• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Wodór paliwem przyszłości dla statków?

PMK

01.04.2019 20:10 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Wodór paliwem przyszłości dla statków? - GospodarkaMorska.pl

Wodór może być odpowiedzią dla żeglugi, która zmierza w stronę bezemisyjności - twierdzą eksperci z organizacji Yaskawa Environmental Energy/The Switch.

- Odnawialne źródła energii i paliwa alternatywne cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze względu na większą świadomość ekologiczną, ściślejsze przepisy i ogólnoświatową potrzebę optymalizacji zużycia energii i zarządzania kosztami - powiedział Asbjørn Halsebakke, Product Manager Marine w Yaskawa Environmental Energy / The Switch Norway.

- Dostajemy coraz więcej zapytań o to, w jaki sposób nasz układ napędowy i energooszczędna technologia mogą zostać wykorzystane do przyjęcia nowych paliw. W tych rozmowach wodór jest tematem powracającym - dodał.

Halsebakke uważa, że ​​wodór, jako paliwo neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, może być kluczem do odblokowania prawdziwie zrównoważonej żeglugi. Zauważył, że ten pierwiastek wytwarzany przy użyciu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, takich jak energia wiatrowa, słoneczna lub wodna, jest efektywnie wolny od emisji. W postaci płynnej może być używany na przykład do ładowania akumulatorów do napędu elektrycznego za pomocą ogniw paliwowych.

- Zanim to się stanie czeka nas wiele wyzwań, takich jak bunkrowanie i tworzenie infrastruktury. Uważam jednak, że popyt zapewni silną zachętę dla przemysłu, aby się tym zająć. Oczekujemy, że rozwój tej technologii pójdzie mocno do przodu, szczególnie w Chinach - wyjaśnił Halsebakke.

Firma twierdzi jednak, że niezbędna jest elastyczność tak, aby żegluga mogła przejść na czystą energię w łatwy i skuteczny sposób.

- Paliwa kopalne pozostaną częścią żeglugi w dającej się przewidzieć przyszłości, ale ich rola ulegnie zmniejszeniu - zauważył.

- Baterie będą się rozwijały, szczególnie w przypadku transportu krótkodystansowego, podczas gdy rozwiązania hybrydowe zyskają na znaczeniu, zapewniając korzyści na całym świecie. Ale nie ma „uniwersalnego rozwiązania”, dlatego ważne jest, aby pozostać otwartym na nowe podejścia, mieszanki paliw i technologię - wyjaśnił dalej Halsebakke.

Odblokowanie większej wydajności środowiskowej będzie głównym tematem Nor-Shipping 2019, które odbędzie się 4-6 czerwca 2019 roku w Oslo.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.