• <

Wynik wyszukiwania - "tyra" - Wiadomości

Brytyjski okręt zestrzelił pocisk balistyczny wystrzelony przez Huti

Brytyjski okręt wojenny HMS Diamond zniszczył w środę pocisk balistyczny wystrzelony przez jemeńskich rebeliantów Huti w kierunku płynącego w pobliżu Jemenu statku handlowego - poinformował w czwartek minister obrony Grant Shapps.
25.04.2024

Zmarł ostatni żołnierz, który przeżył japoński atak na Pearl Harbor na USS Arizona

Zmarł ostatni żołnierz z amerykańskiego pancernika USS Arizona, który cumował w Pearl Harbor podczas japońskiego ataku w grudniu 1941 roku. Lou Conter miał 102 lata – poinformowało stowarzyszenie Pacific Historic Parks, upamiętniające ofiary ataku.
02.04.2024

Dania. Po pięcioletniej przerwie wznowiono wydobycie gazu na Morzu Północnym

Wydobycie gazu ziemnego z należącego do Danii złoża Tyra na Morzu Północnym wznowiono w piątek po niemal pięcioletniej przerwie spowodowanej remontem platform wiertniczych - podała odpowiedzialna za eksploatację spółka Total Energies. Umożliwi to Danii uniezależnienie się od importu surowca z Rosji.
22.03.2024

Pożar trzciny na kazachskim wybrzeżu Morza Kaspijskiego objął 2,5 tys. hektarów

Na północno-wschodnim wybrzeżu Morza Kaspijskiego, na terytorium położonego na zachodzie Kazachstanu obwodu atyrauskiego, służby walczą z pożarem przybrzeżnej trzciny; żywioł objął w sumie 2500 hektarów - informują w sobotę kazachstańskie media.
09.03.2024

System Aegis Ashore w Redzikowie przekazany Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych

System obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore w Redzikowie został przekazany amerykańskiej marynarce wojennej - poinformowało w piątek w komunikacie dowództwo Sił Morskich USA w Europie (NAVEUR). Po przejściu modernizacji systemów komputerowych Aegis Ashore ma trafić do dyspozycji NATO w połowie 2024 r.
16.12.2023

Hiszpania porozumiała się z USA ws. przyjęcia w bazie Rota dwóch okrętów wojennych

Władze Hiszpanii osiągnęły porozumienie z USA w sprawie wzmocnienia amerykańskiej obecności w położonej koło Kadyksu bazie wojskowej Rota. W maju oba kraje podpiszą umowę ws. stacjonowania tam dwóch amerykańskich niszczycieli.
20.04.2023

Pentagon ogłasza, że baza w Redzikowie zacznie funkcjonować w tym roku

W poniedziałek Dyrektor Agencji Obrony Przeciwrakietowej (MDA) wiceadm. John Hill oznajmił, że konstrukcja w bazie obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore w Redzikowie została zakończona i zacznie funkcjonować w tym roku. Powtórzył przy tym, że system nie jest zaprojektowany na ochronę przed rakietami z Rosji.
14.03.2023

Premier Morawiecki: Razem ze Szwecją i Finlandią NATO będzie silniejsze

Jestem przekonany, że razem ze Szwecją i Finlandią jako członkami, NATO będzie silniejsze, a oba te kraje będą uczestniczyły w zapewnieniu bezpieczeństwa także na wschodniej flance NATO - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem.
13.02.2023

Projekt komisji ds. polityki energetycznej: pierwszy raport z działalności do 17 września 2023 r.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich w latach 2007-2022 pierwszy raport ze swojej działalności miałaby opublikować do 17 września 2023 r. - wynika z projektu ustawy powołującej tę komisję. Kluby poselskie miałyby przedstawić kandydatów do komisji w ciągu dwóch tygodni od wejścia przepisów w życie.
01.12.2022

Korea Południowa: Udana próba rodzimego systemu obrony przeciwrakietowej L-SAM

Sukcesem zakończyła się próba zestrzelenia pocisku przy użyciu opracowywanego przez Koreę Południową systemu L-SAM, który ma wejść w skład tarczy antyrakietowej chroniącej kraj przed zagrożeniem z Korei Północnej – podała we wtorek agencja Yonhap.
22.11.2022

Dania dzięki Baltic Pipe pozyska gaz z Norwegii

Duński operator gazowy Orsted poinformował w czwartek o podpisaniu dużego kontraktu z norweskim przedsiębiorstwem Equinor na dostawy gazu przez gazociąg Baltic Pipe od 1 stycznia 2023 roku do 1 kwietnia 2024 roku.
27.10.2022

Morawiecki: gdyby UE słuchała we wszystkim Niemiec, to działałby nie tylko Nord Stream 1, ale i Nord Stream 2

Gdyby cała Europa poszła za głosem Niemiec, to nie tylko Nord Stream 1, ale także Nord Stream 2 działałby od wielu miesięcy; a zależność Europy od rosyjskiego gazu, który służy Putinowi do szantażowania całego kontynentu, byłaby prawie nieodwracalna - napisał w poniedziałek w artykule dla brukselskiego portalu Euractiv premier Mateusz Morawiecki.
08.08.2022

O pół roku opóźni się wznowienie wydobycia gazu ziemnego z duńskiego złoża na Morzu Północnym

