• <

Wynik wyszukiwania - "azotan" - Wiadomości

Groźny wypadek na Dunaju. Zatonęła barka z tysiącem ton nawozu. Poważne konsekwencje dla środowiska i żeglugi?

Barka, która zatonęła w piątek w Serbii na Dunaju, przy granicy z Chorwacją, przewoziła tysiąc ton nawozu - powiadomiły serbskie władze. Eksperci ds. ochrony środowiska ostrzegli, że wypadek negatywnie wpłynie na florę i faunę wodną drugiej najdłuższej rzeki w Europie.
05.01.2024

Wojewoda dolnośląski: Na tę chwilę nie mamy przypadków martwych ryb w głównym nurcie Odry

Na tę chwilę nie mamy żadnych przypadków martwych ryb w głównym nurcie Odry – przekazał w czwartek wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Nasze prognozy wskazują jednak na obniżenie lustra wody w najbliższym czasie, w związku z czym obawiamy się kwestii związanej ze złotą algą – dodał.
15.06.2023

Platforma transferu wiedzy FindFISH

Platforma transferu wiedzy FindFISH jest odpowiedzią na główny problem zdiagnozowany w sektorze rybołówstwa, jakim jest zmniejszenie opłacalności połowów rybackich. Dodatkowymi problemami są: rosnące koszty eksploatacyjne ponoszone przez rybaków, konieczność odbywania przez rybaków dłuższych i dalszych wypraw w poszukiwaniu ryb, połowy mało wartościowych bądź małych ilości ryb, prowadzenie działalności na granicy opłacalności poprzez rosnące koszty, ograniczenie limitów połowowych i związane z tym trudności.
16.03.2023

Wiceminister infrastruktury: zanieczyszczenie wód azotanami zmniejszyło się

Analizy realizacji programu zmniejszenia zanieczyszczenia wód azotanami wykazały poprawę w 2020 roku jakości wód płynących w porównaniu do okresu 2016-2019 - poinformował wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
13.12.2022

Chorwacja. Media: uchodząca do Adriatyku rzeka Neretwa zatruta metalami ciężkimi

Mającą swoje źródła w Bośni i Hercegowiny i wpływającą przez Chorwację do Adriatyku Neretwę zatruwają ścieki przemysłowe oraz wpuszczana z Mostaru kanalizacja - podał w poniedziałek dziennik "Slobodna Dalmacija". Gazeta, powołując się na Agencję ds. obszaru wodnego Morza Adriatyckiego, poinformowała, że w rzece wykryto nawet 10-krotnie większe niż dopuszczane ilości miedzi, cynku i niklu.
22.08.2022

Dyrektor IRŚ: w badanych próbach z Odry stwierdziliśmy masowy zakwit glonów

W badaniach prób wody z Odry stwierdziliśmy jednoznacznie występowanie glonu Prymnesium parvum. Ilości są olbrzymie, po kilkadziesiąt miligramów na litr - powiedział w piątek Grzegorz Dietrich, dyrektor IRŚ. Na aktywność glonów wskazują też parametry chemiczne wody - dodał Ryszard Szetela z PWr.
19.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Tony martwych ryb u południowo-wschodniego wybrzeża Hiszpanii

Od ponad tygodnia fale wyrzucają setki tysięcy martwych ryb i skorupiaków na brzeg Morza Mniejszego (Mar Menor), laguny odciętej mierzeją od Morza Śródziemnego w południowo-wschodniej Hiszpanii. Premier autonomicznego regionu Murcji chce, by ogłoszono tam stan klęski ekologicznej.
24.08.2021

HRW oskarża Liban o zaniedbania w sprawie eksplozji w porcie w Bejrucie

Organizacja Human Rights Watch oskarżyła władze Libanu o zaniechania, naruszenie prawa do życia i zablokowanie lokalnego śledztwa w sprawie eksplozji w porcie w Bejrucie, do jakiej doszło 4 sierpnia 2020 roku.
03.08.2021

Podczas wyprawy naukowej zbadają czystość wody w Wiśle

Próbki wody i osadów dennych pobiorą w 800 miejscach Wisły uczestnicy wyprawy naukowej organizowanej przez Fundację "Why Not" i Uniwersytet Śląski, którzy płyną od źródeł do ujścia rzeki.
19.07.2021

Na wody oceanów wypuszczono ponad 500 robotów

Po latach badań na wodach Oceanu Południowego przeprowadzonych przez pływające roboty monitorujące, konsorcjum oceanografów i innych badaczy wyśle te urządzenia na całą planetę, od Północnego Pacyfiku po Ocean Indyjski.
22.04.2021

