• <

Wynik wyszukiwania - "titanic" - Wiadomości

Zegarek najbogatszego pasażera "Titanica" sprzedany za 900 tys. funtów

Złoty kieszonkowy zegarek, który miał przy sobie w chwili katastrofy najbogatszy pasażer na pokładzie "Titanica", został w sobotę sprzedany na aukcji w Wielkiej Brytanii za 900 tys. funtów. To kilkakrotnie więcej niż szacował dom aukcyjny Henry Aldridge & Son.
28.04.2024

Replika słynnego Titanica ma w 2027 r. wyruszyć w podróż do Nowego Jorku

Kopia słynnego Titanica, której budowę zapowiada australijski miliarder, ma wyruszyć w dziewiczy rejs w 2027 roku. Stojący za inwestycją Clive Palmer zapowiedział w środę, że rejs repliką statku pozwoli turystom "doświadczyć splendoru", jakim cieszyli się przed 100 laty pasażerowie luksusowego liniowca.
13.03.2024

W Gdyni przeprowadzono symulację akcji ratunkowej z Titanica

W niedzielę 4 lutego w gdyńskiej marinie przeprowadzona została wyjątkowa akcja, będąca symulacją akcji ratunkowej z Titanica. Pomysłodawcą tego projektu badawczo-naukowego był Valerjan Romanovski - doświadczony mors i naukowiec, który ustanowił rekord Guinnessa jako pierwszy człowiek na świecie, który spędził w lodzie 3 godziny.
05.02.2024

Trwa analiza dowodów z katastrofy łodzi podwodnej Titan

Władze z USA, Kanady i Francji przeczesują dowody odzyskane z łodzi podwodnej Titan, która uległa katastrofalnej implozji w drodze do wraku Titanica w czerwcu.
17.11.2023

Międzynarodowy spór o "Święty Graal wśród wraków". Stawka idzie nawet o 20 mld dolarów

Odkryty w 2015 roku nieopodal wybrzeży Kolumbii wrak hiszpańskiego galeonu San Jose rozpala wyobraźnie nie tylko fascynatów morskich tajemnic i historii, ale też przedstawicieli władz. Roszczenie do znajdującego się na nim skarbu, którego wartość jest liczona w miliardach dolarów, zgłaszają rządy państw oraz reprezentanci szeregu instytucji.
08.11.2023

Ożywczy żywioł wiatru i morza – konkurs instagramowy organizowany przez Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański zaprasza swoich studentów i doktorantów oraz uczniów szkół ponadpodstawowych województwa pomorskiego do udziału w III edycji konkursu „Moje studia dla planety” pod hasłem "Ożywczy żywioł wiatru i morza".
11.09.2023

Icon of the Seas przeszedł testy i wypłynął na otwarte wody

Icon of the Seas to największy wycieczkowiec świata, który niedługo wyruszy w swój pierwszy rejs. Biuro prasowe Royal Caribbean International poinformowało, że pomyślnie przeszedł testy i wypłynął na otwarte wody.
12.07.2023

OceanGate zawiesza wszystkie wyprawy po śmiertelnym wypadku łodzi podwodnej Titan

Zajmująca się turystyką podwodną amerykańska firma OceanGate zawiesiła wszystkie operacje eksploracyjne i komercyjne, jak podała na swojej stronie internetowej. Jest to efekt tragicznej, czerwcowej wyprawy łodzi Titan, która w wyniku awarii implodowała podczas turystycznego rejsu w pobliżu wraku transatlantyku Titanic, zabijając wszystkich pasażerów. Głośna sprawa zelektryzowała opinię publiczną i podniosła debatę odnośnie bezpieczeństwa morskiego, a także kontroli realizacji komercyjnych rejsów w głębiny morskie.
07.07.2023

Domniemane ludzkie szczątki we wraku łodzi podwodnej Titan

"Prawdopodobnie odzyskaliśmy ludzkie szczątki z wraku łodzi podwodnej Titan" - podała w środę w komunikacie amerykańska Straż Wybrzeża (USCG).
29.06.2023

Szczątki statku Titan przetransportowano do Kanady. Trwa międzynarodowe śledztwo pod auspicjami USA

Kanadyjskie media oraz amerykańskie służby morskie poinformowały, że pozostałości po łodzi podwodnej Titan, która zaginęła w ubiegłym tygodniu, trafiły w końcu na ląd. Stan pozostałości jednostki wskazuje, jak destrukcyjna okazała się siła głębin w momencie katastrofalnego wypadku, w którym śmierć poniosło kilka osób, które chciały zobaczyć słynny wrak transatlantyku Titanic.
29.06.2023

