• <

Wynik wyszukiwania - "Talin" - Wiadomości

Yacht Klub Polski Gdynia uroczyście zainauguruje obchody stulecia istnienia

Uroczyste rozpoczęcie klubowego i pomorskiego sezonu żeglarskiego, odsłonięcie tablicy admirała Józefa Unruga oraz spotkanie żeglarzy i sympatyków – tak zapowiada się inauguracja obchodów stulecia założenia Yacht Klubu Polski Gdynia, które odbędzie się w piątek 3 maja.
29.04.2024

Idą zmiany w Porcie Gdynia. Demontaż Bühlera na Nabrzeżu Indyjskim

Urządzenie przeładunkowe Bühler Portalink Combi 300 po trzydziestu latach służby znika z krajobrazu portowego. Do prac demontażowych wykorzystano dźwig pływający „Maja”, jeden z największych w Polsce.
25.04.2024

Transport Week 2024. Rozwój, bezpieczeństwo i offshore

Tegoroczna konferencja Transport Week poruszała trzy ważne zagadnienia dla całej branży portowej – kierunek jej rozwoju, zmieniany ostatnio co chwilę przez sytuację rynkową i geopolityczną, kwestie bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem sfery cyfrowej oraz offshore wind, który stał się na Bałtyku jednym z podstawowych kół zamachowych dla całej branży morskiej.
19.03.2024

MFW: Wojna między Izraelem i Hamasem zagraża światowej gospodarce

Wojna między Izraelem i Hamasem w Strefie Gazy i ataki Huti w pobliżu Jemenu stanowią zagrożenie dla światowej gospodarki – ostrzegła w poniedziałek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa.
13.02.2024

Potrójna Korona w pływaniu na otwartych wodach dla Piotra Biankowskiego

Potrójna Korona pływania na wodach otwartych (Triple Crown of Open Water Swimming) obejmuje trzy najważniejsze odcinki: Kanał La Manche, Kanał Catalina oraz opłynięcie wyspy Manhattan w Nowym Jorku. W tym roku jako trzeci Polak oraz 314 osoba na świecie zdobył ją pochodzący z Trójmiasta Piotr Biankowski.
28.12.2023

Duchy przeszłości w Rosji. Nowy lodołamacz będzie nosił nazwę Stalingrad

Nowy potężny arktyczny lodołamacz, którego budowa ruszy w Rosji w przyszłym roku, nie będzie nazywał się Kamczatka, jak pierwotnie planowano. Putin zatwierdził zmianę jego nazwy na Stalingrad na wniosek gubernatora Wołgogradu.
01.12.2023

Gwałtowne zamiecie w Rumunii. Zamknięto drogi i porty

Wywołany gwałtownymi zamieciami alarm pogodowy trwa w niedzielę w płd.-wsch. części Rumunii, m.in. w okręgach Konstanca, Tulcza, Gałacz i Braila. Setki kierowców utknęły na drogach z powodu śnieżycy. Zamknięte są drogi i porty czarnomorskie. Konstanca jest pozbawiona wody pitnej, a w 400 miejscowościach nie ma prądu z powodu uszkodzenia linii energetycznych.
26.11.2023

Japonia wzmocni ochronę Filipin w ramach współpracy na rzecz wspólnego bezpieczeństwa

Ubiegłotygodniowa wizyta premiera Japonii Fumio Kishida na Filipinach była okazją do zacieśniana relacji między oboma krajami, które są najlepsze od lat. W obliczu chińskiej ekspansji na Morzu Południowochińskim i Pacyfiku oba kraje, naznaczone złymi doświadczeniami z czasów II wojny światowej, mocno z sobą współpracują na rzecz bezpieczeństwa. W związku z tym japońskie władze wspomogą obronność partnera.
10.11.2023

Prezydent Rumunii: w najbliższej przyszłości możemy stać się istotnym dostawcą gazu dla Węgier

Mam nadzieję, że znaczące zasoby gazu ziemnego, które odkryto w Rumunii wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, będą eksploatowane w najbliższej przyszłości i mój kraj może stać się istotnym dostawcą surowca dla Węgier – powiedział w środę prezydent Rumunii Klaus Iohannis po spotkaniu z prezydent Węgier Katalin Novak w Budapeszcie.
11.10.2023