Wody balastowe a ekologia w polskim systemie prawnym

W związku z narastający problemem związanym z zanieczyszczaniem wód morskich, które w znacznej mierze spowodowane jest wodami balastowymi i nie tylko przyjęte zostały konwencje takie jak: Konwencja o kontroli i postępowaniu ze statkowymi wodami balastowymi i osadami (dalej: konwencja BWM), Międzynarodowa konwencja o zapobieganiu zanieczyszczeniu morza przez statki (dalej: konwencja MARPOL), Konwencja o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego (dalej: konwencja Helsińska 1992).
09.04.2021

Wybuch w Bejrucie: czerwona nota Interpolu dla kapitana i właściciela statku, który przewoził chemikalia

Interpol wydał czerwoną notę dla kapitana i właściciela statku przewożącego chemikalia, które zniszczyły okolice portu w Bejrucie podczas sierpniowej eksplozji, zabijając 200 osób - podały libańskie media.
14.01.2021

W Hyundai Samho ochrzczono pierwszą na świecie parę masowców napędzanych LNG

Południowokoreańska stocznia Hyundai Samho Heavy Industries (HSHI) zakończyła budowę duetu dużych masowców napędzanych LNG.
15.12.2020

Projekt ,,WaterPUCK”

Zanieczyszczenie wody jest jednym z największych zagrożeń i problemów świata. Z tego powodu dostarczanie innowacyjnych rozwiązań dla właściwego zarządzania środowiskiem jest niezbędne zarówno dla zrównoważonego, oszczędnego i racjonalnego zużycia wody pitnej, jak i ochrony zasobów wodnych zarówno lądowych i śródlądowych.
16.11.2020

Pływające ogrody nie tylko przyjemne dla oka - mają wpływ na jakość wody

Pływające ogrody to nie tylko idylliczne miejsca cieszące oczy – nowe badanie Illinois State University pokazuje, że mają one mierzalny, pozytywny wpływ na jakość wody.
03.11.2020

Statek Kraszewski z 20 tysiącami ton saletry amonowej wreszcie wpuszczony do portu

Dokładnie 75 dni oczekiwał na redzie hinduskiego portu statek "Kraszewski" z polską załogą na pokładzie. Cumowanie spowodowane było wzmożonymi obawami władz i miejscowej ludności odnośnie ładunku - ponad 20 tysiącami ton saletry amonowej.
29.10.2020

Czy Deklaracja UE „Nasz Bałtyk” jest szansą na realną poprawę stanu naszego morza?

W zeszłym tygodniu, 28 września, odbyła się Konferencja ministerialna „Our Baltic”. Wzięli w niej udział m.in. ministrowie z nadbałtyckich państw członkowskich UE, właściwi ds. gospodarki morskiej, rolnictwa i środowiska. Spotkanie zorganizowane przez Komisję Europejską zakończyło się podpisaniem deklaracji, na mocy której ministrowie zobowiązali się do większego zaangażowania poszczególnych krajów w działania na rzecz ochrony środowiska morskiego Morza Bałtyckiego. Czy deklaracja ta zagwarantuje wprowadzenie rzeczywistych zmian
06.10.2020

Epidemia czy susza? - naukowcy badają przyczyny poprawy jakości wody w Warcie

Woda w Warcie od kwietnia 2020 r. była czystsza, niż w analogicznym okresie w poprzednich latach. Było w niej mniej związków azotu - wynika z analiz ekologa prof. Krzysztofa Szoszkiewicza. Przyczyną może być zmniejszone nawożenie pól, do czego mogła przyczynić się epidemia koronawirusa - lub susza.
05.10.2020

ISR: Bałtyk pod szczególną ochroną

Na konferencji Our Baltic Conference, zorganizowanej pod auspicjami Komisji Europejskiej, ministrowie rybołówstwa, rolnictwa i środowiska bałtyckich państw członkowskich po raz pierwszy wspólnie zobowiązali się do wzmożenia wysiłków na rzecz ograniczenia presji na środowisko Morza Bałtyckiego i chronienia tego akwenu.
05.10.2020

Epidemia czy susza? - naukowcy badają przyczyny poprawy jakości wody w Warcie

Woda w Warcie od kwietnia 2020 r. była czystsza, niż w analogicznym okresie w poprzednich latach. Było w niej mniej związków azotu - wynika z analiz ekologa prof. Krzysztofa Szoszkiewicza. Przyczyną może być zmniejszone nawożenie pól, do czego mogła przyczynić się epidemia koronawirusa - lub susza.
03.10.2020

