• <

Wynik wyszukiwania - "II wojna światowa" - Wiadomości

Zmarł ostatni żołnierz, który przeżył japoński atak na Pearl Harbor na USS Arizona

Zmarł ostatni żołnierz z amerykańskiego pancernika USS Arizona, który cumował w Pearl Harbor podczas japońskiego ataku w grudniu 1941 roku. Lou Conter miał 102 lata – poinformowało stowarzyszenie Pacific Historic Parks, upamiętniające ofiary ataku.
02.04.2024

Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu „MUNIMAP: Baltic Sea Munitions Remediation Roadmap”. Celem podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest zainicjowanie dyskusji odnośnie rozpowszechniania wiedzy na temat zagrożeń, jakie stanowi broń chemiczna i amunicja zatopione w Bałtyku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi 3,9 mln euro.
26.02.2024

Ruszył projekt dotyczący amunicji i broni chemicznej na dnie Bałtyku

W środę w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie rozpoczął się projekt "MUNIMAP: Baltic Sea Munition Remediation Roadmap" poświęcony amunicji i broni chemicznej zalegającej na dnie Morza Bałtyckiego. Projekt ma zająć się procesem usuwania niebezpiecznych pozostałości po II wojnie światowej.
21.02.2024

Okręty podwodne jako zadośćuczynienie Niemiec za II wojnę światową - pomysł genialny czy nierealny? (opinia)

Ogłoszone w ubiegłym roku prace w związku z pozyskaniem okrętu podwodnego w ramach programu „Orka” wywołują zarówno kontrowersje, jak i obawy. Aktualnie trwają wstępne konsultacje rynkowe, a są też nadzieje, że jeszcze w tym roku zostanie otwarty przetarg. W związku z potrzebą utrzymania zdolności podwodnych w prasie i mediach społecznościowych pojawiły się pomysły, by Polska otrzymała okręty w ramach... zadośćuczynienia za II wojnę światową od Niemiec.
15.02.2024

Morski seans w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na kolejny seans z cyklu Kino Wojenne w Muzeum. Wyświetlanym filmem tym razem będzie „Misja Greyhound” w reżyserii Aarona Schneidera.
12.01.2024

Takich statków już nie ma. Wyjątkowy, szkocki latarniowiec zostanie zezłomowany

To z pewnością smutny moment dla miłośników nietypowych jednostek morskich. Historyczny, znajdujący się w Szkocji latarniowiec jest już w tak złym stanie, że mimo iż funkcjonuje od niemal 90 lat trafi dosłownie na "śmietnik historii". Zdaniem opiekunów jednostki jest ona nie do odratowania, a remont nieopłacalny i właściwie niemożliwy do przeprowadzenia. Stanowi tym samym odchodzący do przeszłości ważny element dziejów szkockiej żeglugi.
05.12.2023

Wrak niemieckiego okrętu na dnie Zatoki Gdańskiej. Możliwe, że ta jednostka po II wojnie światowej jako ostatnia opuszczała Hel

Na dnie Zatoki Gdańskiej nurkowie i historycy rozpoznali wrak jednego z lekkich niemieckich okrętów wojennych typu KFK. Zdaniem historyka Łukasza Orlickiego z magazynu Odkrywcy, niewykluczone, że ta jednostka po zakończeniu II wojny światowej, jako ostatnia opuszczała Hel.
15.11.2023

Japonia wzmocni ochronę Filipin w ramach współpracy na rzecz wspólnego bezpieczeństwa

Ubiegłotygodniowa wizyta premiera Japonii Fumio Kishida na Filipinach była okazją do zacieśniana relacji między oboma krajami, które są najlepsze od lat. W obliczu chińskiej ekspansji na Morzu Południowochińskim i Pacyfiku oba kraje, naznaczone złymi doświadczeniami z czasów II wojny światowej, mocno z sobą współpracują na rzecz bezpieczeństwa. W związku z tym japońskie władze wspomogą obronność partnera.
10.11.2023