Skandal na promie w Warszawie. Podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego odtworzono hymn socjalistów

Były prezes Wód Polskich Przemysław Daca zamieścił w mediach społecznościowych film z uroczystej parady statków z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Z pokładu promu warszawskich linii turystycznych słychać melodię Międzynarodówki.
01.08.2023

"The Sunday Times" przypomina o 66 Polakach imigrantach na pokładzie Empire Windrush

Celebrując 75. rocznicę przybycia do Wielkiej Brytanii pierwszych imigrantów z Karaibów, warto pamiętać, że na pokładzie statku Empire Windrush znajdowało się także 66 Polaków i ich losy też zasługują na wspomnienie - pisze w niedzielę "The Sunday Times".
26.06.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – kwiecień 2023 r.

Miesiąc kwiecień wyjątkowo obfitował w różnorakie zdarzenia i szkody morskie, których naliczono 80. W poprzednim miesiącu marcu takich wypadków morskich było mniej, bo 61. Szczególnie dużo w kwietniu było wejść na mieliznę jednostek. Pojawiły się również pożary, zatonięcia statków, zaginięcia załogantów a także kolizje, w tym z oznaczonym na mapie wrakiem.
05.05.2023

Transport Week 2023. Bałtyckie porty w trybie zmian

Podczas tegorocznej konferencji Transport Week pod lupę wzięte zostały porty zmiany, które je czekają w najbliższym czasie. Nowe środowiskowe regulacje już czekają, a zarządzający portami i terminalami muszą odnaleźć się w gąszczu przepisów.
21.03.2023

Marynarka Wojenna upamiętniła Żołnierzy Wyklętych

W całym kraju odbyły się uroczystości z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych - członków antykomunistycznego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i przeciwstawili się władzy narzuconej przez Związek Radziecki. Wielu z nich przypłaciło to ucieczką z kraju, długoletnim więzieniem, prześladowaniami, a nawet życiem. Pamięć o ofiarach represji upamiętnili przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej.
02.03.2023

50 lat temu zmarł wiceadm. Józef Unrug – dowódcy Floty i Obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 roku

Minęło pół wieku od śmierci wiceadm. Józefa Unruga, dowódcy Floty II Rzeczpospolitej oraz dowodzącego Obroną Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku, potem pozostającego na obczyźnie. Szczątki jego i żony Zofii w 2018 roku sprowadzono uroczyście do Polski, a następnie pochowano na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni.
28.02.2023

Uroczystości z okazji 52. rocznicy Grudnia '70

17 grudnia 1970 r. ok. godz. 6.00 w okolicach przystanku kolejowego Gdynia Stocznia wojsko i milicja otworzyły ogień do zdążających do zakładu pracy stoczniowców, którzy posłuchali apelu wicepremiera PRL Stanisława Kociołka, aby wrócić do pracy. Nie był to koniec okrutnych zdarzeń tego dnia.
17.12.2022

Prezydent Erdogan rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim o rozszerzeniu korytarza zbożowego

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał w niedzielę telefonicznie z prezydentem Ukrainy o ewentualnym rozszerzeniu korytarza zbożowego. Wołodymyr Zełenski podziękował za wsparcie Ankary dla inicjatywy Kijowa "Ziarno z Ukrainy".
11.12.2022

Kenia. 25 tys. ton zboża dotarło do Afryki w ramach akcji Kijowa "ziarno z Ukrainy"

25 tys. ton zboża dotarło w poniedziałek do Dżibuti, z przeznaczeniem do dystrybucji w dotkniętych suszą państwach afrykańskich, w tym Etiopii, w ramach akcji Kijowa "ziarno z Ukrainy" - potwierdziła ukraińska ambasada w stolicy tego kraju, Addis Abebie.
05.12.2022

Niemcy. „Spiegel”: kolejne rządy uzależniły kraj od rosyjskiego gazu i pomijały Europę Wschodnią