Liban ściga kapitana i właściciela statku, który dostarczył do Bejrutu saletrę amonową

Liban zwrócił się do Interpolu o wydanie nakazów aresztowania rosyjskiego kapitana i właściciela statku Rhosus, który w 2013 roku przybył do portu w Bejrucie z ogromną ilością saletry amonowej. Statek nie ruszył w dalszy rejs, a na początku sierpnia br. materiał wybuchowy eksplodował, zabijając niemal 200 osób.
02.10.2020

W wyniku zrzutu ścieków do Wisły trafiło 300 ton azotu i 30 ton fosforu

300 ton azotu i 30 ton fosforu trafiło łącznie do Wisły wraz ze ściekami zrzucanymi przez stołeczne MPWiK po awarii kolektora od 29 sierpnia do 22 września. W wyniku zanieczyszczenia rzeki obniżył się poziom tlenu rozpuszczonego w wodzie poniżej granicy dobrego stanu – poinformowało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
30.09.2020

Bałtyckie państwa członkowskie łączą siły na rzecz zregenerowania Morza Bałtyckiego

Na konferencji Our Baltic Conference, zorganizowanej pod auspicjami komisarza Sinkevičiusa, ministrowie rybołówstwa, rolnictwa i środowiska bałtyckich państw członkowskich po raz pierwszy wspólnie zobowiązali się do wzmożenia wysiłków na rzecz ograniczenia presji na środowisko Morza Bałtyckiego i jego ochrony.
28.09.2020

Pożar w bejruckim porcie ugaszony

Libańscy strażacy i wojskowe śmigłowce ugasili dziś rano pozostałości po ogromnym pożarze w porcie w Bejrucie, do którego doszło wczoraj - zaledwie miesiąc po tym, gdy potężna eksplozja zdewastowała port i okolice.
11.09.2020

Pożar w porcie w Bejrucie częściowo ugaszony

Straż pożarna i śmigłowce wojskowe zdołały dziś wieczorem częściowo ugasić pożar w porcie w Bejrucie, który mogła spowodować instalacja elektryczna lub płonący olej kuchenny. Władze miasta poinformowały, że nikt nie został ranny.
10.09.2020

Ponad cztery tony wybuchowej substancji w porcie w Bejrucie

Libańska armia znalazła 4,35 tony azotanu amonu w pobliżu wjazdu do portu w Bejrucie - poinformowała w czwartek państwowa agencja NNA. 4 sierpnia w bejruckim porcie doszło do potężnej eksplozji spowodowanej przez tę silnie wybuchową substancję.
03.09.2020

Straty po wybuchu w bejruckim porcie przekraczają 15 mld USD

Po gigantycznej eksplozji w portowej części Bejrutu, do której doszło 4 sierpnia, koszt strat przekracza 15 miliardów dolarów. Tak poinformował w dziś prezydent Libanu, Michel Aoun. Od piątku prokuratura będzie przesłuchiwać w tej sprawie polityków wyższego szczebla.
12.08.2020

Polscy ratownicy wcześniej wracają z Libanu z powodów bezpieczeństwa

Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak poinformował w poniedziałek, że polska grupa poszukiwawczo-ratownicza wraca wcześniej z Bejrutu ze względu na kwestie bezpieczeństwa.
10.08.2020

Libańska gospodarka w ruinie – konsekwencje eksplozji w porcie w Bejrucie

4 sierpnia w magazynach portowych w Bejrucie eksplodowało 2,7 tys. ton saletry amonowej. Ze względu na kluczowe znaczenie portu dla libańskiego handlu eksplozja, która zniszczyła infrastrukturę portową i część miasta, pogłębi kryzys gospodarczy w Libanie. Może to wpłynąć na decyzję zagranicznych darczyńców o wypłaceniu części z zadeklarowanych w 2018 r. na konferencji CEDRE środków wsparcia dla Libanu.
10.08.2020

Grupa Hezbollah zaprzecza, że składowała broń w magazynach portu w Bejrucie

Przywódca Hezbollahu Hasan Nasrallah zaprzeczył w piątek twierdzeniom, jakoby wspierana przez Iran grupa składowała broń w porcie w Bejrucie i wezwał do przeprowadzenia sprawiedliwego i przejrzystego śledztwa w sprawie wtorkowej eksplozji.
08.08.2020

Urzędnicy portowi w areszcie domowym. Trwa ustalanie odpowiedzialnych za eksplozję w Libanie

