• <

Wynik wyszukiwania - "elektrownia" - Wiadomości

Bando: decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna

Decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna - podkreślił w przesłanym PAP komunikacie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando. Jak zaznaczył, na miejscu rozpoczęły się już pierwsze prace.
23.02.2024

Hennig-Kloska: na ten rok przewidziana jest aktualizacja polityki jądrowej państwa

Na ten rok przewidziana jest aktualizacja polityki jądrowej państwa - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Wskazała, że audyt ws. przygotowań do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej przygotuje pełnomocnik rządu ds. infrastruktury krytycznej.
30.01.2024

Rusza kolejny przetarg na dokumentację projektową w związku z budową elektrowni jądrowej na Pomorzu

Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na dokumentację projektową dla zadania pn. „Budowa Infrastruktury hydrotechnicznej na potrzeby inwestycji EJ1 w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino” wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego.
22.01.2024

Ruszył pierwszy przetarg na potrzeby infrastruktury hydrotechnicznej dla elektrowni jądrowej na Pomorzu

Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na wykonanie raportu o oddziaływaniu na środowisko, w celu uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej infrastruktury hydrotechnicznej na potrzeby planowanej elektrowni jądrowej w Lubiatowie-Kopalinie.
11.01.2024

Kolejne części turbozespołu do elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce przeładowywane w Porcie Gdańsk

Do budowanej w Ostrołęce elektrowni gazowo-parowej dotarły z fabryk General Electric w Szwajcarii i Niderlandach kolejne części turbozespołu, ważące łącznie ponad 200 ton, w tym wirnik generatora i moduł podgrzewania paliwa gazowego - podała Energa z Grupy Orlen.
06.12.2023

Do 250 mln zł na inwestycje pomorskich samorządów w związku z budową elektrowni atomowej

Z powodu budowy na Pomorzu m.in. elektrowni atomowej, w latach 2024-2028 na wsparcie lokalnych inwestycji samorządów przeznaczonych zostanie do 250 mln zł - wynika z projektu uchwały rządu, o którym poinformowano w środę wykazie prac legislacyjnych RM.
22.11.2023

Henning-Kloska: atom powinien być stabilizatorem polskiego systemu energetycznego, obok wiatru i słońca

Atom powinien być stabilizatorem polskiego systemu energetycznego, obok wiatru i słońca - powiedziała Paulina Henning-Kloska (Trzecia Droga - Polska 2050). Zapowiedziała, że po przejęciu ministerstwa klimatu i środowiska, przeprowadzone zostaną audyty projektów jądrowych.
05.11.2023

Polska energetyka zmierza na północ. Wydarzenie PARP w ramach Baltexpo

Podczas drugiego dnia targów Baltexpo, na targach odbywało się także całodniowe wydarzenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Innovation Norway zatytułowane „Technologie zeroemisyjne w gospodarce morskiej”. Swoją prezentację „Polska energetyka zwraca się w kierunku morza” przedstawił w jego ramach wydawca i redaktor naczelny portalu GospodarkaMorska.pl Mateusz Kowalewski.
13.10.2023

Zakończył się pierwszy etap uwalniania do morza radioaktywnej wody z elektrowni w Fukushimie

W poniedziałek zakończył się pierwszy etap uwalniania do morza oczyszczonej radioaktywnej wody z elektrowni atomowej w Fukushimie; zgodnie z planem spuszczono 7,8 tys. ton uzdatnionej wody – podała japońska stacja NHK, cytując operatora elektrowni.
11.09.2023

Sierra Leone – pływająca elektrownia wyłączona przez brak płatności

W stolicy Sierra Leone Freetown pojawiły się problemy z energią elektryczną. Wszystko dlatego, że turecka spółka Karpowership wstrzymała dostawy prądu ze swojej pływającej elektrowni ze względu na nieopłacone przez rachunki. Dług Sierra Leone względem Karpowership urósł do około 40 milionów dolarów. Rząd afrykańskiego kraju subsydiuje ponad połowę kosztów funkcjonowania elektrowni, ale płaci w dolarach, a tymczasem opłaty od konsumentów pobiera w miejscowej walucie, jednej z najsłabszych względem dolara na świecie.
08.09.2023

Chiny krytykują zrzut wody z Fukushimy, ale nie chcą kontrolować

Chiny odrzuciły propozycję Japonii uczestnictwa w grupie analizującej wyniki monitorowania wody, uwalnianej z uszkodzonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – poinformowała we wtorek agencja Kyodo. Chiny stanowczo sprzeciwiają się działaniom Tokio, twierdząc nieustannie, że woda jest skażona, jednocześnie nie podejmują dialogu naukowego z udziałem ekspertów w tej sprawie.
05.09.2023

Polskie Elektrownie Jądrowe dofinansują budowę drogi w gminie Choczewo

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podaruje gminie Choczewo 154 tys. zł na dokumentację projektową nowej drogi do plaży, która ominie teren przyszłej budowy elektrowni jądrowej. W piątek podpisano umowę darowizny.
18.08.2023

Japonia. Rząd chce już w sierpniu rozpocząć spuszczanie do morza wody z elektrowni w Fukushimie