Niemiecka zależność od dostaw gazu ziemnego z Rosji sięga lat siedemdziesiątych. Przez lata kolejne rządy podejmowały świadomie decyzję, aby kupować gaz ziemny z Rosji jak najtaniej, a w przypadku Nord Stream 2 - z pominięciem Europy Wschodniej. Polityka SPD wobec Rosji była błędem – mówi historyk Andreas Wirsching w wywiadzie dla „Spiegla”.
29.10.2022

Niemcy. Demonstranci w Lubminie domagali się otwarcia gazociągu Nord Stream 2

W niedzielę po południu w Lubminie koło Greifswaldu we wschodnich Niemczech zebrało się 3 500 osób, które demonstrowały przeciwko polityce energetycznej niemieckiego rządu, a za otwarciem bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 i zakończeniem sankcji wobec Rosji - informuje portal stacji NDR. Widać było rosyjskie flagi.
26.09.2022

Pamięci komandora Wienczysława Kona

15 lipca w 39. rocznicę śmierci wybitnego człowieka polskiego morza, oficera Marynarki Wojennej, kapitana żeglugi wielkiej Wienczysława Kona, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni objęło opiekę nad zagrożoną likwidacją mogiłą Komandora na witomińskim cmentarzu. Na wniosek Muzeum Marynarki Wojennej IPN uznał, iż jest to prawnie chroniony Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski.
15.07.2022

Porty w Gdyni i Tallinie będą wspólnie rozwijać gospodarkę wodorową

Wodór będzie elementem, który połączy Gdynię z Tallinem. Przedstawiciele portów zlokalizowanych w tych miastach podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w dziedzinie rozwoju gospodarki wodorowej.
27.05.2022

Kadra polskiej Marynarki Wojennej w okresie stalinowskim. MMW zaprasza na spotkania historyczne

Spotkania dla miłośników historii z cyklu "Nasze sygnały" będą organizowane w każdy ostatni poniedziałek miesiąca, od stycznia do czerwca. Pierwsze już 31 stycznia o godz. 17.00 w sali audytoryjnej Muzeum Marynarki Wojennej. Wstęp wolny.
15.01.2022

Szczecin jednym z sześciu gospodarzy The Tall Ships Races 2024

Organizatorzy zlotu żaglowców The all Ships Races poinformowali, że Szczecin będzie jednym z gospodarzy edycji, która odbędzie się w 2024 roku.
20.10.2021

Wyruszyła ekspedycja do wraku promu Estonia

Statek badawczy Sentinel wyruszył w weekend z holenderskiego portu w Eemshaven na miejsce zatonięcia promu Estonia. 46 członków załogi liczy na to, że uda im się zbadać wrak i dowiedzieć się więcej o przyczynach jego zatonięcia.
24.09.2021

Port Tallinn chce od 2050 roku przyjmować tylko statki z napędem elektrycznym lub na czyste paliwo

Aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku, estoński port w Tallinie będzie musiał zapewnić, aby wszystkie statki zacumowane na jego terenie przestawiły się na zieloną energię elektryczną lub alternatywne, bardziej przyjazne dla środowiska paliwa - wynika z najnowszego raportu.
28.05.2021

Prof. Engels o Nord Stream 2: niemiecka odpowiedzialność historyczna pomija Polskę

Niemiecka odpowiedzialność za zbrodnie nazistowskie jest wybiórcza: pozwala dziś sprzymierzyć się z Rosją przy Nord Stream 2 i ominąć Polskę - mówi PAP belgijski historyk, prof. David Engels.
17.02.2021

Nowy ''Rocznik Statystyczny Gospodarki Morskiej''

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) ukazało się kolejne wydanie "Rocznika Statystycznego Gospodarki Morskiej", opracowanego przez Ośrodek Statystyki Morskiej Urzędu Statystycznego w Szczecinie przy współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym.
01.01.2021

Pływaczka Bednarek: kanał La Manche jak Mount Everest

Pokonanie wpław kanału La Manche z angielskiego Dover do brzegów Francji to kolejny cel, który w 2021 roku zmierza zrealizować specjalistka od pływania na wodach otwartych Aleksandra Bednarek. "To Mount Everest w świecie pływania na otwartym akwenie" - przyznała 22-letnia łodzianka.
25.12.2020

