• <

Wynik wyszukiwania - "bsc" - Wiadomości

Morski spektakl "A statek płynie" Federica Felliniego na deskach Teatru Muzycznego Capitol

"A statek płynie" – musical na podstawie filmu Federica Felliniego z 1983 r. – to najnowszy spektakl wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol. Premiera sztuki w reżyserii Wojciecha Kościelniaka odbędzie się w sobotę na Dużej Scenie.
05.10.2023

Northern Coast 23. Pokaz zdolności polskich okrętów w ramach międzynarodowego zespołu morskiego

Przed dwa tygodnie, od 11 września trwa praktyczna faza ćwiczenia morskiego pk. "Northern Coasts 23". W ich trakcie na środkowym Bałtyku operuje 30 okrętów z 14 państw, współpracujących z siłami lądowymi i morskimi. To sprawdzian działania sił połączonych, w którym swoje możliwości pokazują okręty polskiej Marynarki Wojennej, które od dwóch miesięcy stanowią trzon Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1.
18.09.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Firma z Bangladeszu otrzyma odszkodowanie za statek ostrzelany przez Rosjan

Firma żeglugowa Bangladesh Shipping Corporation otrzyma blisko 22,5 miliona dolarów w ramach odszkodowania za to, że jej statek został trafiony rosyjskim pociskiem w ukraińskim porcie.
28.02.2023

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Bangladesz. Rodzina marynarza zabitego w ukraińskim porcie podczas rosyjskiego ostrzału otrzymała 500 tys. dolarów

Rodzina Hadisura Rahmana, bangladeskiego marynarza, który zginął po tym, jak jego statek został trafiony rosyjską rakietą w ukraińskim porcie Olvia, otrzymała czek na około 500 tys. dolarów w miejscowej walucie jako rekompensatę.
20.06.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Bangladesz wnosi o 22,4 mln dolarów odszkodowania za statek ostrzelany przez Rosjan

Bangladeski państwowy operator będzie chciał uzyskać 22,4 miliony dolarów od swojego ubezpieczyciela za statek handlowy trafiony przez pocisk na Morzu Czarnym. Jest to pierwsze duże żądanie odszkodowania w związku z wojną w Ukrainie.
22.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

The Economist: wojna w Ukrainie może doprowadzić do niepokojów na Bliskim Wschodzie i w Afryce

Wojna w Ukrainie może doprowadzić do głodu i niepokojów w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Szczególnie zagrożony jest Egipt - ocenił w piątkowym artykule The Economist.
11.03.2022

Ekspozycja "Jak skała na morzu. Polskość Pomorza" w siedzibie ministerstwa

Wystawę „Jak skała na morzu. Polskość Pomorza" można oglądać do 25 lutego.
17.02.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Porty i logistyka w Chinach pod presją pandemii. Drastyczne środki ostrożności ratują życie, zakłócają logistykę

Port Ningbo działa już prawie na pełnych obrotach po ostatnich zakłóceniach spowodowanych pandemią Covid. Stwierdzono jednak, że ryzyko zakłóceń w transporcie z Chin przeniosło się na Tianjin i Shenzhen. Skutki zakłóceń można obserwować na mapach ruchu statków i w serwisach informacyjnych globalnych operatorów logistycznych.
13.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Fotograficzny zapis znikającego świata. Wystawa "Rybacy Zalewu Wiślanego - ginący fach? Fotografie Grzegorza Klatki" w Kątach Rybackich

Portrety ludzi zahartowanych surowością i nieprzewidywalnością morza; przenikanie się kolejnych pokoleń żyjących z łaskawości wód Zalewu Wiślanego; nieuchwytne krajobrazy, widoczne tylko dla tych, którym uda się zagłębić w świat bliski, lecz niemal zupełnie hermetyczny dla człowieka "z zewnątrz" – od 29 czerwca 2021 roku wyjątkowy dokument fotograficzny autorstwa Grzegorza Klatki będzie treścią nowej wystawy czasowej w Muzeum Zalewu Wiślanego.
24.06.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

eSailing dyscypliną esportową Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

