• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Wystawa malarstwa Adama Werki w Świnoujściu

ew

22.05.2018 08:31 Źródło: 8fow.wp.mil.pl

Partnerzy portalu

Wystawa malarstwa Adama Werki w Świnoujściu - GospodarkaMorska.pl

W najbliższą środę, 23 maja o godzinie 13.00, w świnoujskim Muzeum Rybołówstwa odbędzie się wernisaż wystawy "Wielkie dni małej floty w malarstwie Adama Werki".

Wystawę otworzą Prezes Fundacji im. Adama Werki prof. Joanna WERKA, Dyrektor świnoujskiego Muzeum Rybołówstwa Barbara ADAMCZEWSKA i Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kontradmirał Krzysztof ZDONEK.

Obecność wystawy w Świnoujściu jest efektem współpracy świnoujskich organizacji, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz Fundacji im. Adama Werki. Porozumienie, które było wstępem do zorganizowania wystawy, podpisali w marcu br. prezes fundacji - dr hab. Joanna Werka, kontradmirał Krzysztof Zdonek - dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, Barbara Adamczewska - dyrektor Muzeum Rybołówstwa Morskiego oraz dyrektor Fortu Gerharda Muzeum Obrony Wybrzeża - Piotr Piwowarczyk. Wystawa, ponad 70 prac, będzie eksponowana w świnoujskim muzeum do końca czerwca.

Adam Werka (1917-2000) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych marynistów w historii polskiej sztuki współczesnej i kreatorem naszych wyobrażeń o morzu. Nigdy nie doczekał się artystycznej konkurencji, mogącej przyćmić jego osiągnięcia plastyczne w odtwarzaniu scen morskich. W ciągu swojej długiej działalności artystycznej stworzył ponad 500 prac, które były publikowane w miesięczniku Morze, licznych publikacjach wydawanych przez MON oraz w innych publikacjach poświęconym sprawom morskim. Lata 1958-1978 to czas, gdy ilustracji morskich Adama Werki ukazało się w druku najwięcej. Okładki "Miniatur Morskich" stały się jego specjalnością i wyróżniały serię spośród innych publikacji tego czasu. Uprawiał styl morskiego malarstwa realistycznego. W twórczości wykształcił charakterystyczny dla siebie styl malowania statków i okrętów, rozpoznawalny dla czytelników czasopism i publikacji marynistycznych, który usiłują kontynuować współcześni malarze i graficy maryniści.

Fundacja Imienia Adama Werki powstała w 2017 r. z inicjatywy rodziny artysty. Głównym celem fundacji jest opieka nad spuścizną artystyczną malarza w celu zachowania jej w możliwie kompletnym i nienaruszonym stanie fizycznym dla przyszłych pokoleń, upowszechnianie wiedzy o dorobku artystycznym Adama Werki w społeczeństwie polskim i za granicą. Fundacja wspiera rozwój sztuki marynistycznej inspirowanej osiągnięciami artystycznymi Adama Werki wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz artystów pragnących rozwijać swój warsztat w kierunku malarstwa marynistycznego.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy.

Dziękujemy za wysłane grafiki.