• <

Wynik wyszukiwania - "zatoka fińska" - Wiadomości

Balticconector wznawia prace. Wciąż pozostają nieznani sprawcy uszkodzenia gazociągu

Gasgrid Finland i estoński operator systemu przesyłu gazu Elering przekazały 22 kwietnia o rozpoczęciu wykorzystania rurociągu zgodnie z planem. Tym samym Balticconnector wznawia prace po ponad pół roku od uszkodzenia w wyniku działalności ludzkiej. Choć sprawcy incydentu pozostają nieznani, zdaniem śledczych z kilku państw było to celowe działanie, o które oskarża się Rosję.
22.04.2024

Finlandia. W obawie przed nielegalną migracją zamknięto morskie przejścia graniczne z Rosją

Morskie przejścia graniczne między Finlandią a Rosją na Zatoce Fińskiej zostały w poniedziałek zamknięte do odwołania. Wraz z roztopami operacja hybrydowa polegająca na sterowanym napływie nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu przez Rosję może przenieść się na szlaki wodne – przestrzegają fińskie władze.
15.04.2024

Finał prac naprawczych Balticconnector. Operator zapowiada uruchomienie rurociągu

Jak podają operatorzy rurociągu, estoński Elering oraz fiński Gasgrid Finland, zakończono remont Balticconnector zgodnie z planem. Był wyłączony z użycia od października ub. r. i w związku z tym pojawiły się kontrowersje w kwestii jego uszkodzenia w wyniku nie wypadku, lecz sabotażu.
04.04.2024

Uszkodzony gazociąg Balticconnector ma być uruchomiony w kwietniu

Na początku marca rozpocznie się naprawa uszkodzonego jesienią estońsko-fińskiego gazociągu Balticconnector przebiegającego przez Zatokę Fińską. Prace mają potrwać około cztery tygodnie – poinformował fiński operator przesyłowy Gasgrid.
16.02.2024

Estoński operator planuje budowę trzeciej linii energetycznej łączącej kraj z Finlandią

Elering, estoński operator odpowiadający za przesył energii elektrycznej i gazu ziemnego z siedzibą w Tallinie, rozważa realizację połączenia lądowego EstLink 3 w północno-zachodniej części kraju. Trzecie elektroenergetyczne połączenie międzysystemowe z Finlandią w dalszym ciągu ma przyczynić się do bezpieczeństwa dostaw, osiągnięcia celów polityki klimatycznej i energetycznej oraz połączy kraje bałtyckie i nordyckie w jeszcze bardziej spójny obszar rynkowy.
06.02.2024

Awaria estońsko-fińskiego kabla elektroenergetycznego

Przyczyna awarii podmorskiego kabla energetycznego EstLink2 między Finlandią a Estonią, do jakiej doszło w nocy z czwartku na piątek, nie jest na razie znana. Władze biorą pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze.
26.01.2024

Uszkodzenie kabla przesyłowego między Estonią a Finlandią. Kolejne, kontrowersyjne zdarzenie na Bałtyku

Władze Estonii i Finlandii poinformowały, że padło połączenie elektroenergetyczne EstLink 2 między oboma państwami w rejonie Zatoki Fińskiej. Do usterki miało dość w nocy między 25 a 26 stycznia. Jak dotąd przyczyna jest nieznana, niemniej pojawiły się głosy, że miał być w to zamieszany rosyjski statek. Byłoby to kolejne kontrowersyjne, niewyjaśnione zdarzenie w rejonie, po październikowym, niewyjaśnionym incydencie z uszkodzeniem gazociągu Balticconnector.
26.01.2024

Prezydent Finlandii rozmawiał z przywódcą Chin Xi o uszkodzeniu Balticconnetor

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto odbył w środę wideorozmowę z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Tematem spotkania była sytuacja geopolityczna, relacje między światowymi mocarstwami oraz kwestia uszkodzenia gazociągu Balticconnector w Zatoce Fińskiej, o co podejrzewany jest chiński kontenerowiec.
10.01.2024

Wspólne ćwiczenia sił fińskich, estońskich i brytyjskich na Zatoce Fińskiej po uszkodzeniu gazociągu Balticconnector

Marynarki wojenne Finlandii, Estonii oraz Wielkiej Brytanii, a także fińska Straż Przybrzeżna rozpoczęły w poniedziałek wspólne patrole na Zatoce Fińskiej w celu ochrony strategicznej infrastruktury podwodnej – poinformowały fińskie siły zbrojne.
04.12.2023

Władze Estonii i Finalandii chcą wysłać do Chin ekspertów mających zbadać statek powiązany z awarią Balticconnector

Estonia i Finlandia chcą wysłać swoich przedstawicieli do Chin, aby zbadali głównego podejrzanego w sprawie uszkodzenia infrastruktury podwodnej w Zatoce Fińskiej, czyli statek NewNew Polar Bear - podał w poniedziałek dziennik "Postimees".
27.11.2023

Freezing Winds 2023. Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia morskie Finlandii w NATO. Jest polski akcent

