• <

Wynik wyszukiwania - "global maritime" - Wiadomości

Marynarz i pasażer pod opieką satelity. Od 2024 roku poprawi się bezpieczeństwo ludzi morza i statków

Zawód marynarza na statku handlowym, rybackim, jednostce offshore czy holowniku w porcie wciąż pozostaje zawodem niebezpiecznym. Pomocy na morzu czasami wymagają również pasażerowie cruiserów, promów oraz żeglarze. Nie wszyscy użytkownicy transportu morskiego wiedzą, że od wielu lat znajdują się pod obserwacją systemów satelitarnych, a nawet pojedynczy windsurfer może liczyć na lokalizację i pomoc morskich ratowników lub załóg statków.
03.11.2023

UE będzie nadal uznawać szkolenia i certyfikaty filipińskich marynarzy

Decyzja Komisji Europejskiej wzmacnia kluczową rolę filipińskich marynarzy w globalnej żegludze i handlu.
02.04.2023

Global Maritime – dziesięć kampanii na południu Morza Północnego w trzy lata

Firma Global Maritime zakończyła zakres usług Maritime Warranty Service dla kolejnej kampanii usunięcia platform offshore w południowej części Morza Północnego.
25.01.2023

Omikron wyhamował wymianę załóg w lutym. Zagrożenie nie minęło. Panama podejmuje zdecydowane działania

Wzrost wskaźników zmiany załogi w lutym potwierdza obawy dotyczące wpływu wariantu omikron – alarmuje Global Maritime Forum.
08.02.2022

Global Maritime kończy prace nad największą na świecie pływającą morską farmą wiatrową

Firma Global Maritime (GM) zakończyła niedawno prace nad morską farmą wiatrową Kincardine, opracowaną i zbudowaną przez Cobra Group. Kincardine to największa na świecie pływająca morska farma wiatrowa składająca się z 5 turbin wiatrowych o mocy 9,5 MW i jednej o mocy 2 MW, położona 8 mil morskich od wybrzeża Aberdeen w Szkocji.
19.10.2021

Diabeł tkwi w szczegółach. Wodór a dekarbonizacja transportu morskiego

Międzynarodowa Organizacja Morska wezwała do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o połowę do 2050 r. Wśród potencjalnych paliw mających doprowadzić do zeromisyjności światowej floty, wodór jawi się jako najpoważniejszy kandydat.
17.08.2021

Global Maritime Forum. Niewielu marynarzy zaszczepionych przeciwko Covid-19

Global Maritime Forum podaje, że stopień zaszczepienia przeciw Covid-19 pośród marynarzy jest bardzo niski.
13.08.2021

Nowe konsorcjum rozważa budowę stacji bunkrowania na Bornholmie

Bornholm Bunker Hub, nowe międzynarodowe konsorcjum żeglugowe, zostało uruchomione w celu zbadania możliwości stworzenia na Bornholmie stacji bunkrowania z ekologicznym paliwem żeglugowym.
15.06.2021

Kosztowna zeroemisyjność. 1,4 biliona dolarów będzie kosztowała armatorów żegluga ekologiczna

5,1 mld dol. wyniesie koszt przejścia całej floty liniowej na eksploatację zeroemisyjną. Do 2050 r armatorzy wydadzą 1,4 bilion dol. na dostosowanie flot do wymagań narzuconych przez IMO. Te koszty poniosą również porty i terminale, a w ostateczności finalny konsument.
02.05.2021

Rozpoczęły się targi SMM - w tym roku bezpłatna formuła online

Od wtorku do piątku (2-5.02) można wziąć udział w SMM Digital czyli Międzynarodowych Targach Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich SMM w Hamburgu w formule online. Zmiana charakteru wydarzenia jest oczywiście spowodowana drugą falą pandemii koronawirusa.
02.02.2021

Global Maritime zabezpiecza kontrakt z DOF Management

Global Maritime poinformowało, że podpisali globalny kontrakt na dostawę DP Management System i DP Assurance Services dla DOF Management.
21.01.2021

Najwięksi światowi handlowcy dążą do ograniczenia emisji w żegludze

W środę niektórzy z największych światowych koncernów surowcowych i energetycznych podjęli inicjatywę ograniczenia i śledzenia emisji ze statków, które czarterują.
11.10.2020

