• <

Wynik wyszukiwania - "złote" - Wiadomości

Urząd Morski w Gdyni laureatem Złotej Kotwicy podczas Baltexpo 2023 [wideo]

O kluczowych inwestycjach i wyzwaniach stojących przed administracją morską rozmawialiśmy podczas Baltexpo 2023 z Wiesławem Piotrzkowskim, dyrektorem Urzędu Morskiego w Gdyni.
01.11.2023

Firma Mobile Monitoring zwycięzcą Złotej Kotwicy na targach BaltExpo

W piątek, 12 października, firma Mobile Monitoring świętowała sukces na targach BaltExpo, które odbyły się na terenach Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo. Tegoroczne targi, zgromadziły ponad 200 wystawców z 15 różnych krajów, przyciągając ponad 5000 odwiedzających. To było wyjątkowe wydarzenie, które dało możliwość nawiązania strategicznych kontaktów biznesowych oraz wymiany wiedzy i doświadczeń z ekspertami branży.
16.10.2023

Baltexpo 2023: Złote Kotwice rozdane

Pierwszego dnia targów branży morskiej Baltexpo na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo odbyło się oficjalne rozdanie Złotych Kotwic, czyli nagród przyznawanych przedsiębiorstwom i instytucjom, których projekt, produkt, usługa, działania lub osiągnięcia w okresie dwóch lat od ostatniej edycji wydarzenia mają lub mogą mieć znaczący wpływ na rozwój gospodarczy.
11.10.2023

Historyczny sukces polskiego jachtu. WindWhisper 44 ze złotem Mistrzostw Świata ORC

Po kwietniowym brązowym medalu Mistrzostw Europy ORC na Malcie oraz złocie Mistrzostw Polski ORC zdobytym w lipcu w Sopocie apetyty załogi WindWhisper 44 były duże. Członkowie pływającego pod banderą Yacht Klubu Polski Gdynia zespołu otwarcie przyznawali, że marzeniem jest utrzymanie medalowej passy podczas Mistrzostw Świata ORC w Kilonii. Jak zapowiadali, tak też zrobili. Polski jacht wraca z Niemiec z historycznym dla polskiego żeglarstwa morskiego sukcesem - złotem w klasie B.
14.08.2023

Nadchodzące upały zwiększają ryzyko rozwoju złotej algi

Nadchodzące upały zwiększają ryzyko rozwoju złotej algi - poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że zagrożenie zakwitem złotej algi w tym roku utrzymuje się głównie w starorzeczach Odry.
11.08.2023

Anna Moskwa: "Nadal prowadzimy działania związane z neutralizacją złotej algi"

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa 23 czerwca 2023 r. spotkała się we Wróblinie nad Odrą z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim oraz służbami zaangażowanymi w działania zaradcze na Odrze.
23.06.2023

Ministerstwo: na Odrze znów mogą wystąpić złote algi

Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska wydał kolejne rekomendacje na temat możliwości wystąpienia złotych alg w Odrze, które w zeszłym roku spowodowały masowy pomór ryb i zatrucie rzeki.
20.06.2023

Prof. Kolada: przyczyny toksycznego zakwitu złotej algi mają charakter wieloczynnikowy

Przyczyny toksycznego zakwitu złotej algi mają charakter wieloczynnikowy; podwyższone zasolenie wód stwarza warunki, ale niekoniecznie determinuje zakwit – powiedziała w czwartek podczas sejmowej podkomisji prof. Agnieszka Kolada z Instytutu Ochrony Środowiska.
25.05.2023

MKiŚ: trwają przygotowania do działania na wypadek pojawienia się zakwitów złotej algi

Trwają przygotowania do działania na wypadek pojawienia się masowych toksycznych zakwitów złotej algi - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
22.05.2023

MKiŚ: ograniczanie zakwitów złotej algi – spotkanie z Polskim Związkiem Wędkarskim

Koordynowanie działań w zakresie ograniczania skutków ewentualnych nowych zakwitów "złotej algi" było głównym tematem narady, której przewodniczyli wiceministrowie klimatu i środowiska Małgorzata Golińska i Jacek Ozdoba. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, nadodrzańskich urzędów wojewódzkich, a także Ministerstwa Infrastruktury i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
10.05.2023