Japoński rząd planuje już w sierpniu rozpocząć uwalnianie uzdatnionej radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie - poinformował we wtorek portal Nikkei. Tokio oczekuje na oficjalną zgodę od Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
05.07.2023

Japonia może spuścić do morza wodę skażoną w zniszczonej elektrowni w Fukushimie

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi przekazał we wtorek premierowi Japonii Fumio Kishidzie raport, z którego wynika, że Tokio może spuścić do morza przefiltrowaną, ale wciąż radioaktywną wodę ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie.
04.07.2023

Wiceprezes PEJ na Forum Wizja Rozwoju: w 2026 roku jest planowane rozpoczęcie budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu

We wtorek na Forum Wizja Rozwoju, które odbywa się w Gdyni odbył się panel pt. "Transformacja polskiej energetyki". W dyskusji wzięli udział wiceprezes Polskich Elektrowni Jądrowych sp. z o.o. Seweryn Kowalczyk, wiceprezes Gaz-System Andrzej Kensbok, członek zarządu PKN Orlen Józef Węgrecki, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś, doradca zarządu PSE Robert Paprocki oraz Włodzimierz Pomierny z Agencji Rozwoju Przemysłu.
20.06.2023

Francja. Strajk w sektorze energetycznym; kilka elektrowni jądrowych ograniczyło produkcję

W piątek po południu we Francji rozpoczął się strajk w sektorze energetycznym przeciwko reformie emerytalnej, w wyniku którego doszło do zmniejszenia produkcji energii elektrycznej w kilku elektrowniach jądrowych – poinformowała francuska konfederacja związkowa CGT.
03.03.2023

Jedna czwarta prądu na Kubie pochodzi ze statków

Turecki operator statków-elektrowni Karpowership produkuje już 1/4 energii elektrycznej, jaką zużywa cała Kuba.
02.03.2023

Minister Moskwa rozmawiała z amerykańską sekretarz energii o budowie elektrowni jądrowej w Polsce

Podczas szczytu w Zagrzebiu minister klimatu Anna Moskwa i wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński rozmawiali z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm o budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - poinformował w środę resort klimatu i środowiska.
01.03.2023

Ruszają inwestycje Grupy Orlen. Dla powstającej elektrowni w Grudziądzu powstaną ujęcia i magistrale przesyłowe wody

Należąca do Energi z Grupy Orlen spółka CCGT Grudziądz rozpoczyna budowę ujęcia i magistrali przesyłowej wody koniecznych do prawidłowej pracy elektrowni w Grudziądzu. Obiekt będzie wyposażony w zamknięty system obiegu wody, aby ograniczyć jej pobór z Wisły do niezbędnego minimum.
28.02.2023

PGE prowadzi konsultacje rynkowe ws. budowy bateryjnego magazynu energii Żarnowiec

PGE prowadzi konsultacje rynkowe w sprawie budowy bateryjnego magazynu energii przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec - jednego z największych tego typu projektów w Europie - poinformowała PAP spółka. Inwestycja ma być realizowana w latach 2024-2027.
22.02.2023

Tureckie pływające elektrownie zasilą Ukrainę?

Karpowership, turecki operator pływających elektrowni, rozmawia w sprawie dostarczenia Ukrainie do 400 MW energii elektrycznej poprzez Mołdawię i Rumunię. Statki-elektrownie mogą stanąć w portach Rumunii i Mołdawii.
08.12.2022

Ruszyła budowa rosyjskiej pływającej elektrowni jądrowej

W chińskiej stoczni oficjalnie rozpoczęto budowę kadłuba pływającej elektrowni jądrowej, która ma pracować na Czukotce.
31.08.2022

Niemcy. Parlament zadecydował o czasowym powrocie do energetyki węglowej

Z powodu kryzysu gazowego w Niemczech, parlamentarzyści Bundestagu i Bundesratu zgodzili się w piątek na powrót do energetyki węglowej. Nie przyjęto jednak poprawki CDU/CSU, zmierzającej do pozostawienia czynnych elektrowni jądrowych, które - według planów - mają być zamknięte do końca bieżącego roku.
08.07.2022

Budowa bloków gazowo-parowych dla PGE Gryfino 2050. Elementy do Szczecina dotrą koleją i drogą morską [WIDEO, ZDJĘCIA]

Trwa śródlądowy i morski transport generatorów i turbin gazowych dla PGE Gryfino 2050. Elementy te będą częścią inwestycji powstającej na terenie spółki PGE Gryfino 2050 sąsiadującą z Elektrownią Dolna Odra. Wartość inwestycji to 4,7 mld zł.
02.06.2022

Na Morzu Północnym powstaną turbiny wiatrowe o łącznej mocy 150 GW

Podczas Szczytu Morza Północnego w Esbjerg, przedstawiciele rządów Niemiec, Belgii, Holandii i Danii podpisali wspólną deklarację rozwoju 150 GW w offshore wind do 2050 roku.
30.05.2022

Powstanie pływająca elektrownia atomowa

Stoczniowy gigant Samsung Heavy Industries (SHI) oraz Seaborg podpisały kontrakt na budowę pływających elektrowni atomowych.
15.04.2022