Od 20 listopada do 1 grudnia w mroźnej aurze odbędą się ćwiczenia sił okrętowych pod auspicjami Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat). To pierwsze duże ćwiczenie morskie prowadzone przez Finlandię jako członek NATO.
20.11.2023

W Zatoce Fińskiej przebywa rosyjski statek reperujący kabel telekomunikacyjny

Należący do Rosji statek znajduje się obecnie w Zatoce Fińskiej, gdzie naprawia kabel telekomunikacyjny należący do rosyjskiego koncernu Rostelecom i częściowo ułożony w fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej - poinformowała w poniedziałek telewizja ERR.
06.11.2023

Szwecja wysłała okręt celem sprawdzenia podmorskich kabli w okolicy Balticconnector

Należący do Królewskiej Marynarki Wojennej Szwecji okręt ratowniczy HSwMS Belos (A214) został wysłany do Zatoki Fińskiej w związku z incydentem wokół gazociągu i kabla energetycznego łączących Estonię i Finlandię. Wokół uszkodzenia podwodnej infrastruktury narosło wiele teorii, podejrzewa się celowe działanie.
25.10.2023

Przełom? Z miejsca uszkodzenia gazociągu Balticconnector wyciągnięto kotwicę o wadze sześciu ton

Z dna Zatoki Fińskiej spod grubej warstwy mułu z miejsca uszkodzenia gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię i Finlandię, została wyciągnięta we wtorek duża, ważąca 6 ton kotwica, o wymiarach 2,5 x 2 x 1 m – poinformowała fińska policja.
24.10.2023

Premier Łotwy zarządziła kontrolę infrastruktury krytycznej po uszkodzeniu gazociągu Balticconnector

Premier Łotwy Evika Silina zarządziła w środę przeprowadzenie kontroli łotewskiej infrastruktury krytycznej pod względem jej przygotowania do możliwych zagrożeń. To reakcja na uszkodzenie gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię z Finlandią.
18.10.2023

Uszkodzono podmorski kabel telekomunikacyjny między Szwecją i Estonią

Uszkodzony został podwodny kabel telekomunikacyjny między Szwecją i Estonią; nie jesteśmy w stanie ocenić, co było przyczyną awarii - poinformował we wtorek szwedzki minister obrony cywilnej Carl-Oscar Bohlin.
17.10.2023

Pierwszy zielony korytarz morski na Bałtyku powstanie w Zatoce Fińskiej. Polska ma się od kogo uczyć

Na Bałtyku zainicjowano powstanie pierwszego morskiego korytarza. A właściwie dwóch korytarzy. Z inicjatywy władz Tallina i Helsinek z udziałem zarządów portów i operatorów promowych powstała inicjatywa utworzenia morskiego zielonego korytarza łączącego porty po przeciwnych stronach Zatoki Fińskiej. Połączenia Helsinki – Tallinn i Vuosaari – Muuga mają w niedługim czasie być neutralne dla środowiska.
17.10.2023

Zdaniem ekspertów uszkodzenie Balticconnector mogło być spowodowane przez opuszczoną kotwicę statku. Przypadek?

"Teoria kotwicy” pojawia się obecnie najczęściej w analizach przyczyn uszkodzenia gazociągu między Finlandią a Estonią. Zarejestrowany niewielki wstrząs sejsmiczny mógł być wywołany uderzeniem kotwicy dużego statku handlowego, który przystanął w czasie sztormu na środku Zatoki Fińskiej – podało w środę radio Yle.
11.10.2023

Nowe ustalenia w sprawie uszkodzenia rurociągu w Zatoce Fińskiej. Przed wypadkiem w jego pobliżu stał rosyjski statek towarowy

Pojawiają się kolejne elementy układanki dotyczące nocnego incydentu w związku z uszkodzeniem i wyciekiem z gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię z Finlandią. Obserwując strony internetowe pokazujące rzeczywisty ruch statków można było zauważyć, że przez cały weekend w pobliżu miejsca uszkodzenia rurociągu przebywał statek pływający pod rosyjską banderą.
11.10.2023

NATO zapowiada reakcję, jeśli się okaże, że uszkodzenie gazociągu na Morzu Bałtyckim było umyślne

Jeżeli okaże się, że uszkodzenia łączącego Estonię i Finlandię podmorskiego gazociągu i kabla telekomunikacyjnego na Morzu Bałtyckim wynikają z umyślnego ataku, NATO zareaguje - powiedział w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
11.10.2023

Rosjanie wściekli na Finów. Zatoka Fińska zniknie z mapy?

Rosyjski internet donosi o propozycji przemianowania Zatoki Fińskiej na Jezioro Kotlino. Ma to być oddolna inicjatywa. Czy Rosjanie mają moc, by w ten sposób zemścić się na Finach za wejście do NATO?
03.08.2022

List studentek AGH po 10 latach odnaleziony w Zatoce Fińskiej

List, który 10 lat temu studentki krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej umieściły w butelce i wrzuciły do Morza Bałtyckiego niedaleko Petersburga, został odnaleziony na wyspie w Zatoce Fińskiej. Znalazca, rosyjski ekolog, skontaktował się z autorkami.
16.06.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.