Wznowienie wydobycia gazu ziemnego z największego duńskiego złoża na Morzu Północnym będzie możliwe dopiero zimą przełomie 2023 i 2024 roku, a nie, jak planowano, w czerwcu 2023 roku - poinformowało w środę przedsiębiorstwo TotalEnergies. Jako powód podano zakłócenia w procesie budowy platformy.
03.08.2022

Ukraińskie zboże - Kijów blisko porozumienia z Rosją

Ukraina jest bliska zawarcia porozumienia z Rosją w sprawie eksportu ukraińskiego zboża na rynki międzynarodowe, co od końca lutego uniemożliwia rosyjska inwazja i blokada portów nad Morzem Czarnym - powiedział w środę w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika “El Pais” szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.
13.07.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Ambiens: Poszukujemy wspólnego mianownika w offshore wind

W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Michałem Kaczerowskim, prezesem Ambiens. Jest to polska firma doradcza, która od kilku lat wspiera sektor morskiej energetyki wiatrowej w zakresie efektywnego zarządzania procedurami w rozwijanych projektach. – Ambiens to butikowa spółka doradcza, gdzie butikowość oznacza niezależność, konsekwentną orientację na sektor energetyczny i jego transformację oraz regionalizację aktywności obejmującej rynek Polski i basen Morza Bałtyckiego – mówi Kaczerowski. Firm
27.06.2022

[WIDEO] Rosyjski holownik został zaatakowany pociskami Harpoon dostarczonymi przez Zachód

Ukraina poinformowała, że jej siły uderzyły w piątek w rosyjski holownik na Morzu Czarnym dwoma pociskami Harpoon, co jest pierwszym przypadkiem uderzenia w rosyjską jednostkę przy użyciu broni przeciwokrętowej dostarczonej przez Zachód.
18.06.2022

Rosja testuje pociski na Morzu Barentsa

28 maja z rosyjskiego okrętu Admirał Gorszkow na Morzu Barentsa wystrzelono próbnie nową naddźwiękową rakietę Tsirkon (Zircon). W jej zasięgu była niemal cała Finlandia oraz duże części Szwecji i Norwegii.
03.06.2022

Port serwisowy i wojenny w Ustce? Urzędnicy i samorządowcy o rozbudowie

Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł portal GospodarkaMorska.pl, port w Ustce ma szansę stać się czwartym w Polsce portem rozbudowanym nawet o 45 hektarów, a w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) miałby być ujęty jego rozwój w kierunku funkcji portu serwisowego dla morskich farm wiatrowych, ale również portu wojennego. To wszystko ze względu na optymalną lokalizację nadmorskiego położenia i bliskość m.in. amerykańskiej bazy rakietowej w Redzikowie i Poligonu Wicko.
31.05.2022

Putin postawił w stan najwyższej gotowości bojowej siły odstraszania

Prezydent Rosji Władimir Putin postawił w niedzielę w stan najwyższej gotowości bojowej siły odstraszania, do których należy broń nuklearna.
27.02.2022

Korea Płn. wystrzeliła rakietę do morza, jest to przypuszczalnie pocisk balistyczny

Korea Północna przeprowadziła we wtorek rano czasu lokalnego drugi w tym tygodniu test rakietowy. Według armii Korei Południowej Pjongjang dokonał prawdopodobnie próby pocisku balistycznego, który wpadł do morza. Nie ma doniesień o jakichkolwiek szkodach.
11.01.2022

Rosjanie próbnie wystrzeleli rakiety Cyrkon z fregaty i okrętu podwodnego

Rosja próbnie wystrzeliła około 10 hipersonicznych (hiperdźwiękowych) pocisków manewrujących Cyrkon z fregaty, a dwa kolejne z okrętu podwodnej - poinformowała w piątek agencja Interfax, powołując się na źródła we Flocie Północnej.
31.12.2021

Putin: przeprowadziliśmy kolejne udane testy pocisku hipersonicznego Cyrkon

W nocy z czwartku na piątek rosyjskie wojsko przeprowadziło kolejne, udane próby hipersonicznego (hiperdźwiękowego) pocisku manewrującego Cyrkon - przekazał w piątek prezydent Rosji Wladimir Putin.
24.12.2021

Polar Star znów wyrusza na Antarktydę, choć powinien na emeryturę

Polar Star to wysłużona jednostka – ma już 45 lat, a od ponad dekady pozostaje jedynym tego typu statkiem we flocie Stanów Zjednoczonych. Przeżył własne rodzeństwo, a nawet swoje wycofanie ze służby. Właśnie po raz 25. wyruszył na Antarktydę.
22.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Rosjanie testują hipersoniczny pocisk wystrzeliwany z okrętu podwodnego

Rosja w poniedziałek przeprowadziła na Morzu Barentsa zakończoną sukcesem próbę hipersonicznego (hiperdźwiękowego) pocisku manewrującego Cyrkon, który po raz pierwszy został wystrzelony z okrętu podwodnego – przekazało ministerstwo obrony.
04.10.2021

Rosja: Przeprowadzono próbę hipersonicznego pocisku manewrującego Cyrkon

Rosja przeprowadziła próbę hipersonicznego pocisku manewrującego Cyrkon, uderzając w cel naziemny u wybrzeży Morza Barentsa na odległość ponad 350 km – poinformowała w poniedziałek agencja Interfax, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.
19.07.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Japoński rząd chce opracować nowe pociski przeciwokrętowe i myśliwiec

Rząd Japonii ogłosił w piątek zamiar opracowania nowych pocisków przeciwokrętowych o większym zasięgu, a także - we współpracy z koncernem Lockheed Martin - nowego myśliwca o obniżonej wykrywalności. Decyzje uzasadniono m.in. wzrostem aktywności wojskowej Chin.
18.12.2020