Historyczny przełom w esporcie! eSailing jedną z dyscyplin esportowych Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Wirtualne regaty żeglarskie znalazły się pośród pięciu wirtualnych sportów Olimpic Virtual Series w ramach MKOL.
27.04.2021

Studenci z Arabii Saudyjskiej otrzymają dyplomy ukończenia AMW

Po raz pierwszy w historii Akademii Marynarki Wojennej, 15 studentów z Arabii Saudyjskiej zostanie absolwentami uczelni. W piątek, w Audytorium AMW odbędzie się uroczystość z okazji ukończenia studiów pierwszego stopnia przez podchorążych z tego kraju.
02.02.2021

Kim są „czarne berety”: tajniki sukcesu rosyjskiej „piechoty morskiej”

Czarne berety to szczególny rodzaj wojsk brzegowych Marynarki Wojennej Rosji. Odwieczne tradycje i najtrudniejsze misje bojowe, które są w stanie wypełnić tylko ci żołnierze.
06.12.2020

Globalne ocieplenie: wersja dla niewtajemniczonych

W medialnych dyskusjach słyszymy często opinie o tym, że klimat jest bardzo skomplikowany, a więc nie jesteśmy w stanie zrozumieć jak działa, i co więcej, nie jesteśmy w stanie udowodnić, co jest przyczyną globalnego ocieplenia. Tymczasem podstawy są naprawdę proste.
20.10.2020

Schlumberger usunął 21 tysięcy miejsc pracy po najtrudniejszym w ostatnich dekadach kwartale

Firma Schlumberger, gigantyczny dostawca usług związanych z polami naftowymi, zwolni około 21 tysięcy pracowników w odpowiedzi na jeden z najtrudniejszych kwartałów w ciągu ponad dziesięciu lat, na który wpłynęła pandemia koronawirusa i kryzys cen ropy.
29.07.2020

Zofia Korsak i Karolina Cendrowska wygrały regaty Carnival Race w San Remo w klasie 420

Zofia Korsak i Karolina Cendrowska wygrały regaty Carnival Race w San Remo. Polska załoga klasy 420 okazała się bezkonkurencyjna, dziewczyny praktycznie zdominowały te regaty wygrywając 3 z 7 wyścigów i 3 razy przypływając na drugim miejscu.
26.02.2020

Operator kajaków z Nowej Zelandii otrzymał certyfikat na ekologiczną obserwację delfinów i wielorybów

Friend of the Sea, wiodący światowy standard certyfikacji dla produktów i usług, które szanują i chronią środowisko morskie, ogłosił dziś, że certyfikował Kaikoura Kayaks z Nowej Zelandii za swój program na rzecz zrównoważonej obserwacji delfinów i wielorybów.
30.10.2019

Kaszubscy rybacy opanowali Gdańsk. Tradycyjny targ rybny na Jarmarku św. Dominika

Po raz kolejny w Gdańsku podczas Jarmarku Św. Dominika swoje święto obchodzili kaszubscy rybacy. Zaprosili publiczność do udziału w wydarzeniu kulturalnym, które inspirowane jest rybacką tradycją i folklorem. Wszystko w celu przybliżenia mieszkańcom i turystom morskiej historii regionu.
16.08.2019

Już jutro Fischmarkt ponownie zagości na Jarmarku Św. Dominika

W ostatni czwartek Jarmarku św. Dominika do Gdańska powróci duch dawnego Fischmarktu. Tego dnia kaszubscy rybacy przycumują do brzegów Motławy i na Targu Rybnym zorganizują tradycyjny rybacki targ. Odbędzie się także przemarsz ludzi morza z darami do Ratusza Głównego Miasta.
14.08.2019

Wiatr, woda i nagrody dla najlepszych jachtów

Powoli dobiegają końca tegoroczne targi „Wiatr i Woda” w Gdyni, gdzie przez kilka dni w marinie można podziwiać nowoczesne jachty różnych typów. W sobotę poznaliśmy też jednostki, które zostały w tym roku uhonorowane nagrodami prezydenta Gdyni „Yacht Design 2019”.
20.07.2019

Francja: Trzy osoby nie żyją w wyniku wywrócenia się dmuchanego kajaka na Renie (wideo)