Libański rząd zdecydował w środę o umieszczeniu w areszcie domowym wszystkich urzędników portowych z Bejrutu, którzy od 2014 r. sprawowali nadzór nad bezpieczeństwem i składowaniem towarów w porcie - poinformował Reuters, powołując się na źródła w rządzie.
05.08.2020

300 tys. ludzi bez dachu nad głową po wybuchu w obszarze portu w Bejrucie

Tragiczne żniwa wtorkowej eksplozji w Bejrucie. Bez dachu nad głową zostało do 300 tys. mieszkańców Bejrutu - poinformował w środę gubernator Bejrutu Marwan Abbud. W katastrofie zginęło ok. 100 osób, a 4 tys. zostało rannych. Szkody oceniono na ponad 3 mld USD.
05.08.2020

Przyczyną eksplozji w Bejrucie składowane w porcie chemikalia? (wideo)

2700 ton saletry amonowej znajdowało się w porcie w Bejrucie i stało się przyczyną potężnej eksplozji w której zginęło 70 osób, a ponad 3600 zostało rannych - podały libańskiej telewizji Al-Dżadid źródła związane ze służbami bezpieczeństwa.
04.08.2020

Zrzut wody ze Stawów Milickich ma pomóc w oczyszczeniu Baryczy

Należąca do samorządu województwa dolnośląskiego spółka Stawy Milickie zdecydowała o zrzucie czystej wody ze swoich stawów do Baryczy. Ma to pomóc w oczyszczeni rzeki, której skażenie wykryto na początku lipca.
16.07.2020

Min. Woś: instytucje publiczne zadziałały od pierwszego dnia ws. zanieczyszczenia Baryczy

Instytucje publiczne zadziałały od 1 lipca, czyli od pierwszego dnia, gdy pojawiła się informacja o zanieczyszczeniu rzeki Baryczy - poinformował w środę w Senacie minister środowiska Michał Woś. Zaznaczył, że było to na osiem dni przed interwencją poselską w tej sprawie.
15.07.2020

Prezes Grupy Azoty: susza wyzwaniem dla wiodącego producenta nawozów

Rok 2020 r. będzie dla Grupy Azoty rokiem ogromnych wyzwań, także z powodu suszy - ocenił prezes grupy Wojciech Wardacki. Zapewniał, że spółka musi cały czas konkurować z producentami nawozów spoza UE.
26.02.2020

ARiMR przeznaczy ok. 100 tys. zł na zabezpieczenie wód przed azotanami

Od 30 grudnia 2019 r. do 28 stycznia 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski od rolników, którzy chcą w swoich gospodarstwach zrealizować inwestycje związane z ochroną wód przed zanieczyszczeniem azotanami.
13.12.2019

Nowelizacja ustawy Prawo wodne dot. ochrony wód przed azotanami

23 listopada 2019 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza zmiany w obowiązujących dotychczas przepisach z zakresu ochrony wód przed azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.
14.11.2019

Polsko-holenderskie warsztaty na temat ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych

W siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej 26 września odbyły się polsko-holenderskie warsztaty na temat ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.
08.10.2019

Minister środowiska: Podłączenie awaryjnego rurociągu potrwa od jednego do dwóch tygodni. Straty w Wiśle ogromne

Podłączenie awaryjnego rurociągu, który odetnie ścieki od Wisły, potrwa od jednego do dwóch tygodni - ocenił w piątek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Jego zdaniem straty środowiskowe w Wiśle będą ogromne z powodu obniżenia poziomu tlenu w rzece.
30.08.2019

Do Wisły wpływa 260 tys. m sześc. ścieków na dobę. Premier zdecydował o budowie rurociągu, który doprowadzi je do warszawskiej oczyszczalni

Premier zdecydował o budowie rurociągu, dzięki któremu ścieki z lewobrzeżnej Warszawy trafią do oczyszczalni – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. W czwartek wieczorem na polecenie szefa rządu odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego w związku z awarią kolektorów ściekowych w stolicy.
30.08.2019

Minister środowiska: Związki azotanów zanieczyszczają wodę w Wiśle

Związki azotanów zanieczyszczają wodę w Wiśle, to są poważne zagrożenia – powiedział na antenie TVP w czwartek po zakończeniu obrad sztabu kryzysowego minister środowiska Henryk Kowalczyk.
30.08.2019

Kowalczyk: Skutki zrzutu ścieków mogą być znaczące dla Wisły

Skutki zrzutu ścieków do Wisły mogą być znaczące. Woda została zbadana przed i po zrzucie ścieków, zawartość azotanu amonowego w niej wzrosła 43 razy - powiedział w czwartek minister ochrony środowiska Henryk Kowalczyk.
29.08.2019