Japoński rząd chce zainstalować nowe radary systemu Aegis na okrętach

Po rezygnacji z umieszczenia w dwóch lądowych bazach nowych radarów systemu Aegis Japonia chce je obecnie zainstalować na okrętach wojennych, by wzmocnić swą obronę przed ewentualnymi północnokoreańskimi pociskami balistycznymi - poinformował w poniedziałek japoński dziennik "Asahi Shimbun".
07.12.2020

Zobacz Eclipse – pływającą fortecę Romana Abramowicza

Należący do rosyjskiego oligarchy, Romana Abramowicza, Eclipse nie jest już największym jachtem na świecie. Wybudowany w 2009 roku statek wciąż jednak robi wrażenie. Za swoje cacko Rosjanin zapłacił 340 mln euro.
14.11.2020

Prezes PGNiG: kontrakt z Oerstedem to większe bezpieczeństwo i dywersyfikacja dostaw gazu w Europie

Realizacja kontraktu z Oerstedem to większe bezpieczeństwo i dywersyfikacja dostaw gazu w Europie - tak prezes PGNiG Jerzy Kwieciński skomentował zawarcie umowy z duńskim koncernem. Kontrakt opiewa na ok. 6,5 mld m sześc. gazu w latach 2023-2028.
21.10.2020

PGNiG kupi gaz ziemny z Morza Północnego od duńskiego Ørsted

PGNiG kupi gaz od duńskiego Oersteda. Umowa między duńską firmą a niemiecką spółką PGNiG - PST przewiduje dostawy w latach 2023-2028 ok. 6,5 mld m sześc. gazu z duńskiej części Morza Północnego.
21.10.2020

Prof. Żurawski vel Grajewski: po zawarciu umowy z USA Polska jest silniejsza politycznie

Po podpisaniu umowy o wzmocnieniu współpracy obronnej z USA agresor, który chciałby zaatakować Polskę, musi się liczyć z odpowiedzią amerykańskiej armii – powiedział politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
18.08.2020

Rosja/ Wiceszef MSZ: broń jądrowa USA w Polsce będzie wyrokiem dla aktu Rosja-NATO

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksandr Gruszko powiedział w czwartek, że ewentualna decyzja o przeniesieniu do Polski amerykańskiej broni jądrowej z terytorium Niemiec "będzie wyrokiem" dla Aktu Stanowiącego Rosja-NATO z 1997 roku.
16.07.2020

Posąg handlarza niewolników wrzucony do kanału (wideo)

Dziesiątki tysięcy ludzi biorą udział w niedzielę w demonstracjach ruchu Black Lives Matter w kilku brytyjskich miastach. Główny protest, odbywający się przed ambasadą USA w Londynie, został przyćmiony przez obalenie pomnika handlarza niewolnikami w Bristolu
15.06.2020

Wspomnienie o kapitanie Henryku Jaskule

Na wieczną wachtę odszedł kapitan Henryk Jaskuła, pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Wybitny żeglarz, który był inspiracją dla kolejnych pokoleń wilków morskich.
16.05.2020

Jego nazwisko jest znane w każdej stoczni na świecie. „Ojciec żaglowców” z nowym projektem (wywiad wideo)

Brzozowy Kąt, wieś na Podlasiu. Grzebiąc na strychu, mały Zygmunt znajduje w kufrach egzemplarze miesięcznika „Morze”. Postępując według instrukcji, składa statki z papieru. Nieco później udoskonala projekty konstruując statki ze świńskiego koryta a następnie budując z kolegą drewniany kajak. Dziś, nie ma na świecie człowieka, który zaprojektował więcej żaglowców niż on, ale Zygmunt Choreń ani myśli przejść na emeryturę. Na desce kreślarskiej jego biura powstał właśnie godny następca legendarnej Pogorii.
13.05.2020

Szwedzkie Siły Zbrojne stoczyły wspólną bitwę morską (wideo)

Szwedzka marynarka wojenna i siły powietrzne we wspólnych ćwiczeniach w wielu domenach - Anti-surface Warfare (ASuW). Szwedzkie Siły Zbrojne stoczyły wspólną bitwę morską, w których przeciwnik został zaatakowany jednocześnie z ziemi, morza oraz powietrza.
13.05.2020

Mimo protestów gubernator Kalifornii ogranicza dostęp do plaż

Cieplejsza pogoda w ubiegły weekend przyciągnęła tłumy na kalifornijskie plaże pomimo koronawirusa. Gubernator stanu Gavin Newsom ograniczył do nich dostęp, co spotyka się z protestami mieszkańców i polityków Partii Republikańskiej. "Surfing to nie przestępstwo" - uważają.
02.05.2020

Indie kupują amerykańskie helikoptery dla marynarki wojennej

Na kilka dni przed wizytą prezydenta Donalda Trumpa w Indiach, rząd premiera Narendry Modiego zatwierdził zakup amerykańskich śmigłowców dla marynarki wojennej. Wartość umowy ma wynieść 2,6 mld USD. To pierwszy od trzech lat tak duży zakup amerykańskiego uzbrojenia przez Indie.
19.02.2020

Donald Trump nie podpisze umowy handlowej z Indiami

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że podczas wizyty w Indiach 24-25 lutego nie podpisze nowej umowy handlowej z rządem tego kraju. Przeszkodą może być brak zgody Delhi na zakup od Waszyngtonu tarczy antyrakietowej. Wojna handlowa między USA i Indiami trwa od 2018 roku.
19.02.2020

