• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Wyżnikiewicz: stopa bezrobocia w Polsce ustabilizowała się

ew

23.03.2018 10:00 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Wyżnikiewicz: stopa bezrobocia w Polsce ustabilizowała się

Partnerzy portalu

Wyżnikiewicz: stopa bezrobocia w Polsce ustabilizowała się - GospodarkaMorska.pl

Stopa bezrobocia w Polsce, po dosyć wyraźnym obniżaniu w poprzednich miesiącach, ustabilizowała się - tak piątkowe dane GUS o 6,8-proc. bezrobociu w lutym skomentował dla PAP Bohdan Wyżnikiewicz prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych. Dodał, że w najbliższym czasie bezrobocie będzie spadać, ale redukcja będzie niewielka.

Jak poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w lutym 2018 r. wyniosła 6,8 proc. wobec 6,9 proc. w styczniu. Ponadto, jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w lutym 1.126,7 tys. wobec 1.133,7 tys. osób przed miesiącem.

"Stopa bezrobocia w Polsce po dosyć wyraźnym obniżaniu w poprzednich miesiącach ustabilizowała się. Jeżeli nastąpi dalsza redukcja, to będzie już stosunkowo nieduża" - ocenił Wyżnikiewicz.

Jak podkreślił szef IPAD już osiąga się poziom, w którym nie maleje bezrobocie w różnych powiatach o najwyższym w kraju od wielu lat bezrobociu, jak Szydłowiec czy Braniewo. "I nie ma żadnych szans na to, żeby to się szybko zmieniło" - zaznaczył.

Ekonomista zauważył, że wykwalifikowani pracownicy zostali już przez rynek pracy wchłonięci. "W sytuacji dużego popytu na pracę pracodawcy zwracają uwagę na kwalifikacje bezrobotnych, którzy starają się o zatrudnienie. A przy tak niskim bezrobociu, osoby o jakikolwiek kwalifikacjach i przydatności dla firm w poszukiwanych zawodach i zajęciach już zasilili rynek pracy. Ta rezerwa też się wyczerpuje" - powiedział.

Jak zaznaczył Wyżnikiewicz pojawia się też popyt na ludzi bez kwalifikacji np. w budownictwie. "Ale to nie jest w stanie zdecydowanie zmienić sytuacji" - ocenił

"W najbliższym czasie bezrobocie będzie spadać, ale te spadki będą co miesiąc-dwa o 0,1 pkt proc." - ocenił.

Dziękujemy za wysłane grafiki.