• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Święto Morza – już w tym tygodniu!

ew

18.06.2018 08:09 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Święto Morza – już w tym tygodniu!

Partnerzy portalu

Święto Morza – już w tym tygodniu! - GospodarkaMorska.pl

Już od piątku, 22 czerwca Gdynia oficjalnie rozpocznie tegoroczne obchody Święta Morza. To kilka dni pełnych wyjątkowych uroczystości i wydarzeń, bezpośrednio związanych z historyczną, morską tożsamością miasta. Swojego odsłonięcia doczeka się też Pomnik Polski Morskiej.

Dokładnie w ostatni pełny weekend czerwca rozpoczynają się tegoroczne obchody Święta Morza. To wyjątkowo gdyńskie święto przyniesie wiele okazji do bliższego poznania morskich tradycji miasta poprzez uroczystości, koncerty, regaty, okolicznościowe rejsy, wernisaże i wiele innych wydarzeń obecnych w przestrzeni publicznej. Gdynia – miasto z morza i marzeń – w ten sposób oddaje coroczny hołd morzu, które przed laty stanowiło główny motor napędowy lokalnej gospodarki i było głównym impulsem do dynamicznego rozwoju miasta.

- Kilka lat temu postanowiliśmy reaktywować Święto Morza w Gdyni. Jeżeli popatrzymy do starych książek i na stare zdjęcia, wszyscy pamiętają rok 1932, gdy odbyło się wielkie święto, zlot wszystkich Polaków do Gdyni, swoista manifestacja Polski obecnej nad morzem. Wtedy było tutaj ponad 120 tysięcy ludzi, w tym roku oczywiście nie spodziewamy się takich działań, ale wspólnie z Marynarką Wojenną, z Pomorskim Związkiem Żeglarskim i z Ligą Morską i Rzeczną organizujemy już od kilku lat bardzo różnorodne uroczystości – przypomina Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Wszystko zaczyna się w piątek, 22 czerwca od części oficjalnej – w samo południe odbędzie się uroczyste złożenie wieńców na morzu w hołdzie tym, którzy odeszli na „wieczną wachtę”.

Nie zabraknie też muzycznego akcentu na otwarcie Święta Morza – o to zadba już po południu Chór Akademii Marynarki Wojennej, który zaśpiewa w miejscu nierozerwalnie kojarzącym się z tematyką morską, czyli na pokładzie ORP Błyskawicy. To tylko wstęp do innych wydarzeń związanych z morską tematyką, które zaplanowano na cały weekend w różnych miejscach Gdyni.

Punktem kulminacyjnym gdyńskiego Święta Morza będą jednak niedzielne uroczystości. Rozpocznie się od przedpołudniowej, tradycyjnej mszy świętej w intencji marynarzy i ich rodzin na Oksywiu. Już od 10:00 przy Akwarium Gdyńskim rozpocznie się natomiast festyn marynarski, a w samo południe czeka nas jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń tegorocznego Święta Morza – uroczystość odsłonięcia nowo powstałego Pomnika Polski Morskiej, który będzie przypominał o morskiej tożsamości Gdyni, w charakterystycznym i często odwiedzanym przez gdynian i turystów punkcie miasta.

Ten wyjątkowy monument to cześć oddana pokoleniom żeglarzy, marynarzy, rybaków, dokerów i stoczniowców, służbom morskim, twórcom opiewającym polskie morze, Marynarce Wojennej i wszystkim ludziom związanym z Polską Morską, która na przestrzeni lat tak silnie ukształtowała kierunki rozwoju Gdyni. Oprócz samego pomnika na miejscu powstaje też dodatkowa infrastruktura oraz zieleń, która stworzy miejsce do spotkań i chwili odpoczynku dla przechodniów. Pomnik Polski Morskiej to jeden z kluczowych punktów tegorocznych obchodów Święta Morza w Gdyni.

- Święto Marynarki Wojennej obchodzone jest tradycyjnie w ostatnią niedzielę czerwca. To finał obchodów, to dla nas tradycja. W tym roku obchodzimy stulecie powstania Marynarki Wojennej, stąd uroczystości są dosyć bogate. Rozpoczynamy w piątek, część przedsięwzięć jest w sobotę, ale finałem jest niedziela. Już od piątku będą też udostępnione do zwiedzania trzy okręty - opowiada kontradm. Krzysztof Jaworski, dowódca COM-DKM.

- Kluczowymi wydarzeniami w tym roku z punktu widzenia Pomorskiego Związku Żeglarskiego na pewno będzie parada nocna, robiona już po raz drugi. W sobotę o 22:00 wypłyną specjalnie oświetlone na tę okazję jachty, by można było je podziwiać na trasie pomiędzy Gdynią i Orłowem. Będą też rozegrane regaty o Puchar Dowódcy Marynarki Wojennej. Zapraszamy też mieszkańców na rejsy na żaglowcu „Baltic Star”, żaglowiec będzie wychodził co 2-3 godziny na zatokę – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

politechnika_gdanska_2022
Źródło:
gdynia.pl

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34250,00 $ tona 0,29% 25 maj
 Cynk 3749,00 $ tona -0,50% 25 maj
 Aluminium 2829,00 $ tona -1,77% 25 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.