Szefowa MFW: ożywienie gospodarcze po kryzysie jest zagrożone

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa oznajmiła w czwartek, w komunikacie adresowanym do przywódców G20 przed ich weekendowym szczytem, że ożywienie gospodarcze, które nastąpiło po pierwszej fali pandemii, jest zagrożone.
19.11.2020

Szefowa MFW wzywa państwa G20 do zsynchronizowania inwestycji na odbudowę gospodarki

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa wezwała w czwartek państwa G20 do zsynchronizowania inwestycji przeznaczonych na odbudowę globalnej gospodarki po kryzysie związanym z pandemią, co pozwoli na uzyskanie lepszych rezultatów.
12.11.2020

Światowy handel odradza się po kryzysie szybciej niż się spodziewano

Według niemieckiego Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii handel światowy jest na dobrej drodze do szybszego wyjścia z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa niż po kryzysie finansowym w 2008 roku.
07.09.2020

Prof. Żurawski vel Grajewski: po zawarciu umowy z USA Polska jest silniejsza politycznie

Po podpisaniu umowy o wzmocnieniu współpracy obronnej z USA agresor, który chciałby zaatakować Polskę, musi się liczyć z odpowiedzią amerykańskiej armii – powiedział politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
18.08.2020

Szefowa MFW: spadek PKB największy od kryzysu lat 30.; Polska podjęła właściwe kroki

Globalny spadek PKB wyniesie w tym roku 4,9 proc. i będzie największy od recesji z lat 30. – przewiduje dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa, która w rozmowie z RMF FM chwali też działania Polski w obliczu koronakryzysu.
27.07.2020

Pomorski sezon żeglarski otwarty!

Ponad sto osób uczestniczyło w sobotę 20 czerwca w odsłonięciu tablic Bolesława Romanowskiego i Henryka Fronczaka połączonego z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego i 55. rocznicą powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
21.06.2020

Szefowa MFW: wychodzenie z kryzysu potrwa dłużej niż przewidywaliśmy

Wychodzenie z kryzysu ekonomicznego wywołanego pandemią koronawirusa zajmie światowej gospodarce znacznie więcej czasu niż początkowo przewidywaliśmy - powiedziała w poniedziałek w wywiadzie dla agencji Reutera szefowa MFW Kristalina Georgiewa.
18.05.2020

Szefowa MFW: kryzys wywołany Covid-19 gorszy od Wielkiego Kryzysu

Kryzys wywołany rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa jest gorszy od Wielkiego Kryzysu z przełomu lat 20. i 30 XX w. - oceniła w poniedziałek dyrektor wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa.
20.04.2020

MFW: światowa gospodarka przejdzie najgłębszy kryzys od lat 30. XX wieku

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenił we wtorkowym raporcie, że światowa gospodarka przejdzie prawdopodobnie na skutek pandemii koronawirusa najgłębsze załamanie od wielkiego kryzysu z lat 30. XX wieku, który wybuchł po krachu giełdowym w 1929 roku.
14.04.2020

Eksperci: gospodarka światowa będzie podnosić się z kryzysu przez wiele lat

Doradca francuskiego rządu i ekspert firmy Market Securities Christophe Barraud oraz były szef MFW Kenneth Rogoff przewidują, że gospodarka światowa będzie podnosić się z kryzysu przez wiele lat - czytamy w piątek w tygodniku "L'Obs" i na portalu Project Syndicate.
10.04.2020

Pomorski Związek Żeglarski uhonoruje Bolesława Romanowskiego

Równo 110 lat temu, 21 marca 1910 roku, urodził się Bolesław Romanowski, komandor Marynarki Wojennej, kapitan „Zawiszy Czarnego” i pierwszy przewodniczący Okręgu Gdańskiego Polskiego Związku Żeglarskiego.
25.03.2020

Rocznik Statystyczny Gospodarki Morskiej 2019

Nowa publikacja Głównego Urzędu Statystycznego. Rocznik Statystyczny Gospodarki Morskiej prezentuje kompleksowe informacje statystyczne obrazujące stan gospodarki morskiej w 2018 r. w porównaniu z latami poprzednimi.
06.01.2020

MFW: napięcia handlowe między USA i Chinami mogą zaszkodzić globalnej gospodarce

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa oceniła w czwartek, że napięcia handlowe między USA i Chinami szkodzą globalnej gospodarce i mogą uruchomić efekt domina, a rozejm w wojnie handlowej nie wystarczy, by zmienić ten trend.
18.10.2019