Rosja: działania NATO wskazują na przygotowania do konfliktu

Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generał Walerij Gierasimow oświadczył, że scenariusze manewrów NATO wskazują, że sojusz celowo przygotowuje się do użycia swych sił w dużym konflikcie wojennym. Zapewnił, że potrzebny jest dialog między Rosją i NATO.
18.12.2019

Wojska USA w Polsce – będzie kolejna lokalizacja

Zgodnie z czerwcową deklaracją prezydentów RP Andrzeja Dudy i USA Donalda Trumpa liczba amerykańskich żołnierzy w Polsce ma wzrosnąć o ok. tysiąc. MON zaproponowało kolejną, siódma lokalizację, gdzie mają stacjonować Amerykanie.
02.09.2019

Prezydent: Wierzę, że rząd jest absolutnie zdeterminowany, by modernizować polską armię

Kto walczy o Polskę, jest jak polski żołnierz - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości Święta Wojska Polskiego w Katowicach. Nawiązał w ten sposób do uczestników powstań śląskich. Zwierzchnik Sił Zbrojnych wyraził przekonanie, że rząd jest zdeterminowany, by zmodernizować polską armię.
15.08.2019

Amerykańskie media: Wywiad podejrzewa, że w Rosji wybuchł pocisk o napędzie nuklearnym

Służby wywiadowcze USA podejrzewają, że niedawny wybuch na poligonie rakietowym rosyjskiej marynarki wojennej w Nionoksie nad Morzem Białym nastąpił w trakcie próby prototypu pocisku manewrującego o napędzie nuklearnym - podał w poniedziałek "New York Times".
13.08.2019

Irański generał: Rakiety balistyczne mogą trafić w lotniskowce na morzu

Naczelny dowódca irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, gen. Hosejn Salami oświadczył we wtorek, że irańskie rakiety balistyczne są w stanie trafić bardzo precyzyjnie w "lotniskowce na morzu".
19.06.2019

PO krytykuje stan polskiej armii: Brak działań modernizacyjnych, zły stan przemysłu obronnego

Zahamowanie modernizacji armii, zły stan przemysłu obronnego, a zamiast tego propaganda obozu rządzącego - tak stan polskich sił zbrojnych oceniają politycy PO. Według nich, problemu polskiego bezpieczeństwa nie rozwiąże zapowiadane zwiększenie obecności wojsk USA w naszym kraju.
12.06.2019

Jacht Crystal z wizytą na Wyspie Kokosowej w ramach rejsu dookoła świata

Kapitan Michał Palczyński i Ola Rapp na jachcie S/V Crystal już od ponad roku są w trakcie okołoziemskiego rejsu, objętego patronatem honorowym Polskiego Związku Żeglarskiego. Po przepłynięciu w lutym Kanału Panamskiego, teraz eksplorują kraje Ameryki Środkowej. W drodze z Kostaryki do Ekwadoru odwiedzili zagubioną na Pacyfiku Wyspę Kokosową. Leży ona 300 Mm na południowy zachód od wybrzeży Kostaryki i jest częścią tego pięknego kraju. Poniżej przedstawiamy krótką relację o tym jak dostać się na wyspę, o formalnościach z tym zwią
05.06.2019

Premiera książki „Marsz, marsz Batory”

„Mówili o Batorym, że jest przystojny. Tam był oddech świata. Nawet zapach był światowy. Zapach amerykańskich papierosów i pomarańczy”. „Marsz, marsz BATORY” to niezwykła historia opowiedziana ustami pasażerów i załogi ostatniego polskiego transatlantyku. Premiera książki odbędzie się w sobotę, 11 maja o godzinie 17.00 w Muzeum Emigracji w Gdyni.
07.05.2019

Szef PE przeciw tureckim planom odwiertów na wodach niedaleko Cypru

Szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani zaapelował w poniedziałek do Turcji o powstrzymanie się od planów przeprowadzenia odwiertów w poszukiwaniu węglowodorów na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Cypru.
07.05.2019

USA i UE zaniepokojone tureckimi odwiertami na wodach wokół Cypru

Stany Zjednoczone i Unia Europejska wyraziły głębokie zaniepokojenie tureckimi planami odwiertów w dnie morskim na obszarach uważanych przez Cypr za wyłączną strefę ekonomiczną tego kraju. Według Waszyngtonu i Brukseli zwiększy to napięcia między Ankarą a sojusznikami.
06.05.2019

Spotkanie szefów MSZ NATO okazją do zaprezentowania dokonań Sojuszu

Rozpoczynające się w środę spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO w Waszyngtonie jest okazją do zaprezentowania dokonań Sojuszu podczas 70 lat jego istnienia - powiedziała ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison we wtorek.
03.04.2019

Szef MSZ: dążenie Polski, by stać się rdzeniem obecności wojskowej NATO i USA w regionie - realne

Dążenie Polski, by stać się rdzeniem obecności wojskowej NATO i USA w regionie jest realne - mówił w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz. Opowiedział się za odnowieniem współpracy w Trójkącie Weimarskim i kontynuowaniem dialogu z Izraelem; podkreślał znaczenie członkostwa w UE dla modernizacji Polski.
14.03.2019

CBOS: Wydarzeniem roku 2018 r. w kraju stulecie odzyskania niepodległości, na świecie – wojna na Ukrainie