IMO intensyfikuje wysiłki na rzecz ograniczenia emisji ze statków

Global Industry Alliance (GIA), wspierający żeglugę niskoemisyjną - kluczową inicjatywę Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), skupiającą się na dekarbonizacji statków - planuje zintensyfikować prace nad interfejsem statek-port, w celu ograniczenia emisji ze statków.
25.05.2020

Alfa Laval dołącza do grupy Getting to Zero Coalition

Alfa Laval - światowy lider w trzech kluczowych technologiach: wymiany ciepła, oddzielania i przepływów - dołączył do grupy Getting to Zero Coalition, tj. inicjatywy Światowego Forum Morskiego (Global Maritime Forum), zrzeszającej ponad 100 organizacji, mającej na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym poprzez wspieranie rozwoju przełomowych technologii. Jej celem jest ponadto uruchomienie z początkiem 2030 roku statków o zerowej emisji (dzięki zastosowaniu paliw bezemisyjnych).
29.01.2020

MFiPR: Urząd Morski w Gdyni dostanie 16 mln zł z funduszy UE na bezpieczniejszą żeglugę na Bałtyku

Urząd Morski w Gdyni dostanie 16 mln zł z unijnego z funduszy unijnych na budowę nowoczesnego systemu łączności radiowej obejmującego swym zasięgiem tzw. polską strefę odpowiedzialności za akcje ratownicze na Bałtyku - poinformowało we wtorek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
26.11.2019

ONZ: Światowa żegluga potrzebuje „nowej rewolucji napędowej” dla zeroemisyjnej przyszłości

- Jeśli emisje z przemysłu morskiego nie zostaną zmniejszone, zmierzamy w kierunku „katastrofy ekologicznej” - powiedziała na szczycie Global Maritime Forum, zastępca szefa Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD), Isabelle Durant.
03.11.2019

IMO wskazuje amoniak i wodór jako paliwa przyszłości

Amoniak i wodór to paliwa przyszłości, która mają pomóc w dekarbonizacji żeglugi. Do takiego wniosku doszli członkowie sympozjum zorganizowanego w zeszłym tygodniu przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO).
21.10.2019

Luksusowy Vasco da Gama po raz pierwszy w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Ma prawie 220 m długości, zabiera na pokład 1 200 pasażerów i nosi imię słynnego portugalskiego żeglarza i odkrywcy. Mowa o wycieczkowcu Vasco da Gama, który w środę po raz pierwszy w swojej historii zawinął do Portu Gdynia. Jednostka zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim.
25.07.2019

Walne Zgromadzenie SEA Europe - Lizbona 2019

W dniach 27-28 czerwca 2019, w Lizbonie odbyło się doroczne Walne Zgromadzenie SEA Europe, poprzedzone posiedzeniem Rady Dyrektorów tej organizacji. Ze strony polskiej uczestniczył w nim dyrektor Biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE Ireneusz Karaśkiewicz.
12.07.2019

Marco Polo zakończył sezon wycieczkowców w Porcie Gdańsk. W tym roku padł rekord (foto, wideo)

Marco Polo ostatnim wycieczkowcem tego sezonu w Gdańsku. Jednostka zacumowała przy Terminalu Promowym Westerplatte w sobotę. W tym roku w Porcie Gdańsk padł rekord – zawinęło tam 67 wycieczkowców – więcej niż rok temu i w ubiegłych latach.
20.10.2018

W Hamburgu rozpoczynają się targi SMM. Zobacz listę polskich wystawców

Około 50 000 zwiedzających i ponad 2 200 wystawców. We wtorek w Hamburgu rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich – SMM. To największe i najważniejsze wydarzenie światowego przemysłu okrętowego. W tym roku swoją ofertę zaprezentuje ponad 50 wystawców z Polski. Redakcja portalu GospodarkaMorska.pl też będzie obecna podczas imprezy z katalogiem eksportowym MarinePoland.com Maritime Export Catalogue.
04.09.2018