MFW: napięcia handlowe między USA i Chinami mogą zaszkodzić globalnej gospodarce

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa oceniła w czwartek, że napięcia handlowe między USA i Chinami szkodzą globalnej gospodarce i mogą uruchomić efekt domina, a rozejm w wojnie handlowej nie wystarczy, by zmienić ten trend.
17.10.2019

Amerykański armator zbuduje 17 dużych etanowców

American Ethane Company z amerykańskiego Houston ujawnił plan budowy 17 bardzo dużych jednostek do transportu etanu (VLEC) do Chin. Statki o pojemności 150 tys. m3 powstaną w chińskiej stoczni Hudong-Zhonghua and Jiangnan.
24.09.2019

DeltaZEPHyR – nowoczesny i ekologiczny prom krótkiego zasięgu

Firma Deltamarin przygotowała projekt małego promu nazwanego DeltaZEPHyR. Nawiązująca do ciepłego zachodniego wiatru nazwa to również skrót od Zero Emission in Port Hybrid Ro-Pax – czyli hybrydowy prom o zerowej emisji w porcie.
02.09.2019

Przywracanie pamięci. Film o Eugeniuszu Kwiatkowskim

Chyba nie ma w polskiej historii polityka i działacza gospodarczego z tak wielkimi zasługami dla rozwoju kraju. Film "Eugeniusz Kwiatkowski. Mąż stanu" w reżyserii Mirosława Borka przywraca pamięć o jego życiu i dokonaniach. To jemu port i Gdynia zawdzięczają swój rozwój. Dokument został pokazany z udziałem reżysera, kompozytora Marka Kuczyńskiego i prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w Gdyńskim Centrum Filmowym 19 sierpnia. Będzie można go obejrzeć na antenie TVP1 w środę, 11 września, o godz. 22.25.
02.09.2019

Białoruś: Forum Gospodarcze Dobrosąsiedztwo z udziałem marszałka Karczewskiego

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i przewodniczący wyższej izby białoruskiego parlamentu, Rady Republiki, Michaił Miasnikowicz wzięli w piątek udział w Mińsku w otwarciu polsko-białoruskiego forum gospodarczego Dobrosąsiedztwo.
07.06.2019

USA: „Transatlantycki dialog” z udziałem Morawieckiego na Uniwersytecie Nowojorskim

Relacje Polski z Rosją, USA i UE były wśród tematów środowej dyskusji z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego podczas "Transatlantyckiego dialogu" na Uniwersytecie Nowojorskim (NYU). Poruszono także kwestię praworządności w Polsce.
18.04.2019

50 lat temu wyruszył z Gdyni w dziewiczy rejs do Montrealu transatlantyk Stefan Batory

11 kwietnia 1969 r., z Gdyni wypłynął w dziewiczy rejs do Montrealu transatlantyk Stefan Batory, następca Batorego; pływającego ogniwa między Macierzą a diasporą. Legenda statków wciąż żyje - powiedział PAP antykwariusz Juliusz Kłosiński. Tydzień temu wystawiono w internecie szalupę ze "Stefka" za 70 tys. zł.
11.04.2019

Naukowcy o miedzynarodowej drodze wodnej E40

Opublikowany w dniu 8 kwietnia br. raport polskich naukowców studzi zapał zwolenników żeglugi śródlądowej. Do eksploatacji kanału żeglugowego, czyli przede wszystkim śluzowania statków, potrzebne są znaczne ilości wody. W przypadku planowanego kanału żeglugowego wzdłuż Bugu miałaby ona pochodzić z mniejszych rzek regionu, z samego Bugu lub z Wisły.
10.04.2019

27 lat stosunków dyplomatycznych Kazachstanu i Polski

27. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Republiką Kazachstanu a Rzeczpospolitą Polską przypadał 6 kwietnia 2019 r.
09.04.2019

Morawiecki w „Le Figaro” o Unii, Rosji, gospodarce, migracji i polskich reformach