Zdaniem 40 proc. Polaków wydarzeniem roku 2018 r. w kraju było stulecie odzyskania niepodległości; według 6 proc. badanych najważniejszym wydarzeniem na świecie była wojna na Ukrainie - wynika z sondażu CBOS.
02.01.2019

Rumunia zaniepokojona zwiększoną aktywnością Rosji w regionie Morza Czarnego

Należąca do NATO Rumunia wyraziła w środę zaniepokojenie zwiększoną aktywnością militarną Rosji w regionie Morza Czarnego, nad którym jest położona. "Sytuacja zmieniła się drastycznie w ostatnim roku" - powiedział minister obrony Mihai-Viorel Fifor.
10.10.2018

Szef MON: Poparcie utworzenia stałej bazy USA w Polsce przez Kongres jest znacznie bliższe

Poparcie powstania stałej bazy wojsk USA w Polsce przez amerykański Kongres jest znacznie bliższe; mam nadzieję, że decyzja ws. bazy zapadnie jeszcze za prezydentury Donalda Trumpa - powiedział w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.
21.09.2018

Szczerski: Tematy nr 1. to współpraca USA z Europą Środkową i obecność wojskowa USA w Polsce

Tematami nr 1 po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu są współpraca USA z Europą Środkową i przyszłość obecności wojskowej USA w Polsce - powiedział szef kancelarii gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
19.09.2018

Węgry: Prasa o spotkaniu Duda-Trump: Warszawa ubiegła Budapeszt

„Warszawa ubiegła Budapeszt” – pisze w środę węgierski lewicowy dziennik „Nepszava” o wtorkowym spotkaniu prezydentów Polski i USA, Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa, w Waszyngtonie.
19.09.2018

Waszczykowski: jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów spotkania prezydentów Polski i USA

Jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów spotkania prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa; obaj mają jednakową wizję problemów, które dotyczą naszej części Europy i uważają, że należy wzmocnić obecność wojsk amerykańskich w Polsce - ocenił były szef MSZ Witold Waszczykowski.
19.09.2018

USA/ Duda: Liczę, że moje rozmowy przyniosą efekty ws. wojskowej obecności USA w Polsce

Po obu stronach Atlantyku panuje zgoda, że czas nadać nową jakość polsko-amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce; liczę, że moje rozmowy z Donaldem Trupem wkrótce przyniosą pierwsze efekty w tej sprawie - powiedział prezydent Andrzej Duda w Waszyngtonie.
19.09.2018

Putin: Rosja najbardziej optymalnym dostawcą gazu dla gospodarki europejskiej

Prezydent Władimir Putin oznajmił w środę, że Rosja "powinna reagować" na pojawienie się w pobliżu jej granic elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Zarzucił też NATO, że zwiększa liczbę swych żołnierzy i ćwiczeń przy granicach Rosji.
22.08.2018

Kino Kraków Płynie do Gdańska: bezpłatne pokazy filmowe na wodzie

„Kino Kraków Płynie” to rodzaj kina objazdowego, które z Małopolski do Gdańska przypłynie... Wisłą. W ramach nietypowego projektu przez dwa dni - w piątek i sobotę, 17-18 sierpnia - będziemy mogli oglądać ambitne filmy na wodzie. Wstęp wolny!
14.08.2018

„WSJ”: Trump słusznie skrytykował Niemcy, ale zrobił to w niewłaściwy sposób

"The Wall Street Journal" w czwartkowym komentarzu przyznaje rację prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, który podczas szczytu NATO stwierdził, że Niemcy z powodu dostaw rosyjskiego gazu stają się "zakładnikiem Rosji", ale krytykuje go za "retoryczną przesadę".
12.07.2018

Premier Chin: nikt nie zyskuje na wojnie handlowej

Nikt nie zyska na wojnie handlowej - oświadczył w piątek w Sofii premier Chin Li Keqiang, kilka godzin po nałożeniu przez Stany Zjednoczone 25-procentowego cła na chiński eksport wart 34 mld USD rocznie i rozpoczęciu stosowania ceł odwetowych przez Chiny.
06.07.2018

Chiny/Resort handlu: USA rozpoczęły największą wojnę celną w historii

Nakładając 25-procentowe cła na chiński eksport wart 34 mld dolarów rocznie, USA rozpoczęły największą wojnę handlową w historii – ocenił w piątek chiński resort handlu. MSZ w Pekinie oświadczyło, że Chiny zaczęły już stosować cła odwetowe.
06.07.2018

Japonia zawiesza ćwiczenia ewakuacyjne na wypadek ataku Korei Płn.

Japonia zawiesi ćwiczenia ewakuacyjne na wypadek ataku rakietowego Korei Płn. w związku z niedawnym historycznym szczytem przywódcy tego reżimu Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem – oświadczył w piątek rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga.
22.06.2018

W piątek w Warszawie spotkanie przywódców państw wschodniej flanki NATO

Przywódcy dziewięciu państw wschodniej flanki NATO spotkają się w piątek w Warszawie. Szczyt tzw. Bukareszteńskiej Dziewiątki zakończy przyjęcie wspólnej deklaracji, która będzie wkładem regionu do postanowień lipcowego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.
08.06.2018

Chiny/ Global Times: potrzeba więcej instalacji wojskowych na Morzu Południowochińskim

Chiny powinny zbudować więcej instalacji wojskowych na spornym Morzu Południowochińskim w odpowiedzi na działania amerykańskiej floty na tym akwenie – ocenił w poniedziałek anglojęzyczny chiński tabloid „Global Times”, określając działania USA jako prowokacje.
26.02.2018