Zachodniopomorskie: Oczyszczalnia nie była sprawcą śnięcia ryb w Jeziorze Jamno

Wykluczam, by to oczyszczalnia ścieków była sprawcą śnięcia ryb w Jeziorze Jamno. Najbardziej prawdopodobna jest naturalna przyczyna - brak tlenu spowodowany intensywnym zakwitem sinic i produkowane przez nie toksyny – powiedziała w piątek PAP Beata Atałap z koszalińskiej delegatury WIOŚ.
03.08.2019

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Oceanów

Ocean zapewnia utrzymanie milionom, a żywność - miliardom ludzi na świecie. Ogromna większość (94%) wszystkich występujących na Ziemi organizmów żyje właśnie w oceanach. To woda, jej temperatura, zachodzące w niej procesy chemiczne, a także prądy morskie, napędzają życie na Ziemi oraz sprawiają, że ludzkość może istnieć. Co drugi oddech, bo aż połowę zawartości tlenu w atmosferze, zawdzięczamy właśnie produkującym go oceanom.
08.06.2019

Obajtek: Trzecia linia produkcji nawozów przedłuży żywotność Anwilu

Trzecia linia produkcji nawozów, której budowę dziś zaczynamy, przedłuży żywotność zakładów Anwil, kluczowych dla naszej grupy - powiedział w środę we Włocławku prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że będzie to duży wkład w bezpieczeństwo żywnościowe kraju i rozwój Włocławka.
23.05.2019

O ochronie wód przed azotanami pochodzenia rolniczego na konferencji w Białymstoku

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku 28 marca odbyła się konferencja „Gospodarka nawozami naturalnym w hodowli bydła a ochrona wód”, która była częścią szerokiej kampanii edukacyjnej „Ograniczenie zanieczyszczenia azotem pochodzenia rolniczego metodą poprawy jakości wód” realizowanej przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA) i współfinansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
03.04.2019

Odbyła się konferencja na temat gospodarowania nawozami w kontekście ochrony wód

W piątek, 8 marca br. w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja pn. „Gospodarowanie nawozami a ochrona wód”
13.03.2019

Do końca XXI w., połowa oceanów zmieni kolor

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Massachusetts Institute of Technology (MIT), zmiany klimatu wpłyną na kolor około połowy oceanów na naszej planecie. To wynik m.in. braku regulacji ograniczających emisję dwutlenku węgla, co skutkuje stałym wzrostem średniej temperatury rocznej.
07.02.2019

Wsparcie finansowe dla rolników dostosowujących się do Programu azotanowego

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu "Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Wnioski można składać do 25 lutego 2019 r.
09.01.2019

Warsztaty OECD i KE na temat finansowania gospodarki wodnej

„System finansowania gospodarki wodnej w Polsce” – pod takim tytułem 6 grudnia br. odbyło się spotkanie dotyczące potrzeb i możliwości finansowania inwestycji z zakresu zaopatrzenia ludności w wodę, gospodarki wodno-ściekowej i ochrony przeciwpowodziowej.
10.12.2018

Gróbarczyk: ok. 300 mln euro na programy dot. rolnictwa, szczególnie ochrony wód

Planowane są programy unijne dotyczące rolnictwa, w szczególności ochrony wody przed zanieczyszczeniem azotem; mają one mieć wartość ok. 300 mln euro do 2024 r. - poinformował w czwartek w Katowicach szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk.
06.12.2018

Wydłużony termin stosowania nawozów zgodnie z Programem azotanowym

W związku z wątpliwościami dotyczącymi terminów stosowania nawozów zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wyjaśnia, że na podstawie ust. 3 rozdz. 1.3 Programu możliwe jest jesienne stosowanie nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych tj. wystąpienia niekorzystnych warunków pogodow
23.11.2018

Ograniczenie zanieczyszczenia azotem pochodzenia rolniczego metodą poprawy jakości wód – konferencja

Konferencja pt. „Ograniczenie zanieczyszczenia azotem pochodzenia rolniczego metodą poprawy jakości wód" odbyła się 7 listopada. Wydarzenie zgromadziło ponad 120 osób z całej Polski i stanowiło część szerokiej kampanii edukacyjnej realizowanej przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, współfinansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
14.11.2018

WWF: Polak zwycięzcą międzynarodowego konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego

Krzysztof Kowalski został zwycięzcą międzynarodowego etapu konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego - poinformowali ekolodzy z WWF. Został on wyróżniony za wdrożenie w swoim gospodarstwie wielu praktyk przyjaznych środowisku morskiemu i zrównoważonemu rolnictwu.
24.10.2018

