• <

Rzecznik rządu: szacujemy, że stopa bezrobocia za ten rok będzie na poziomie ok. 6 proc.

ew

03.06.2020 06:57 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Rzecznik rządu: szacujemy, że stopa bezrobocia za ten rok będzie na poziomie ok. 6 proc.

Partnerzy portalu

Rzecznik rządu: szacujemy, że stopa bezrobocia za ten rok będzie na poziomie ok. 6 proc. - GospodarkaMorska.pl

Szacujemy, że stopa bezrobocia za ten rok będzie między 5 a 6 proc. - około 6 proc., a może trochę więcej - mówił rzecznik rządu Piotr Müller. Nie wykluczył przygotowania przez rząd bonu turystycznego; informacja dotycząca wsparcia dla sektora turystycznego ma się pojawić w najbliższych dniach.

W środę rano w Polskim Radiu Müller zapewniał przy tym, że zabezpieczeniem przed nadmiernym wzrostem stopy bezrobocia jest wzrost liczby miejsc pracy o ok. 2 mln na przestrzeni ostatnich czterech lat.

Według danych GUS stopa bezrobocia na koniec grudnia 2019 r. wyniosła 5,2 proc. W kwietniu 2020 r. wyniosła 5,8 proc. wobec 5,4 proc. w marcu.

Rzecznik rządu pytany o propozycję bonu turystycznego w wysokości 1000 zł, odparł, że trwają analizy dotyczące sposobu pomocy sektorowi turystycznemu.

"W ciągu najbliższych kilku dni, może w przyszłym tygodniu taka informacja się pojawi" - zadeklarował Müller.

Nie zaprzeczył, ale też nie potwierdził, czy pomoc dla sektora turystycznego będzie oznaczać przekazanie bonów turystycznych obywatelom. "Jeszcze decyzja nie została podjęta, ale kwestii bonu turystycznego nie wykluczamy - to nie jest opcja, która została przez rząd wycofana" - dodał rzecznik rządu.

Müller krytykował również samorząd warszawski, w którym według niego "nadal występuje problem" związany z nierozpatrywaniem wniosków mikroprzedsiębiorców o pomoc z tzw. tarczy finansowej.

Zapewniał również, że warunki budżetowe pozwalają na dalszą pomoc osobom, które zostały dotknięte skutkami kryzysu. Wśród działań rządu zabezpieczających budżet wymienił m.in. emitowanie obligacji, zwiększenie zadłużenia, co - jak dodał rzecznik rządu - jest możliwe m.in. przez wcześniejsze obniżenie długu publicznego w stosunku do PKB i założenia budżetu bez deficytu.

Rzecznik rządu zaznaczał, że jeszcze za wcześnie, aby mówić o ostatecznych wynikach walki z pandemią koronawirusa, jednak zapewniał, że sytuacja w kraju, w tym również na Śląsku, gdzie wystąpiły duże ogniska zakażeń, jest opanowana.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.