W przypadku zagrożenia toksyną ze strony "złotej algi" GIOŚ powiadomi służby w ciągu godziny

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) opracował i wdrożył monitoring interwencyjny "złotej algi" w polskich rzekach; w przypadku jej masowego zakwitu i zagrożenia skażenia toksyną odpowiednie służby będą powiadomione w ciągu jednej godziny - przekazał resort klimatu i środowiska.
31.03.2023

Poza Odrą nie potwierdzono obecności złotej algi w polskich rzekach

W żadnej badanej rzece Baryczy, Warcie, Noteci, Sanie, Wieprzu, Pilicy, Narwi, Bugu i Wiśle czy zbiorniku nie potwierdzono obecności złotej algi oprócz Odry - przekazał w poniedziałek resort klimatu i środowiska.
13.02.2023

Anna Moskwa: za dwa miesiące będziemy mieć narzędzie, które wskaże w jakich warunkach uaktywniają się złote algi

Za dwa miesiące będziemy mieli narzędzie, które pokaże w jakich warunkach fizykochemicznych wody pojawiają się i uaktywniają złote algi - poinformowała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
03.11.2022

Dwa złote medale nad Balatonem

Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski mistrzami Europy juniorów U23 w klasie 49er! Marcelina Korszon i Zuzanna Mróz ze złotem w klasie 49erFX. Mistrzowskie regaty odbyły się na jeziorze Balaton na Węgrzech. Polskę reprezentowało w sumie pięć załóg.
16.10.2022

W niemieckiej części Zalewu Szczecińskiego wykryto złote algi

Toksyczne złote algi wykryto w niemieckiej części Zalewu Szczecińskiego. Zdaniem ekspertów ich stężenie jest jednak niskie, a występowanie tych glonów w zalewie nie jest niczym nadzwyczajnym - poinformował minister środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego Till Backhaus.
24.08.2022

"Złote glony" mogą żyć w wodzie, nie sprawiając problemów; zabójczy jest dopiero ich zakwit

Wytwarzające toksyczne związki "złote glony" mogą żyć w wodzie, nie sprawiając problemów: zabójczy jest dopiero ich zakwit. Niektóre ich toksyny łatwo się rozkładają pod wpływem światła i dezaktywują w środowisku kwaśnym. W praktyce brakuje jednak sposobu na przyspieszenie tego procesu.
21.08.2022

Naukowcy z IRŚ: w wodzie z Odry wykryto "złote algi" wytwarzające ichtiotoksyny

W próbkach wody pobranych z Odry wykryto znaczące ilości inwazyjnych mikroogranizmów, tzw. złotych alg - przekazali w czwartek PAP naukowcy z Instytutu Rybactwa Śródlądowego. Mikroorganizmy te znane są z produkcji toksyn prowadzących do śnięcia ryb.
18.08.2022

French Olympic Week. Dwa złote medale i jeden srebrny dla polskich żeglarzy [ZDJĘCIA]

Złote medale Agaty Barwińskiej w klasie ILCA 6 (dawny Laser Radial), załogi Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki w klasie 49er oraz srebro Mai Dziarnowskiej w windsurfingowej klasie iQFoil, a ponadto miejsca w ścisłej czołówce innych Polaków - imponująco wygląda podsumowanie regat klas olimpijskich French Olympic Week, które dzisiaj zakończyły się w Hyeres.
01.05.2022

USA. Gigantyczne złote rybki w jeziorze zagrażają lokalnemu ekosystemowi

Władze miasta Burnsville w amerykańskim stanie Minnesota zaapelowały do mieszkańców, by nie wypuszczali swoich niechcianych złotych rybek do jeziora po tym, jak w jednym ze zbiorników znaleziono gigantyczne okazy tych zwierząt zagrażające lokalnemu ekosystemowi.
13.07.2021

Analitycy Ebury: Wirus uderza w euro i złotego. PLN najsłabszy od 12 lat

Zarówno euro, jak i polski złoty pokazują wyraźną słabość. Ich wyprzedaż ma związek z niepokojącymi informacjami z frontu walki z pandemią. W obu przypadkach zakładamy, że sytuacja jest jednak tymczasowa.
29.03.2021

