• <

Wynik wyszukiwania - "ceny" - Wiadomości

Ceny ropy naftowej niższe niż przed rokiem o jedną trzecią

Pod koniec 2022 roku Chiny ogłosiły koniec trzyletniego reżimu lockdownów prowadzonego w myśl polityki „zero covid”, a globalne rynki liczyły na szybkie odbicie gospodarki Państwa Środka. Tak się jednak nie stało. Jednym ze skutków słabego odbicia w drugiej co do wielkości gospodarce świata są niskie ceny surowców, zwłaszcza ropy naftowej. Notowaniom nie przyszło w sukurs nawet cięcie produkcji przez OPEC+ i dodatkowo przez Arabię Saudyjską.
26.06.2023

Wojenne rynki ropy naftowej. Transport morski potrzebuje VLCC i produktowców

Początek 2023 roku to dobry czas dla handlu ropą naftową, pomimo wysokich cen ropy i rosnącego ryzyka recesji gospodarczej. Według danych Refinitiv, w okresie od stycznia do kwietnia 2023 roku podaż ropy naftowej w handlu morskim wzrosła o 9,4%, do 717,8 mln ton. Skorzystali na tym głównie operatorzy z Grecji w których rękach jest 28% floty zbiornikowców do przewozu ropy naftowej oraz 17% światowej floty produktowców.
11.05.2023

Twają analizy wyników branży rafineryjnej i węglowej po kątem podatku

Minister klimatu Anna Moskwa poinformowała w środę, że specjalny zespół analizuje sytuację i wyniki sektora węglowego i paliwowego pod kątem podatku od nadmiarowych zysków. Podkreśliła jednocześnie, że są to jedynie analizy i konkretnych propozycji nie ma.
15.03.2023

Bezpieczeństwo żywnościowe w skali globalnej uległo znacznemu pogorszeniu

Znacznemu pogorszeniu uległ stan dostępu do żywności oraz wzrosło zagrożenie głodem. Jest to efektem niskich, światowych zbiorów zbóż oraz agresji Rosji na Ukrainę. Jednocześnie bliskość nadwyżkowego rynku ukraińskiego odbiła się na cenach zbóż w Polsce – wynika z raportu Izby Zbożowo-Paszowej.
27.02.2023

W 2023 roku logistyka surowców energetycznych się ustabilizuje. Rosyjska gospodarka straci nawet 190 mld dolarów w wyniku sankcji

Sankcje nałożone na Rosję po napadzie na Ukrainę osłabiły gospodarkę Rosji ale jej nie załamały. Moskiewski indeks MoEx zmalał w ciągu ponad roku o połowę, a akcje wiodących spółek zjeżdżają po równi pochyłej. Ceny surowców energetycznych i frachtów ustabilizowały się po skokowym wzroście cen surowców energetycznych spowodowanym zmianami w ich podaży i radykalną reorientacją logistyki.
23.02.2023

Import kontenerów w USA w styczniu spadł poniżej poziomu sprzed pandemii

Amerykański rynek kontenerowy zaliczył na początku tego roku spore tąpnięcie, pomimo wydawałoby się dużej aktywności gospodarczej. Obecnie jest na poziomie niższej niż sprzed wybuchu pandemii COVID-19.
09.02.2023

Indeks masowych statków towarowych tonie już piąty raz z rzędu

Główny indeks frachtu morskiego, śledzący stawki dla statków przewożących suche towary masowe, spadł piąty tydzień z rzędu, pod presją słabszych stawek w różnych segmentach statków. Ogólny indeks, który uwzględnia stawki dla statków typu capesize, panamax i supramax przewożących suche towary masowe, spadł o 19 punktów, czyli około 3%, do 621, najniższego poziomu od połowy czerwca 2020 roku.
06.02.2023

Baltic Index notuje najgorszy dzień w historii, a popyt na statki maleje

Indeks frachtu morskiego ładunków masowych na giełdzie bałtyckiej zanotował we wtorek największy spadek w historii, pod presją słabnących stawek w różnych segmentach z powodu słabego popytu z Chin w związku z rosnącą tam liczbą przypadków COVID-19.
06.01.2023

KO domaga się wyjaśnienia kwestii zawyżania cen paliw przez Orlen przed 1 stycznia

Koalicja Obywatelska będzie oczekiwać wyjaśnień w związku z zamieszaniem wokół nagłych zmian cen paliw, a dokładnie ich nagłego spadku po nowym roku. Klub KO będzie oczekiwać wyjaśnienia m.in. od ministra aktywów państwowych.
03.01.2023

Morawiecki twierdzi, że Orlen nie zawyżał cen paliw

PKN Orlen nie zawyżał cen paliw; to dzięki temu, że mamy duży polski koncern multienergetyczny możemy kupować ropę taniej - przekonywał w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
02.01.2023

Morawiecki: fuzja Orlenu i Lotosu obniży koszty paliwa

Połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos oznacza niższe koszty paliwa dla obywateli - powiedział podczas konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki.
20.12.2022

Indeksy frachtowe odrabiają straty. Szanse na dalszy wzrost?