Trzy osoby, w tym mała dziewczynka, utonęły w czwartek w wyniku wywrócenia się dmuchanego kajaka na Renie w rejonie śluzy w Gerstheim w północno-wschodniej Francji - podały lokalne władze. Druga dziewczynka jest poszukiwana.
31.05.2019

Aktualizacja Standardu Łańcucha Dostaw MSC

MSC (Marine Stewardship Council) ogłosiło nowe wymogi dla dostawców oraz przetwórców ryb i owoców morza. Najważniejsze zmiany dotyczą wprowadzenia niezależnych audytów dotyczących kwestii pracowniczych w firmach w łańcuchu dostaw, jeśli istnieje ryzyko, że stosują one praktyki pracy przymusowej albo pracy dzieci.
04.05.2019

DB Schenker Klaster Europy Północnej i Wschodniej w dobrej kondycji wkracza w nową erę

Prezes Janusz Górski przechodzi na emeryturę. Szymon Bielas, CFO, tymczasowo przejmuje obowiązki prezesa zarządu.
29.01.2019

Morska Pielgrzymka Rybacka

Wyjątkowa i niepowtarzalna w skali Europy i świata pielgrzymka. Kaszubscy rybacy płyną z Kuźnicy, Władysławowa i Jastarni, by na odświętnie udekorowanych kutrach i łodziach uczestniczyć w nabożeństwie. Następnie cumują w Pucku, by wziąć udział w mszy polowej przy farze.
23.06.2018

Gdynia: Przyszli polscy i arabscy marynarze przejdą wspólne praktyki morskie

Polscy i arabscy podchorążowie - studenci Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni wezmą udział we wspólnym, dwumiesięcznym rejsie szkoleniowym. Odbędzie się on na pokładzie okrętu ORP "Wodnik". 50 podchorążych popłynie z Gdyni na Zatokę Perską.
12.02.2018

MSC przyjmuje plan wzmacniający wiarygodność modelu działania oraz rewizji wymogów certyfikacji

MSC (Marine Stewardship Council) opublikuje w 2018 r. szeroko konsultowane zmiany w wymogach certyfikacji rybołówstwa oraz przedstawi do konsultacji zmiany w łańcuchu dostaw. Organizacja rozpocznie również realizację nowych projektów mających na celu wzmocnienie przejrzystości i zapewnienie prawidłowości modelu działania oraz zainicjuje proces rewizji Standardu Rybołówstwa MSC.
02.02.2018

Polacy w pierwszej setce najlepszych żeglarzy świata

Żeglarskimi Mistrzami Świata w klasie J70 została amerykańska załoga Petera Duncan - Relative Obscurity. Wspaniały występ zaliczyła polska reprezentacja – załoga Krzysztofa Krempeca zajęła 27. miejsce. Blisko 200 załóg wzięło udział w regatach, które odbyły się w dniach 12-16 września we Włoszech w okolicach malowniczej miejscowości Porto Cervo.
17.09.2017

Statki autonomiczne przyszłością żeglugi morskiej?

Pomysł autonomicznych statków miałby być rozwiązaniem, które dla branży morskiej byłoby krokiem w przyszłość. Norweska firma Yara produkująca nawozy oraz producent rozwiązań technologii morskiej Kongsberg połączyli siły w realizacji wyjątkowego projektu. Połączenie feederowe z fabryki do miejscowego portu miałoby być obsługiwane w pełni autonomicznie już w 2020 roku.
24.07.2017

Nowa rada Zarządu i Komisji Rewizyjnej Interesantów Portu Szczecin

22 czerwca 2017 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Rady Interesantów Portu Szczecin, które po zatwierdzeniu sprawozdań Rady i Komisji Rewizyjnej RIPS z działalności za okres 07.2015 r. - 05.2017 r., dokonało wyboru członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej na kadencję 2017 – 2019.
03.07.2017

Nowa strategia Grupy Kapitałowej PGNiG na lata 2017-2022

34 mld PLN na inwestycje, skumulowany wynik EBITDA w wysokości około 33,7 mld PLN oraz ponad 680 mln PLN na badania, rozwój i innowacje to jedne z głównych założeń nowej strategii PGNiG. Grupa planuje również zwiększenie zdolności produkcyjnych w Norwegii i przyspieszenie rozwoju sieci dystrybucyjnej w kraju, a także wzrost wolumenu sprzedaży gazu na rynkach zagranicznych.
15.03.2017

