• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie w Gdyni

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie w Gdyni
Zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie w Gdyni - GospodarkaMorska.pl

Gdynia kocha film, film kocha Gdynię. W przyszłym tygodniu Gdynia będzie gościć aktorów, twórców filmu i kinomanów, którzy przybędą na 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, a pod koniec tygodnia, za sprawą ekipy „Orzeł. Ostatni patrol”, Gdynia stanie się planem filmowym.
 
Zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie rozpoczęły się w czerwcu. Dzięki zaangażowaniu historyków, konsultantów oraz praktyków – osób, które służyły na bliźniaczym okręcie ORP „Sęp” – udało się pieczołowicie zrekonstruować wnętrze okrętu. Specjalnie w tym celu zaprojektowana i skonstruowana platforma hydrauliczna odwzorowuje zachowanie okrętu podczas wynurzeń, zanurzeń oraz w czasie wybuchów bomb głębinowych. W projekt zaangażowane jest Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, które wspomaga filmowców w realistycznym odwzorowaniu funkcjonowania okrętu oraz pracy załogi.
 
Po zdjęciach studyjnych, nadszedł czas na zdjęcia plenerowe. Filmowcy będą pracowali od 22 do 26 września w godzinach nocnych w pobliżu Portu Wojennego. W zdjęciach uczestniczyć będą okręty podwodne 3. i 8. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej. W związku z pracą ekipy w okolicy może być widoczny dym i słyszane odgłosy wystrzałów broni. Bez obaw! To tylko filmowi pirotechnicy.
 
Film fabularny "ORP Orzeł. Ostatni Patrol" w reżyserii Jacka Bławuta jest fascynującą opowieścią o słynnym okręcie i jego ostatniej – nieznanej szerzej - bohaterskiej misji. Dramaturgia filmu opiera się na informacjach i hipotezach dotyczących zaginięcia okrętu w czasie ostatniego patrolu. Zatopienie „Orła” mogło spowodować przemęczanie załogi, prosty błąd, awaria sprzętu, wejście na minę lub zmasowany atak wroga, czy też pomyłkowy atak z powietrza brytyjskiego samolotu. Film będzie się starał rzetelnie oddać całą drogę jaką prawdopodobnie przeszła załoga.
 
Za reżyserię odpowiada Jacek Bławut – zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za „Wirtualną wojnę” oraz Srebrnych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za „Jeszcze nie wieczór”. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska, autorka zdjęć do głośnego filmu Agnieszki Holland „W ciemności”, za który otrzymała m.in. nagrodę za najlepsze zdjęcia na FPFF w Gdyni. W rolach głównych zobaczymy załogę utalentowanych polskich aktorów, w tym m.in.: Tomasza Ziętka, Antoniego Pawlickiego, Tomasza Schuchardta, Mateusza Kościukiewicza, Rafała Zawieruchę, Adama Woronowicza, Filipa Pławiaka i wielu innych. Koproducentem filmu jest Gdyńskie Centrum Kultury.

Premiera filmu planowana jest na jesień 2020 roku. Postępy prac nad filmem można śledzić na oficjalnym profilu filmu na FB.

Źródło:
gdynia.pl

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28400,00 $ tona 1,65% 20 kwi
 Cynk 2825,00 $ tona -0,60% 20 kwi
 Aluminium 2324,00 $ tona -0,30% 20 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.