Z dna Balatonu wydobyto wydobyto wrak węgierskiego Messerschmitta z czasów II wojny światowej

Wrak węgierskiego samolotu myśliwskiego Messerschmitt Me-109 z czasów II wojny światowej został w czwartek wydobyty z dna Balatonu – poinformowała w czwartek rzeczniczka węgierskiego rządu Alexandra Szentkiralyi.
26.10.2023

Zmarł członek załogi okrętu podwodnego, będącego inspiracją dla kultowego filmu "Das Boot"

W wieku 107 lat zmarł Friedrich Grade, weteran II wojny światowej, który służył m.in. jako oficer i główny inżynier na niemieckim okręcie podwodnym U-96. Jednostka ta zapisała się w popkulturze dzięki książce i filmowi pt. "Das Boot".
20.10.2023

Alert RCB. Marynarka Wojenna zneutralizuje minę morskę morską na odcinku Mechelinki-Westerplatte

Siły 13. Dywizjonu Trałowców wchodzące w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża dokonają likwidacji niewybuchu z czasów II wojny światowej, znalezionego w rejonie Zatoki Gdańskiej. W związku z tym został nadany komunikat odnośnie bezpieczeństwa.
16.10.2023

Szybka akcja we Francji. Działający z polskiego okrętu litewscy nurkowie-minerzy zneutralizowali niewybuch o wadze 1000 kg

Na wodach terytorialnych Francji nieopodal wybrzeża międzynarodowy zespół okrętowy pod polskim dowództwem zajmuje się neutralizacją niebezpiecznych obiektów, w tym pozostałości z czasów II wojny światowej. Dziś jedną ze spektakularnych okazji dokonali specjaliści z Marynarki Wojennej Litwy (Lietuvos karinės jūrų pajėgos), operujący z ORP Kadm. Xawery Czernicki.
13.10.2023

Muzeum Marynarki Wojennej otrzymało pamiątki po znanym, przedwojennym oficerze sił morskich

Gdyńska placówka muzealna uzyskała kolekcję unikatowych zdjęć z rodzinnego archiwum komandora Rafała Czeczotta (1891 – 1945). Był jednym z najbardziej opiniotwórczych publicystów promujących w okresie międzywojennym sprawy polskiego morza, jako oficer Marynarki Wojennej, absolwent rosyjskich i francuskich akademii, powstaniec warszawski, a także ofiara obozu koncentracyjnego Neuengamme.
11.10.2023

Pamięć o obrońcach Helu. Upamiętnienie z udziałem marynarzy

W asyście kompanii honorowej MW odbyły się, 2 października, uroczystości upamiętniające 84. rocznicę kapitulacji obrońców Helu, którzy poddali się po 32 dniach walki, będąc jednym z najdłużej funkcjonujących punktów oporu. W ten sposób uczczono pamięć o bohaterstwie polskich żołnierzy walczących w obronie polskiego wybrzeża w kampanii wrześniowej 1939.
04.10.2023

Budzące grozę odkrycie na terenie budowy przy Muzeum Marynarki Wojennej. Odnaleziono pochówek z czasów II wojny światowej

Podczas prac ziemnych w związku z przygotowaniem terenu, gdzie znajdzie się nowy eksponat muzealny, okręt podwodny typu Kobben, ex-ORP Sokół, są okrywane kolejne, mroczne sekrety związane z przeszłością. Po niedawnym odnalezieniu szczątków i artefaktów z czasów II wojny światowej w głębszej warstwie ziemi odkryto groby żołnierzy z czasów tego konfliktu.
22.09.2023

Zadziwiajace odkrycie polskich nurków. Odnaleźli wrak niemieckiego statku Gerrit Fritzen

