• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Warzenie piwa ma pomóc w oczyszczaniu mórz i oceanów

pc

04.05.2018 17:18 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Warzenie piwa ma pomóc w oczyszczaniu mórz i oceanów

Partnerzy portalu

Warzenie piwa ma pomóc w oczyszczaniu mórz i oceanów - GospodarkaMorska.pl

Przełomowe odkrycie młodej badaczki z Belgii. Zdaniem dr Sary Vanderheyden w oczyszczaniu mórz i oceanów z substancji radioaktywnych pomóc ma… warzenie piwa. A to za sprawą młóta, czyli nierozpuszczalnych składników zacieru powstających przy produkcji tego napoju.

Vanderheyden odkryła, że młóto, wykorzystywane jako pasza dla zwierząt lub dodatek do wypieku chleba, jest bogate w azot, co umożliwia powstawanie w warunkach laboratoryjnych węgla aktywowanego. Sam węgiel to jednak za mało, aby pozbyć się radioaktywnych zanieczyszczeń z mórz i oceanów.

Jak podkreśla Vanderheyden, aby węgiel aktywowany zyskał właściwości eliminujące trujące substancje, trzeba go połączyć z innym pierwiastkiem. Dzięki temu „ulepszony” węgiel jest w stanie usuwać z wody radioaktywny cez, który stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi i morskich stworzeń. Zdaniem badaczki, aby oczyścić 1 000 litrów wody, wystarczy zaledwie pół kilograma takiego „ulepszonego” węgla aktywowanego.

Wyniki przełomowych badań to efekt pracy doktorskiej Sary Vanderheyden, którą obroniła w ubiegłym tygodniu. Podkreśla, że odpowiednio „ulepszony” węgiel aktywowany może być używany także do usuwania innych zanieczyszczeń, np. oczyszczania gleb skażonych po awarii w elektrowni jądrowej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.