Firmy ze Stanów Zjednoczonych skupują najwięcej starych statków

W obecnym roku armatorzy z USA kupili najwięcej starych jednostek na sprzedażach bankowych i na aukcjach – wynika z danych portalu VesselsValue.
13.11.2017

Global Maritime na BALTEXPO 2017

Global Maritime ma zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi technologiami w przemyśle morskim i wydobywczym na nasze stoisko na BALTEXPO 2017.
07.09.2017

Morskie Serwisy Gwarancyjne wspomagane pracami projektowymi

Projektowanie i usługi gwarancyjne (ang. Marine Warranty Services) są serwisami pozornie odległymi od siebie. Jak pokazuje jednak działalność firmy Global Maritime te dwie dyscypliny bywają ściśle powiązane. Minimalizacja ryzyka przedsięwzięcia morskiego narzuca konieczność wykorzystania zaawansowanych obliczeń konstrukcyjnych lub statecznościowych i staje się elementem łączącym wspomniane aktywności. Dodatkowo obliczenia wspomagające ocenę ryzyka transportu morskiego są często podstawowym wymogiem zleceniodawcy.
20.03.2017

Nowa jakość hodowli łososia

Wielka i nowoczesna farma łososiowa uruchomiana niebawem na wodach Morza Północnego stanowi duży postęp w zakresie morskiej akwakultury. Warto przy tym podkreślić, że została zaprojektowana przez inżynierów Global Maritime - firmy posiadającej swój oddział inżynierski w Polsce.
08.03.2017

Zostały już tylko 3 dni do zakończenia rejestracji na konferencję „Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki”

Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej już po raz trzeci we współpracy z partnerami branżowymi organizuje międzynarodową konferencję, podczas której omawiany będzie wpływ morskiej energetyki wiatrowej na rozwój polskiej gospodarki. Aktualnie obowiązująca polityka energetyczna Polski do roku 2030 zakłada „stworzenie warunków ułatwiających podejmowanie decyzji inwestycyjnych dotyczących budowy farm wiatrowych na morzu”. Od jej przyjęcia przez Rząd RP minęło już 7 lat. Czy udało się zrealizować ten cel? Kiedy możemy się spodziew
20.02.2017

Eagle Lyon Pope ponownie na rynku

Global Maritime Consultancy & Engineering, wiodący dostawca usług dla sektora offshore, uruchomił ponownie Eagle Lyon Pope (ELP), agencję specjalizującą się w ubezpieczeniach morskich, analizach systemów Dynamicznego Pozycjonowania, wsparciem technicznym, badaniem wypadków morskich oraz likwidacji szkód.
11.02.2017

Danish-Polish Maritime Networking Seminar

On 25 October 2016, a Danish-Polish Maritime Networking Seminar will be held in Copenhagen, Denmark, as a part of Danish Maritime Days.
21.10.2016

Czy fracht morski dobrze ocenia kondycję gospodarczą Chin?

Inwestorzy wierzący w to, że prawie nieskończony popyt Chin na surowce napędzi globalną gospodarkę, powinni przez jakiś czas omijać wiadomości płynące z rynku morskiego.
11.12.2015

Stawki masowców bliskie kolejnego załamania

W przyszłym tygodniu może dojść do spadku stawek frachtowych masowców z powodu katastrofy w kopalni żelaza Samarco w Brazylii. Wciąż ciężko określić także, jak duże zapotrzebowanie na towary suche będzie w Chinach.
19.11.2015

Indeks BDI w górę. Rosną zarobki masowców

Indeks BDI, śledzący zarobki masowców, wzrósł w obecnym tygodniu o 6 punktów i osiągnął poziom 786 pkt.
23.10.2015

Czy zarobki dużych masowców sięgną dna w przyszłym tygodniu?