Wady oświadczenia woli („misrepresentation”) w systemie prawa angielskiego

Teoria wad oświadczenia woli, mogącej skutkować uznaniem zawartej umowy (umowy frachtowej) za nieważną, możliwością odstąpienia od umowy, jej rozwiązaniem czy też możliwością wystąpienia z roszczeniem odszkodowawczym z tego tytułu – mając niezwykle istotne znaczenie praktyczne, została bardzo szczegółowo rozbudowana w systemie prawa angielskiego.
23.10.2016

Kolejny rorowiec wypłynął z Gdańska do Arabii Saudyjskiej

Z Gdańskiego Portu Eksploatacja wypływa dziś (09.08) po raz kolejny rorowiec kierujący się do położonych w Arabii Saudyjskiej portów Jeddah, Damman oraz Jebel Ali w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tym razem najważniejszym przewożonym na nim towarem są cysterny wyprodukowane w Świdnicy.
09.08.2016

Otwarto nowe nabrzeże stoczniowe w porcie w Łebie

Ku uciesze władz Łeby i lokalnych rybaków zakończyła się budowa nowego nabrzeża stoczniowego w łebskim porcie. Inwestycja warta ponad 3 mln złotych została sfinansowana w większości z Europejskiego Funduszu Rybackiego.
05.10.2015

Amerykanie proponują Rosji pomoc w ochronie olimpiady w Soczi

Stany Zjednoczone zaproponowały Rosji wsparcie w ochronie zimowej olimpiady w Soczi przed atakami terrorystycznymi. Waszyngton poinformował, że w razie potrzeby może wykorzystać do pomocy m.in. dwa okręty stacjonujące na Morzu Czarnym.
22.01.2014

Finałowa konferencja projektu BSR InnoShip

Projekt BSR InnoShip, w którym przez trzy lata uczestniczył Polski Rejestr Statków, zakończyła finałowa konferencja zorganizowana w Brukseli w dniach 9-10 września 2013 r. w Przedstawicielstwie Kraju Związkowego Nadrenii Północnej-Westfalii przy Unii Europejskiej. Konferencja pt. „Rozwiązania dla niskoemisyjnej żeglugi w regionie Morza Bałtyckiego” zgromadziła grupę około 90 uczestników. Byli wśród nich politycy szczebla regionalnego krajów regionu Morza Bałtyckiego i Unii Europejskiej, przedstawiciele podmiotów związanych
13.11.2013

Europa staje się zaściankiem świata a Azja jego sercem

Na naszych oczach zmienia się Europa i jej pozycja na globalnej mapie świata. Globalizacja miała per saldo swoje bardzo negatywne skutki dla Europy i dopiero ostatnimi czasy widać jakieś światełko w tunelu. To co się dzieje w portach morskich to głównie import - mam na myśli szczególnie transport kontenerowy. To co płynie w tych kontenerach w postaci wyrobów gotowych zabija skutecznie od wielu lat naszą rodzimą produkcją ale i tą w Europie.
10.02.2012

Nowe wyzwania rynkowe dla operatorów logistycznych

W zeszłym roku, media szeroko podejmowały temat kryzysu i jego wpływu na poszczególne branże. Eksperci tłumaczyli jak w warunkach spowolnienia gospodarczego zachowują się konsumenci i jaki ma to wpływ na ich decyzje zakupowe.
07.12.2010

Czy gospodarka morska ma jeszcze znaczenie dla Pomorza?

Ostatnie miesiące przyniosły ponowne zainteresowanie problemem gospodarki morskiej w naszym społeczeństwie. Wymuszona przez decyzję Komisji Europejskiej kwestia upadłości polskich stoczni stawia przed nami pytania: Czy jesteśmy jeszcze państwem morskim? Czy nasze nadmorskie położenie potrafimy w sensowny sposób wykorzystać? Pytania te powinni sobie postawić zwłaszcza politycy, biznesmeni i działacze samorządowi województwa pomorskiego.
01.09.2009

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.