• <
siemens_gamesa_2022

Co sprawia, że Trójmiasto jest atrakcyjne dla sektora usług biznesowych?

ew

17.07.2020 11:53 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Co sprawia, że Trójmiasto jest atrakcyjne dla sektora usług biznesowych?

Partnerzy portalu

Co sprawia, że Trójmiasto jest atrakcyjne dla sektora usług biznesowych? - GospodarkaMorska.pl
fot. mat. prasowe

Ukazał się raport o stanie sektora usług biznesowych (BSS) w Trójmieście na lata 2019/2020. Dokument zawiera kompleksową analizę sektora, trendów, wyzwań i przyszłych prognoz. Można go pobrać bezpłatnie ze strony Invest in Pomerania - inicjatywy, która przygotowała raport.

Analiza przygotowana przez ekspertów z Invest in Pomerania oparta jest na ich badaniach, wiedzy branżowej oraz ankiecie, w której wzięła udział większość Centrów Usług Wspólnych (SSC - ang. shared services center) w Trójmieście. Raport pokazuje mechanizmy, według których działa sektor usług biznesowych (BSS). Eksperci wyjaśniają między innymi, co sprawia, że ​​Pomorze jest tak atrakcyjne dla tego sektora pod względem lokalizacji, infrastruktury, dostępności talentów i stylu życia - na to, że jest atrakcyjne, wskazują kolejne inwestycje.

- Mimo pandemii 2019/2020 był okresem powrotu do tempa wzrostu, reinwestycji i nowych inwestycji, których wprowadziliśmy w tym czasie sześć. Wspieraliśmy także wiele reinwestycji - mówi Marcin Grzegory, zastępca dyrektora Invest in Pomerania. - W roku 2019 Invest in Pomerania zrealizowała swoją setną udaną inwestycję w regionie, spośród których większość dotyczyła sektora BSS.

Według raportu rok 2019 był kamieniem milowym - przekroczono bowiem rekordową liczbę 30 000 osób zatrudnionych w sektorze. Pięciokrotny w porównaniu z 2011 rokiem wzrost sprawia, że ​​jest to siła napędowa gospodarki regionu, co ma coraz większy wpływ na wizerunek samego sektora. Usługi stanowią również jeden z filarów międzynarodowej konkurencyjności gospodarki.

Raport opisuje najbardziej rozwijające się obecnie procesy w sektorze BSS, liczbę języków używanych w centrach, kraje pochodzenia inwestycji i samą kompozycję sektora - jak na przykład to, że spośród 158. centrów funkcjonujących w Trójmieście, 64% to centra IT oraz R&D, które łącznie zatrudniają ponad 51% pracowników tego sektora.

Eksperci wskazują w dokumencie także czynniki zwiększające atrakcyjność regionu. Jak możemy z niego wyczytać, są nimi przede wszystkim: dostępność talentów, dalszy rozwój infrastruktury, dostępność powierzchni biurowych i mieszkaniowych, jakość życia i wsparcie publiczne.

Analiza została przygotowana przez ekspertów Invest in Pomerania funkcjonujących w strukturach Agencji Rozwoju Pomorza. Invest in Pomerania jest regionalną inicjatywą non-profit, która pomaga inwestorom zagranicznym realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu. W regionie pełni funkcję „jednego okienka”, udzielając wsparcia na każdym etapie procesu inwestycyjnego.

Raport, zawierają kompleksową analizę sektora, trendów, wyzwań i przyszłych prognoz i jest dostępny do pobrania pod adresem www.investinpomerania.pl.

Gospodarka Morska

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.