Ebury: Ostatnie osłabienie złotego powinno mieć charakter tymczasowy

Po dość krótkim okresie aprecjacji złotego na przełomie lat 2020 i 2021 polska waluta ponownie znalazła się pod presją. W czwartek kurs EUR/PLN znalazł się na najwyższym poziomie od 2009 roku. Niewykluczone, że obecny marazm jeszcze potrwa, jednak liczymy, że przed końcem roku złoty powróci do poziomów zbliżonych do tych, które znamy z okresu sprzed pandemii, ok. 4,30.
26.03.2021

Ebury: Trzecia fala pandemii blokuje umocnienie złotego

Inwestorzy zwracają coraz większą uwagę na rosnącą zmienność rynkowych stóp procentowych. Jednocześnie waluty emerging markets zyskują, wspierane przez wyższe ceny surowców i wzrost apetytu na ryzyko. Polskiemu złotemu w umocnieniu przeszkadza jednak pogarszająca się sytuacja epidemiczna w kraju.
16.03.2021

Prezes NBP: narastająca ostatnio presja na wzrost wartości złotego jest bardzo niepokojąca

Narastająca ostatnio presja na wzrost wartości złotego jest bardzo niepokojąca i bardzo szkodliwa. Szkodliwa z punktu widzenia odbicia wzrostu naszego PKB i utrzymania dynamiki eksportu - powiedział prezes NBP Adam Glapiński cytowany na Twitterze NBP.
30.12.2020

Interwencja polskiego banku centralnego i obawy dotyczące pandemii osłabiły złotego

Spokojny handel na polskim złotym obserwowany przez większą część ubiegłego tygodnia zburzył w piątek Narodowy Bank Polski. Dziś złoty doświadcza podwyższonej zmienności, która może zostać z nami również w kolejnych dniach.
22.12.2020

Ebury: Interwencja polskiego banku centralnego i obawy dotyczące pandemii osłabiły złotego

Spokojny handel na polskim złotym obserwowany przez większą część ubiegłego tygodnia zburzył w piątek Narodowy Bank Polski. Dziś złoty doświadcza podwyższonej zmienności, która może zostać z nami również w kolejnych dniach.
21.12.2020

Na rynkach stan bliski euforii. To dobra wiadomość dla złotego

Ze względu na splot kilku czynników na rynkach obserwujemy stan, który można określić mianem bliskiego euforii. Dolar amerykański i jen japoński doświadczają spadku, podczas gdy zyskuje większość walut emerging markets, w tym polski złoty. W najbliższych dniach kluczowe będą dane o stanie gospodarek.
30.11.2020

Dobra passa złotego może się wkrótce skończyć

Od minimów z października polska waluta umocniła się do dolara, euro i franka o 4–5 proc. w ciągu zaledwie kilkunastu dni. Wiązało się to z poprawą nastrojów na globalnych rynkach, co skutkowało także ignorowaniem zagrożeń wewnątrz kraju, np. rosnącej liczby zakażeń i protestów społecznych. Jednak przestrzeń do dalszego umocnienia złotego nie jest już duża. Zdaniem Marcina Kiepasa, analityka walutowego Tickmill, największym zagrożeniem byłby twardy lockdown. Na razie jednak, zgodnie z deklaracjami rządu, jego widmo się odsunęło.
17.11.2020

Dobre nastroje i słaby dolar wspierają złotego

Złoty we wtorek umacnia się do koszyka głównych walut. Wspierają go dobre nastroje na rynkach światowych, i co się z tym wiąże, rosnący apetyt na ryzyko. Pomaga również ponowne osłabienie amerykańskiego dolara, po dwóch dniach jego korekcyjnego umocnienia.
04.08.2020

Doniesienia z EBC i szczytu Rady Europejskiej mogą zaszkodzić złotemu

Kurs EUR/USD dotarł do istotnego oporu. Pretekstem do zniżek euro mogą stać się dzisiejsze doniesienia z EBC, a w kolejnych dniach te ze szczytu UE ws. przeciwdziałania skutkom pandemii. W razie zniżek EUR, w ślad za wspólną waluta może spadać PLN.
16.07.2020