Od czasu największego spadku, jaki miał miejsce 22 listopada br., ceny frachtu zaczęły powoli rosnąć, osiągając wartość sprzed ponad miesiąca.
15.12.2022

Ekspert PKN Orlen: możliwości przesyłu ropy w Europie zbyt małe

Możliwości przesyłu ropy naftowej w Europie są już zbyt małe. W portach ARA wolumeny paliw są niewystarczające, a dostawy z USA incydentalne. Finalne produkty dla klienta będą droższe - ocenił we wtorek ekspert zarządu PKN Orlen ds. operacyjnych Arkadiusz Kamiński.
08.11.2022

Polferries: koszty paliwa przekładają się na ceny usług; przenosiny do Gdyni pod znakiem zapytania

W rozmowie z WNP.pl Andrzej Madejski, prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (Polferries) odniósł się do rosnących nieustannie kosztów paliwa, które przekładają się na ceny usług promowych. Stwierdził także, że cały czas zastanawia się nad przeprowadzką do nowego terminala promowego w Gdyni.
08.08.2022

Wojna zmienia rynek handlu morskiego i energetyki morskiej. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 23-26/2022)

Coraz dłużej trwająca wojna Rosji z Ukrainą powoduje kontynuację głębokich zmian dotychczasowych szlaków żeglugowych oraz rynku energetycznego. Dotyczy to przede wszystkim ładunków zbóż, ropy naftowej oraz gazu i innych surowców mineralnych. Powstające zmiany pozostawią swój ślad na wiele kolejnych lat.
04.07.2022

Operatorzy transportu intermodalnego chcą ustanowienia arbitra w sporach z terminalami

Operatorzy przewozów intermodalnych chcą ustanowienia instytucji arbitra do rozstrzygania sporów z terminalami – poinformowali spedytorzy w środę podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej. Proponują, aby rolę tę przypisać Urzędowi Transportu Kolejowego.
22.06.2022

Wojna w Ukrainie komplikuje sytuację w transporcie oceanicznym. Wstrzymane kontenery do Rosji blokują europejskie porty

Sytuacja w branży żeglugi oceanicznej nie zdążyła się jeszcze na dobre unormować po dwóch latach pandemii COVID-19, kiedy wybuchła wojna w Ukrainie – kolejny czynnik zaburzający globalne łańcuchy dostaw i wpływający na wysoką inflację. Firmy żeglugowe już odczuły spadek popytu, a za tym poszła obniżka stawek frachtowych o ok. 25 proc.
15.06.2022

Biden krytykuje linie kontenerowe za ceny

Prezydent USA Joe Biden opublikował nagranie, w którym wskazuje, że jedną z przyczyn gwałtownych wzrostów cen jest polityka firm kontenerowych.
14.06.2022

Notowania ropy naftowej Brent w piątek spadają o 1,29 procent

W piątek rano notowania ropy naftowej Brent spadły o 1,29 procent do 103,36 dolara za baryłkę. Na nowojorskiej giełdzie tanieje też ropa WTI o 1,54 procent do 98,74 dolarów za baryłkę.
01.04.2022

Ropa w USA już poniżej 100 USD za baryłkę, spadki cen nabierają rozpędu

Ceny ropy w Nowym Jorku są już poniżej 100 USD za baryłkę - "gorączka" na rynkach ropy mija, i to szybko - informują maklerzy.
15.03.2022

The Economist: wojna w Ukrainie może doprowadzić do niepokojów na Bliskim Wschodzie i w Afryce

Wojna w Ukrainie może doprowadzić do głodu i niepokojów w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Szczególnie zagrożony jest Egipt - ocenił w piątkowym artykule The Economist.
11.03.2022

Analityk: decyzja USA o zakazie importu ropy z Rosji nie wpłynęła na wzrost notowań surowca

Decyzja USA o zakazie importu ropy naftowej z Rosji była spodziewana, nie wpłynęła dalszy wzrost notowań surowca- stwierdziła w środę analityk surowcowy DM BOŚ Dorota Sierakowska.
09.03.2022

Zarabianie na wojnie. Europejskie ceny są około 18 razy wyższe niż kontrakty terminowe w USA

Ceny gazu ziemnego osiągnęły w Europie rekordowy poziom. Inwazja Rosji na Ukrainę wykorzystana została do skokowego podniesienia cen przez wszystkich graczy.
08.03.2022

Eksperci: mamy wystarczającą ilość ropy i paliw

Polska dysponuje odpowiednimi rezerwami ropy naftowej i paliw; magazyny są pełne - zapewniły w piątek we wspólnym komunikacie Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego oraz Polska Izba Paliw Płynnych. Sytuacja jest pod kontrolą i nie ma powodów, by kupować paliwa na zapas - dodano.
25.02.2022

