• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Lublin i Gdańsk wspólnie na bursztynowym szlaku

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Lublin i Gdańsk wspólnie na bursztynowym szlaku
Lublin i Gdańsk wspólnie na bursztynowym szlaku - GospodarkaMorska.pl

pc

07.04.2017 Źródło: własne

W piątek 7 kwietnia w Urzędzie Miejskim w Gdańsku podpisano list intencyjny dotyczący współpracy Gdańska i Lublina oraz samorządów województw lubelskiego i pomorskiego z Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu.

– List intencyjny jest zwieńczeniem działań miasta Gdańska i Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu podejmowanych w województwie lubelskim od 2014 roku. To ponadregionalne porozumienie dotyczy przede wszystkim promocji wzornictwa i designu z bursztynem bałtyckim i krzemieniem pasiastym oraz wykorzystania złóż obu tych rozpoznawalnych w świecie surowców jubilerskich dla rozwoju gospodarki i turystyki nie tylko obu województw, ale całego kraju – mówi Robert Pytlos Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Bursztynu.
 
List intencyjny podpisany został przez prezydentów stolic województw pomorskiego i lubelskiego oraz przez władze samorządowe obydwu regionów. Ze strony lubelskiej podpisali go: Paweł Nakonieczny – członek Zarządu Województwa Lubelskiego oraz Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublina (po oficjalnym spotkaniu), a ze strony pomorskiej: Ryszard Świlski – Wicemarszałek Województwa Pomorskiego oraz Paweł Adamowicz – Prezydent Miasta Gdańska. Sygnatariuszami ze strony Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu z siedzibą w Gdańsku byli: Zbigniew Strzelczyk – prezes Izby oraz Leszek Górski – wiceprezes. Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele gdańskich jednostek miejskich, w tym Waldemar Ossowski – dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska – Muzeum Bursztynu.
 
– Opracowując list intencyjny, uwzględniono dotychczasową wiedzę dotyczącą złóż bursztynu występujących na terenie województwa lubelskiego i pomorskiego oraz wynikający z tego potencjał, który przekłada się m.in. na tworzenie nowych miejsc pracy – podkreśla Pytlos.
 
– Bursztyn bałtycki został odkryty na Lubelszczyźnie przypadkowo, podczas poszukiwania na prywatnej działce. Wtedy okazało się, że nie dość, że bałtycki bursztyn tam jest, to może być go nawet więcej niż w województwie pomorskim – mówi Zbigniew Strzelczyk prezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu z siedzibą w Gdańsku.
 
– Choć jest to już kolejny etap naszej współpracy z Gdańskiem, to jednak dopiero początek naszej wspólnej drogi. Obecnie na Lubelszczyźnie organizujemy badania i zlecamy przetargi na odkrywanie bursztynu bałtyckiego – mówił z kolei Paweł Nakonieczny z Zarządu Województwa Lubelskiego.
 
– Mamy nadzieję, że nasi artyści, bursztynnicy i przedsiębiorcy zbudują teraz mocny sojusz ze swoimi kolegami z województwa lubelskiego – podkreślał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
 
„Sygnatariusze listu chcą wspólnie wzmacniać pozycję Polski jako światowego ośrodka produkcji, sprzedaży, ale i wydobycia bursztynu bałtyckiego. Strony widzą także ogromne możliwości promocyjne i turystyczne obu miast i województw w oparciu o bursztyn bałtycki i szlak bursztynowy oraz krzemień pasiasty, wzornictwo i złotnictwo” – czytamy w podpisanym dziś „Liście intencyjnym dotyczącym współpracy pomiędzy miastami Gdańsk i Lublin, województwami lubelskim i pomorskim oraz Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu”.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33060,00 $ tona 0,46% 11 cze
 Cynk 3011,00 $ tona 1,55% 11 cze
 Aluminium 2490,00 $ tona 0,81% 11 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.