BBC: szef OceanGate lekceważył ostrzeżenia w sprawie łodzi podwodnej Titan

Dyrektor generalny firmy OceanGate wielokrotnie odrzucał ostrzeżenia przed ryzykiem związanym z używaniem łodzi podwodnej Titan - twierdzi portal BBC. "W wyścigu do Titanica powtarzasz słynne hasło on jest niezatapialny", napisał w jednym z maili dawny konsultant firmy do jej szefa Stocktona Rusha. Rush wraz z czterema innymi osobami zginął w wypadku Titana, do którego doszło prawdopodobnie w niedzielę.
23.06.2023

Katastrofa Titana, wiadomości i komentarze: eksperci, Obama, James Cameron [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Katastrofa Titana, wiadomości i komentarze: eksperci, Obama, James Cameron [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]
23.06.2023

Poszukiwania Titana: pasażerowie nie żyją, znaleziono wrak [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Zdalnie sterowany pojazd podwodny (ROV) odnalazł szczątki blisko wraku Titanica - poinformowała w czwartek amerykańska Straż Wybrzeża (USCG). Telewizja CNN podała, że jak dotąd nie ma pewności, czy znalezione szczątki to elementy poszukiwanej łodzi podwodnej Titan.
22.06.2023

USA. Ekspert: szanse na uratowanie załogi łodzi podwodnej Titan są bliskie zeru

Szanse uratowania załogi łodzi podwodnej Titan są bliskie zeru - oświadczył w czwartek były kapitan amerykańskiej Marynarki Wojennej David Marquet w rozmowie z NBC News. Ocenił, że mało prawdopodobne jest, by pięć osób na pokładzie mogło przeżyć dłużej niż 96 godzin, na które starczały zapasy tlenu w łodzi.
22.06.2023

Media: pilot zaginionej łodzi Titan ma związki z ofiarami zatonięcia statku Titanic w 1912 roku

Stockton Rush, pilotujący zaginioną łódź podwodną Titan, ma zaskakujące związki z ofiarami zatonięcia Titanica w 1912 roku: jego żona jest pra-prawnuczką magnata handlu detalicznego i współwłaściciela domu towarowego Macy's, Isidora Strausa - podaje dziennik "The New York Times".
22.06.2023

Na pomoc zaginionej łodzi Titan wyruszy zdalnie sterowany robot

Oczy całego świata są skoncentrowane na dramatycznych poszukiwaniach łodzi podwodnej Titan, która płynęła z pięcioma pasażerami do wraku Titanica. Akcja trwa już od niedzieli, na małej łodzi kończy się tlen. Dziś BBC poinformowała, że z lotniska w Jersey ma wyruszyć specjalistyczny robot przeznaczony do poszukiwania zaginionej łodzi podwodnej Titan.
22.06.2023

USA. Ekspert: nawet jeśli łódź zostanie zlokalizowana, jej wydobycie potrwa wiele godzin

Jeśli nawet uda się zlokalizować zaginioną łódź podwodną, jej wydobycie zajmie wiele godzin - powiedział dr David Gallo, badacz głębin morskich, cytowany w czwartek przez "The Guardian".
22.06.2023

Ekspert z PG: do katastrofy Titana mogły się przyczynić niewłaściwe zabezpieczenia albo uszkodzenia funkcjonalne

W niedzielę utracono kontakt z niewielką, prywatną łodzią podwodną Titan, która z miliarderami na pokładzie miała dotrzeć do wraku Titanica. Do katastrofy mogły się przyczynić niewłaściwe zabezpieczenia, mogło też dojść do uszkodzenia funkcjonalnego – ocenił w rozmowie z PAP prof. dr hab. inż. Lech Rowiński z Politechniki Gdańskiej.
22.06.2023

USA. Straż Wybrzeża: słyszeliśmy kilka razy odgłosy na obszarze poszukiwań łodzi podwodnej Titan

Odgłosy wydobywające się z morskich głębin na obszarze poszukiwań łodzi podwodnej Titan były słyszane podczas kilku lotów samolotów P3, zarówno we wtorek jak i w środę rano - poinformował kapitan Jamie Frederick z amerykańskiej Straży Wybrzeża (USGC). Przyznał jednocześnie, że nie wiadomo, co było ich źródłem, ale na miejsce ściągane są dodatkowe zdalnie sterowane pojazdy podwodne (ROV).
21.06.2023

Trwa dramatyczna walka z czasem. Szanse na uratowanie pasażerów łodzi Titan coraz mniejsze

Na Oceanie Atlantyckim trwa jedna z największych w ostatnim czasie misji ratunkowych nadzorowana przez Bostońską Straż Przybrzeżną. Chodzi o zaginiętą łódź podwodną, wykorzystywaną do zabierania turystów na obserwacje wraku Titanica. Poszukiwania zbliżają się do krytycznego momentu. Pasażerom zostało tlenu na kilkadziesiąt godzin.
21.06.2023

Media: pasażerom zaginionej łodzi podwodnej Titan pozostało tlenu tylko na 24 godziny

