• <

Komisja rozwoju regionalnego PE za powołaniem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Strona główna Prawo, polityka Komisja rozwoju regionalnego PE za powołaniem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji
Komisja rozwoju regionalnego PE za powołaniem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay.com

ew

06.07.2020 Źródło: PAP

Komisja rozwoju regionalnego Parlamentu Europejskiego opowiedziała się w poniedziałek za powołaniem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który ma służyć wsparciu finansowemu regionów najbardziej dotkniętych transformacją energetyczną.

Komisja poprała utworzenie Funduszu przy 27 głosach za, 7 przeciw i 8 wstrzymujących się.

Europosłowie w przyjętej rezolucji uznali, że Unia Europejska musi przejść do gospodarki neutralnej dla klimatu, jednocześnie nie dopuszczając do dalszego wzrostu różnic gospodarczo-społecznych między regionami.

W regionach silnie uzależnionych od wydobycia i spalania węgla kamiennego, węgla brunatnego czy torfu posłowie do PE proponują odstępstwo w przypadku inwestycji w działalność związaną z gazem ziemnym. Wiele państw unijnych, w tym Polska, podkreśla znaczenie wykorzystania błękitnego paliwa w transformacji energetycznej.

„Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to pierwszy ważny krok w inicjatywie Komisji Europejskiej na rzecz zielonej Europy. Dzisiaj komisja rozwoju regionalnego potwierdziła, że PE będzie nadal przodował we wdrażaniu porozumienia paryskiego, dążąc do społecznie sprawiedliwej i ekologicznej transformacji w naszych regionach. Dzięki zwiększonemu budżetowi będziemy w stanie skutecznie wspierać regiony, które najbardziej go potrzebują, ale przede wszystkim mocno wspierać naszych obywateli" - powiedział sprawozdawca rezolucji w PE Manolis Kefalogiannis (EPL).

Najprawdopodobniej we wrześniu odbędzie się głosowanie na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego nad projektem sprawozdania. W ten sposób PE przyjmie mandat do negocjacji ostatecznego kształtu Funduszu z Radą UE (państwami członkowskimi).

Mechanizm sprawiedliwej transformacji (Fundusz o wartości 40 mld euro będzie jego częścią) ma być finansowym ramieniem Europejskiego Zielonego Ładu. W założeniu KE ma to być dźwignią dla pozyskania ogromnych środków finansowych, aby wesprzeć przemiany na drodze do neutralności klimatycznej Unii Europejskiej.

W styczniowej propozycji budżet Funduszu miał wynosić 7,5 mld euro na siedem lat. W pierwotnej propozycji Polsce miały przypaść 2 mld euro. Jednak w związku z mobilizowaniem ogromnych środków na przezwyciężanie koronakryzysu KE zaproponowała zwiększenie funduszu do 40 mld euro, z czego do Polski miałoby trafić 8 mld euro.

KE oczekuje, że mechanizm sprawiedliwej transformacji zmobilizuje co najmniej 150 mld euro inwestycji publicznych i prywatnych.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.