• <

Wizyta ministra spraw zagranicznych Łotwy. Tematami m.in. Via Baltica i Rail Baltica

Strona główna Prawo, polityka Wizyta ministra spraw zagranicznych Łotwy. Tematami m.in. Via Baltica i Rail Baltica
Wizyta ministra spraw zagranicznych Łotwy. Tematami m.in. Via Baltica i Rail Baltica - GospodarkaMorska.pl

pc/gov.pl

01.05.2019 Źródło: własne

Łotwa jest dla Polski bardzo ważnym partnerem w regionie Morza Bałtyckiego oraz jednym z ważniejszych partnerów w zakresie bezpieczeństwa i szeroko rozumianej polityki europejskiej – zaznaczył minister Jacek Czaputowicz po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Łotwy Edgarsem Rinkēvičsem.

Szefowie dyplomacji Polski i Łotwy rozmawiali m.in. o agendzie europejskiej, stosunkach dwustronnych, sytuacji mniejszości polskiej na Łotwie, współpracy gospodarczej, wspólnych projektach infrastrukturalnych, polityce wschodniej oraz współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Polska pozostaje solidarna ze swoimi sojusznikami i poczuwa się do odpowiedzialności za wspólne bezpieczeństwo, czego dowodem jest m.in. obecność Polskiego Kontynentu Wojskowego w bazie w Ādaži na Łotwie oraz regularny udział w misjach Baltic Air Policing.

Jednym z poruszonych tematów była współpraca regionalna. – Jesteśmy aktywnym uczestnikiem prac nad reformą Rady Państw Morza Bałtyckiego, w której Łotwa sprawuje aktualnie prezydencję – zaznaczył szef polskiej dyplomacji. Rada Państw Morza Bałtyckiego (RPMB) została powołana w 1992 r. podczas konferencji ministrów spraw zagranicznych państw regionu w Kopenhadze. Grupuje ona wszystkie państwa leżące nad Bałtykiem (Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Rosja, Szwecja), a także Islandię, Norwegię i UE.

Ministrowie wyrazili zadowolenie ze współpracy polskich i łotewskich instytucji w ramach strategii makroregionalnych. W dniach 12-13 czerwca br. Polska będzie gospodarzem 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego, które odbędzie się w Gdańsku. Przedmiotem rozmów były także wspólne projekty infrastrukturalne, w tym projekt połączenia państw bałtyckich z obszarem UE w zakresie sieci elektroenergetycznych oraz inwestycje Via Baltica i Rail Baltica. – Celem są nowoczesne połączenia odpowiadające najwyższym standardom. Inwestycje te są kluczowe dla rozwoju naszej części Europy – zaznaczył minister Czaputowicz.

W trakcie spotkania omawiane były także kwestie polityki wschodniej. Polska i Łotwa podobnie oceniają zagrożenia związane w szczególności z agresywną polityką Rosji. W tym roku mija także 10 lat od inauguracji Partnerstwa Wschodniego, polityki zagranicznej Unii Europejskiej skierowanej do sześciu państw: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. – Polsce zależy na tym, aby Partnerstwo było atrakcyjną formą relacji z naszymi bliskimi sąsiadami – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Szef łotewskiej dyplomacji odbył również konsultacje z wiceministrem Konradem Szymańskim, podczas których omówiono aktualne tematy z agendy europejskiej.

Nowy cykl instytucjonalny oraz program strategiczny UE to szansa dla Polski i Łotwy na obronę wspólnych interesów, takich jak: dalsza konwergencja gospodarcza, zwiększenie bezpieczeństwa, wzmocnienie jednolitego rynku oraz ambitne podejście do Partnerstwa Wschodniego – zaznaczył wiceminister Szymański.

Duża część spotkania została poświęcona Wieloletnim Ramom Finansowym po 2020 r. Stanowiska obu krajów są zbieżne w odniesieniu do wielu aspektów WRF.

Wiceminister Szymański łącząc zagadnienia przyszłości Unii z planowaniem finansowym podkreślił, iż „wszystkie obecne wyzwania muszą być właściwie odzwierciedlone w następnych WRF. Wyższe ambicje polityczne nie mogą być finansowane kosztem polityki spójności i polityki rolnej. Rola budżetu UE będzie dla naszych krajów inna, i Polska i Łotwa są coraz bogatsze, ale nie możemy pozwolić na dyskryminację polityk, które dają Europie wielką wartość dodaną”.

Źródło:
własne
legal_marine_390x100_gif_2020
 Ropa brent 41,83 $ baryłka  0,00% 22:58
 Cyna 17080,00 $ tona -1,70% 25 wrz
 Cynk 2365,00 $ tona -0,59% 25 wrz
 Aluminium 1708,00 $ tona 0,65% 25 wrz
 Pallad 2230,20 $ uncja  0,00% 22:59
 Platyna 841,60 $ uncja  0,00% 22:59
 Srebro 22,98 $ uncja  0,00% 22:59
 Złoto 1864,15 $ uncja  0,00% 22:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.