Pasażerom eksperymentalnej łodzi podwodnej Titan, która zaginęła w niedzielę, tlenu wystarczy tylko na najbliższe 24 godziny - wyliczył w środę po południu portal news.com.au.
21.06.2023

BBC: francuski nurek na pokładzie Titana mógł nadać sygnał wychwycony przez ekipy ratunkowe, ma ogromne doświadczenie morskie

Francuski nurek Paul-Henry Nargeolet, który jest na pokładzie zaginionej eksperymentalnej łodzi podwodnej Titan, ma olbrzymie doświadczenie w marynarce wojennej i to on mógł nadać sygnał, który wychwyciły ekipy ratunkowe - ocenia w środę BBC.
21.06.2023

Media: jest kilka możliwych scenariuszy dotyczących losów pasażerów Titana, ale nadzieja na ich przeżycie jest niewielka

Istnieje kilka możliwych scenariuszy dotyczących losów pasażerów uwięzionych w zaginionej eksperymentalnej łodzi podwodnej Titan, jednak szanse na to, że przeżyli zdają się być niewielkie - ocenił w środę portal informacyjny news.com.au.
21.06.2023

Zarejestrowano podwodne odgłosy w rejonie poszukiwań zaginionej łodzi podwodnej

W rejonie poszukiwań zaginionej w niedzielę łodzi podwodnej kanadyjski samolot wykrył podwodne odgłosy - poinformowała we wtorek Straż Przybrzeża USA (USCG).
21.06.2023

Eksperci już wcześniej ostrzegali przed możliwą katastrofą Titana

Już w 2018 r. eksperci ostrzegali firmę OceanGate, że jej eksperymentalna łódź podwodna może ulec "katastrofalnym" problemom podczas wyprawy do wraku Titanica - pisze we wtorek "New York Times". Z kolei "The New Republic" informuje, że jeden z pracowników firmy został zwolniony za zgłaszanie obaw dotyczących bezpieczeństwa.
21.06.2023

USA. Straż Wybrzeża: w poszukiwaniu łodzi podwodnej spenetrowano już obszar 10 tys. mil kwadratowych, załodze kończy się tlen

Do wtorkowego poranka w ramach akcji poszukiwania turystycznej łodzi podwodnej Titan spenetrowano już obszar 10 tys. mil kwadratowych (25,9 tys. km2) - podała we wtorek amerykańska Straż Wybrzeża (USCG). Do akcji we wtorek włączył się kanadyjski morski samolot rozpoznawczy P-3 Aurora.
20.06.2023

Trwają poszukiwania turystycznej łodzi podwodnej z pięcioma osobami na pokładzie

Kanadyjskie i amerykańskie służby prowadzą szeroką akcję poszukiwawczą w celu odnalezienia turystycznej łodzi podwodnej, która zaginęła w niedzielę na wodach Oceanu Atlantyckiego. Na pokładzie jednostki, która miała obserwować wrak Titanica, jest pięć osób, w tym brytyjski miliarder i podróżnik Hamish Harding oraz ojciec i syn pochodzący z jednej z najbogatszych pakistańskich rodzin.
20.06.2023

BBC: zaginęła łódź podwodna, z której obserwowano wrak Titanica

Łódź podwodna, wykorzystywana do zabierania turystów na obserwacje wraku Titanica, zaginęła na Oceanie Atlantyckim. Na jej poszukiwanie wysłano misję ratunkową - poinformowała rozgłośnię BBC straż ochrony wybrzeża.
19.06.2023

Nurkowie dokumentują nowe szczegóły dotyczące słynnych wraków Royal Navy

Nurkowie współpracujący z Muzeum Scapa Flow na Orkadach skorzystali z wyjątkowej pogody, aby ponownie odwiedzić jedne z najsłynniejszych, brytyjskich wraków, znajdujących się nieopodal Wielkiej Brytanii. najsłynniejszych wraków na wyspach - i zarejestrować je za pomocą najnowszych podwodnych kamer i technologii.
19.06.2023

Ryzyko kolizji na morzu – klasyczny „Peril of the seas”

Mimo że dzisiejsze urządzenia nawigacyjne są zaawansowane technologicznie, nadal spotykamy się z kolizjami statków na morzu. Tego typu zdarzenia obejmują zwykle wypadek lub uszkodzenie statku lub jego ładunku w czasie transportu, które stwarzają potencjalne zagrożenie dla ludzi, mienia i środowiska.
13.06.2023

Powstał model 3D obecnego stanu wraku Titanica. Zobacz niesamowitą wizualizację

Zespół ekspertów zakończył najbardziej szczegółowe badanie wraku Titanica, jakie dotychczas przeprowadzono, tworząc "cyfrowego bliźniaka" słynnego statku i miejsca jego spoczynku, o niespotykanym dotąd poziomie szczegółowości.
19.05.2023