Przedstawiciele Polski i Danii o ochronie środowiska w regionie Bałtyku

10 września 2018 podsekretarz stanu w MGMiŻŚ Grzegorz Witkowski podjął w siedzibie resortu delegację Danii pod przewodnictwem Erlina Bonnesena, szefa Komisji Ochrony Środowiska i Żywności duńskiego parlamentu. Wśród delegatów obecny był również Jacob Ellemann-Jensen, Minister Środowiska i Żywności.
11.09.2018

Zakwity sinic efektem przeżyźnienia Bałtyku

Kąpieliska nadbałtyckie znowu są otwarte dla plażowiczów. Pozostaje pytanie: na jak długo? Utrzymywanie się wysokiej temperatury wody przyczynia się do powstawania zakwitów sinic i glonów. Czy kolejna fala upałów spowoduje ponowne wywieszenie czerwonych flag na polskim wybrzeżu?
16.08.2018

Czym właściwie są sinice i dlaczego jest ich coraz więcej?

W ostatnich dniach bombardują nas ze wszystkich stron informacje o kwitnących w Bałtyku sinicach. Eksperci przestrzegają przed morskimi kąpielami i wskazują na liczne skutki uboczne, kóre może spowodować kontakt z zielonymi prokariotami. Postanowiliśmy wyjaśnić czym właściwie są sinice, dlaczego się pojawiają i czy mogą skutecznie zepsuć wakacje.
01.08.2018

Sinice w Bałtyku.Sanepid zamknął już 20 kąpielisk

Sanepid zamknął już 20 kąpielisk nad Bałtykiem ze względu na zakwit sinic. Niedostępne dla plażowiczów są kąpieliska w Dębkach, Karwieńskich Błotach Drugich, Karwii (wejście nr 43 i 45), Ostrowie, Jastrzębiej Górze (wejście nr 22, 23, 25), Chłapowie (wejście nr 12 i 13), Władysławowie (wejście nr 3, 4, 6, 9, 10), Chałupach (wejście nr 22) oraz Jastarni (“Ogrodowa”, “ Nadmorska - Plażowa, “Zdrojowa”, “Leśna”). Kąpiel w wodzie, w której występują sinice, może powodować podrażnienia skóry oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowe
22.07.2018

Sinice ponownie zakwitły w Bałtyku

Z powodu zakwitu sinic kąpielisko w Gdyni Redłowo zostało zamknięte dla turystów i mieszkańców okolic. Spowodowane jest to zakwitem sinic, które stanowią zagrożenie dla ludzi, a także środowiska morskiego. Problem ten pojawia się na polskim wybrzeżu, prawie każdego roku podczas wakacji. Spowodowane jest to przeżyźnieniem wód związkami azotu i fosforu (tzw. eutrofizacja) i utrzymywaniem się wysokiej temperatury wody.
13.07.2018

Świętujemy Światowy Dzień Oceanów

Ten szczególny dzień został oficjalnie ustanowiony przez ONZ w 2009 roku i jest doskonałą okazją, aby pokazać piękno podwodnego świata, jak i problemy z którymi się zmaga. W tym dniu, ludzie na całym świecie podejmują szereg akcji mających na celu nagłośnienie jeszcze większego wsparcia na rzecz ochrony środowiska morskiego i dzikiej przyrody z nim związanej. Bez względu na to, gdzie mieszkamy, wszyscy jesteśmy zależni od mórz i oceanów oraz odpowiedzialni za ich stan. To właśnie woda stanowi ok. 70% powierzchni naszej planety.
08.06.2018

Pomorski WIOŚ: Nie zauważono wpływu zrzutu ścieków na Zatokę Gdańską

Po czterech dniach od zaprzestania zrzutu ścieków do Motławy nie zauważono wpływu na stan wód Zatoki Gdańskiej – poinformował Pomorski WIOŚ w piątek. W związku z awaryjnym zrzutem ścieków w ub. tygodniu zapowiedział powtórzenie badań w przyszły wtorek.
26.05.2018

MGMiŻŚ: Projekt pogłębienia toru wodnego Szczecin-Świnoujście uzyskał akceptację KE

Projekt pogłębienia toru wodnego Szczecin-Świnoujście uzyskał akceptację KE. Był jednym z tematów piątkowego spotkania ministra gospodarki morskiej Marka Gróbarczyka z unijnym komisarzem Karmenu Vellą.
06.04.2018

