• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Centrum Offshore UMG rośnie na terenie Portu Gdańsk. Co się dzieje na budowie? [WIDEO]

23.03.2022 22:55
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Centrum Offshore UMG rośnie na terenie Portu Gdańsk. Co się dzieje na budowie? [WIDEO]

Partnerzy portalu

Centrum Offshore UMG rośnie na terenie Portu Gdańsk. Co się dzieje na budowie? [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Inwestycja wartego 50 mln zł Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zgodnie z planem ma być gotowa za rok. 

Budowa Centrum Offshore, inwestycji UMG realizowanej w Gdańsku przy ulicy Roberta de Plelo postępuje zgodnie z planem. Na przestrzeni ostatnich czterech miesięcy (od grudnia 2021 do marca 2022), wykonawca realizował prace związane przede wszystkim z fundamentowaniem obiektu, a zatem jego zbrojeniem, betonowaniem i kładzeniem izolacji.

Wykonano zasypki między fundamentami wraz z zagęszczeniem oraz rozpoczęto prace związane z wykonaniem ścian żelbetonowych. Rozprowadzona została instalacja sanitarna, deszczowa i podposadzkowa. Dowieziono i zamontowano stropy nad parterem budynku, a także usunięto kolizję z siecią teletechniczną.

Rozpoczęte zostały prace związane z położeniem zewnętrznej sieci sanitarnej oraz kontynuowano prace żelbetonowe ścian w części parteru oraz I piętra budynku dla etapu I.

- Chciałbym, aby powstające Centrum Offshore UMG stało się realnym centrum badawczo-edukacyjnym dla branży offhore. Będzie ono nową siedzibą Instytutu Morskiego, który uczestniczy w 8 na 10 badaniach środowiskowych na potrzeby projektów lokalizacji przyszłych farm wiatrowych - podkreślał prof. dr. hab. inż. kpt.ż.w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni podczas podpisania umowy w sprawie powołania nowych studiów związanych z offshore, których partnerem głównym jest PGE Baltica, 

Czym będzie w praktyce "Centrum"? Budowa składa się z dwóch budynków dwu-kondygnacyjnych połączonych łącznikiem na poziomie pierwszego piętra.

- Znajdą tutaj swoje miejsce siedziby innych jednostek uczelnianych związanych z rozwojem branży offshore - podkreślił rektor Weintrit.

I jak dodał, budowa jest już na etapie pierwszego piętra i przed wakacjami planowane jest zawieszenie „wiechy”, a otwarcie na przyszły rok.

Centrum Offshore UMG umożliwi prowadzenie kompleksowych, specjalistycznych prac badawczych i rozwojowych na potrzeby innowacyjnego przemysłu morskiego. Obecnie, poza Uniwersytetem Morskim w Gdyni, niewiele jednostek badawczo-rozwojowych w kraju wykonuje takie prace.

Certyfikowane laboratoria i nie tylko

- Budowane Centrum Offshore UMG będzie siedzibą certyfikowanych laboratoriów, których funkcjonowanie wpisuje się w proces przygotowania i realizacji inwestycji w morską energetykę wiatrową - tłumaczy profesor.

Rektor w swoim przemówieniu z okazji Święta Szkoły 2021, akcentował rolę uniwersytetu we wspieraniu sektora morskiej energetyki wiatrowej.

- Chcemy uczestniczyć w tworzeniu lokalnego, polskiego łańcucha dostaw dla branży offshore. Robimy wszystko, aby Centrum stało się zalążkiem większego organizmu „Polskiej Doliny Offshore” – mówił prof. Weintrit podczas uroczystego posiedzenia Senatu UMG.

Wartość inwestycji wraz z wyposażeniem szacowana jest na ok. 50 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na marzec 2023 roku.

Na zdjęciach poniżej wizualizacje Centrum Offshore UMG/ Fot. mat. UMG

politechnika_gdanska_2022

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34250,00 $ tona 0,29% 25 maj
 Cynk 3749,00 $ tona -0,50% 25 maj
 Aluminium 2829,00 $ tona -1,77% 25 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.