• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

PIP: pracodawcy zawarli już 8,2 tys. porozumień na podstawie tarczy antykryzysowej

ew

23.04.2020 13:42 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska PIP: pracodawcy zawarli już 8,2 tys. porozumień na podstawie tarczy antykryzysowej

Partnerzy portalu

PIP: pracodawcy zawarli już 8,2 tys. porozumień na podstawie tarczy antykryzysowej - GospodarkaMorska.pl

Okręgowe Inspektoraty Pracy zarejestrowały już ponad 8,2 tys. porozumień zawartych na podstawie tarczy antykryzysowej – wynika z danych przekazanych PAP w czwartek przez Państwową Inspekcję Pracy. W porozumieniach określono m.in. warunki pracy w okresie przestoju ekonomicznego.

Zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 pracodawcy mogą zawierać z przedstawicielami załogi porozumienia w celu ograniczenia negatywnych skutków kryzysu wywołanego koronawirusem.

W zawartych porozumieniach określają warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy. Porozumienia mogą również przewidywać wprowadzenie równoważnego systemu czasu pracy w przedłużonym okresie rozliczeniowym, czasowe stosowanie mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikające z umów o pracę oraz ograniczenie nieprzerwanego odpoczynku.

Kopię takiego porozumienia pracodawca powinien przekazać właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy w ciągu pięciu dni roboczych.

Z danych przekazanych PAP przez Państwową Inspekcję Pracy wynika, że do 17 kwietnia okręgowe inspektoraty pracy zarejestrowały 8,2 tys. takich porozumień. Najwięcej w woj. śląskim (1,32 tys.) i w woj. mazowieckim (1,27 tys.).

Główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek ocenia, że duża liczba porozumień przekazywanych do okręgowych inspektoratów pracy świadczy o tym, że rozwiązania dostępne w ramach tarczy antykryzysowej mogą ułatwić pracodawcom przetrwanie i uniknięcie zwolnień pracowników.

"Zawierane porozumienia świadczą o dużej odpowiedzialności pracodawców i pracowników, którzy decydują się na konstruktywny dialog i czasowe wprowadzenie nadzwyczajnych rozwiązań ograniczających negatywne skutki pandemii koronawirusa" – powiedział Łyszczek.

Dane przekazane przez PIP oddają liczbę porozumień na 17 kwietnia br. Ze względu na obowiązek poddawania kwarantannie korespondencji kierowanej do PIP informacja nie obejmuje treści porozumień przesłanych przez pracodawców, które ze względów bezpieczeństwa nie zostały zarejestrowane.

Tarcza antykryzysowa to pakiet rozwiązań przygotowanych przez rząd. Ma on ochronić przedsiębiorców i pracowników przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Rząd szacuje, że wartość wsparcia oferowanego w ramach tarczy wyniesie 212 mld zł – to blisko 10 proc. PKB.
politechnika_gdanska_2022

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.