• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Złote regaty dla Szczecina

Złote regaty dla Szczecina - GospodarkaMorska.pl

pc

27.05.2017 Źródło: własne

Złoto zostaje w Szczecinie. Załoga Patryka Zbroi zwycięża Szczecin Match Race (Grade2), poprawiając tym samym swoją pozycje w Pucharze Świata i powiększając swoje szanse na udział w finale European Match Race Tour.

To właśnie załoga Patryka Zbroi pokonała bardzo mocną fińską ekipę Olli-Pekka Lumijarvi. Finałowa walka rozpoczęła się już w piątek na Jeziorze Dąbie, gdzie rozegrano po jednym wyścigu. W sobotę żeglarze przenieśli się do samego centrum Szczecina. Wyścig po medale rozegrano na Odrze w okolicach Wałów Chrobrego i North East Marina. Regaty w rodzinnym mieście to dodatkowa presja, z którą trzeba sobie poradzić mówią zwycięzcy.

– Pracujemy nad tak zwaną psychologią sportu już od dłuższego czasu, ale ta delikatna presja gdzieś się pojawia, kiedy są najbliżsi, obserwują wyścig z brzegu czy łódki. Trzeba się rzeczywiście od tego odciąć i być skoncentrowanym. Dodatkowo tu na Odrze warunki nie są łatwe, więc to skupienie musi być maksymalne – mówi Patryk Zbroja z Team Bakista.

Sternik nie ukrywa, że walka była trudna, bo Finowie mają bardzo zgraną załogę z aktualnym mistrzem świata na pokładzie Philem Robertsonem. Dodatkowo kręcący wiatr i prąd wody nie ułatwiały zadania. Ostatecznie załogantom Zbroi udało się zwyciężyć trzy mecze pod rząd zdobywając tym samym złoty medal. Walka o zamknięcie podium rozgrywana była pomiędzy załogami Szymika i Sawickiego. To właśnie tu było najwięcej emocji, szczególnie przed przekroczeniem linii mety, kiedy trwała tak zwana procedura startowa. Szymik doprowadzając do kontaktu z łódką przeciwnika został ukarany i musiał wykonać dodatkowy obrót jachtem o 360 stopni.

– Kolizja ta doprowadziła do zdobycia przez załogę Szymika dość znaczącej przewagi, dlatego musieliśmy nałożyć na nich kolejną karę do wykonania natychmiast, a nie w dowolnym czasie przed ukończeniem wyścigu. Ma to na celu wyrównanie szans obu załóg – mówi Luigi Bertini, szef arbitrów.

Ostatecznie nie pomogło to załodze Szymika, który nie zachował ostrożności i podpływając zbyt blisko brzegu osiadł jachtem na mieliźnie. Tym samym podium zamknęła załoga Sawickiego.

Szczecin Match Race oprócz możliwości zdobywania przez załogi dodatkowych punktów w Pucharze Świata to również piąta runda European Match Race Tour.

– W Europie powstała seria wyścigów mająca na celu stworzenie, poza cyklem światowym World Match Racing Tour, nowego cyklu europejskiego. Skorzystaliśmy z zaproszenia organizatorów i, oprócz Niemiec, Włochów, Danii, Austrii i Monako, Szczecin Match Race odbywające się w Polsce stały się jedną z rund cyklu, który kończy się wrześniowym finałem w Ravennie – mówi Maciej Cylupa z MT Partners, organizator regat.

Kolejne regaty z cyklu Polish Match Tour – Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Match Racingu 2017 – odbędą się 18-20 sierpnia w Świnoujściu.

WYNIKI KOŃCOWE

1. Partyk Zbroja POL
2. Olli-Pekka Lumijarvi FIN
3. Rafał Sawicki POL
4. Szymon Szymik POL
5. Kim Kling SWE
6. Toby Austin-Fraser NZL
7. Szymon Jabłkowski POL
8. Afonso Falcao Leite POR
9. Piotr Harasimowicz POL

MECZE FINAŁOWE


Lumijarvi - Zbroja 0-3

MECZE PÓŁFINAŁOWE

Szymik - Sawicki 0-2

Źródło:
własne
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.