USA. Ekspedycja oceaniczna zidentyfikowała tajemniczy obiekt w pobliżu wraku Titanica

Uczestnicy ekspedycji oceanicznej, OceanGate Expeditions, zdołali zidentyfikować tajemniczy obiekt, który po raz pierwszy został zauważony dzięki sonarowi w pobliżu wraku Titanica w 1998 roku. W opinii członków wyprawy znalezisko „tętni życiem”.
26.10.2022

Ocieplenie klimatu to dłuższy sezon żeglugowy w Arktyce

Arktyka się systematycznie ociepla, co przekłada się m.in. na wydłużenie sezonu żeglugowego w regionie.
08.07.2022

Titanic z Lego

Nowy rekordowy zestaw klocków Lego to replika legendarnego statku Titanic.
11.10.2021

W Chinach powstaje kopia Titanica

Ponad 100 lat od zatonięcia Titanica, tysiąc kilometrów od najbliższego morza, w chińskiej prowincji Syczuan powstaje kopia słynnego transatlantyku. Będzie co roku przyciągać od dwóch do pięciu milionów turystów – twierdzi prowadzący budowę przedsiębiorca Su Shaojun.
23.05.2021

Skanowanie jednostki w Belfaście

Na początku XIX wieku Belfast stał się głównym portem w Irlandii. Przemysł stoczniowy był tam jednym z kluczowych w kraju. Stocznia Harland and Wolff, w której zbudowano RMS Titanic, była wówczas największą stocznią na świecie.
11.10.2020

Podróż w głębiny oceanu w ramach luksusowego rejsu wycieczkowcem [wideo]

Pomimo obostrzeń związanych z koronawirusem, firmy oferujące luksusowe rejsy wycieczkowe rozszerzają oferty dla gości. Najnowsze trendy oscylują m.in. wokół podróży w głąb oceanu.
16.09.2020

Pływająca elektrownia atomowa [foto, wideo]

To pierwsza tego rodzaju instalacja na świecie. Według jednych - przełomowe rozwiązanie, pozwalające na bezpieczną, ekonomicznie efektywną produkcję czystej energii na trudno dostępnych obszarach oraz w krajach rozwijających się. Według radykalnych ekologów to „nuklearny Titanic” albo „Czarnobyl na wodzie”, zagrażający środowisku naturalnemu w skali trudnej do przewidzenia, np. w przypadku tsunami.
18.08.2020

Żegluga pod okiem satelity

Będący w finalnej fazie specyfikacji technicznej system VDES powiększy poprzez segment satelitarny zasięg łączności oraz umożliwi szybką wymianę danych w morskim paśmie VHF, tworząc tym samym pole na nowe usługi zwiększające bezpieczeństwo i ochronę żeglugi.
23.06.2020

Weszła w życie brytyjsko-amerykańska umowa o ochronie wraku Titanica

Brytyjski rząd poinformował we wtorek o wejściu w życie umowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie ochrony znajdującego się w wodach międzynarodowych wraku Titanica. Ma ona zapobiec eksplorowaniu wraku bez zezwolenia.
21.01.2020

Wirtualny MS Piłsudski w OKM

Chętni na rejs polskim Titanicem? Od 18 do 20 listopada zapraszamy do Ośrodka Kultury Morskiej na niezwykłą lekcję historii w technologii VR. Razem z Fundacją Koncept Kultura przeniesiemy się na pokład transatlantyku MS Piłsudski. Obiecujemy, że wrażenia będą niezapomniane!
12.11.2019

Najnowsza rosyjska pływająca elektrownia atomowa wyruszyła do Arktyki

Akademik Łomonosow, rosyjska pływająca elektrownia atomowa, opuściła w piątek Port w Murmańsku, w celu zaopatrzeniu w energie jednego z najbardziej oddalonych regionów kraju.
25.08.2019

To najstarsza słodkowodna ryba świata świata. Pływała, kiedy nie było jeszcze Titanica

Jak stwierdzili naukowcy: "to babcia wszystkich ryb". Pływała, kiedy pod Titanica kładziono dopiero stępkę, nikt nie mówił o I wojnie światowej, była też świadkiem odzyskania niepodległości przez Polskę. Ryba z gatunku Ictiobus cyprinellus, bo o niej mowa, dożyła 112 lat, co czyni ją najstarszą słodkowodną rybą na świecie.
11.08.2019

Budowniczy Titanica złoży wniosek o niewypłacalność

Harland and Wolff, północnoirlandzka stocznia znana z budowy Titanica, stała się niewypłacalna, po tym jak jej upadły norweski właściciel nie znalazł na nią kupca, a jego prośby o nacjonalizację zakładu zostały oddalone.
06.08.2019