Media: Chiny pracują nad morską tarczą antyrakietową

Chiny pracują nad działającymi z morza systemami antyrakietowymi i planują je rozmieścić na wodach Pacyfiku oraz Oceanu Indyjskiego – podał hongkoński dziennik "South China Morning Post", powołując się na chińskich ekspertów wojskowych.
09.02.2018

Amerykański niszczyciel wszedł na Morze Czarne

Amerykański niszczyciel rakietowy USS Carney przeszedł przez Cieśninę Bosforską i znajduje się obecnie na Morzu Czarnym.
09.01.2018

Zakończył się przewiert pod rzeką San

Sukcesem zakończył się przewiert HDD pod rzeką San, stanowiący część realizowanej przez GAZ-SYSTEM inwestycji budowy gazociągu Hermanowice-Strachocina. Dzięki niemu, bez szkody dla środowiska naturalnego, udało się położyć pod dnem rzeki prawie 1 kilometr gazociągu.
31.12.2017

Maersk zainwestuje m.in. z Shellem 3,4 mld dol. w wydobycie gazu z Morza Północnego

Duńska spółka AP Moeller-Maersk zainwestuje wraz z grupą firm, m.in. koncernem Shell 3,4 mld dol. w eksploatację największego duńskiego pola gazowo-naftowego Tyra na Morzu Północnym - podała w piątek agencja AP.
02.12.2017

Ławrow: Rosję niepokoi ściślejszy alians militarny Japonii i USA

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w piątek po spotkaniu ze swym japońskim odpowiednikiem Taro Kono, że Kreml niepokoi fakt, iż Japonia staje się bazą dla rozbudowy militarnej obecności USA w Azji pod pretekstem przeciwstawiania się zbrojeniom Korei Płn.
24.11.2017

Amb. P. Wilczek: Polska jest bezpieczniejsza – dzięki decyzjom o współpracy z USA

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek podkreślił w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej, że niedawna decyzja ws. sprzedaży Polsce systemu antyrakietowego Patriot i kontrakt na dostawy amerykańskiego LNG dają poczucie pewności wzrostu naszego bezpieczeństwa.
23.11.2017

Dworczyk: W czerwcu 2018 roku zostanie wybrany nowy kamuflaż dla wojska

W czerwcu 2018 roku zostanie wybrany nowy kamuflaż dla wojska polskiego - poinformował we wtorek wiceminister obrony Michał Dworczyk. Dodał, że finalizowane są też działania w sprawie pozyskania dla armii śmigłowców ratunkowych oraz łodzi podwodnych.
21.11.2017

Trzy lotniskowce USA uczestniczą w ćwiczeniach na zachodnim Pacyfiku (wideo)

Trzy amerykańskie lotniskowce atomowe: USS Ronald Reagan, USS Theodore Roosevelt i USS Nimitz uczestniczą w rozpoczętych w sobotę czterodniowych ćwiczeniach na zachodnim Pacyfiku, w których udział biorą także okręty japońskie i południowokoreańskie.
13.11.2017

Eksperci o NATO: Potrzebny sprawniejszy proces decyzyjny

Zdolności NATO do obrony i odstraszania wzrosły, sojusz ma lepszą ocenę sytuacji; poprawy wymaga proces decyzyjny, konieczne są też inwestycje w infrastrukturę niezbędną do przerzutu wojsk – mówili w czwartek uczestnicy Warsaw Security Forum.
09.11.2017

Projekt TomBridge łączy doświadczenie z usługami na najwyższym poziomie

Projekt TomBridge powstał na początku 2017 r. Jego największą siłą jest team profesjonalnych doradców z wieloletnim doświadczeniem biznesowym. To zespół wykwalifikowanych specjalistów posiadających wszechstronną wiedzę w zakresie strategii biznesowych, taktyk negocjacyjnych, zarządzania projektami, wsparcia rozwoju biznesu i budowania relacji. Posiada międzynarodowe know-how. Doskonale zna rynki zagraniczne i rynek polski. Posiada również niezbędne certyfikaty i poświadczenia bezpieczeństwa osobowego, które są gwarancją świadcz
18.09.2017

Wyprzedź czerniaka! Tydzień bezpłatnych badań na plaży w Gdyni

Już po raz czwarty rusza Letnia Akcja Edukacyjna kampanii Rakoobrona. W czarnym namiocie na plaży Gdynia Śródmieście dermatolodzy przeprowadzą bezpłatne badanie znamion. Patronat honorowy nad projektem objęli: Minister Zdrowia, Marszałek Województwa Pomorskiego i Prezydent Miasta Gdyni, partnerami są Gdański Uniwersytet Medyczny, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku i Gdyńskie Centrum Sportu.
14.08.2017

Gaz-System rozpoczął wiercenie pod Sanem otworu dla nowego gazociągu

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System rozpoczął wiercenie otworu, którym pod rzeką San pobiegnie gazociąg Hermanowice-Strachocina. Poziomy otwór ma liczć ok. 1 km, będzie jednym z najdłuższych tego typu w Polsce.
14.08.2017

Korea Południowa zapowiada wzmocnienie obrony po próbie balistycznej Północy

Korea Południowa zapowiedziała w sobotę, że rozmieści "strategiczne amerykańskie zasoby wojskowe" na Półwyspie Koreańskim oraz rozważa sprowadzenie dodatkowych elementów amerykańskiego systemu antyrakietowego w reakcji na kolejną próbę balistyczną Pjongjangu.
29.07.2017

