• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Galeria Palowa oficjalnie otwarta. Na początek arcydzieła gdańskich złotników

Marek Wałuszko/gdansk.pl

20.01.2018 00:58 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Galeria Palowa oficjalnie otwarta. Na początek arcydzieła gdańskich złotników
Galeria Palowa oficjalnie otwarta. Na początek arcydzieła gdańskich złotników - GospodarkaMorska.pl

Wystawa czasowa „Gdańskie arcydzieła sztuki złotniczej ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu” to wydarzenie wyjątkowe, bo inauguruje i uświetnia oddanie do użytku Galerii Palowej. W czwartek 18 stycznia uroczyście i oficjalnie galeria zaczęła działać. Mieści się ona w gruntownie wyremontowanej dawnej Komorze Palowej, gdzie jeszcze kilka lat temu była restauracja.

Serce dziedzictwa Gdańska

Tłum gości wypełnił oddawaną oficjalnie do użytku Galerię Palową. Wśród zaproszonych osób władze Gdańska, prezydent Miasta Paweł Adamowicz i radni, historycy i ludzie kultury a także korpus dyplomatyczny w osobach konsulów Austrii, Estonii, Francji, Łotwy i Niemiec. Jak mówił dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska prof. Waldemar Ossowski dziś udostępniane jest gdańszczanom Serce Dziedzictwa Gdańska, odrestaurowana Komora Palowa teraz noszącą nazwę Galerii Palowej.

- To najstarsza część dawnego urzędu miejskiego. Tu działali panowie palowi, przyjmujący deklaracje od towarów przywożonych i wywożonych z Gdańska. Pieniądze z opłat zasilały kasę miasta, ale też skarbiec Korony - przypomniał zgromadzonymi historię tego miejsca prof. Ossowski.

Dyrektor mówił też o planach Muzeum, o nowej wystawie stałej, która teraz będzie mogła powstać w Ratuszu Głównego Miasta. Odzyskane pomieszczenia w Ratuszu dadzą też szanse na stworzenie nowej strefy wypoczynkowej. Przypomniał, że właśnie dzś oddawana jest też do użytku winda (koszt inwestycji 1 mln zł), dzięki której osoby niepełnosprawne będą mogły swobodnie dotrzeć do wszystkich pięter.

- Mamy ambitny program budowy nowej siedziby Muzeum Gdańska, gdzie znajdzie stała wystawa obrazująca 1000-letnią historię Gdańska. Ważne jest budowanie nie tylko dróg i tuneli, ale również inwestowanie w kulturę - mówił prezydent Paweł Adamowicz. - W tym roku rozpiszemy konkurs na kształt muzeum, a międzynarodowa grupa historyków przygotuje scenariusz wystawy stałej - dodał Paweł Adamowicz.

Wyjątkowe wnętrze na parterze ratusza


Komora Palowa to nazwa dla pomieszczeń znajdujących się w południowo-wschodniej części Ratusza. Zbudowano ją w latach 1389-92. Po II wojnie światowej działała tu popularna Restauracja Palowa, którą zamknięto w 2014 roku. Dwa lata później za ponad 2 mln zł Muzeum Historyczne Miasta Gdańska rozpoczęło prace modernizacyjno-konserwatorskie dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Ich celem było przekształcenie pomieszczeń w salę wystaw czasowych.

Arcydzieła gdańskiej sztuki złotniczej

Otwarcie wyremontowanego historycznego wnętrza połączono z otwarciem nowej wystawy czasowej. Na ponad dwa miesiące do Gdańska powróciło z Zamku Królewskiego na Wawelu blisko 40 arcydzieł gdańskich złotników. Uzupełnia je kilkanaście najciekawszych sreber ze zbiorów własnych MHMG.

Wystawa ma pokazać jak liczna i różnorodna była produkcja złotnicza w Gdańsku, a przede wszystkim jak daleki był jej zasięg terytorialny i krąg zleceniodawców. Na blisko 200 metrach kwadratowych Galerii Palowej będzie można obejrzeć nie tylko luksusowe przedmioty użytkowe, ale także poznać bliżej historie ludzi, którzy je wykonali.

- Jeżeli dzisiaj Louvre Abu Dhabi chwali się misą i dzbanem gdańskiej roboty z herbami gdańskiego dostojnika, jeżeli najważniejsi kolekcjonerzy starych sreber poczytują sobie z punkt honoru, żeby tak jak królowa angielska mieć w swojej kolekcji dzieła gdańskie, to nie może ich brakować także tutaj, gdzie powstały – tak Dariusz Nowacki z Zamku Królewskiego na Wawelu uzasadniał fakt, że udostępniono czasowo wyjątkowe skarby na wystawę w Galerii Palowej.

- Gdańskie srebra znajdowały licznych amatorów i rozchodziły się szeroko po terenach dawnej Rzeczpospolitej oraz poza jej granicami. W XVII-XVIII w. tutejsze warsztaty rzemieślnicze zaopatrywały w luksusowe przedmioty nie tylko lokalnych patrycjuszy, ale też polską szlachtę i magnaterię, kościoły katolickie i protestanckie, klasztory, a także polski dwór królewski. Niemało sreber nabywali obcokrajowcy przebywający w Gdańsku. Wreszcie trafiały one do zagranicznych skarbców jako dary i prezenty dyplomatyczne – mówi dr Anna Frąckowska, kurator wystawy.

Wystawę będzie można zobaczyć do 1 kwietnia w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta Gdańska. Bilety w cenie 6 i 3 złotych. Można też będzie nabyć 200-stronnicowy katalog.

SMT_shipping_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 42475,00 $ tona 2,41% 18 sty
 Cynk 3543,00 $ tona 0,25% 18 sty
 Aluminium 3005,00 $ tona -0,10% 18 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.