• <

Pomorski Związek Żeglarski uhonoruje Bolesława Romanowskiego

ew

25.03.2020 14:55 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Pomorski Związek Żeglarski uhonoruje Bolesława Romanowskiego

Partnerzy portalu

Pomorski Związek Żeglarski uhonoruje Bolesława Romanowskiego - GospodarkaMorska.pl

Równo 110 lat temu, 21 marca 1910 roku, urodził się Bolesław Romanowski, komandor Marynarki Wojennej, kapitan „Zawiszy Czarnego” i pierwszy przewodniczący Okręgu Gdańskiego Polskiego Związku Żeglarskiego.

Komandor Bolesław Romanowski jest jedną z legend polskiej Marynarki Wojennej. Podczas II wojny światowej służył na okrętach podwodnych, m.in. na „Wilku”, „Jastrzębiu”, „Dziku” i „Sokole”, a swoje przeżycia barwnie opisał w książce „Torpeda w celu”. Po wojnie wrócił do Polski, gdzie był represjonowany przez stalinowskie władze i wyrzucony z Marynarki Wojennej, ale powrócił do niej w 1956 roku. Zmarł w 1968 roku.

Bolesław Romanowski był nie tylko marynarzem, ale także żeglarzem. Od lat 30. należał do Yacht Klubu Polski Gdynia i brał udział w rejsach bałtyckich, a w 1957 roku współzakładał Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica” w Gdyni. W latach 1961-1964 był pierwszym kapitanem drugiego „Zawiszy Czarnego”. W 1957 roku zaś komandor został jednogłośnie wybrany przez pomorskich żeglarzy pierwszym przewodniczącym nowo powstałego Okręgu Gdańskiego Polskiego Związku Żeglarskiego, którego organizacyjnym następcą jest Pomorski Związek Żeglarski.

17 maja 2020 roku Bolesław Romanowski zostanie uhonorowany tablicą w Alei Żeglarstwa Polskiego, położonej na falochronie wschodnim gdyńskiego basenu żeglarskiego. Wydarzenie to będzie połączone z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego oraz obchodami 55-lecia Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który powstał dokładnie 17 maja 1965 roku.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tym wydarzeniu. O szczegółach uroczystości będziemy informowali w późniejszym terminie.

Pomorski Związek Żeglarski/Jędrzej Szerle

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.