• <

Wynik wyszukiwania - "covid-19" - Wiadomości

Sztuczna inteligencja i satelity pokazują skalę działalności ludzkiej na morzach

Działalność człowieka coraz wyraźniej widać na morzach i oceanach – wynika z najnowszych badań. Trzy czwarte dużych statków rybackich nie jest śledzone przez żadne publiczne systemy monitoringu, wiele z nich łowi na wodach chronionych. Lawinowo wzrasta też liczba morskich farm wiatrowych i platform wiertniczych.
10.01.2024

MSC Cruises składa zamówienia na dwa wycieczkowce o wyporności ponad 200 000 ton każdy

Jedna z czołowych firm z turystycznej branży żeglugowej inwestuje w nowe jednostki dla swojej floty, co wiąże się również z odrabianiem strat po pandemicznym okresie. To pierwsze duże statki wycieczkowe zamówione przez od ponad trzech lat, gdy wybuchła pandemia COVID-19. Zaplanowane jednostki klasy World mają być trzecie co do wielkości na świecie.
14.11.2023

Gospodarka Chin nabiera tempa po zniesieniu polityki „zero covid”

Po zniesieniu surowych przepisów covidowych chińska gospodarka rosła w pierwszym kwartale szybciej od przewidywań, ale globalne spowolnienie może komplikować sytuację w kolejnych miesiącach – podała agencja Reutera, cytując nowe dane oficjalne.
18.04.2023

Do Japonii przypłynął pierwszy od czasu pandemii wycieczkowiec

Do portu w Japonii zawinął w środę pierwszy zagraniczny wycieczkowiec po blisko trzech latach zakazu wprowadzonego z powodu pandemii Covid-19 – podała agencja Kyodo, przypominając historię kwarantanny na statku Diamond Princess i śmierć 13 płynących nim osób.
01.03.2023

Kolejne statki wycieczkowe powracają do działalności po pandemii

Trzy lata temu świat ogarnęła panika związana z postępem choroby COVID-19, której szybkość rozprzestrzeniania i skutki zachorowania doprowadziły do wielu zgonów na całym świecie. Związane z tym obostrzenia okazały się wyzwaniem dla wielu branż, w tym turystycznej. Teraz kolejne statki wycieczkowe wracają do regularnych rejsów.
24.02.2023

Korea Południowa wznowi wydawanie wiz krótkoterminowych dla podróżujących z Chin

Władze w Seulu planują wznowić wydawanie wiz krótkoterminowych dla podróżnych z Chin w sobotę po tym, jak wieści z tego kraju wskazały na poprawę sytuacji związanej z COVID-19.
10.02.2023

Pandemia covid-19 ujawniła trzy luki w rozwoju portów

Zgodnie z najnowszym raportem Międzynarodowego Stowarzyszenia Portów i Przystani (IAPH), pandemia koronawirusa nie tylko odbiła się na sytuacji portów morskich, ale ukazała trzy luki w ich rozwoju.
18.10.2022

Chińskie władze badają złowione ryby i owoce morza pod kątem koronawirusa

Zgodnie z nakazem lokalnych władz w mieście Xiamen na wschodnim wybrzeżu Chin testom na koronawirusa poddawani są nie tylko rybacy wracający z połowu, ale również złowione przez nich ryby i owoce morza – podały w czwartek chińskie media.
18.08.2022

Z wizytą u Samuraja. Japoński przemysł stoczniowy w postpandemicznej rzeczywistości

Japonia jest po Chinach i Korei trzecim producentem statków na świecie. Żegluga, budownictwo okrętowe i inżynieria stanowią rdzeń ściśle powiązanego japońskiego przemysłu morskiego. Mimo to w Japonii odnotowuje się spadek liczby nowych zamówień na budowę statków, zaś konkurencja i braki kadrowe stanowią główne bolączki japońskiego sektora morskiego.
07.03.2022

Omikron wyhamował wymianę załóg w lutym. Zagrożenie nie minęło. Panama podejmuje zdecydowane działania

Wzrost wskaźników zmiany załogi w lutym potwierdza obawy dotyczące wpływu wariantu omikron – alarmuje Global Maritime Forum.
08.02.2022

45 żołnierzy marynarki wojennej USA zwolniono, bo się nie zaszczepili

Marynarka wojenna USA zwolniła 45 żołnierzy, bo odmówili zaszczepienia się przeciwko Covid-19. 23 z nich było w czynnej służbie - przekazała gazeta "Navy Times".
27.01.2022

Australijski okręt wiezie do Tonga pomoc oraz... koronawirusa

23 członków załogi australijskiego okrętu HMAS Adelaide zostało zakażonych koronawirusem. Jednostka zmierza do Tonga z pomocą humanitarną po katastrofalnym dla wyspiarskiego kraju tsunami. Problem w tym, że Tonga był wcześniej krajem niedotkniętym koronawirusem.
26.01.2022