Piersiówka z wraku Titanica sprzedana za prawie 100 000 dolarów

76 000 funtów, czyli prawie 100 000 dolarów, zapłacił za srebrną piersiówkę z wraku Titanica zwycięzca brytyjskiej aukcji przedmiotów z legendarnego liniowca. Buteleczka należała do pisarki i dziennikarki Hellen Churchill Candee. Dzięki aukcji świat poznał historię tego wyjątkowego przedmiotu.
04.05.2019

Uniwersytety w USA zajmujące się badaniami morskimi celem chińskich hakerów

Chińscy hakerzy zaatakowali co najmniej 27 uniwersytetów w USA i innych państwach w ramach skoordynowanej akcji, mającej na celu wykradnięcie informacji o technologiach związanych z morzem, które mogą być użyte w celach wojskowych - ujawnia w środę "Wall Street Journal".
06.03.2019

Od przyszłego roku ruszają wycieczki do wraku Titanica. Oszałamiająca cena

Wrak Titanica dostępny dla turystów. Podwodne wycieczki latem przyszłego roku organizować będzie amerykańska firma OceanGate. Nie będzie to jednak tania rozrywka. Cena biletu dla jednej osoby to 105 tys. 129 dolarów, czyli, po uwzględnieniu inflacji, równowartość biletu pierwszej klasy na rejs popularnym liniowcem.
20.12.2018

125 lat Hurtigruten - to właśnie dziś!

Hurtigruten oznacza po norwesku "pośpieszną linię komunikacyjną". Jest to też nazwa norweskiej ekspresowej linii żeglugowej, która od 1893 roku łączy portowe miasta na 2700-kilometrowym, zachodnim wybrzeżu kraju. Spore, pasażersko-towarowe statki w ciągu sześciu i pół dnia pokonują trasę pomiędzy Bergen a Kirkenes, przepływając przez nadzwyczaj piękne okolice, a w lecie zawijając dodatkowo do Troll- i Geirangerfjordu. Hurtigruten dziś – to atrakcja turystyczna światowej klasy, która (co ciekawe) nie utraciła swego charakte
02.07.2018

70 lat Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO)

W dniach 13-15 czerwca br. w Szczecinie odbędą się Światowe Dni Morza (ŚDM). Ta niezwykle prestiżowa impreza, organizowana co roku przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO), odbędzie się w Polsce po raz pierwszy, a dodatkowy splendor tegorocznej edycji przydaje fakt, iż odbędzie się ona w okrągłą 70. rocznicę powstania IMO oraz 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Polskim partnerem IMO w organizacji ŚDM jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Dzięki staraniom ministra Marka Gróbarczyka
04.06.2018

Andrzej Górszczyk uhonorowany medalem Gloria Artis

Poeta, satyryk, artysta kabaretowy i żeglarz Andrzej Górszczyk został w poniedziałek odznaczony przez wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Medal jest "skromnym wyrazem wdzięczności" - powiedział Gliński.
14.05.2018

Chińczycy chcą zejść prawie 11 km pod powierzchnię oceanu. Tego jeszcze nikt nie dokonał (wideo)

Jeśli się uda, to będzie rekord. Chińczycy chcą zejść prawie 11 km pod powierzchnię Oceanu Spokojnego. Umożliwić ma to specjalny głębinowy statek badawczy.
04.11.2017

Witkowski o sytuacji w PŻM: „Było jak na Titanicu”

Było jak na Titanicu – okręt nabierał wody, zadłużał się w bankach zachodnich przy biernej postawie Skarbu Państwa – powiedział dla Telewizji Republika o sytuacji w PŻM Grzegorz Witkowski, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Był on gościem Doroty Kani w programie „Koniec systemu”. Jego zdaniem, zła sytuacji spółki zaczęła się już w 2009 r., kiedy w wyniku tzw. afery stoczniowej zamknięte zostały stocznie w Szczecinie i w Gdyni.
26.10.2017

Rekordowa cena za list napisany na pokładzie Titanica

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, w środę przed południem dopłyniemy do Nowego Jorku – można przeczytać w liście napisanym na pokładzie Titanica przez amerykańskiego biznesmena Alexandra Oskara Holversona. Pamiątka została sprzedana na aukcji w brytyjskim Wiltshire. Osiągnęła cenę ponad pół miliona złotych.
23.10.2017

Statki autonomiczne przyszłością żeglugi morskiej?