Premier Mateusz Morawiecki w obszernym wywiadzie udzielonym francuskiemu dziennikowi "Le Figaro" mówił, że Europa Środkowa lepiej rozumie rosyjskie zagrożenie, że trzeba na nowo przemyśleć model rozwoju gospodarczego i wyjaśniał polskie stanowisko wobec UE ws. migracji i reformy wymiaru sprawiedliwości.
10.02.2019

Węgry: W wyschniętym Dunaju znaleziono skarb (wideo)

Archeolodzy odkryli w pobliżu Budapesztu skarb z XVIII w., w tym monety i broń białą. Znajdował się we wraku statku na Dunaju, odsłoniętym dzięki wyjątkowo niskiemu stanowi wody w rzece.
26.10.2018

Prezydent: Dziś znów mamy bohaterów, którzy walczyli niezłomnie, aby Polska była wolna

Kpt. Zrzeszenia "WiN" Zdzisław Broński, "Zdzich", "Uskok", jest wśród 21 zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmu komunistycznego, których nazwiska ogłosił w czwartek w Pałacu Prezydenckim IPN. To nie oni odzyskują godność, to Polska odzyskuje godność - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
04.10.2018

Gdynia: Zakończyła się msza pogrzebowa admirała Józefa i Zofii Unrugów

W kościele Marynarki Wojennej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni-Oksywiu zakończyła się msza pogrzebowa dowódcy obrony Wybrzeża 1939 r., admirała floty Józefa Unruga i jego żony Zofii. Do konduktu zmierzającego na Cmentarz Marynarki Wojennej, dołączył prezydent Duda.
02.10.2018

Błaszczak: Admirale Unrug, jesteśmy tobie wdzięczni za umiłowanie ojczyzny

Admirale Unrug, jesteśmy tobie wdzięczni za twoją postawę, za twoje umiłowanie ojczyzny - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystości upamiętniających dowódcę floty w II RP i dowódcę obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 r. adm. Józefa Unruga oraz jego żonę Zofię.
01.10.2018

Bednarek: przepłynięcie kanału Catalina nie było ostatnim wyzwaniem

Łodzianka Aleksandra Bednarek jest pierwszą Polką, która przepłynęła wpław 34-kilometrowy kanał Catalina pomiędzy Los Angeles i wyspą Catalina. "To było wyzwanie, ale na pewno nie ostatnie” - przyznała 20-letnia zawodniczka UKS SP149 Łódź.
25.09.2018

Francja: Trumna z prochami adm. Unruga rusza do Polski

Powrót adm. Józefa Unruga do Polski stał się możliwy po godnym pochówku jego podwładnych, skazanych i straconych w sfingowanym procesie - podkreślali przedstawiciele BBN, IPN i wojska, którzy wzięli udział w ceremonii pożegnania trumien obrońcy wybrzeża z 1939 r. i jego żony.
25.09.2018

Szef UdsKiOR: Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę

Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny - przypomniał szef UdsKiOR Jan Józef Kasprzyk, który w poniedziałek we francuskim Montresor wziął udział w uroczystości poświęconej Unrugowi - dowódcy Obrony Wybrzeża w 1939 r.
24.09.2018

Rafalska: wiemy, że nie będzie już spektakularnych spadków bezrobocia

Zbliżamy się do "naturalnego bezrobocia", wiemy, że nie nastąpi już jego spektakularny spadek - powiedziała we wtorek w Krynicy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zaznaczyła, że jednym z wyzwań na rynku pracy jest niedobór wykwalifikowanych pracowników.
04.09.2018

UE: Ukraińscy deputowani przekonują, że Rosja to wspólne wyzwanie

Rosja to nie jest problem tylko Ukrainy, ale całej UE, dlatego Wspólnota powinna przestać umożliwiać jej gromadzenie zasobów, bo ta wykorzysta je przeciw Zachodowi - przekonywali podczas wtorkowej dyskusji w Brukseli ukraińscy prozachodni parlamentarzyści.
24.04.2018

Bp Guzdek: Historia trzech oficerów MW potwierdza, że nie ma zbrodni doskonałej

Niezwykła historia trzech oficerów Marynarki Wojennej jest potwierdzeniem prawdy, że nie ma zbrodni doskonałej - mówił w sobotę biskup polowy WP Józef Guzdek podczas mszy pogrzebowej trzech oficerów MW straconych w grudniu 1952 r. przez komunistyczne władze.
16.12.2017