Gorsze nastroje związane z obawami dotyczącymi pandemii ciążą złotemu

Ochłodzenie nastrojów na rynkach globalnych ciąży złotemu, który we wtorek rano traci na wartości względem wszystkich głównych walut.
07.07.2020

Dane makro mogą dalej wspierać złotego

Wtorek może przynieść kontynuację wczorajszego umocnienia złotego względem koszyka walut. Wsparciem dla jego notowań, podobnie jak to miało miejsce w poniedziałek, mogą okazać się publikowane dziś dane makroekonomiczne.
23.06.2020

Kościński: obecny poziom złotego ułatwia eksport

Obecny poziom złotego ułatwia eksport, ale trochę hamuje import – powiedział w poniedziałek w Bratysławie minister finansów Tadeusz Kościński.
15.06.2020

Bujak: lepsze dane i poprawa nastrojów inwestycyjnych sprzyjają złotemu

Lepsze od prognoz dane oraz nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i ogłaszaniem kolejnych działań antykryzysowych sprzyjały wzrostowi apetytu na ryzyko. Zyskał na tym złoty - ocenił w rozmowie z PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.
12.06.2020

DZIEŃ NA FX/FI: Stabilizacja złotego i rentowności

W najbliższych dniach złoty i rentowności mogą stabilizować się na bieżących poziomach – uważają ekonomiści.
06.09.2019

W środę funt nieco odrabia straty wobec złotego

Brytyjska waluta nieco odrabia straty wobec złotego. W środę po południu za funta szterlinga trzeba było zapłacić 4,80 zł., o 2 grosze więcej niż rano.
04.09.2019

Analityk: W IV kwartale br. oczekiwany jest powrót notowań złotego poniżej 4,30 za euro

Utrwalenie nienajlepszych nastrojów może osłabić złotego powyżej 4,40 za euro i 4 zł za dolara, ale w IV kwartale br. oczekiwany jest powrót notowań złotego poniżej 4,30 za euro - uważa ekspert Biura Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao Arkadiusz Urbański.
23.08.2019

Ekspert: Słabość złotego wobec franka to przede wszystkim efekt czynników globalnych

Słabość złotego wobec franka szwajcarskiego to przede wszystkim efekt czynników globalnych. Niemal każdy raport makroekonomiczny przekonuje inwestorów, że globalna recesja jest coraz bardziej realnym scenariuszem - uważa główny ekonomista XTB Przemysław Kwiecień.
14.08.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Potencjał osłabienia się złotego wygasa; a rentowności SPW mogą spadać

Potencjał spadku złotego wobec euro powoli wyczerpuje się, choć niewykluczony jest krótkotrwały test poziomu 4,34-4,35 – uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW mogą w dalszym ciągu spadać, mimo że kolejną sesję z rzędu dziesięciolatki pogłębiały minimum historyczne.
12.08.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Potencjał osłabienia złotego wobec euro - niewielki; rentowności SPW mogą spadać

Złoty nie ma istotnego potencjału do spadku wobec euro i nie powinien przełamać poziomu 4,34-4,35 – uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW mogą spadać, zwłaszcza na długim końcu krzywej.
07.08.2019

Złote Kotwice 2019 – topowe produkty i usługi prezentowane przez wystawców BALTEXPO

Już za miesiąc, 9 września 2019 około godziny 11.30 powinniśmy poznać laureatów tegorocznych nagród targowych „Złota Kotwica”, wręczanych tradycyjnie podczas Międzynarodowych Targów Morskich BALTEXPO. Ceremonia wręczenia nagród, podobnie jak w roku 2017, odbędzie się w ramach uroczystego otwarcia targów i będzie poprzedzała debatę otwarcia – w tym roku pod tytułem „Przemysł stoczniowy i porty – jaka rola dla państwa”.
07.08.2019

Volvo Gdynia Sailing Days: Kapałka i Gołębiowski w złotej flocie

Rozgrywane w ramach jubileuszowej 20. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days mistrzostwa świata w klasie 29er osiągnęły półmetek. Po dziewięciu wyścigach nastąpił podział na cztery stałe floty, z których tylko złota rywalizować będzie o medale. W tym gronie znalazła się także jedna polska załoga Sławomir Kapałka (YKP Gdynia) i Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława), która zajmuje 37. lokatę.
01.08.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Przestrzeń do umocnienia złotego nie jest duża, dług będzie stabilny