Zespół nurków należących do grupy Baltictech odkrył na dnie Bałtyku wrak niemieckiego transportowca Gerrit Fritzen. Statek brał udział w operacji Hannibal i został zatopiony w jej trakcie przez radzieckie okręty. Jest też trzecim z pięciu jednostek morskich, które były zaangażowane do tej operacji, a jakie planowali znaleźć członkowie ekspedycji.
18.09.2023

Będą szukać aż do skutku. Koniec kolejnej misji poszukiwawczej Orła

Wczoraj nad ranem zakończyły się poszukiwania zaginionego w czasie II wojny światowej okrętu ORP Orzeł. Była to już dziesiąta ekspedycja "Santi. Odnaleźć Orła". Niestety - i tym razem misja nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.
28.08.2023

Nurkowie-minerzy wydobyli 600 kg niewybuchów

Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadziła operację wydobycia niebezpiecznych pozostałości z czasów II wojny światowej. Wśród nich była torpeda 67 z czasów II wojny światowej. To druga taka operacja w tym miesiącu.
17.08.2023

Do muzeum w Orzyszu trafił worek marynarza walczącego w II wojnie światowej

Do Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu na Mazurach trafił marynarski worek starszego marynarza Stanisława Leszczyńskiego. Leszczyński służył m.in. na ORP "Dragon", który w 1944 roku wspierał lądowanie aliantów w Normandii.
01.08.2023

Na tropie ORP Orzeł. Wyrusza kolejna wyprawa celem odnalezienia słynnego okrętu podwodnego

Już po raz dziesiąty jest organizowana ekspedycja "Santi. Odnaleźć Orła". Celem jej uczestników jest odkrycie, gdzie spoczywa wrak najsłynniejszego polskiego okrętu podwodnego z czasów II wojny światowej, ORP Orzeł. Obecnie jest to jedna z największych tajemnic w historii polskiej Marynarki Wojennej.
24.07.2023

Nurkowie odnaleźli wrak okrętu przypominający o tragedii z czasów II wojny światowej

Nurkowie wierzą, że udało im się odnaleźć jeden z sześciu okrętów Royal Navy zaginionych u wybrzeży Kornwalii w wyniku wojennej tragedii. Miało to miejsce w pobliżu Land's End w październiku 1944 roku, gdy sztorm ogarnął konwój, zabijając ponad 50 marynarzy Royal Navy.
19.07.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce odsłoniło szczątki żołnierzy II wojny światowej [WIDEO]

Niemieckie media podają, że gwałtowne obniżenie się poziomu wody w zbiorniku Kachowka w Ukrainie odsłoniło pozostałości po II wojnie światowej, w tym ludzkie szczątki.
12.06.2023

Amerykańska łódź desantowa z czasów II wojny światowej trafiła do Skansenu Morskiego

Pochodząca z 1944 roku amerykańska łódź desantowa trafiła we wtorek do Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego. Eksponat z czasów II wojny światowej znajdował się na terenie prywatnej firmy. Muzealnicy chcą ustalić m.in. jak łódź trafiła do Polski.
06.06.2023

Nurkowie Royal Navy oczyszczają Morze Bałtyckie z niewybuchów i niewypałów

Nurkowie Royal Navy zwiększają bezpieczeństwo kluczowych szlaków żeglugowych na Morzu Bałtyckim poprzez odzyskiwanie niewybuchów min i torped w ramach misji bezpieczeństwa NATO pk. Open Spirit.
24.05.2023

Upamiętnienie 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej z udziałem marynarzy

Zarówno 8 jak i 9 maja to dni, gdy w wielu krajach upamiętnia się zakończenie w Europie największego i najstraszniejszego konfliktu, jaki miał miejsce w historii ludzkości. W odbywających się w całym kraju uroczystościach nie zabrakło udziału przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej.
09.05.2023

W Australii odnaleziono wrak japońskiego statku, na pokładzie którego zginęło w 1942 roku ponad 1000 jeńców wojennych