D. Sieczkowski: W wojsku też miały miejsce stalinowskie represje

W wojsku też miały miejsce stalinowskie represje, zapadały wyroki śmierci - przypominają autorzy wystawy pt. „Zbrodnie komunistyczne w Marynarce Wojennej w okresie stalinowskim”. Oficerowie byli oskarżani przede wszystkim o dywersję i szpiegostwo - powiedział Daniel Sieczkowski z gdańskiego Oddziału IPN.
15.12.2017

Finlandia/Eksperci: W relacjach z Polską jest pole do rozwoju współpracy

Finlandia i Polska mogą zacieśniać współpracę w obszarze Morza Bałtyckiego, w relacjach biznesowych oraz w dziedzinie bezpieczeństwa – uważają fińscy komentatorzy. Podkreślają jednak różnice polityczne w prowadzeniu dialogu z UE oraz w stosunkach z Rosją.
22.10.2017

Targi zbrojeniowe w Kielcach – umowy, porozumienia, propozycje

Targi zbrojeniowe w Kielcach to nie tylko wystawa, ale i miejsce zawierania umów. MON podpisało kontrakty warte 700 mln zł; prywatna polska firma zawarła umowę o dostawie bojowych dronów na Ukrainę. Firmy podpisują też listy intencyjne.
07.09.2017

Wiceszef MSZ Kazachstanu: Relacje gospodarcze z Polską są coraz wartościowsze

O znaczeniu relacji Kazachstanu z Polską świadczą zarówno obroty handlowe, jak i spotkania przywódców państw - uważa wiceszef MSZ Kazachstanu Roman Wasilenko. Prezes Kazakh Invest Maksat Kabaszew zachęca polskie firmy do inwestycji w branży rolno-spożywczej.
06.09.2017

Na Oksywiu powstanie Kwatera Pamięci

Radni miasta jednogłośnie podjęli uchwałę, by na terenie Gdyni powstała Kwatera Pamięci – pomnik poświęcony Dowódcom Marynarki Wojennej RP, uwieczniający tragiczne losy przedwojennych elit dowódczych po 1945 roku.
31.08.2017

Bogusław Ogrodnik okrążył wpław Manhattan i zdobył potrójną koronę

Bogusław Ogrodnik okrążając wpław wyspę Manhattan w Nowym Jorku skompletował jako pierwszy Polak i 151. osoba na świecie tzw. potrójną koronę w pływaniu w wodach otwartych. Dystans 46,5 km pokonał w osiem godzin i 13 minut.
26.07.2017

PKP PLK w trzy lata odnowią ostatni odcinek Wiedenki

Ostatni nieodnowiony fragment Wiedenki, czyli linii kolejowej nr 1 z Warszawy do Katowic, wyremontuje do 2020 r. zarządca kolejowej infrastruktury. Umowę ws. remontu odcinka Częstochowa - Zawiercie PKP PLK podpisały w czwartek. W efekcie skróci się przejazd ze stolicy przez Częstochowę, w kierunku Katowic. Modernizacja ostatniego odcinka Wiedenki ma też poprawić warunki do przewozu towarów.
20.07.2017

Megastar już na trasie

Po wielu miesiącach oczekiwania prom Megastar wyruszył w końcu na trasę. Pierwszy rejs, zgodnie z planem, odbył się w niedzielę, 29 stycznia.
31.01.2017

W Świnoujściu łodzie desantowe, spadochroniarze i czołgi na widowisku

Łodzie desantowe, spadochroniarze i czołgi opanują w sobotę świnoujską plażą podczas widowiska "Operacja Nie do Pomyślenia". Planowane przez Brytyjczyków "uderzenie" na Europę Wschodnią, które jednak nie doszło do skutku, odtworzy około stu rekonstruktorów.
09.09.2016

Tragedia na Morzu Wschodniochińskim. Trwają poszukiwania 17 zagionionych po kolizji jednostek

Siedemnaście osób zaginęło po tym jak chiński kuter zatonął po zderzeniu z maltańskim masowcem na Morzu Wschodniochińskim.
07.05.2016