Ropa drożeje z powodu obaw o możliwe zakłócenia w dostawach surowca

Ceny ropy na globalnych giełdach paliw rosną w reakcji na obawy inwestorów, że dojdzie do zakłóceń w globalnych dostawach surowca z powodu nasilającego się konfliktu Rosja-Ukraina - informują maklerzy.
25.02.2022

2021 i 2022 z punktu widzenia armatorów

Początek lutego, kiedy to w Chinach rozpoczynają się obchody Chińskiego Nowego Roku, to dobry czas aby poświęcić parę chwil na krótkie podsumowanie ubiegłego roku i próbę prognozy tego, co wydarzy się w branży transportu morskiego w rozpoczętym niedawno 2022 roku.
08.02.2022

Używane kontenerowce horrendalnie drogie

Domniemana transakcja sprzedaży używanego kontenerowca rozpaliła do czerwoności rynek.
02.02.2022

Brytyjczycy oskarżają linie kontenerowe o spekulowanie

British International Freight Association podejrzewa, że linie kontenerowe nie grają czysto. Organizacja wezwała rząd Wielkiej Brytanii do zbadania konkurencji na rynku, żeby sprawdzić, czy aktualne wysokie ceny przewozowe mają uzasadnienie.
06.01.2022

W USA wahania cen na rynku paliw, zapasy ropy maleją

Cena ropy na giełdzie w Nowym Jorku waha się podczas czwartkowej sesji, inwestorzy oceniają mocniejszy od oczekiwań spadek amerykańskich zapasów ropy, co jest dowodem, że zapotrzebowanie na paliwa jest mocne pomimo fali koronawirusa - Omikronu - informują maklerzy.
30.12.2021

Moody's: w przyszłym roku fracht kontenerowy nie potanieje

Według agencji ratingowej Moody's w przyszłym roku firmy zajmujące się morskim transportem kontenerów w dalszym ciągu będą mogły liczyć na sowite przychody.
21.12.2021

Kryzys energetyczny w Europie pogorszy się wraz z nadejściem zimy

Ceny energii w Europie już teraz wielokrotnie biją rekordy, a sytuacja może się jeszcze pogorszyć, gdy temperatura zacznie spadać.
01.12.2021

Norwegia spodziewa się wysokich cen energii przez niski stan wód

Przez najniższy od 2006 roku stan wód w Norwegii, w górę mogą pójść ceny energii w kraju - twierdzą eksperci. Zbiorniki wodne w Norwegii są napełnione obecnie jedynie w 67,5 proc.
20.10.2021

Minister ds. UE: podwyżki cen energii powiązane z Nord Stream 2

– Widać wyraźnie zejście się dwóch elementów: praktyk rynkowych Gazpromu i kluczowego momentu w obszarze certyfikacji Nord Stream 2; te kwestie powinny być przedmiotem dyskusji i działań Komisji Europejskiej – tak o przyczynach podwyżek cen energii mówił w piątek minister ds. UE Konrad Szymański.
15.10.2021

W pogoni za kontenerem. Globalny kryzys kontenerowy nadal się pogłębia

Mamy do czynienia z ogólnoświatowym kryzysem związanym z brakiem kontenerów, zatorami w portach oraz wysoką konsumpcją. Kryzys kontenerowy wywołuje efekt domina w łańcuchach dostaw, zakłócając globalny handel.
25.08.2021

JG-MARINE CO. LTD.

rzeczoznawcy,likwidacja szkód,eksperci,ekspertyzy,rzeczoznawstwo ładunkowe,wyceny statków jednostek pływających,analiza ryzyka,szkody ładunkowe,ekspertyzy techniczne i nawigacyjne,ładunkoznawstwo

ALFA-CAPITAL

fuzje,przejęcia finansowanie,wyceny

EDUCRANE Jarosław Zieliński

"Bezpieczeństwo nie zdarza się przez przypadek.”
Szkolenia z zakresu obsługi oraz konserwacji urządzeń technicznych,EDUCRANE,Jarosław Zieliński,resurs,wykonanie oceny stanu technicznego,określenie resursu urządzeń technicznych,usługi doradcze w zakresie urządzeń transportu bliskiego oraz ciagłego,przygotowywania dokumentacji rejestracyjnej urządzeń technicznych,doboru optymalnego rozwiązania w przypadku naprawy lub modernizacji urządzeń technicznych,określenia zakresu ekspertyzy technicznej,interpretacji prawnej w zakresie niezbędnych uprawnień,napraw,modernizacji oraz eksploatacji urządzeń technicznych,określenia odpowiedniego urządzenia technicznej w zależności od potrzeb eksploatującego,konserwacja urządzeń technicznych,naprawa urządzeń technicznych

JMB MARINE ENGINEER

Niezależny inspektor i ekspert
ekspertyzy awarii morskich w zakresie: maszyny i urządzenia okrętowe,eksploatacja siłowni okrętowych,opinie,oceny.

Dziękujemy za wysłane grafiki.