Ostatnie umocnienie złotego wynika ze wzrostu globalnego apetytu na ryzyko, jednak przestrzeń do aprecjacji polskiej waluty nie jest duża - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, rentowność krajowych obligacji pozostanie stabilna.
22.03.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Dane o produkcji umocniły złotego, w centrum uwagi Fed

Dane GUS o produkcji przemysłowej umocniły złotego, jednak dla inwestorów najważniejsze będą wieczorne sygnały z Fed - ocenił Grzegorz Ogonek, ekonomista Santander BP. Jego zdaniem, jeśli komunikacja Fed nie będzie wystarczająco gołębia, może to osłabić polską walutę i obligacje.
21.03.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Decyzje EBC nie osłabiły złotego; SPW mogą się przecenić po aukcji

Gołębi wydźwięk decyzji EBC spowodował osłabienie euro do dolara, nie wywołał jednak wzrostu EUR/PLN. Zdaniem ekonomistów jest potencjał do umocnienia złotego do 4,28 za euro. Dodają, że czwartkowe umocnienie krajowych obligacji tworzy przestrzeń do przeceny po piątkowej aukcji MF.
08.03.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Uwaga inwestorów skupiona na EBC, posiedzenie RPP bez wpływu na złotego

W czwartek najważniejsze dla rynku walutowego będzie posiedzenie EBC - oceniają ekonomiści. Dodają, że posiedzenie RPP nie przyniosło zmian w retoryce i nie wpłynęło na złotego, choć nowe projekcje makroekonomiczne umocniły nieco krajowe obligacje.
07.03.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Aprecjacja złotego wyhamowała, SPW mogą dalej słabnąć

W najbliższym tygodniu aprecjacja polskiej waluty może zostać zatrzymana i eurozłoty będzie pozostawać w okolicy 4,30 - uważają analitycy. Ich zdaniem, rentowności papierów skarbowych mogą dalej rosnąć, przy czym nie w takiej skali jak w kończącym się tygodniu.
01.03.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN najwyżej od XI; potencjał do osłabienia złotego się wyczerpuje

Kurs eurozłotego wzrósł w poniedziałek powyżej 4,32, po raz pierwszy od 20 listopada 2018 r., jednak zdaniem ekonomistów potencjał do osłabienia polskiej waluty wyczerpuje się. Uważają oni, że rentowności SPW zostaną stabilne, a ich spadek mógłby wywołać niższy od oczekiwań odczyt inflacji w piątek.
12.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Postęp w rozmowach USA-Chiny może umocnić złotego

Złoty może umocnić się do 4,28-4,26 za euro, jeśli trwające rozmowy USA-Chiny przyniosą pozytywne rezultaty - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, rentowności polskich obligacji mogą umiarkowanie rosnąć.
08.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Możliwe lekkie umocnienie złotego; rentowności krajowych SPW mogą spaść

Kurs EUR/PLN w najbliższych dniach może spaść, przedział konsolidacji kursu do końca roku będzie w granicach 4,27-4,35 - ocenia Piotr Popławski, starszy ekonomista ING BSK. Dodaje, że rentowności krajowych SPW mogą lekko spaść, natomiast średnioterminowo wzrosną na środku i mocniej na końcu krzywej.
06.12.2018

Lepszy sentyment pomógł złotemu

Dziś złoty nieco traci, ale nadal pozostaje wyraźnie silniejsza niż jeszcze kilka tygodni temu. Złotemu sprzyjają czynniki zewnętrzne, które przekładają się na poprawę sentymentu do krajowej waluty.
04.12.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Wybory w USA istotne dla złotego; na rynku długu konsolidacja

W najbliższych dniach kluczowe dla złotego będą czynniki zewnętrzne m.in. wybory w USA - oceniają analitycy. Ich zdaniem, scenariuszem bazowym dla polskich obligacji jest stabilizacja wycen w okolicy bieżących poziomów.
07.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Możliwa niewielka przecena złotego i stabilizacja polskich SPW