Pomysł autonomicznych statków miałby być rozwiązaniem, które dla branży morskiej byłoby krokiem w przyszłość. Norweska firma Yara produkująca nawozy oraz producent rozwiązań technologii morskiej Kongsberg połączyli siły w realizacji wyjątkowego projektu. Połączenie feederowe z fabryki do miejscowego portu miałoby być obsługiwane w pełni autonomicznie już w 2020 roku.
24.07.2017

Tłok przy nabrzeżach. Remontowa nie może narzekać na brak pracy

Przy nabrzeżach i w dokach pływających stoczni Remontowa zrobiło się w ostatnim czasie tłoczno. Wśród statków przybyłych tu na modernizację czy remont znajduje się m.in. prom Finneagle.
16.05.2017

Stocznia H&W wykona specjalne konstrukcje dla szczecińskiego zakładu offshore

Północnoirlandzka stocznia Harland and Wolff (H&W) dostarczy specjalne konstrukcje dla firmy ST³ Offshore (z zakładem w Szczecinie). ST³ Offshore to producent fundamentów dla turbin wiatrowych na farmę offshore Borkum Riffgrund 2 na Morzu Północnym.
08.05.2017

Gwiazda „Titanica” przechodzi remont w Gdańskiej Stoczni Remontowa

Akademik Mstisław Kiełdysz w Gdańsku. Statek badawczy należący do Instytutu Oceanologii Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie przechodzi remont klasowy w Gdańskiej Stoczni Remontowa. Jednostka zagrała w filmie „Titanic” Jamesa Camerona.
03.05.2017

Oko w oko z Titanikiem. Nowa atrakcja dla miłośników nurkowania

Blue Marble Private znów zaskakuje klientów. Tym razem firma w ofercie przygotowała nurkowanie w pobliżu wraku Titanica. Odstraszać może jedynie cena: 105 129 dolarów za osobę.
24.03.2017

Wręczono najważniejsze polskie nagrody podróżnicze – Kolosy

Najważniejsze polskie nagrody podróżnicze – Kolosy – za najciekawsze dokonania podróżnicze w 2016 r. wręczono w niedzielę w Gdyni podczas gali zamykającej 19. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Super Kolosa przyznano Januszowi i Joelle Kurbielom.
10.03.2017

Brytyjczycy przedstawili nową teorię dotyczącą katastrofy Titanica

Już nie tylko góra lodowa. Brytyjska telewizja pokazała film dokumentalny przedstawiający nową teorię dotyczącą katastrofy Titanica. Według niej, do zatonięcia liniowca mógł przyczynić się także pożar w jego kotłowni.
03.01.2017

Nie żyje najstarsza orka świata. Urodziła się przed zatonięciem Titanica

Najstarsza znana orka świata zaginęła w październiku i prawdopodobnie nie żyje. Miała 105 lat, w niewoli orki dożywają najwyżej 20. Oficjalnie nazwano ją J2, mówiono na nią jednak Granny - Babunia.
03.01.2017

Freedom Ship – budowa największego statku w historii znów opóźniona (foto, wideo)

Własne lotnisko, metro, szkoły i stadion. To tylko niektóre atrakcje Freedom Ship – największego w historii statku. Jednostka ma być prawdziwym pływającym miastem. Jej budowa miała ruszyć w ubiegłym roku, jednak termin znów został przesunięty.
30.12.2016

Nowy Dowódca okrętu hydrograficznego ORP Arctowski

Zgodnie z marynarską tradycją i ceremoniałem w trakcie pobytu na morzu okrętu hydrograficznego ORP Arctowski, odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia nd jednostką.
21.12.2016

Titanic będzie miał kolejną replikę. Budowa już ruszyła

Legendarny transatlantyk Titanic, który zatonął w 1912 r., zostanie odtworzony w Chinach. Będzie to wierna kopia, włączenie z basenem, luksusowymi kabinami, schodami z zegarem i słynną salą balową.
02.12.2016

Najbardziej luksusowe wycieczkowce tego roku. Są imponujące (wideo)

Podróż życia w pięciogwiazdkowych warunkach? Za sprawą luksusowych wycieczkowców to marzenie może się spełnić. Zajrzeliśmy na pokład 5 najbardziej ekskluzywnych pływających hoteli zbudowanych w tym roku.
11.10.2016

„Titanic” na „Darze Pomorza”

Wystawy papierowych modeli statków i okrętów na "Darze Pomorza" zawsze cieszą się dużą popularnością. Zachwyt zwiedzających wzbudza staranność odwzorowania najmniejszych szczegółów i precyzja ich wykonania.
23.06.2016

Do Remontowej trafił statek z „Titanica”

Do Gdańskiej Stoczni Remontowej wpłynął dziś (30.05) statek badawczy Akademik Mstisław Kiełdysz, należący do Instytutu Oceanologii Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie. Co ciekawe jednostka pod rosyjską banderą pojawiła się w filmie Titanic z 1997 roku.
30.05.2016

Tragedia Titanica minuta po minucie. Niezwykłe wideo

Tak wygląda tragedia pasażerów Titanica przedstawiona w czasie rzeczywistym. Film zaczyna się o godz. 23:39 14 kwietnia 1912 roku, kiedy załoga dostrzegła górę lodową po raz pierwszy. Film trwa 2,4 godz.
18.04.2016

Na „Titanicu” byli pasażerowie z Polski

Wśród nich ks. Józef Montwiłł, który utonął, rezygnując z miejsca w szalupie ratunkowej - mówi PAP Bożena Aksamit, ambasadorka wystawy "Titanic the Exhibition", którą od 8 kwietnia oglądać można w PKiN.
08.04.2016

