Międzynarodowe Targi Morskie i Militarne Baltexpo2025, które w tym roku odbędą się w gdańskim AmberExpo 7-9 października, są na drodze do stania się najważniejszą imprezą targową o charakterze morskim w regionie Bałtyku. Tegoroczna edycja ma stanowić kolejny krok na przód dla samych targów, ale dzięki temu także dla całego sektora morskiego.
Kiedy w 2023 roku Międzynarodowe Targi Morskie i Militarne BALTEXPO powracały z 22. edycją, wszyscy zadawali sobie pytanie, jak ta znana na polskim rynku marka poradzi sobie w nowych realiach. Odpowiedź znaliśmy zaraz po zakończeniu wydarzenia: „Udany powrót ważnej marki” – napisaliśmy na łamach portalu GospodarkaMorska.pl. Dwa lata później przyszedł czas, by BALTEXPO postawiło kolejny krok na drodze do uzyskania miana najważniejszych targów morskich w basenie Morza Bałtyckiego.
Przypomnijmy: w 2021 roku podczas Forum Gospodarki Morskiej oficjalnie ogłoszono, że BALTEXPO „wraca do Gdańska”. Marka targów i prawo do ich organizacji zostały wykupione przez Międzynarodowe Targi Gdańskie. Poprzedni ich właściciel, Zarząd Targów Warszawskich, choć utrzymał imprezę przy życiu, to utracił zaufanie i zainteresowanie ze strony branży morskiej, a impreza, będąca przez lata motorem napędowym dla sektora, wyraźnie straciła na znaczeniu.
Nowy właściciel, MTG, postanowił odkurzyć brand BALTEXPO i przywrócić
mu dawne znaczenie. Pierwsza edycja pod auspicjami nowego właściciela,
jaka odbyła się przed dwoma laty, zebrała od branży bardzo dobre oceny.
„Nowe” BALTEXPO przyciągnęło ponad 200 wystawców z 15 krajów, a w ciągu
trzech dni trwania imprezy w progi hali AmberExpo zawitało ponad 5000
gości. Odświeżona została także formuła, której przybyło wydarzeń
towarzyszących.
MTG zdaje sobie jednak sprawę, że sukces
pierwszej edycji powinien być zaledwie wstępem. Organizatorzy nie mogą
osiąść na laurach, by nie popełnić błędów, jakie przypadły w udziale
poprzedniemu właścicielowi praw do marki BALTEXPO. Targi muszą zatem
rozwijać się z edycji na edycję, nie tylko po to, żeby nadążać za
rozwojem branży, ale także po to, by stanowić atrakcyjną platformę dla
potencjalnych nowych wystawców i uczestników. Andrzej Bojanowski, prezes
Międzynarodowych Targów Gdańskich zapowiada, że w 2025 roku wydarzenie
będzie jeszcze większe.
– Naszą ambicją jest zbudowanie tego
projektu jako najważniejszego w Basenie Morza Bałtyckiego w przeciągu
trzech edycji. To jest coś, nad czym pracujemy my, nad czym pracujecie
wy, ale nad czym pracują także nasi klienci, bo to jest dosyć istotne,
zarówno w obszarze militarnym, jak i cywilnym. Jest duża perspektywa,
dużo się dzieje w świecie, dużo się dzieje w Polsce, jest sporo
budżetów, szczególnie w obszarze militarnym. Są również pomysły na
szeroko rozumiane budownictwo morskie, nie tylko okrętowe i nie tylko
stoczniową działalność związaną ze statkami, a chociażby w sektorze
energetyki. Więc wydaje się, że mamy o czym mówić, mamy co pokazywać i
mamy co sprzedawać – mówi Andrzej Bojanowski w rozmowie z
GospodarkaMorska.pl.
Potwierdzeniem ambicji tegorocznej edycji
BALTEXPO są patroni honorowi wydarzenia, którzy zaufali projektowi.
Choć do targów zostało jeszcze kilka miesięcy, organizatorzy ogłosili
już, że swoje patronaty nad wydarzeniem przyznały: Ministerstwo
Infrastruktury, Ministerstwo Obrony Narodowej, Urząd Morski w Gdyni,
Urząd Morski w Szczecinie, SAR – Morska Służba Poszukiwania i
Ratownictwa oraz SEA Europe (Shipyards' & Maritime Equipment
Association of Europe).
Targi BALTEXPO 2025 po raz kolejny
chcą zagospodarować tematykę morską i militarną w sposób kompleksowy.
Dlatego organizatorzy już zapowiedzieli, że w programie ponownie pojawią
się Dzień Kariery oraz Strefa Startup, których zadaniem jest zachęcanie
i wspomaganie młodych ludzi przy wyborze ścieżki kariery związanej z
sektorem morskim. Oba te elementy agendy targów sprawdziły się już
podczas poprzedniej edycji. Planowane są także debaty branżowe, ze
szczególnym uwzględnieniem ważnej nie tylko dla przemysłu morskiego, ale
i dla całej gospodarki i obronności kraju tematyki programów rozwoju i
modernizacji Marynarki Wojennej w oparciu o budowane w polskich
stoczniach okręty. Podczas targów w salach AmberExpo odbędzie się także
konferencja Baltic Ports Organization, ciesząca się uznaniem
przedstawicieli portów Morza Bałtyckiego. W agendzie nie zabrakło
miejsca także dla zainaugurowanego w 2023 roku Salmon Evening –
wydarzenia o charakterze networkingowym i integracyjnym – a także
rozdania Złotych Kotwic, branżowych nagród przyznawanych firmom i
instytucjom, których projekty i produkty mają lub mogą mieć wpływ na
rozwój gospodarczy.
Targi BALTEXPO odbędą się tradycyjnie jesienią – 7-9 października. Jednak intensywne prace za kulisami trwają już od zakończenia edycji z 2023 roku. Organizatorzy wciąż zachęcają firmy i instytucje do wzięcia udziału w imprezie w charakterze wystawcy. Na stronie internetowej baltexpo.eu znajdują się linki do systemu rejestracyjnego zarówno dla firm, które wcześniej uczestniczyły w targach, jak i dla zupełnie nowych wystawców.
Ile można zarobić na statku? Nawet 10 tys. euro miesięcznie
00:01:39
Tak rozkłada się ciało w głębi oceanu (wideo)
Na „Titanicu” byli pasażerowie z Polski
Pracowniczki platformy wiertniczej: Dziwne jest nie to, że tu jesteśmy, tylko to, że nas tu wcześniej nie było
Ogromne lodowe kule nad Bałtykiem. Skąd się wzięły?
00:01:35
Statek kosmiczny obcych czy nazistowski bunkier pod wodą? Dziwne odkrycie w głębinach Bałtyku
Norwesko-polskie spotkanie przy byłym ORP Sokół. Okazja do wspomnień i rozmów o przyszłości
Blisko 60 tysięcy odwiedzających wystawę „Bałtyk. Morze zielonej energii”
Oceania wyruszyła po raz 40-ty na Spitsbergen
Pomorska Nagroda Muzealna za badania nad stratami wojennymi m.s. Piłsudski
Dni Morza z atrakcjami. Zapowiedziano pokazy i paradę morską
Dar Młodzieży na Bahamach. Żaglowiec doznał awarii systemu klimatyzacji