• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

W Sandomierzu – festiwal Dookoła Wody

jk

20.07.2017 12:38 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska W Sandomierzu – festiwal Dookoła Wody
W Sandomierzu – festiwal Dookoła Wody - GospodarkaMorska.pl

Parada i zwiedzanie tradycyjnych łodzi rzecznych, pokazy wodniackie nad Wisłą oraz koncerty zespołów folkowych, world music i wodniackich, odbędą się w ramach rozpoczynającej się piątek w Sandomierzu imprezy – Dookoła Wody Festival.

Nazwa festiwalu nawiązuje do przepływającej przez miasto Wisły, która przez stulecia była wykorzystywana do transportu towarów i przyczyniła się do rozwoju gospodarczego Sandomierza.

Tegoroczna edycja organizowanego po raz dziewiąty festiwalu wpisuje się w Rok Rzeki Wisły – cykl wydarzeń odbywających się w nadwiślańskich województwach, z okazji 550. rocznicy pierwszego wolnego flisu na Wiśle. W związku z inicjatywą działa fundacja o tej samej nazwie. W czerwcu ub. roku Sejm przyjął uchwałę ustanawiając rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły. Była to inicjatywa społeczna, poparta m.in. przez samorządy.

Festiwalowe wydarzenia będą odbywały się w Sandomierzu głównie na nadwiślańskim Bulwarze im. Józefa Piłsudskiego.

W piątek wieczorem przedsięwzięcie zainauguruje koncert na krakowskim galarze nazwanym „Solny”, z piosenkami z miejsc leżących w zlewni Wisły: Zakopanego, Sandomierza, Gdańska i Gdyni. Wystąpią m. in.: Ola Członka (lira korbowa, biały śpiew), Flis Kiss Trio (tradycje rzeki), Krzysztof Trebunia-Tutka & Jasiek Trebunia-Tutka (Kapela Śleboda).

W sobotę w południe w ramach „Postoju flisackiego” zaplanowano animacje dla dzieci pod hasłem „Cieśla okrętowy”, naukę pływania na wiośle pychowym i pokaz szkutniczy. Prezentowany będzie także program „Obywatel Rzeki Wisły” fundacji Rok Rzeki Wisły. To m. in. pokazy i warsztaty na temat bezpiecznego wypoczynku oraz dobrych praktyk na brzegu rzeki oraz spotkania z miłośnikami Wisły.

Jak powiedział PAP dyrektor artystyczny festiwalu Grzegorz Świtalski, jedną z atrakcji imprezy będzie organizowany po raz pierwszy w Sandomierzu zlot tradycyjnych łodzi rzecznych. „W XVIII i XIX wieku nie mieliśmy floty żaglowców na morzu, ale jeśli chodzi o flisactwo, to do nas przyjeżdżali z zagranicy – z Francji, Niemiec – uczyć się rzemiosła flisackiego, które w Polsce było bardzo dobrze rozwinięte. Polska +na rzece+ miała najwięcej do powiedzenia” – opisywał Świtalski.

Będzie można zwiedzać łodzie Tradycyjnej Floty Wiślanej. W Sandomierzu zacumują m. in.: zrekontrowany niedawno dubas „Sandomierka”, bat „Flisak”, bat „Krępianka”, bat „Zoraza”, bat „Zygmunt”, łódź pychowa „Zuchwała”.

Po południu miłośnicy fotografii będą mogli wykonać zdjęcia, nawiązujące do najdawniejszych rycin przedstawiających Sandomierz. „Na rycinach miasto jest pokazywane od strony Wisły i stoją tam m.in. dubasy, baty – to właśnie chcemy odtworzyć w tym roku” - mówił Świtalski.

Później zaplanowano paradę Tradycyjnej Floty Wiślanej i koncert zespołów, takich jak m.in. Hambawenah (Wisła river world music), Słoma & D'Roots Brothers (pieśni mocy 60/40), Banana Boat (szanty a capella).

W niedzielę w dominikańskim kościele p.w. św. Jakuba odbędzie się flisacka msza św., w intencji flisu Wisłą na trasie: Sandomierz – Warszawa – Gdańsk. Zaprezentowany zostanie też flisacki dzwon z połowy XVIII w. „To ówczesne wotum dziękczynne polskich flisaków. Dzwon wykonano u ludwisarza w Gdańsku, a potem trafił do sandomierskiego kościoła” – opisywał Świtalski. Po nabożeństwie zaplanowano pożegnanie łodzi, biorących udział we flisie.

Organizowany od 2009 r. Dookoła Wody Festival poprzedziło sześć edycji Szantomierza – festiwalu piosenki wodniackiej.

Impreza ma stałą publiczność, a przyjazd do Sandomierza specjalnie na wodniacki festiwal planują także chętnie odwiedzający to zabytkowe miasto turyści.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Sandomierskie Centrum Kultury i Urząd Miejski w Sandomierzu, wspierane przez stowarzyszenia.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40250,00 $ tona -1,71% 26 lis
 Cynk 3330,00 $ tona -2,94% 26 lis
 Aluminium 2618,00 $ tona -4,45% 26 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.