To zdjęcie podbija internet. Różnica robi wrażenie

W sieci furorę robi grafika przedstawiająca najsłynniejszy statek pasażerski w historii - Titanic, na tle jednego z największych wycieczkowców naszych czasów - Allure of the Seas. Jak wypada legendarny transatlantyk na tle współczesnego olbrzyma? Mizernie.
16.03.2016

Brak Titanica i mąż patrzący się na inne kobiety – poznaj zbiór najbardziej absurdalnych skarg na linie wycieczkowe

Wycieczka liniowcem kojarzy się wygodą, luksusem i zwiedzaniem świata. Marud na świecie jednak nie brakuje. Przeglądając zagraniczne strony firm wycieczkowych, bez problemu trafimy na mnóstwo absurdalnych i zwyczajnie śmiesznych skarg. Warto poczytać!
06.11.2015

Chińczycy budują replikę Titanica. Atrakcją turystyczną jest odtworzenie momentu tragedii

Statek będzie oddany do użytku w paździeniku 2017 r. Już ruszyła sprzedaż biletów. Na pierwszych zainteresowanych czeka około 5 tys. wejściówek. Dzięki symulacji high-tech oraz efektom świetlnym i dźwiękowym, odwiedzający będą mogli liczyć na przeżycie zderzenia statku z górą lodową.
18.06.2015

Największe jachty świata: Prince Abdulaziz (6 miejsce)

Prince Abdulaziz to prawdziwy staruszek wśród luksusowych super jachtów – powstał w 1984 roku w stoczni Helsingor Vaerft w Danii. W tym czasie był najdroższym i największym jachtem na świecie. Jednak również dziś robi wrażenie swoją 147-metrową długością.
01.05.2015

Wydobyto wrak statku a wraz nim skarb o wartości 50 mln dolarów

100 ton srebrnych monet o wartości 50 milionów dolarów wydobyła francusko-brytyjska ekspedycja z wraku statku handlowego "City of Cairo", który spoczywał na głębokości pięciu kilometrów u wybrzeży Namibii.
16.04.2015

Zatonięcie m/v CEMFJORD, a prawo morskie

Wypadek statku „CEMFJORD” w cieśninie Pentland stanowi kolejny przykład ogromnych niebezpieczeństw związanych z podróżą morską. Przepisy prawa morskiego są stale nowelizowane, aby uwzględniać wnioski z wcześniejszych wypadków, ale nigdy nie dadzą gwarancji uniknięcia tragedii. W kontekście zatonięcia m/v „CEMFJORD”, trzeba przypomnieć kilka istotnych regulacji, które mają w zamierzeniu poprawiać bezpieczeństwo na morzu w podobnych okolicznościach.
08.01.2015

Prom POMERANIA poszedł na żyletki

W życiu każdego marynarza to jedna z najgorszych chwil! – Tak jakby umarła najbliższa osoba - mówi pan Tomasz, który przez kilkanaście lat pływał w PŻM-mie. Z wielkim smutkiem informujemy, że prom m/f Pomerania kilka dni temu trafił do stoczni złomowej w Indiach. Statek wpłynął całym impetem na plażę.
26.10.2014

Kalibracja przyrządow pomiarowych - rozmowa z Bartoszem Jarmolińskim, Marine Invest Poland

Pierwsza międzynarodowa konferencja na temat bezpieczeństwa żeglugi odbyła się w 1914 roku i była odzewem na tragedię Titanic’a. Podpisano wówczas pierwsze traktaty poprzedzające międzynarodową konwencję o bezpieczeństwie życia na morzu - SOLAS (ang. International Convention for the Safety of Life at Sea). Egzekwowaniem jej przepisów zajmują się administracje państwowe, natomiast wykonywanie prac związanych ze środkami zabezpieczenia oraz bezpieczeństwa pozostaje domeną firm prywatnych.
02.07.2014

Praca na kutrze to nie tylko ryby. Łowią samochody, banany, a nawet butelki z wódką

Kuter leżał na prawej burcie, wyły alarmy. Nagle wybuch! To woda zdusiła silnik, z którego poszedł gęsty dym. Później przedłużająca się cisza. - Chłopcy pływali wokół kutra, ja siedziałem na przechylonym dziobie. Pomyślałem: Już koniec, nie wyjdę z tego - wspomina Ryszard Szwedzki, który na Bałtyku łowi od 30 lat. Była przecież zima, minus dziesięć stopni Celsjusza, a szyper uszkodzonej jednostki WŁA-97 nie miał na sobie nawet kombinezonu chroniącego przed lodowatą wodą. Choć od tamtych tragicznych wydarzeń minęły ponad dw
30.10.2013