W nadchodzących dniach możliwa będzie niewielka przecena złotego, który jest zależny od globalnego sentymentu - oceniają ekonomiści. Dodają, że krótkoterminowy poziom równowagi dla polskiej 10-latki wyniesie 3,25 proc., a nadchodzące posiedzenie RPP nie powinno wpłynąć na polskie obligacje.
06.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Negatywny sentyment ciąży złotemu; EUR/PLN w przedziale 4,30-4,32

W najbliższych dniach EUR/PLN prawdopodobnie utrzyma się w przedziale 4,30-4,32 z uwagi na negatywny sentyment do rynków wschodzących - oceniają eksperci. Ich zdaniem, informacje z USA mogą pod koniec tygodnia wspierać wyceny obligacji.
04.09.2018

Osłabienie peso argentyńskiego i liry tureckiej uderzyło w złotego

W minionym tygodniu wśród inwestorów ponownie pojawiły się obawy przed rozprzestrzenianiem się kryzysu walutowego. Po dość długim okresie przerwy, tureckie rynki zostały ponownie otwarte, po czym lira znów poszybowała w dół.
03.09.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Szanse na umocnienie złotego znikome; PMI raczej bez znaczenia

W nadchodzącym tygodniu eurozłoty będzie poruszał się w trendzie bocznym lub lekko się osłabi - oceniają eksperci. Dodają, że poniedziałkowy odczyt PMI nie powinien mieć wpływu na wycenę polskich aktywów.
31.08.2018

Kryzys walutowy w Turcji i mocny dolar ciążą złotemu

Złoty może pozostawać pod presją do czasu ustabilizowania się kursu liry, jednak oporem dla pary EUR/PLN jest okolica 4,30 - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem złotemu oraz polskim obligacjom mogą także ciążyć dane z USA, jeżeli okażą się lepsze od oczekiwań.
10.08.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Aprecjacja złotego dobiega końca, EUR/PLN zmierza w kierunku 4,30

W ślad za normalizacją polityki pieniężnej na świecie aprecjacja złotego może dobiegać końca - ocenia Mateusz Sutowicz, analityk Banku Millennium. Dodaje, że EUR/PLN zmierza w kierunku 4,30. Zdaniem analityka, w ostatnim czasie krajowe obligacje dużo zyskały i spadki rentowności nie powinny być kontynuowane.
01.08.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Osłabienie złotego może wyhamować; dług czeka na CPI

Odbicie EUR/USD i poprawa sentymentu do rynków wschodzących może "przystopować" osłabienie złotego - oceniają ekonomiści. Dodają, że jeśli poniedziałkowa inflacja zaskoczy w górę, może się to negatywnie przełożyć na polskie obligacje, którym i tak ciąży podaż ze strony inwestorów zagranicznych.
30.06.2018

EUR/PLN poniżej 4,3150 daje szansę na umocnienie złotego w przyszłym tyg.

Zakończenie przez EUR/PLN tygodnia poniżej 4,3150 daje szansę, że na początku przyszłego tygodnia złoty odreaguje ostatnie osłabienie - ocenił Mateusz Sutowicz, analityk Banku Millennium. Dodał, że poprawia się postrzeganie polskich obligacji, co również dobrze rokuje na przyszły tydzień.
26.05.2018

Łagodna RPP osłabi złotego i wzmocni obligacje, ciążyć może geopolityka

RPP na posiedzeniu w przyszłym tygodniu potwierdzi gołębie nastawienie, co wpłynie na osłabienie złotego i umocnienie obligacji - ocenił Piotr Popławski, ekonomista z ING Banku Śląskiego. Dodał, że negatywnie na polską walutę i dług mogą wpływać napięcia geopolityczne.
12.05.2018

Silny dolar nie pomógł złotemu

W przeciwieństwie do ostatnio obserwowanego trendu, w zeszłym tygodniu największą zmiennością spośród wszystkich rynków finansowych charakteryzował się rynek walutowy, podczas gdy wahania na rynku akcji i obligacji pozostawały dość niewielkie.
08.05.2018

