• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Czaputowicz: najważniejsze fora współpracy regionalnej - V4 i Inicjatywa Trójmorza

ew

14.03.2019 09:35 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Czaputowicz: najważniejsze fora współpracy regionalnej - V4 i Inicjatywa Trójmorza

Partnerzy portalu

Czaputowicz: najważniejsze fora współpracy regionalnej - V4 i Inicjatywa Trójmorza - GospodarkaMorska.pl

Ważnym elementem procesu integracji europejskiej jest rozwój współpracy regionalnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Najważniejsze fora współpracy regionalnej to Grupa Wyszehradzka, Inicjatywa Trójmorza i Bukareszteńska Dziewiątka - mówił w czwartek w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Szef MSZ zwracał uwagę, że ważnym elementem procesu integracji europejskiej jest rozwój współpracy regionalnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Najważniejsze fora współpracy regionalnej to - jak podkreślił Czaputowicz - Grupa Wyszehradzka, Inicjatywa Trójmorza i Bukareszteńska Dziewiątka.

Czaputowicz podkreślił, że Grupa Wyszehradzka (V4) stanowi dla Polski ważne ramy prowadzenia polityki regionalnej oraz urzeczywistniania interesów regionu Europy Środkowej na arenie międzynarodowej. "Jądrem współpracy politycznej V4 pozostaje szeroko rozumiana agenda unijna" - mówił. Przypominał, że stanowisko Grupy ws. migracji znalazło odzwierciedlenie w decyzjach całej UE.

Pomyślnie - jak zauważył szef MSZ - rozwija się zapoczątkowana w 2015 r. przez prezydentów Polski i Chorwacji inicjatywa Trójmorza – mechanizm politycznej współpracy dwunastu środkowoeuropejskich państw Unii Europejskiej w sektorze transportu, energetyki i szeroko rozumianej agendy cyfrowej. "Mamy nadzieję, że rozwój połączeń transportowo-komunikacyjnych w układzie południkowym – północ-południe przyczyni się do pogłębienia współpracy regionalnej w tej części Europy oraz wzmocnienia całej UE" - dodał.

"Dynamicznie rozwijają się nasze relacje dwustronne z Czechami, Słowacją i Węgrami" - stwierdził szef MSZ.

"Pogłębiamy również dialog z państwami bałtyckimi (...) Z krajami bałtyckimi podzielamy ocenę zagrożeń płynących ze Wschodu, dążymy do umocnienia więzi transatlantyckich i synchronizacji infrastruktury energetycznej. Poprawie uległy też warunki funkcjonowania inwestycji Orlenu na Litwie" - mówił Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że Polska aktywnie wspiera integrację europejską państw Bałkanów Zachodnich. "W tym roku przewodniczymy Procesowi Berlińskiemu - inicjatywie, której celem jest wspieranie państw bałkańskich w ich dążeniach do członkostwa w Unii Europejskiej" - dodał.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.