Gdańska firma pomaga podnieść wycieczkowiec Costa Concordia

Gdańska firma NED Projekt została zaangażowana do prac przy wydobywaniu olbrzymiego wycieczkowca Costa Concordia, który w styczniu ubiegłego roku zatonął na Morzu Tyrreńskim, u brzegu wyspy Giglio we Włoszech.
04.07.2013

Titanic II – powrót legendy

Powstanie wierna kopia transatlantyku Titanic. Liniowiec będzie się nazywał Titanic II i ma być repliką statku , który zatonął w katastrofie na Północnym Atlantyku w 1912 r. po zderzeniu z górą lodową.
28.02.2013

Costa Concordia rok po katastrofie. „To były sceny jak z Titanica”

Dziś mija rok od katastrofy włoskiego statku Costa Concordia, w której u wybrzeży wyspy w Toskanii zginęły 32 osoby.
13.01.2013

Kilka słów o bezpieczeństwie morskim.

16 września b.r. w San Diego odbyła się konferencja Międzynarodowego Zrzeszenia Ubezpieczycieli Morskich (International Union of Maritime Underwriters - IUMI), na której m.in. podjęto tematykę bezpieczeństwa morskiego i jego wpływu na ubezpieczenia morskie.
10.12.2012

Przesłanie Sekretarza Generalnego IMO z okazji Światowego Dnia Morza 2012

W dniach 24-28 września Międzynarodowa Organizacja Morska wyznaczyła obchody Światowego Dnia Morza 2012, którego tegorocznym hasłem jest „IMO: sto lat po Titanicu”. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskie na krajowe obchody wyznaczyło dzień 28 września 2012 roku.
26.09.2012

Światowy Dzień Morza

W tym roku obchodzimy rocznicę stulecia zatonięcia „Titanica”. To niezwykle ważne wydarzenie w historii tworzenia prawodawstwa morskiego. Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO), która jest obecnie głównym strażnikiem bezpieczeństwa statków, organizuje w tym roku Międzynarodowy Dzień Morza pod hasłem – „IMO : Sto lat po Titanicu”. Punktem kulminacyjnym tegorocznych obchodów będzie spotkanie w londyńskiej siedzibie IMO 27 września 2012r.
25.09.2012

Australijski miliarder zbuduje wierną kopię Titanica

Jeden z najbogatszych Australijczyków ogłosił 30 kwietnia, że planuje budowę współczesnej wersji Titanica. Statek powstanie w Chinach, a jego podróż z Anglii do Nowego Jorku jest zaplanowana na rok 2016.
07.05.2012

Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii- prawda leży na dnie morza?

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912r. RMS Titanic – należący do towarzystwa okrętowego White Star Line podczas swego dziewiczego rejsu zderzył się z górą lodową. 2 godziny później mit niezatapialnego statku zniknął pod falami Atlantyku wraz z 1500 pasażerami Titanica. Dziennikarze, którzy relacjonowali katastrofę, która w tamtą mroźną noc zachwiała całym dotychczasowym pojęciem bezpieczeństwa na morzu orzekli, że tajemnica poszła na dno w raz ze statkiem MS Titanic. W sto lat po tamtej tragedii Urząd Morski w Gdyni, Akademia Morska,
23.04.2012

Największy kontenerowiec w historii Portu Gdynia w BCT

18 stycznia 2012 r. do Bałtyckiego Terminala Kontenerowego BCT wpłynął największy w historii Portu Gdynia kontenerowiec MSC Krystal, o pojemności 5 762 TEU. Zawinięcie tak dużej jednostki do BCT było możliwe min. dzięki pogłębieniu portu do 13,5 m, które zostało zakończone na początku 2011 r.
20.01.2012

Katastrofa wycieczkowca: Kolejna żywa osoba na przewróconym statku

Na przewróconym włoskim statku wycieczkowym, leżącym u wybrzeży Toskanii ratownicy stwierdzili obecność trzeciej żywej osoby - podała w niedzielę agencja Ansa. W nocy z soboty na niedzielę znaleziono tam parę Koreańczyków, dla których rejs był podróżą poślubną.
15.01.2012

Głośniej nad tą stocznią!

Nad wieloma spektakularnymi klęskami ekipy Donalda Tuska można byłoby przejść do porządku dziennego, gdyby ich konsekwencje ponosili wyłącznie towarzysze partyjni z PO i PSL.
14.09.2011

Sto lat temu spłynął na wodę RMS Titanic

Czterokominowe transatlantyki budowane były w trzech krajach - cesarskich Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji, w pięciu stoczniach - u Vulcana w ówczesnym pruskim Stettinie - dziś polskim Szczecinie, u Johna Browna w Clydebank, u Swana Huntera i Wigham-Richardsona w Newcastle, u Harlanda i Wolffa w Belfaście oraz w Chantiers de Penhoet w St. Nazaire.
27.05.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.