Gazociąg przyłączeniowy zasili Elektrownię Dolna Odra gazem z Baltic Pipe i terminala w Świnoujściu. Jest wykonawca

Podpisano umowę na budowę ok. 63 km gazociągu relacji Przywodzie – Dolna Odra oraz stacji gazowej. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na przełom marca i kwietnia tego roku. Wykonawcą gazociągu będzie firma PORR S.A. - poinformował w poniedziałek Gaz-System.
21.03.2022

Vattenfall wstrzymuje dostawy paliwa z Rosji do swoich elektrowni jądrowych

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall ogłosił w czwartek, że wstrzymuje dostawy rosyjskiego paliwa jądrowego do swoich elektrowni jądrowych. Firma poinformowała też, że nie będzie składać żadnych zamówień na rosyjskie paliwo.
24.02.2022

Zwrot energetyczny Francji - Macron stawia na atom i offshore wind

Prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił przemówienie w głównym zakładzie produkcyjnym GE Steam Power System, gdzie ujawnił plany budowy nowych reaktorów jądrowych w kraju w ramach strategii energetycznej mającej na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Ponadto poinformował o planach Francji w obszarze rozwoju OZE, w tym offshore wind – moc wiatraków ma zwiększyć się do 40 GW do 2050 roku.
17.02.2022

Polenergia wchodzi na litewski Bałtyk

Polenergia i litewska spółka Modus Energy utworzyły joint venture w celu rozwoju elektrowni wiatrowych na litewskim Morzu Bałtyckim.
05.01.2022

EDF wciąga polskie firmy w łańcuch dostaw dla projektów jądrowych

W Paryżu francuska grupa EDF, jeden z potencjalnych dostawców technologii jądrowych dla Polski, podpisała umowy o współpracy z kilkoma polskimi firmami: Energomontaż-Północ Gdynia, Rafako, Zarmen, Egis Poland i Dominion Polska.
03.12.2021

Naimski: Baltic Pipe to krok w kierunku różnicowania produkcji energii

Baltic Pipe to krok w kierunku różnicowania produkcji energii elektrycznej - powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jako kolejne wymienił morskie elektrownie wiatrowe i atom.
20.11.2021

Otwarto największą w Europie elektrownię przybrzeżną

Nowa przybrzeżna elektrownia dedykowana wycieczkowcom została 10 maja otwarta w niemieckim Rostock-Warnemünde. Specjalnym gościem inauguracji był należący do AIDA Cruises statek AIDAsol.
12.05.2021

Pozwolenie na budowę bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra

Jest pozwolenie na budowę dwóch bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra (Zachodniopomorskie). Obie jednostki będą miały łączną moc na poziomie około 1400 MW.
03.11.2020

Radni PiS sceptycznie o ekspertyzie ws. awarii "Czajki"

Jestem rozczarowany konkluzjami ekspertyzy ws. zeszłorocznej awarii kolektora, trzeba poczekać na pogłębione wnioski NIK - powiedział PAP wiceprzewodniczący Rady Warszawy Dariusz Figura (PiS). Z kolei Maciej Binkowski z tego ugrupowania ocenił, że "ruszyła operacja zamiatania tematu pod dywan".
28.07.2020

Ekspert Politechniki Warszawskiej nt. przyczyn awarii układu przesyłowego pod Wisłą: jednego winnego nie ma

Jednego winnego nie ma - powiedział we wtorek prof. Zbigniew Kledyński z Politechniki Warszawskiej przedstawiając wyniki ekspertyzy nt. przyczyn awarii układu przesyłowego pod Wisłą, która miała miejsce 28 sierpnia ubiegłego roku.
28.07.2020

Montex Shipyard Sp. z o.o. Sp.k.

prace kadłubowe• spawanie oraz montaż skomplikowanych elementów konstrukcji stalowych,• montaż systemów instalacji rurowych oraz hydrauliki siłowej na statkach• prace w aluminium w przemyśle stoczniowym• prace elektro - montażowe w przemyśle stoczniowym • prace ślusarskie• budowę konstrukcji offshorowe (również konstrukcji związanych z elektrowniami wiatrowymi)• prace żelbetonowe (również hydro-techniczne)

Budowa bloków gazowo-parowych dla PGE Gryfino 2050. Elementy do Szczecina dotrą koleją i drogą morską

Trwa śródlądowy i morski transport generatorów i turbin gazowych dla PGE Gryfino 2050. Elementy te będą częścią inwestycji powstającej na terenie spółki PGE Gryfino 2050 sąsiadującą z Elektrownią Dolna Odra. Wartość inwestycji to 4,7 mld zł.
01.06.2022

Adam Asnyk w Porcie Gdynia. Zobacz załadunek olbrzymich urządzeń

M/v Adam Asnyk w Gdyni. Na statku Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego Chipolbrok przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych trwa załadunek kluczowych elementów nowoczesnej elektrowni węglowej na Filipinach. Projekt ten pozwoli zmniejszyć niedobór mocy w tym kraju.
22.05.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.