Zatopiona w Bałtyku amunicja chemiczna i ryby

Problem wpływu amunicji chemicznej na ekosystem Morza Bałtyckiego, na choroby ryb a nawet na zagrożenie zdrowia konsumentów tych ryb co pewien czas powraca na łamy mediów. W ostatnim czasie pojawiło się wiele alarmistycznych doniesień, przewidujących katastrofę ekologiczną z powodu korodujących beczek i amunicji zawierającej gazy bojowe, zatopionych po II Wojnie Światowej. Wyciekający z nich iperyt i inne środki toksyczne miałyby powodować masowe owrzodzenia u dorszy i zanieczyszczenia ryb zagrażające ludziom, którzy je jedzą. Bu
04.04.2018

Fatalny stan polskich wód: będą zanieczyszczone jeszcze przez kilkadziesiąt lat

Nawet jeśli teraz będziemy dbać o środowisko, a rolnicy będą stosować mniej nawozów, z których do gleb, a potem do wód przedostają się substancje biogenne, to polskie rzeki i Bałtyk będą zanieczyszczone nawet przez kilkadziesiąt lat – uważa fizyk środowiska dr Przemysław Wachniew z AGH.
06.01.2018

Podpisano umowy na rekultywację jeziora Gołdap

Gmina Gołdap podpisała umowy, które umożliwią rekultywację jeziora położonego na polsko-rosyjskiej granicy. Prace ruszą na początku grudnia. Do oczyszczenia akwenu zostanie użyte 300 ton preparatu z glinki bentonitowej, która ma wiązać nadmiar biogenów.
30.11.2017

Nowe przepisy o prawie wodnym uciążliwe i kosztowne dla rolników oraz hodowców ryb

Podpisane w ubiegłym tygodniu przez prezydenta nowe Prawo wodne oznacza dla rolników dodatkowe uciążliwości i koszty – ocenia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Wprowadza ono opłaty za pobór wody, które obejmą też rolników i hodowców ryb, a także nowe regulacje dotyczące ograniczania odpływu azotu ze źródeł rolniczych. Rolnicy będą zmuszeni dłużej przechowywać nawozy organiczne, jak obornik czy gnojówkę, co pociągnie za sobą kosztowne inwestycje sięgające przynajmniej 754 mln zł.
08.08.2017

Prawo wodne z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał Prawo wodne - poinformowała w czwartek wieczorem Kancelaria Prezydenta. Nowe przepisy wprowadzają opłaty za pobór wody m.in. przez energetykę, przedsiębiorców czy rolników. Taryfy za dostarczanie wody mieszkańcom mają pozostać bez zmian do końca 2019 r.
03.08.2017

Naukowcy tworzą „słownik” reakcji małży, by lepiej chronić wodę

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu tworzą „słownik” reakcji małży wykorzystywanych przy kontroli jakości wody w wodociągach. Chcą wdrożyć mięczaki do szybkiej detekcji trucizn w wodach powierzchniowych - także w razie ataku terrorystycznego.
15.04.2017

Konfiskata prawie 20 ton haszyszu na panamskim statku

Hiszpańska Gwardia Cywilna przejęła 19,6 tony haszyszu. Ładunek znajdował się na panamskim statku płynącym do Libii – poinformowały we wtorek hiszpańskie władze. Zatrzymano całą załogę – 11 Ukraińców i Uzbeka.
11.10.2016

Unijni kontrolerzy krytykują podejście do poprawy jakości wód Bałtyku

Działania UE na rzecz zmniejszenia zanieczyszczania Morza Bałtyckiego przez ścieki są niewystarczające, a plany przygotowane w tej sprawie przez zainteresowane państwa za mało ambitne - uznał Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO).
12.04.2016

SatBałtyk już na wodzie

3 listopada, na Zatoce Gdańskiej, została zwodowana autonomiczna oceanograficzna pława pomiarowa Konsorcjum SatBałtyk, którego koordynatorem jest Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN). System SatBałtyk będzie dostarczał aktualnych informacji w postaci map, danych liczbowych, prognoz zmian i opisów charakterystyk strukturalnych i funkcjonalnych środowiska Morza Bałtyckiego.
16.11.2015

Konkurencja polskich portów nie śpi. W Rostocku duży wzrost przeładunków

Liczba przeładunków rośnie nie tylko w polskich portach. W pierwszej połowie obecnego roku w Rostocku zanotowano 10 proc. wzrost obrotów towarów w tamtejszej przystani. Łącznie załadowano i rozładowano tam 14,2 mln ton. To więcej niż w Gdyni (9,7 mln ton) i Szczecinie-Świnoujściu (11,5 mln ton), ale mniej niż w Gdańsku (17,2 mln ton).
25.08.2015

Japoński armator zamówił pierwsze na świecie hybrydowe jednostki o napędzie diesla oraz na metanol

Japoński armator Mitsui O.S.K. Lines (MOL) zamówił trzy frachtowce o napędzie hybrydowym na paliwo diesel oraz metanol. Zamówienie wykona japońska stocznia Minaminippon Shipbuilding. Jednostki zostaną ukończone w 2016 roku.
01.07.2015

Groźne dla Bałtyku. Kara finansowa dla Polski?