Przerwa majowa zaszkodziła złotemu

Ubiegły tydzień przyniósł wyraźne osłabienie walut rynków wschodzących w relacji do głównych walut. Traciły tak egzotyczne waluty jak lira turecka, czy rand afrykański, wyprzedawane były jednak również waluty naszego regionu. Jedną z tych, która doświadczyła największej wyprzedaży był polski złoty.
08.05.2018

W tym tygodniu możliwe osłabienie złotego i umocnienie krajowych SPW

Krótkoterminowo dominują czynniki sprzyjające osłabieniu złotego, ale kurs EUR/PLN nie powinien wzrosnąć w tym tygodniu powyżej 4,23 - ocenia Piotr Popławski, ekonomista ING Banku Śląskiego. Jego zdaniem, krajowe SPW mogą umacniać się na całej długości krzywej.
09.04.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Przed nami konsolidacja na rynkach złotego oraz polskiego długu

Kurs EUR/PLN czeka w najbliższym czasie konsolidacja w paśmie 4,18-4,22 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, również rentowności polskiego długu powinny stabilizować się wokół obecnych poziomów.
06.04.2018

Jastrzębi Fed może osłabić złotego

Sygnały płynące ze strony Fed, którego posiedzenie zakończy się w środę, będą raczej jastrzębie niż gołębie - ocenia Marcin Sulewski, ekonomista BZ WBK. Jego zdaniem, może to osłabić złotego i wywołać presję na wzrost rentowności krajowych SPW.
19.03.2018

Łagodny komunikat RPP może ciążyć złotemu

Łagodny komunikat Rady Polityki Pieniężnej może ciążyć złotemu w najbliższych dniach - ocenia Piotr Popławski, ekonomista ING Banku Śląskiego. Jego zdaniem, jeżeli dodatkowo wzrośnie awersja do ryzyka, polska waluta może osłabić się do euro. Na krajowym rynku długu zyskiwać mogą zwłaszcza papiery o krótkim terminie zapadalności.
07.02.2018

Początek '18 zweryfikuje trwałość poświątecznego umocnienia złotego

Początek 2018 r. zweryfikuje czy umocnienie złotego wobec euro zanotowane po świętach jest trwałe, choć ewentualna korekta nie będzie głęboka - oceniają ekonomiści. Na rynku długu rentowności utrzymały się bez zmian po publikacji przez MF planu podaży obligacji na I kwartał 2018 r.
30.12.2017

Mocne dane z USA mogą osłabić złotego; rentowności SPW mogą rosnąć

Jeżeli dane z USA okażą się w tym tygodniu lepsze od oczekiwań, może to osłabić polską walutę. Istotnego wpływu na złotego nie powinna natomiast mieć czwartkowa publikacja krajowych danych makro - ocenia Marcin Sulewski, ekonomista BZ WBK. Rentowności SPW mogą rosnąć w tym tygodniu w ślad za rynkami bazowymi.
29.11.2017

Krajowe dane bez wpływu na złotego; rentowności SPW mogą rosnąć

Pozytywna reakcja polskiej waluty na dane o wynagrodzeniach była niewielka. Również dane makro w przyszłym tygodniu nie spowodują, że eurozłoty istotnie i trwale oddali się od poziomu 4,23 - ocenia ekonomista BZ WBK. Dane o produkcji przemysłowej w poniedziałek i aukcja obligacji w czwartek mogą natomiast wywierać presję na wzrost rentowności SPW na środku i na długim końcu krzywej.
18.11.2017

W centrum uwagi minutki Fed; jastrzębie sygnały mogą osłabić złotego

W środę rynki czekają na minutki z wrześniowego posiedzenia Fed. Potwierdzenie przez Fed możliwości podwyżki stóp procentowych w grudniu może wywierać presję na osłabienie złotego i wzrost rentowości obligacji. Zwyżce dochodowości obligacji może sprzyjać także wzrost inflacji bazowej we wrześniu, której odczyt zostanie podany w piątek - oceniają eksperci.
11.10.2017

Osłabienie złotego, obligacje odrobiły straty

Poniedziałkowa sesja przyniosła osłabienie złotego do euro i dolara. Kurs EUR/PLN będzie potrzebował silnego impulsu, by wybić się z konsolidacji - oceniają eksperci. Rentowności obligacji wróciły do poziomów odniesienia, choć otworzyły się wyżej po niedzielnym referendum w Katalonii.
02.10.2017