Nowe technologie w służbie oszczędności energii i ochrony środowiska

Päivi Haikkola z Deltamarin, największego fińskiego biura konsultingowo-projektowego w branży morskiej twierdzi, że właściciele i operatorzy promów odniosą wymierne korzyści z nowych dostępnych na rynku technologii dotyczących oszczędzania energii i środowiska. Sądzi on także, że operatorzy zdecydują się na użycie tych z obecnie dominujących technologii, które są dostępne i wspierane w obrębie ich obszarów operacyjnych.
20.04.2016

Polska staje się zagłębiem projektowym dla światowego przemysłu stoczniowego

Na rynku działa ok. 40 firm projektujących statki, ale są też firmy świadczące bardziej specjalistyczne usługi inżynierskie. Zagraniczne koncerny przyciąga nad Wisłę wykwalifikowana kadra i dostępne zasoby inżynierów. Coraz większą rolę w branży odgrywa projektowanie i konstruowanie statków pasażerskich. Z powodu spadających cen ropy naftowej zmniejszyło się natomiast zainteresowanie masowcami.
03.12.2015

Deltamarin zaprezentował projekt kompaktowego promu pasażersko-samochodowego

Podczas ubiegłotygodniowych targów Baltexpo w Gdańsku fińskie biuro konstrukcyjne Deltamarin, mające duży oddział w trójmieście, przedstawiło projekt promu pasażersko-samochodowego - DeltaLinx.
13.09.2015

„Rozwój gospodarki morskiej hamują absurdy minionej epoki” - przypominamy naszą ostatnią rozmowę z Prof. Witoldem Andruszkiewiczem

Publikujemy nasz ostatni wywiad, który przeprowadziliśmy w marcu 2014 roku z Prof. Witoldem Andruszkiewiczem. Profesor Witold Andruszkiewicz 1917-2014 pomysłodawca budowy Portu Północnego – Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
30.10.2014

„Rozwój gospodarki morskiej hamują absurdy minionej epoki” - rozmowa z Prof. Witoldem Andruszkiewiczem

Prof. Witold Andruszkiewicz, pomysłodawca budowy Portu Północnego – Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
15.03.2014

Niezwykła historia ucieczki ORP „Orzeł” z Tallina

O tej historii rozpisywała się ówczesna prasa, a po latach powstały książki i filmy. Internowany w Tallinie polski okręt podwodny uciekł Estończykom, zostawiając za sobą kłęby spalin i wspomnienie. Był wrzesień 1939 r. Hitler i Stalin rozrywali Polskę, a ORP "Orzeł", bez map, próbował się przedostać do Wielkiej Brytanii, by móc dalej walczyć.
07.06.2013

Oceana apeluje o poprawę stanu bałtyckiego rybołówstwa

Spotkanie sygnatariuszy Konwencji Helsińskiej w Talinie szansą dla poprawy stanu Morza Bałtyckiego i zlikwidowania zjawiska odrzutów
02.05.2013

Wizyta przedstawicieli Portu Rotterdam

Dnia 19 września 2012 r. (środa) w Trójmieście gościć będzie delegacja Portu Rotterdam. W tym dniu odbędzie się spotkanie biznesowe połączone z seminarium pt. „Port Rotterdam – korzyści ze współpracy”
14.09.2012

Spór o nadbałtycki projekt terminalu LNG

Litwa i Estonia rywalizują o unijne dofinansowanie budowy gazoportu. Każdy z krajów przyśpiesza prace, bo Komisja Europejska jeszcze tej jesieni wybierze projekt, który wesprze.
10.09.2012

Dachser otwiera działalność w kolejnym kraju z grupy tygrysów azjatyckich – Malezji

Firma Dachser założyła spółkę joint venture w Malezji. Organizacja będzie oferować fracht powietrzny i morski, obsługę celną oraz inne usługi logistyczne.
10.05.2012

Wymiana floty promowej na Bałtyku

90 mln euro zainwestuje w modernizacje promu spółka Eckerö Line. Dzięki temu jednostka będzie mogła zabierać więcej pasażerów oraz ładunku. Wyremontowany prom, jeszcze w tym roku, rozpocznie kursy między Helsinkami i Talinem.
19.04.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.