• <
urząd_morski_gdynia_2021

Emilewicz liczy na podwojenie wymiany handlowej miedzy Polską a Turcją

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Emilewicz liczy na podwojenie wymiany handlowej miedzy Polską a Turcją
Emilewicz liczy na podwojenie wymiany handlowej miedzy Polską a Turcją - GospodarkaMorska.pl

pc

08.03.2019 Źródło: PAP

Mam nadzieję na podwojenie wymiany handlowej między Polską a Turcją w ciągu czterech lat do 10 mld dol. - mówiła w czwartek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Szefowa resortu uczestniczyła w polsko-tureckim forum biznesowym. "Polska i Turcja to młode i głodne sukcesu społeczeństwa, które chcą zwiększać swoje obroty handlowe" – podkreśliła.

Podobne deklaracje złożyła minister handlu Turcji Ruhsar Pekcan, która również wyraziła nadzieję na dwukrotne zwiększenie wymiany handlowej między naszymi krajami w ciągu najbliższych czterech lat "z obecnych 6 mld dol. do 10 mld dol.".

"To dobry i obiecujący cel, który pozwoli nam wziąć mocniej udział w globalnej transformacji przemysłowej, która jest naszym wspólnym wyzwaniem" - powiedziała Emilewicz.

Minister zachęcała przedsiębiorców do inwestowania w Turcji. W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - jak mówiła - "w strategii ekspansji, rynek turecki został wskazany jako jeden z tych, na który będziemy zwracać szczególną uwagę". "Mamy nadzieję zachęcić przedsiębiorców tym rynkiem" - powiedziała Emilewicz.

Zaprosiła też tureckich inwestorów i studentów do naszego kraju. "Chcielibyśmy przejść z torów imitacyjnych w naszej gospodarce na tory innowacyjne. Dlatego staramy się wspierać, także instrumentami podatkowymi, wszystkich przedsiębiorców, również zagranicznych(...), którzy chcą inwestować w nowe technologie" - zaznaczyła. Dodała, że polskie uniwersytety są najczęściej wybierane przez tureckich studentów uczestniczących w programie Erasmus.

"Jesteśmy gotowi jeszcze szerzej otworzyć nasze uniwersytety dla studentów, którzy będą chcieli podjąć studia w Polsce" - mówiła.

Emilewicz zadeklarowała, że wsparcie przedsiębiorczości, a także "partnerska współpraca międzynarodowa" to najważniejsze zadanie i podstawowy cel rządu na najbliższe lata.

"Mam nadzieję, że polski rynek będzie równie gościnny jak był dotychczas dla firm tureckich, a Turcja przyjmie chętnie (...) przedsiębiorców z Polski" - podkreśliła Emilewicz.

Podczas czwartkowego forum szefowa MPiT oraz minister handlu Turcji podpisały porozumienie podsumowujące IV sesję polsko-tureckich konsultacji gospodarczych, które towarzyszyły forum.

Rozmowy dotyczyły obszarów, w których Polska i Turcja mogą zacieśnić współpracę, takich jak infrastruktura, budownictwo, wzajemna wymiana handlowa, innowacje. "Mówiliśmy o wspólnych wyzwaniach: czwartej rewolucji przemysłowej i przemianach w światowym systemie handlu" - powiedziała dziennikarzom po podpisaniu porozumienia minister Emilewicz. "A także o wyzwaniach, jakie przed nami stoją, związanych z rynkiem pracy, zwłaszcza w sektorze budowlanym, który dzisiaj realizuje wiele istotnych z punktu widzenia Polski inwestycji" - wskazała. Przypomniała, że warszawskie metro jest budowane przez firmę turecką.

Jak podkreśliła turecka minister handlu, "współpraca między naszymi krajami ma bardzo duży potencjał, który nie jest do końca wykorzystany".

Według danych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu za 2018 r. Turcja znajduje się na 16. miejscu na liście dostawców towarów do Polski i na 20. na liście odbiorców towarów polskich. Agencja wskazała, że w ciągu ostatnich 15 lat tureccy przedsiębiorcy zrealizowali w Polsce 14 projektów inwestycyjnych. Wartość tureckich inwestycji w naszym kraju wynosi 112,3 mln dol. W ramach inwestycji utworzono blisko 1,3 tys. miejsc pracy w takich sektorach jak tekstylny, motoryzacyjny oraz badawczo-rozwojowy. W tym samym okresie polskie firmy zrealizowały w Turcji projekty inwestycyjne o łącznej wartości 281,6 mln dol.

Forum organizowały: Polska Agencja Inwestycji i Handlu, wydział Handlowy Ambasady Turcji oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a współorganizatorem była Krajowa Izba Gospodarcza oraz Polsko-Turecka Izba Gospodarcza.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31264,00 $ tona -1,40% 21 cze
 Cynk 2832,00 $ tona -1,43% 21 cze
 Aluminium 2353,00 $ tona -0,88% 21 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.