Pole do osłabienia złotego jest raczej niewielkie

W przypadku jastrzębiego komunikatu Fedu, pole do osłabienia złotego jest raczej niewielkie. Silnym oporem dla eurozłotego pozostaje poziom 4,30. Potwierdzenie przez amerykański bank centralny scenariusza czterech podwyżek stóp procentowych do końca 2018 r. sprzyjałoby wzrostowi rentowności krajowych obligacji - ocenia ekonomista ING Banku Śląskiego.
20.09.2017

Mocny dolar osłabia złotego

Polski złoty od początku tygodnia się osłabia głównie na bazie umacniającego się dolara. Na szerokim rynku na parach dolarowych doszło do korekty, czy też do realizacji zysków co dodało trochę sił dolarowi. Ucierpiały na tym waluty obarczone większym ryzykiem w tym także złoty. W tym momencie, za wcześnie by mówić, że mamy do czynienia ze zmianą trendów. Inwestorzy obecny ruch osłabiający naszą walutę traktują raczej jako korektę.
15.09.2017

Złote regaty dla Szczecina

Złoto zostaje w Szczecinie. Załoga Patryka Zbroi zwycięża Szczecin Match Race (Grade2), poprawiając tym samym swoją pozycje w Pucharze Świata i powiększając swoje szanse na udział w finale European Match Race Tour.
27.05.2017

Złote Oxery dla stoczni Crist

W trakcie dwudziestosiedmioletniej działalności osiągnęli pozycję jednego z czołowych producentów wyspecjalizowanego sprzętu stoczniowego i jednostek pływających dla największych światowych odbiorców. Jednym z realizowanych obecnie projektów jest budowa pływającego doku, który zwiększy powierzchnię Monako o 6 hektarów. Wyróżnieniem za pracę pełną wyzwań jest „Złoty Oxer" – nagroda specjalna Pracodawców Pomorza. Otrzymali ją założyciele stoczni Crist, Ireneusz Ćwirko i Krzysztof Kulczycki.
01.03.2017

Jacht Magnolia obchodzi złote gody

Magnolia dopiero co skończyła 50 lat, a w planach jest fetowanie tej uroczystości. Opiekun i przyjaciele jachtu szukają z tej okazji pamiątek związanych z historycznym jachtem.
11.03.2016

Morski Instytut Rybacki świętuje zdobycie złotego medalu

Złoty medal dla Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego na 9. Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2015
17.11.2015

Złote Kompasy po raz siódmy

Co roku 6 grudnia ludzie morza w Szczecinie spotykają się na "Mikołajkach morskich". W minioną sobotę zorganizowano je po raz siódmy. Tradycyjnie już wręczono Złote Kompasy.Organizatorami imprezy są: Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Stowarzyszenie Starszych Mechaników Morskich oraz Związek Zawodowy Kapitanów i Oficerów.
08.12.2014

Złote Kompasy dla ludzi morza

Już po raz szósty wręczono Złote Kompasy. To nagroda dla osób szczególnie zaangażowanych w działalność na rzecz środowiska morskiego. Laureaci zostali uhonorowani podczas Mikołajek Morskich, które odbyły się 6 bm. w szczecińskiej restauracji Zamkowa.
08.12.2013

Złote Medale Za Długoletnią Służbę

Dwanaście złotych Medali Za Długoletnią Służbę otrzymali pracownicy Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. w trakcie uroczystości, która odbyła się 3 czerwca 2013r. w sali koncertowo-widowiskowej Zarządu Portu.
06.06.2013

Kontenerowe „Złote Lata” portu w Gdańsku

Wielka Hala gdańskiego Dworu Artusa gościła drzewiej królów, następców tronu, kasztelanów i kupców. W naszych czasach także podejmowano w niej głowy państw i wielokrotnie była świadkiem epokowych wydarzeń. 19 marca 2013 roku, w obecności wielu znamienitych gości, szefowie ZMPG SA i "DCT GDAŃSK" SA uroczyście podpisali w niej dokument otwierający nowe perspektywy gdańskiemu portowi i miastu Gdańsk.
21.03.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.