• <
BOTA_2023

Armatorzy kontenerowi muszą liczyć się z mocnymi wahaniami stawek frachtowych

PMK

07.07.2020 04:03
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Armatorzy kontenerowi muszą liczyć się z mocnymi wahaniami stawek frachtowych

Partnerzy portalu

Armatorzy kontenerowi muszą liczyć się z mocnymi wahaniami stawek frachtowych - GospodarkaMorska.pl

Ostre wahania stawek frachtu kontenerowego prawdopodobnie utrzymają się w tym kwartale, ponieważ firmy żeglugowe mają trudności z oceną popytu w związku z nierównomiernym globalnym ożywieniem po koronawirusie.

Koszt wysyłki kontenerów spadł na początku tego roku, wraz z załamaniem popytu z powodu pandemii koronawirusa, a stawki osiągnęły najniższy poziom pod koniec kwietnia. Od maja systematycznie jednak rosły, ale następnie skoczyły o 20% w zeszłym miesiącu, zgodnie z Drewry World Container Index.

Na kluczowych trasach z Szanghaju do Los Angeles ceny wzrosły w czerwcu o 47%, ponieważ szybkie ożywienie gospodarcze Chin po wybuchu zaskoczyło spedytorów

- Zmienność stawek kontenerowych uwidacznia stopień, w jakim pandemia i nierównomierne ożywienie po niej poprawiły planowanie u spedytorów i innych globalnych firm. Koszty na trasie Chiny - Ameryka Południowa spadły o 20% od kwietnia, gdy wirusy niszczą ten kontynent - powiedział Daniel Richards, starszy analityk w Maritime Strategies International Ltd., firmie konsultingowej.

- Przepływy handlowe powrócą w nieprzewidywalny sposób na różnych trasach - powiedział. - Przewoźnikom będzie trudniej odpowiedzieć na zmiany w podaży i istnieje ryzyko, że firmy będą próbowały zdobyć udział w rynku, powodując spadek stawek frachtowych.

Dziękujemy za wysłane grafiki.