• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Warszawa: Wystawa Statki Warszawskiej Wisły – od piątku na Wiśle

ew

05.07.2018 07:45 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Warszawa: Wystawa Statki Warszawskiej Wisły – od piątku na Wiśle

Partnerzy portalu

Warszawa: Wystawa Statki Warszawskiej Wisły – od piątku na Wiśle - GospodarkaMorska.pl

Historia ok. 50 statków pływających w przeszłości po stołecznym odcinku Wisły zostanie ukazana na wystawie multimedialnej, którą od piątku będzie można oglądać na warszawskiej przystani Nowa Fala oraz iBarce. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Do Dzieła!.

Jak podała w komunikacie Fundacja Do Dzieła!, ekspozycja organizowana jest w związku ze 190. rocznicą pojawienia się w Warszawie pierwszego parowca "Victory" oraz setną rocznicą powstałej w grudniu 1918 r. Flotylli Wiślanej. "Tym samym wystawa święci też obchody stulecia odzyskania niepodległości Polski" – dodał organizator.

Według Fundacji Do Dzieła! , na wystawie zaprezentowana zostanie historia ok. 50 statków, które w przeszłości pływały po warszawskim odcinku Wisły, a także portów i armatorów. "Ekspozycja będzie się odbywała w dwóch wyjątkowych miejscach na Wiśle - na iBarce, nowoczesnej jednostce pływającej wyposażonej w sprzęt multimedialny, oraz na Przystani Nowa Fala, przy bulwarze im. Pattona" – napisano w informacji dot. ekspozycji.

Poinformowano również, że część wystawy poświęconą portom i armatorom przygotowali autorzy książki pt. "Wiślane porty Warszawy": Anna Mistewicz i Zbigniew Tucholski. Z kolei za część dotyczącą statków odpowiada kpt. Waldemar Danielewicz - znawca żeglugi śródlądowej w Polsce, współredaktor strony internetowej poświęconej tej tematyce oraz posiadacz jednego z największych domowych archiwów dotyczących polskiej żeglugi.

Jak mówi, początki jego pasji sięgają lat 70. XX w. "Podczas postoju w porcie trafiłem na spotkanie, podczas którego załoga pewnego statku wspominała +stare, dobre czasy+. To były niesamowite opowieści, a że statki od najmłodszych lat były moją +miłością+, za punkt honoru postawiłem sobie, by historię żeglugi – często przekazywaną z ust do ust - uratować przed zapomnieniem" – powiedział Danielewicz.

Ekspozycji pt. "Statki Warszawskiej Wisły" towarzyszyć będą spotkania i prelekcje poświęcone historii pływających obiektów. Pierwsze z nich, pod hasłem "Wiślane Parowce", odbędzie się 25 lipca. Udział w nim wezmą m.in. kpt. Danielewicz oraz kpt. Stanisław Fidelis.

Ekspozycję współfinansowano ze środków m.st. Warszawy. Partnerami przedsięwzięcia są: iBarka oraz Przystań Nowa Fala.

Fundacja Do Dzieła! została utworzona w 2009 r. Do jej zadań należy m.in. organizowanie przedsięwzięć aktywizujących przestrzeń nadwiślańską, w tym warsztatów, spotkań, koncertów oraz plenerowych spektakli.

Dziękujemy za wysłane grafiki.