• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Marczuk: W lipcu zniesienie testu rynku pracy dla ponad 200 zawodów

pc

28.06.2018 18:15 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Marczuk: W lipcu zniesienie testu rynku pracy dla ponad 200 zawodów

Partnerzy portalu

Marczuk: W lipcu zniesienie testu rynku pracy dla ponad 200 zawodów - GospodarkaMorska.pl

W lipcu będzie gotowe rozporządzenie, które zniesie test rynku pracy dla ponad 200 zawodów, a także inne ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców z krajów kulturowo bliskich Polsce - powiedział w czwartek w TVN24 wiceszef MRPiPS Bartosz Marczuk.
 
Jak zaznaczył Marczuk, sposobem na znalezienie dodatkowych pracowników na polskim rynku jest "mądra polityka imigracyjna". Jego zdaniem, do Polski powinny przyjeżdżać osoby z krajów bliskich Polsce kulturowo, wykształcone i młode.

"Ministerstwo rodziny podejmuje w tej sprawie bardzo istotne inicjatywy. W lipcu będzie już gotowe rozporządzenie, które zniesie test rynku pracy dla ponad 200 zawodów (...) - głównie są to zawody budowlane - tych zawodów deficytowych" - poinformował Marczuk.

Dodał, że w lipcu MRPiPS przedstawi również projekt ustawy o rynku pracy, w którym znajdą się kolejne ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców "z krajów bliskich kulturowo". "Między innymi tam będzie wydłużanie tego słynnego oświadczenia, na podstawie którego przyjeżdżają te osoby, z 6 do 12 miesięcy. I również inne rozwiązania, które będą iść w tym kierunku" - powiedział wiceszef MRPiPS.

Test rynku pracy to procedura związana z zatrudnianiem cudzoziemców, potwierdzająca, że nie ma chętnych na dane stanowisko obywateli Polski lub UE.

Dziękujemy za wysłane grafiki.