Obowiązek szczepień w marynarce wojennej Portugalii

Dowództwo portugalskiej marynarki wojennej wprowadziło obowiązek zaszczepienia się przeciw Covid-19 dla swoich żołnierzy jednostek operacyjnych. Jak podkreślono, chodzi o uniknięcie zakażeń podczas misji na pełnym morzu.
17.01.2022

Wszystkie rejsy pasażerskie na amerykańskich statkach z przypadkami Covid-19

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) poinformowało, że na wszystkich amerykańskich wycieczkowcach stwierdzono zakażenia Covid-19.
05.01.2022

Sąd zakazał Pentagonowi karania marynarzy za odmowę szczepienia przeciw Covid-19

Sędzia federalny zakazał w poniedziałek amerykańskiemu ministerstwu obrony karania kilkudziesięciu komandosów z Navy SEAL i żołnierzy innych sił specjalnych, odmawiających przyjęcia szczepionki przeciwko Covid-19. Uzasadniali to wierzeniami religijnymi.
04.01.2022

Wycieczkowiec objęty kwarantanną w Lizbonie zakończył rejs; stwierdzono nowe infekcje

Niemiecki wycieczkowiec AIDANova, który w piątek wieczorem został objęty w porcie w Lizbonie kwarantanną w związku z ogniskiem zakażenia koronawirusem, zakończył w niedzielę rejs z powodu stwierdzenia nowych infekcji. Statek udawał się na hiszpańską wyspę Lanzarote w archipelagu Wysp Kanaryjskich.
02.01.2022

Niemiecki wycieczkowiec objęty kwarantanną w Lizbonie

Niemiecki wycieczkowiec został w piątek wieczorem objęty w porcie w Lizbonie kwarantanną w związku z ogniskiem zakażenia, jakie pojawiło się na tej jednostce zmierzającej na hiszpańską wyspę Lanzarote, usytuowaną na atlantyckim archipelagu Wysp Kanaryjskich.
01.01.2022

Panama zaszczepi marynarzy pływających pod jej banderą

Laurentino Cortizo, prezydent Panamy, zapowiedział, że każdy z marynarzy, jacy pływają na statkach pod panamską banderą, niezależnie od ich narodowości, będzie mógł podczas wizyty w kraju zaszczepić się przeciwko Covid-19.
11.12.2021

Singapur planuje przekazać szczepionki marynarzom

Singapur planuje dostarczyć minimum 12 tysięcy dawek szczepionki przeciwko Covid-19 marynarzom różnej narodowości. Szczepienia mają się odbyć w kolejnej fazie programu Sea Vaccination (SeaVax).
19.11.2021

Port w Hamburgu. Przeładunki na wzroście po spadkach spowodowanych Covid-19

Trend wzrostowy w porcie Hamburg utrzymuje się w pierwszym półroczu. Świadczą o tym rekord w transporcie kontenerów koleją, większa ilość zawinięć statków klasy Megamax i większe bezpieczeństwo wymagane dla globalnych łańcuchów dostaw.
01.09.2021

Indonezja. Prom zamieniony w covidową izolatkę

KM Umsini, mieszczący 2 tys. pasażerów prom, został zamieniony w covidowe centrum izolacyjne w indonezyjskim mieście Makassar.
24.08.2021

Meyer Werft zwolni 450 pracowników

Grupa stoczniowa Meyer Werft podjęła decyzję o zwolnieniu 10 procent załogi. Jest to efekt przewidywanych strat związanych z pandemią Covid-19.
20.08.2021

Świnoujście. Szczepienia na ORP Kraków

W ramach trwającego w Świnoujściu Jarmarku Bałtyckiego można będzie zaszczepić się przeciwko Covid-19 na pokładzie ORP Kraków.
20.08.2021

Global Maritime Forum. Niewielu marynarzy zaszczepionych przeciwko Covid-19

Global Maritime Forum podaje, że stopień zaszczepienia przeciw Covid-19 pośród marynarzy jest bardzo niski.
13.08.2021

Przyszła kryska na Matyska. Turystyka rejsowa w koronawirusowej rzeczywistości

Sektor wycieczkowców został zdewastowany przez pandemię, która okazała się katastrofalna dla branży, przynosząc wielomiliardowe straty finansowe, utratę setek tysięcy miejsc pracy, sprzedaż lub złomowanie wielu statków. Niektóre regiony turystyczne są uzależnione od rejsów wycieczkowych, przez co borykają się z problemami i odczuwają dotkliwe skutki ekonomiczne spowodowane brakiem rejsów.
10.08.2021

Bon turystyczny 2021. Prawie 11 tys. bonów w 10 dni, Bałtyk na celowniku Polaków

Nie słabnie zainteresowanie Polskim Bonem Turystycznym. Okazuje się, że od 26 lipca mieszkańcy Pomorza aktywowali na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS prawie 11 tys. bonów o wartości 10 mln zł. – Duża popularność Morza Bałtyckiego wśród turystów, obok czynników pandemicznych i ekonomicznych, wynika także z wysokiej atrakcyjności turystycznej nadmorskich miejscowości oraz z poprawiającej się krajowej infrastruktury transportowej – komentuje prof. Daniel Puciato, ekspert z zakresu ekonomii turystyki.
09.08.2021