Stawki frachtowe masowców capesize mogą osiągnąć dno w przyszłym tygodniu. Armatorzy bowiem opierają się przyjmowaniu kontraktów od czarterujących za mniejsze pieniądze, przewidując wzmożony ruch w transporcie masowców pod koniec roku.
16.10.2015

Kryzys na rynku masowców będzie obecny także w przyszłym roku

Armatorzy masowców muszą się liczyć z niższymi zarobkami także w 2016 roku, głównie z powodu małego popytu na towary suche oraz nadpodaży jednostek – stwierdzili liderzy rynku na środowej konferencji Capital Link w Londynie.
08.10.2015

IMO rozpoczyna Maritime Energy Efficiency Project

28 września w ramach konferencji Future - Ready Shipping 2015 zorganizowanej w Singapurze przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO) rozpoczęto Global Maritime Energy Efficiency Partnerships Project (GloMEEP), który ma na celu poprawę efektywności energetycznej transportu morskiego w krajach rozwijających się.
30.09.2015

Dni Otwarte Akademii Morskiej w Szczecinie

Dni Drzwi Otwartych w Akademii Morskiej w Szczecinie - 17 i 18 kwietnia (piątek–sobota).
13.04.2015

Polscy oficerowie już uczą się obsługi okrętów podwodnych, które Polska może otrzymać po 2020 r.

Oficerowie w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni za pomocą symulatora systemu walki francuskiej firmy DCNS uczą się, jak wykorzystywać zintegrowany obraz sytuacji wokół okrętu podwodnego oraz jak używać jego uzbrojenia, w tym broni odstraszania. Producent startujący w przetargu na dostawę okrętów podwodnych dla Polski zaprezentował w Gdyni swój symulator.
07.03.2015

Nowa firma Global Maritime Group oraz otwarcie oddziału w Polsce

W związku z dynamicznym rozwojem wydobywczego przemysłu morskiego i rosnącym zapotrzebowaniem na kompleksowe usługi w branży oil&gas z dniem 1 stycznia 2015 r. został utworzony holding - Global Maritime Group. Grupa ta łączy pięć firm należących do funduszu inwestycyjnego HitecVision. Każda firma, wchodząca w skład grupy, uzupełnia pozostałe w zakresie wiedzy i oferowanych przez nie usług.
29.01.2015

Nowe symulatory w Akademii Marynarki Wojennej

W środę 28 stycznia, w Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się uroczyste otwarcie nowych symulatorów. Uczelnia poszerzyła swoją bazę o nowe symulatory broni podwodnej, uzbrojenia artyleryjskiego, identyfikacji obiektów oraz łączności. Uroczyste otwarcie rozpocznie się o godz. 10:00. Całość wykonana została w ramach „Planu modernizacji technicznej SZ RP”. Nowe symulatory są na wyposażeniu Instytutu Uzbrojenia Okrętowego i Informatyki.
27.01.2015

Uroczystość przekazania obowiązków Rektora-Komendanta Marynarki Wojennej

W czwartek 22 stycznia o godz. 14.00 w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni w obecności wiceminister Obrony Narodowej Pani Beaty Oczkowicz odbyła się uroczystość przekazania obowiązków Rektora – Komendanta.
23.01.2015

Modernizacja systemu radiokomunikacji morskiej

28 lutego 2014 r. w Gdyni, w siedzibie Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR), omówiono założenia nowego systemu radiokomunikacji morskiej mającego istotne znaczenie dla zarządzania łącznością w ramach GMDSS (Global Maritime Distress and Safety System), na który składają się m.in. nowoczesne elementy infrastruktury systemu łączności alarmowej i bezpieczeństwa, wprowadzone w celu udoskonalenia nawiązywania łączności podczas prowadzenia akcji ratowniczych i alarmowania w niebezpieczeństwie.
05.03.2014

Nowy system monitorowania żeglugi morskiej poprawi bezpieczeństwo na Bałtyku

Alcatel-Lucent, występując w konsorcjum wraz z największą hiszpańską firmą informatyczną Indra, wygrał organizowany przez Urząd Morski w Gdyni przetarg na system służący poprawie bezpieczeństwa i usprawnieniu żeglugi morskiej w otoczeniu polskich portów bałtyckich.
18.10.2011

Alcatel-Lucent i Indra zbudują system monitorowania żeglugi morskiej dla Urzędu Morskiego w Gdyni

Alcatel-Lucent i Indra zbudują system monitorowania żeglugi morskiej dla Urzędu Morskiego w Gdyni dla poprawy bezpieczeństwa w rejonie Bałtyku Południowego
05.10.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.