USA: Zapowiedź kolejnego testu systemu obrony przeciwrakietowej THAAD

Straż Przybrzeżna USA poleciła statkom i samolotom unikanie w najbliższy weekend określonych akwenów Pacyfiku między Hawajami a wyspą Kodiak w stanie Alaska, z której zostanie dokonany kolejny test systemu obrony przeciwrakietowej THAAD.
25.07.2017

Prezydent: Mam konkretne tematy rozmów z Trumpem - to bezpieczeństwo energetyczne i tarcza antyrakietowa

Mam bardzo konkretne tematy do rozmowy z prezydentem Donaldem Trumpem; jest wśród nich m.in. kwestia bezpieczeństwa energetycznego, tarczy antyrakietowej i obecności wojsk Stanów Zjednoczonych - zapowiedział w wywiadzie dla PAP prezydent Andrzej Duda.
05.07.2017

Waszczykowski: Polska może stać się państwem pierwszej kategorii NATO

Z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem przede wszystkim będziemy rozmawiać o bezpieczeństwie w naszym regionie; Polska może stać się państwem pierwszej kategorii NATO - powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.
03.07.2017

Soloch: Wizyta Trumpa potwierdza zainteresowanie Europą Środkowo-Wschodnią

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa potwierdza zainteresowanie Europą Środkowo-Wschodnią, dowartościowuje Polskę i wzmacnia inicjatywą Trójmorza - ocenił w środę szef BBN Paweł Soloch.
21.06.2017

Kim Dzong Un: lotnictwo ma być w gotowości do ataku na lotniskowce

Północnokoreańskie media poinformowały w poniedziałek, że przywódca kraju Kim Dzong Un wezwał lotnictwo, by było gotowe do uderzenia na lotniskowce. W pobliżu Półwyspu Koreańskiego manewry prowadziły ostatnio lotniskowce USA.
05.06.2017

Wspólne manewry USA i Japonii - pokaz siły przy Półwyspie Koreańskim

Okręty USA i Japonii przeprowadziły w czwartek wspólne manewry na Morzu Japońskim, na obszarze, gdzie w poniedziałek Korea Płn. wystrzeliła pocisk balistyczny. Media mówią o "pokazie siły" wymierzonym w Pjongjang.
01.06.2017

Maersk wzmacnia współpracę z duńskim rządem

Norweski koncern Maersk Oil oraz duński rząd doszły do porozumienia w sprawie kontynuacji wydobycia ropy i gazu na największym duńskim polu wydobywczym Tyra na Morzu Północnym.
22.03.2017

Dowództwo Marynarki Wojennej wróci do Gdyni (foto)

Dowództwo Marynarki Wojennej wróci do Gdyni – poinformował szef MON Antoni Macierewicz podczas niedzielnej uroczystości nadania gdyńskiej Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zapowiedział też modernizację polskiej marynarki.
12.03.2017

Duńskie złoże Tyra uratowane przed zamknięciem

Norweski koncern Maersk Oil oraz duński rząd doszły do porozumienia w sprawie kontynuacji wydobycia ropy i gazu na największym duńskim polu wydobywczym Tyra na Morzu Północnym.
02.03.2017

Ruszają prace budowlane gazociągu Hermanowice-Strachocina

GAZ-SYSTEM wybrał wykonawcę odpowiedzialnego za budowę gazociągu Hermanowice-Strachocina. Połączenie stanowi ważny element w integracji polskiego systemu przesyłowego z systemami Słowacji i Ukrainy.
23.02.2017

Szef MON: śmigłowce kupimy szybciej, taniej i lepiej spełniając wymagania wojska

Kupimy śmigłowce szybciej, taniej i lepiej spełniając wymagania wojska – zapewniał w poniedziałek szef MON Antoni Macierewicz. Zaznaczył, że wojsko ma istotniejsze potrzeby niż śmigłowce, np. wynikające zagrożenia, jakie stwarzają rosyjskie rakiety.
21.02.2017

Maersk Oil zatwierdził plan zamknięcia złoża Tyra w 2018 r.

Maersk Oil, wchodzący w skład duńskiej spółki AP Moller-Maersk, potwierdził w komunikacie że w październiku 2018 r. planowane jest zatrzymanie produkcji gazu w złożu Tyra. Zdaniem spółki, nie będzie to już ekonomicznie oplacalne.
30.12.2016

Ponad 110 mln zł na budowę gazociągu Hermanowice-Strachocina

Ponad 110 mln złotych otrzymał operator systemu przesyłu gazu Gaz System na budowę gazociągu Hermanowice-Strachocina. To ważny fragment Korytarza Gazowego Północ-Południe – poinformował w czwartek Gaz System.
26.12.2016

Sprawa zajętego podwodnego drona USA ma być rozwiązana spokojnie

Pekin oczekuje spokojnego rozwiązania sprawy zajętego przez chiński okręt na wodach międzynarodowych Morza Południowochińskiego podwodnego drona ze statku oceanograficznego należącego do marynarki wojennej USA – podał w sobotę dziennik „Global Times”.
16.12.2016

Chiny zajęły podwodnego drona USA, Waszyngton składa protest

Chiński okręt zajął na wodach międzynarodowych Morza Południowochińskiego podwodnego drona ze statku oceanograficznego należącego do marynarki wojennej USA - informuje w piątek Reuters, powołując się na anonimowego przedstawiciela sektora obronności USA.
16.12.2016

Think tank: Chiny instalują systemy obronne na sztucznych wyspach

Zdjęcia satelitarne wskazują, że na wyspach utworzonych na Morzu Południowochińskim chińskie władze instalują systemy obronne - ostrzegł w środę amerykański think tank AMTI, specjalizujący się w analizie działań na wodach terytorialnych krajów Azji.
14.12.2016

Kpt. Gilbert: prace przy budowie bazy w Redzikowie zaawansowane w ok. 15 proc.