Cena ropy w USA idzie w górę; rynki liczą na wzrost popytu

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw rośnie. Inwestorzy mają nadzieję na wzrost popytu na surowiec, nawet mimo rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa. Ceny miedzi spadły podczas poprzedniej sesji.
28.07.2021

Cena ropy w USA idzie w dół; obawy o pandemię Covid-19

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw notuje spadek. Inwestorzy obawiają się o wpływ rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa na perspektywy rozwoju gospodarczego. Ceny miedzi wzrosły na zakończenie poprzedniej sesji.
26.07.2021

Ceny ropy w USA rosną; w tle zapasy surowca oraz wariant Delta Covid-19

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw idzie w górę. Inwestorzy oceniają perspektywy dla wzrostu PKB wobec rozszerzania się pandemii Covid-19 oraz najnowsze dane o zapasach ropy wobec obaw o zacieśnienie po stronie podaży.
21.07.2021

Chłopaki do wzięcia. Chińscy marynarze pod zagraniczną banderą

Około 90 procent światowego handlu odbywa się za pośrednictwem żeglugi międzynarodowej. Marynarze odgrywają zasadniczą rolę w utrzymaniu ciągłości tego handlu oraz w zapewnieniu przepływu towarów. W trudnych czasach pandemii, Chiny stają się czołowym dostarczycielem marynarzy do zagranicznych jednostek.
20.07.2021

Korea Płd: Ognisko Covid-19 na okręcie do walki z piratami, 247 zakażonych marynarzy

Armia Korei Płd. mierzy się z największym dotąd ogniskiem pandemii Covid-19. Zakażenie wykryto u 247 spośród 301 marynarzy na niszczycielu biorącym udział w misji zwalczania piractwa u wybrzeży Afryki – podała w poniedziałek agencja Yonhap.
19.07.2021

Niebieska gospodarka. Kurs na zielony rozwój. Jest miejsce dla Polski

Morze żywi i bogaci Unię Europejską. W branżach związanych z gospodarką morską pracuje 4,5 mln osób. Obroty firm działających w niebieskiej gospodarce osiągają 650 mld euro obrotów i generują 176 mld euro wartości dodanej brutto – wynika z najnowszego raportu zaprezentowanego na majowym Europejskim Dniu Morza 2021. Polskie przemysły morskie, uczelnie, instytuty i klastry mogą znaleźć tu miejsce dla swojej aktywności.
24.05.2021

Statki Baleària bezpieczne od Covid-19

Baleària stara się być pierwszą linią żeglugową na świecie, która otrzyma odznakę Global Safe Site Covid-19 na najwyższym poziomie (Excellence) od międzynarodowej jednostki certyfikującej i kontrolnej Bureau Veritas.
10.05.2021

Europejskie porty przygotowują się na burzę po blokadzie Kanału Sueskiego

Główne porty kontenerowe w Europie Północnej były niesamowicie puste w ubiegłych dniach z powodu prawie tygodniowej blokady Kanału Sueskiego przez kontenerowiec Ever Given. Sytuacji też nie poprawia rozpędzająca się trzecia fala COVID-19. Opóźnienia wywołane przez kontenerowiec Ever Given mogą w najbliższych dniach sparaliżować europejskie porty.
07.04.2021

ICS próbuje rozwiązać problem szczepienia marynarzy na COVID-19

Sytuacja związana z pandemią COVID-19 w znaczący sposób rzutuje na armatorów i zatrudnianych pracowników sektora morskiego. ICS próbuje rozwiązać problem szczepień marynarzy.
23.03.2021

Bliski Wschód: Na amerykańskim okręcie wojennym odnotowano 12 przypadków koronawirusa

Na okręcie marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, operującego na Bliskim Wschodzie, stwierdzono 12 przypadków zakażenia koronawirusem. Dowództwo innego okrętu wojennego w regionie sprawdza, czy część jego załogi jest również zainfekowana.
26.02.2021

Ceny ropy w USA spadają: na rynku obawy o popyt wobec nowych przypadków COVID-19

Notowania ropy w USA spadają. Analitycy wskazują, że wzrost liczby przypadków COVID-19 w Stanach Zjednoczonych i w Europie może ograniczyć ożywienie popytu na rynku paliw.
22.09.2020

Armatorzy odwołują kolejne rejsy wraz ze zbliżającą się nową wojną handlową

Maersk i MSC przedłużyli zawieszenie transatlantyckiego serwisu TA4 / NEUATL4 do września. Usługa, która rozmieszcza pięć statków o średniej pojemności 5300 teu i ma rotację Antwerpia-Rotterdam-Bremerhaven-Liverpool-Nowy Jork-Savannah-Port Everglades-Savannah, została pierwotnie zawieszona do połowy czerwca i do połowy lipca.
28.06.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.