes MPWiK Renata Tomusiak powiedziała dziennikarzom, że obecnie służby i konsultanci przedsiębiorstwa wchodzą do tunelu - instalacji wybudowanej około 11 metrów pod dnem Wisły. Biegną tamtędy dwa kolektory, którymi są przesyłane ścieki. Jak zaznaczyła, nieznane są jeszcze przyczyny awarii. "Liczymy na to, że nie są to bardzo poważne uszkodzenia" - dodała.

Rzecznik Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Sergiusz Kieruzel przekazał PAP, że na miejscu pracują służby KZGW: sprawdzają, co się dzieje i pobierają próbki wody.

"Czajka" jest w północno-wschodniej części Warszawy, zajmuje 52,7 ha. Oprócz ścieków komunalnych z prawobrzeżnej i lewobrzeżnej części stolicy, do oczyszczalni tej dopływają także nieczystości z gmin ościennych: Legionowa, Zielonki i Marek oraz osady powstałe przy uzdatnianiu wody w Zakładzie Wodociągu Północnego w Wieliszewie.

Źródło:
PAP
 Ropa brent 41,48 $ baryłka  -0,72% 22:57
 Cyna 18125,00 $ tona -0,25% 21 wrz
 Cynk 2482,00 $ tona -1,19% 21 wrz
 Aluminium 1752,00 $ tona 0,40% 21 wrz
 Pallad 2234,50 $ uncja  0,16% 22:57
 Platyna 833,65 $ uncja  -3,57% 22:57
 Srebro 22,91 $ uncja  -6,53% 22:57
 Złoto 1867,10 $ uncja  -1,95% 22:57

Dziękujemy za wysłane grafiki.