Zdaniem kapitana Ricka Gilberta, który oficjalnie przejął w środę dowodzenie komponentem amerykańskim w Redzikowie, budowa bazy zaawansowana jest w około 15 proc. Polski Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie otrzymał tego dnia sztandar.
30.11.2016

Rosjanie przewożą Iskandery do Kaliningradu. Statek jest na Bałtyku (wideo)

Rosyjska Flota Bałtycka wysłała do obwodu kaliningradzkiego rakiety balistyczne krótkiego zasięgu typu Iskander-M – podał w piątek estoński portal ERR News. Broń płynie na pokładzie cywilnej jednostki i ma dotrzeć do portu tego samego dnia. Tę informację potwierdził przedstawiciel wywiadu USA w rozmowie z agencją Reutera.
07.10.2016

Seul: Korea Płn. wystrzeliła do morza trzy pociski balistyczne

Korea Północna wystrzeliła trzy pociski balistyczne, które wylądowały w Morzu Japońskim, u wschodnich wybrzeżu Półwyspu Koreańskiego - poinformowało w poniedziałek kolegium połączonych szefów sztabów w Seulu, cytowane przez tamtejsze media.
05.09.2016

Raytheon i PGZ rozszerzyły współpracę

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i firma Raytheon podpisały nowy List Intencyjny. List rozwija ramy strategicznego partnerstwa pomiędzy firmami oraz włącza PGZ S.A. w strukturę globalnego łańcucha dostaw amerykańskiego koncernu. Wchodzący w życie List intencyjny ma na celu zacieśnienie wspólnej globalnej współpracy oraz wsparcie realizacji programów modernizacji technicznej polskiej armii.
04.07.2016

Wiceminister Grabski na USS Donald Cook

Wiceminister obrony narodowej Bartłomiej Grabski wizytował w sobotę stacjonujący w Gdyni amerykański niszczyciel rakietowy USS Donald Cook. W trakcie rozmów z dowództwem okrętu omówiono miejsce jednostki w systemie tarczy antyrakietowej a także inne zdolności bojowe okrętów tego typu.
11.04.2016

Są pieniądze na przebudowę portu w Ustce

Projekt „Wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy wejścia do Portu Ustka wraz z rozbudową awanportu” otrzymał 120 tys. zł od gminy Ustka, miasta Słupsk oraz powiatu słupskiego. Będzie to pierwszy etap inwestycji szacowanej na około 200 mln zł.
01.12.2015

Brak Titanica i mąż patrzący się na inne kobiety – poznaj zbiór najbardziej absurdalnych skarg na linie wycieczkowe

Wycieczka liniowcem kojarzy się wygodą, luksusem i zwiedzaniem świata. Marud na świecie jednak nie brakuje. Przeglądając zagraniczne strony firm wycieczkowych, bez problemu trafimy na mnóstwo absurdalnych i zwyczajnie śmiesznych skarg. Warto poczytać!
06.11.2015

Port w Ustce przejdzie rozbudowę za ponad 200 mln zł

W Ustce planują gruntowną modernizację portu. Dziś przystań służy głównie rybakom, ale dzięki rozbudowie wartej ponad 200 mln zł ma wzbogacić się o marinę, centrum przeładunkowe i promowe.
20.07.2015

Plotki na temat portu w Ustce. Dyrektor urzędu morskiego wyjaśnia

Szykuje się ogromna przebudowa usteckiego portu. Choć inwestycja jeszcze nie ma projektów, już obrosła w plotki. Mówi się o tym, że Ustka nie wybuduje mariny, bo wkrótce zostanie poszerzone całe wejście do portu. Głównie dla potrzeb tarczy antyrakietowej, która powstanie w Redzikowie.
30.01.2015

Polska Marynarka Wojenna tonie. Natychmiast potrzeba 10 mld zł

– Ze względu na bezpieczeństwo i prestiż Polska nie może pozwolić sobie na zmniejszenie Marynarki Wojennej – twierdzi były wiceminister obrony narodowej Jacek Kotas. Uważa on, że ta część armii jest dziś na równi pochyłej i wkrótce może przestać po prostu istnieć. – Nie słyszałem o państwie, które miałoby dostęp do morza, a nie miałoby Marynarki Wojennej – mówi Agencji Informacyjnej Newseria.(Wideo)
13.11.2012

Spór o nadbałtycki projekt terminalu LNG

Litwa i Estonia rywalizują o unijne dofinansowanie budowy gazoportu. Każdy z krajów przyśpiesza prace, bo Komisja Europejska jeszcze tej jesieni wybierze projekt, który wesprze.
10.09.2012

Prezydent: konieczna własna tarcza

- Obronność wymaga dalszej modernizacji armii, przede wszystkim budowy własnego systemu obrony powietrznej, który wzmocni też system NATO – powiedział Bronisław Komorowski na uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. Jak zaznaczył, "potrzebna jest nasza polska tarcza" antyrakietowa.
16.08.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.