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że Polska nie wywiązała się ze zobowiązań, wynikających z przepisów UE o ochronie wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego. Jak przypomina organizacja ekologiczna WWF Polska, wciąż do rozwiązania pozostaje problem spływu związków biogennych (w tym azotu) do morza.
08.12.2014

Duże statki pasażerskie nadal zanieczyszczają Bałtyk

W 2010 roku Międzynarodowa Organizacja Morska podjęła decyzję o wprowadzeniu zakazu spuszczania ścieków ze statków do Morza Bałtyckiego, jeśli bałtyckie porty będą posiadały odpowiednie instalacje do odbioru nieczystości. Kraje położone nad Bałtykiem zostały zobligowane wtedy do złożenia raportu w tej sprawie.
12.11.2014

O przyszłości Morza Bałtyckiego po raz drugi

Już po raz drugi odbył się Bałtycki Okrągły Stół współorganizowany przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska i Fundację WWF Polska. Cykl spotkań ma na celu wypracowanie rozwiązań dla poprawy warunków środowiskowych Morza Bałtyckiego.
27.05.2014

Jak nie zanieczyszczać Bałtyku nawozami?

Już za niecałe dwa miesiące wielu polskich turystów będzie chciało skorzystać z okazji spędzenia wakacji nad Bałtykiem. Wciąż jednak istnieje ryzyko zakwitów sinic, stanowiących jeden z objawów procesu eutrofizacji, dosłownie choroby z przejedzenia, na którą cierpi nasze morze. Głównym sprawcą tego stanu są nawozy stosowane przez rolników. Polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach prowadzą właśnie kampanię na rzecz ograniczenia ilości azotanów i fosforanów, trafi
07.05.2014

Czy Polska chce troszczyć się o Bałtyk?

Nieobecność polskiego ministra na kluczowym spotkaniu stron Konwencji Helsińskiej (HELCOM), poświęconym ochronie Morza Bałtyckiego, może świadczyć o braku zainteresowania poprawą stanu Bałtyku. Oficjalnie absencja szefa resortu środowiska ma związek z tzw. pre-COP, spotkaniem organizowanym na miesiąc przed szczytem klimatycznym w Warszawie. Jednak nie zwalnia to Polski z troski o Bałtyk, a na konferencji HELCOM powinni pojawić się inni wysocy przedstawiciele rządu – uważa organizacja ekologiczna WWF Polska.
03.10.2013

Czy toksyczne sinice popsują Polakom wakacje?

W tym roku, zakwity sinic w Bałtyku odczuli kilkakrotnie turyści przebywający na polskim wybrzeżu. W czasie monitoringu polskiego wybrzeża z powietrza, prowadzonego przez organizację ekologiczną WWF Polska, udało się je sfotografować. Ekolodzy przypominają o tym, że za uciążliwe zakwity sinic odpowiadają również fosforany w detergentach do prania i zmywarek.
07.08.2012

Kara za brak strategii ochrony morza

Bałtyk/Bruksela. Komisja Europejska skierowała w czwartek do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciw Polsce za nieprzedstawienie strategii ochrony morza. KE zwróciła się o nałożenie kary - blisko 60 tys. euro za dzień zwłoki, liczone od dnia wyroku.
25.11.2011

Toksyczne sinice w Bałtyku

Jak co roku w Morzu Bałtyckim dochodzi do zakwitów toksycznych sinic, które mogą być groźne dla zdrowia człowieka – ostrzega WWF Polska w nowym raporcie. Jak co roku służby sanitarno-epidemiologiczne ostrzegają przed kąpielą w wodzie, w której stwierdzono obecność sinic. Plażowicze powinni też zwracać większą uwagę na nietypowe zmiany skórne i inne objawy, które wystąpią po kąpieli w morzu. Natomiast w ostatnich dniach duży zakwit sinic został zaobserwowany w rejonie Zalewu Szczecińskiego.
11.08.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.