• <

Specjalne pociągi na finał Zlotu Wielkich Żaglowców

jk

20.07.2017 12:58 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Specjalne pociągi na finał Zlotu Wielkich Żaglowców
Specjalne pociągi na finał Zlotu Wielkich Żaglowców - GospodarkaMorska.pl

Dodatkowe pociągi do Szczecina i zmiany w funkcjonowaniu komunikacji w mieście szykują organizatorzy zbliżającego się finału The Tall Ships Races w Szczecinie, który odbędzie się od 5 do 8 sierpnia br.

Dla gości wybierających się do Szczecina, żeby zobaczyć wielkie żaglowce, Przewozy Regionalne przygotowały kilka dodatkowych połączeń z Pomorza Zachodniego. 5 i 6 sierpnia będą to pociągi ze Świnoujścia, Goleniowa, Gryfina i Stargardu – poinformowali w czwartek organizatorzy finału regat. Pociągi odwiozą także do domów uczestników wieczornych imprez.

Ze Stargardu do Szczecina 5 i 6 sierpnia przygotowano każdego dnia po dwa dodatkowe pociągi. Z Goleniowa gości przywiozą każdego dnia trzy specjalne składy.

Rozkłady jazdy dodatkowych pociągów będą dostępne na stronie internetowej polregio.pl, na stacjach kolejowych oraz w internetowych wyszukiwarkach połączeń m.in. rozkład-pkp.pl, czy portalpasazera.pl.

W samym Szczecinie mieszkańcy miasta i goście powinni się spodziewać dużych zmian w organizacji ruchu; część ulic w rejonie Wałów Chrobrego zostanie zamknięta dla normalnego ruchu. Wprowadzanie czasowych zmian zostało podzielone na kilka etapów i rozpocznie się już 25 lipca. Z kolei powrót do normalnej organizacji ruchu przewidziano 14 sierpnia.

Zmiany obejmą także funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Część tramwajowych i autobusów połączeń na czas finału regat zostanie zawieszona lub zmienią się ich trasy. Inne linie zostaną wzmocnione dodatkowymi pojazdami i będą kursowały dłużej - powiedziała Anna Ortel-Chmielewska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. Jak dodała, w pogotowiu będą także pojazdy, które w kilka minut będą mogły wyruszyć, aby wspomóc konkretnie linie, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Dla gości przygotowanych będzie także kilka specjalnych parkingów w mieście, ale organizatorzy przekonują, żeby w miarę możliwości nie przyjeżdżać do miasta autem, tylko wybrać inny środek transportu.

Szczegółowe informacje dotyczące zmian w organizacji ruchu, a także komunikacji miejskiej dostępne będą na stronie internetowej tallships.szczecin.eu. Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji publikowane będą także na stronie internetowej zditm.szczecin.pl.

Organizatorzy szacują, że na finał regat wielkich żaglowców do Szczecina może przyjechać nawet 2 mln turystów.

Na początku sierpnia w Szczecinie spodziewanych jest ponad 70 jednostek z 18 krajów. Przy nabrzeżach w centrum miasta zacumować ma m.in. portugalski żaglowiec Santa Maria Manuela, rosyjski Shtandart czy Dar Młodzieży.

W The Tall Ships Races biorą udział załogi złożone z grup młodych adeptów żeglarstwa, którzy zbierają morskie szlify na Bałtyku startując w trzech wyścigach: między Halmstad i Kotką, Turku i Kłajpedą oraz Kłajpedą i Szczecinem. Zwieńczeniem kilkutygodniowej rywalizacji na morzu będzie barwna parada załóg przemierzająca ulice centrum Szczecina oraz ceremonia wręczenia trofeów w czterech klasach i w klasyfikacji generalnej.

Szczecin już po raz trzeci - podobnie jak w 2007 i 2013 roku - będzie gospodarzem finału The Tall Ships Races.

Regaty Wielkich Żaglowców są elitarnym spotkaniem wielu różnorodnych jednostek. Ich historia sięga roku 1938, kiedy to w Sztokholmie odbył się pierwszy zlot żaglowców z udziałem m.in. Daru Pomorza. Po wojnie po raz pierwszy regaty odbyły się w 1956 r. Polska bierze w nich udział od 1972 r.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.