• <
KONGSBERG_2023

CRIST. Cięcie stali i położenie stępki pod dwa offshorowce

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki CRIST. Cięcie stali i położenie stępki pod dwa offshorowce
Pokaż cały artykuł
Fot. Ulstein

W stoczni CRIST odbyła się połączona ceremonia cięcia stali i położenia stępki pod budowę dwóch jednostek CSOV dla Bernhard Schulte.

NB320 i NB321 – takie numery budów noszą dwie nowe jednostki CSOV (Commissioning Service Operation Vessel, jednostka do obsługi rozruchu) budowane dla Bernharn Schulte w gdyńskiej stoczni CRIST. 30 stycznia odbyła się połączona ceremonia położenia stępki pod pierwszy i cięcia stali pod drugi statek. Obie jednostki powstają na podstawie projektu Ulstein.

– Wspaniale jest być w stoczni świadkiem narodzin naszych dwóch nowych jednostek. Z niecierpliwością czekamy na dalszy postęp budowy tych niezwykłych statków offshore, których dostawa planowana jest na rok 2025 – powiedział Matthias Müller, dyrektor zarządzający Bernhard Schulte Offshore.

– Jesteśmy zachwyceni, że możemy być tutaj, w stoczni CRIST wraz z Bernhard Schulte Offshore, aby uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu dla dwóch nowych statków. Z niecierpliwością czekamy na kontynuację doskonałej współpracy między armatorem, stocznią CRIST i stocznią Ulstein Verft w zakresie tych statków – komentował Lidvar Lillerovde, kierownik projektu w Ulstein Verft, również obecny na uroczystości.

W Gdyni powstaną kadłuby obu statków, które zostaną następnie przeholowane do stoczni Ulstein Verft w Norwegii, gdzie zostaną wykończone i wyposażone.
Jednostki będą mierzyć po 90 metrów długości i 19 metrów szerokości maksymalnej. Będą wyposażone w centralnie umieszczony trap z kompensacją ruchu, a także dźwig o udźwigu do 5 ton. Platforma SX222, na bazie której powstał projekt jednostek, została dostosowana do potrzeb armatora, dzięki czemu na statku znajdą się pojedyncze kabiny dla 110 osób. Łącznie statki będą mogły pomieścić 132 osoby.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.