• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

KPMG: 42 proc. firm rodzinnych w Polsce stawia na wzrost obrotów

pc

30.01.2018 15:47 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu KPMG: 42 proc. firm rodzinnych w Polsce stawia na wzrost obrotów

Partnerzy portalu

KPMG: 42 proc. firm rodzinnych w Polsce stawia na wzrost obrotów - GospodarkaMorska.pl

Ustalając priorytety na najbliższą przyszłość, polscy przedsiębiorcy planują skoncentrować się na wzroście obrotów (42 proc.) i poprawie zyskowności (37 proc.) - wynika z opublikowanego we wtorek raportu firmy doradczej KPMG pt. „Barometr firm rodzinnych. Optymistycznie naprzód”.

Jak wskazano, "przedsiębiorstwa rodzinne w Polsce i Europie są w bardzo dobrej kondycji – zdecydowana większość firm, które wzięły udział w badaniu KPMG, oceniła pozytywnie swoją sytuację ekonomiczną".

Według raportu w ostatnim roku 41 proc. firm w Polsce odnotowało wzrost przychodów. "Ustalając priorytety na najbliższą przyszłość, przedsiębiorcy planują skoncentrować się na wzroście obrotów (42 proc.) i poprawie zyskowności (37 proc.). Szczególną uwagę zwracają na odpowiednie formy zarządzania, stawiając na ujednolicone i przejrzyste zasady, pozwalające zachować równowagę pomiędzy więzami krwi a biznesem" - czytamy w komunikacie.

Jak zaznaczyli eksperci, 62 proc. polskich oraz 71 proc. europejskich firm rodzinnych ocenia, że sytuacja ich przedsiębiorstw w najbliższej przyszłości będzie dobra lub bardzo dobra. "W porównaniu do zeszłego roku optymizm rodzinnych przedsiębiorców w Polsce wzrósł o 6 pkt. proc. (z 56 proc.). Jedynie 6 proc. ankietowanych z Polski spodziewa się, że kondycja ich firmy będzie zła lub bardzo zła w najbliższej przyszłości" - napisano.

Jak podano, optymistyczne nastroje "mogą być rezultatem dobrych wyników" przedsiębiorstw. Wskazano, że w ostatnim roku 41 proc. przebadanych firm w Polsce odnotowało wzrost przychodów, a tyle samo utrzymało je na stałym poziomie (wśród europejskich firm odsetek ten wyniósł odpowiednio 57 proc. i 27 proc.). Z kolei, jak dodano, spadek przychodów w ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotowało "jedynie 18 proc." polskich firm (w Europie 13 proc.).

Jak zaznaczono, optymizm badanych firm rodzinnych co do przyszłości przekłada się także na ich plany związane z zatrudnieniem. "Choć 59 proc. ankietowanych zamierza utrzymać jego obecny poziom, to blisko co trzeci badany planuje zwiększyć liczbę pracowników w firmie" - czytamy.

Do wzrostu poziomu obrotów przyczynił się, jak podkreślili autorzy raportu, między innymi ogólny stan gospodarki. Blisko co trzeci ankietowany przedsiębiorca w Europie wskazał na rosnący popyt na rynku jako jeden z kluczowych czynników sukcesu. "W przypadku polskich firm rodzinnych największy wpływ na dobrą sytuację miały efektywne procesy wewnętrzne, które wskazało 25 proc. badanych, skuteczne techniki sprzedaży i dbałość o klienta (22 proc.) oraz inteligentny marketing (21 proc.)" - wyjaśniono.

Jak podał, cytowany w komunikacie, Andrzej Bernatek z KPMG, 19 proc. polskich firm rodzinnych uzyskało większe obroty dzięki wprowadzeniu nowych produktów oraz usług, a 13 proc. - zatrudniając nowych pracowników.

Jednocześnie, jak wskazano w raporcie, przedstawiciele firm rodzinnych w Polsce "istotnie odczuwają zwiększające się koszty zatrudnienia". "Dla ponad połowy badanych stanowią one duże utrudnienie w prowadzeniu biznesu. Istotnym wyzwaniem dla polskich przedsiębiorców jest także otoczenie prawne oraz poziom jego skomplikowania" - wskazał Piotr Żurowski z KPMG. Jak dodał, ankietowane firmy rodzinne w Polsce – zapytane o czynniki, które przyczyniłyby się do lepszej sytuacji ich biznesów – wskazują między innymi na "bardziej elastyczne regulacje dotyczące rynku pracy (18 proc.)".

„Barometr firm rodzinnych” jest szóstą edycją badania przeprowadzonego przez KPMG w wybranych krajach Europy, a polskie firmy rodzinne wzięły udział w badaniu po raz piąty. Raport został opracowany na podstawie wyników wywiadów internetowych (CAWI), przeprowadzonych w okresie maj-sierpień 2017 roku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.