Na Morzu Południowochińskim, niedaleko Filipin, odnaleziono wrak japońskiego statku handlowego Montevideo Maru, na pokładzie którego zginęło w 1942 roku ponad 1000 jeńców wojennych i internowanych cywilów, w tym 864 Australijczyków - powiadomił w sobotę wicepremier i minister obrony Australii Richard Marles.
22.04.2023

50 lat temu zmarł wiceadm. Józef Unrug – dowódcy Floty i Obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 roku

Minęło pół wieku od śmierci wiceadm. Józefa Unruga, dowódcy Floty II Rzeczpospolitej oraz dowodzącego Obroną Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku, potem pozostającego na obczyźnie. Szczątki jego i żony Zofii w 2018 roku sprowadzono uroczyście do Polski, a następnie pochowano na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni.
28.02.2023

Policja prowadzi czynności w sprawie obywateli Niemiec, którzy dryfowali na jeziorze Resko

Służby Mundurowe w Gryficach w woj. zachodniopomorskim prowadzą śledztwo w sprawie trzech obywateli Niemiec, którzy w piątek dryfowali na tratwie na jeziorze Resko Przymorskie. Mężczyźni prawdopodobnie poszukiwali zatopionego w 1945 roku niemieckiego samolotu, na którego pokładzie znajdowały się głównie dzieci.
27.02.2023

Nurkowie minerzy oczyścili Zatokę Gdańską z bomb lotniczych

Specjaliści z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 8. Patrol Saperski z Elbląga od rana prowadzili akcje usuwania z dna Zatoki Gdańskiej w Porcie Północnym czterech bomb lotniczych z okresu II wojny światowej. W związku z tym ze względów bezpieczeństwa teren Baltic Hub był niedostępny.
22.02.2023

"Wielkie dni małej floty", czyli historia działań Polskiej Marynarki Wojennej podczas II wojny światowej

"Wielkie dni małej floty" to najważniejsze dzieło w dorobku polskiego pisarza marynisty Jerzego Pertka. Jest biblią dla każdego pasjonata marynistyki – mówi PAP aktor oraz popularyzator historii Polskiej Marynarki Wojennej i dorobku twórczego Jerzego Pertka, Adam Kupaj. Nowe wydanie książki trafi wkrótce do księgarń.
18.02.2023

Komisja Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej zajmowała się tematem zalegających niebezpiecznych materiałów na dnie Bałtyku

Sejmowa Komisja Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej rozpatrzyła w środę informacje na temat działań podejmowanych w celu przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z zalegania materiałów niebezpiecznych na dnie Morza Bałtyckiego.
25.01.2023

85 lat temu do służby w Marynarce Wojennej wszedł ORP "Błyskawica"

Najstarszy zachowany niszczyciel na świecie wszedł do służby 25 listopada 1937 roku. W trakcie II wojny światowej brał udział w walkach na Atlantyku, Morzu Północnym i Śródziemnym. Od lat 70-tych pełni funkcję okrętu-muzeum.
25.11.2022

Sellin: na tegoroczne inwestycje na Westerplatte wydaliśmy 10 mln zł, w przyszłym roku będą to prawie 32 mln

Na tegoroczne prace na Westerplatte wydaliśmy ponad 10 mln zł, w przyszłym roku planujemy wydać prawie 32 mln, bo zacznie się budowa podziemnego muzeum i innych obiektów - powiedział PAP w piątek wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
04.11.2022

Zalew Szczeciński. Specjaliści szukają fragmentów amerykańskiego B-17; mogą też odnaleźć szczątki załogi

Badacze i pasjonaci za pomocą specjalistycznego sprzętu badają, co kryje się w dnie Zalewu Szczecińskiego w miejscu, gdzie zlokalizowano wrak amerykańskiego samolotu B-17G zestrzelonego przez Niemców w 1944 r. Poprzednio udało się namierzyć fragmenty maszyny, które nie były głęboko schowane. Niewykluczone, że podczas obecnych badań, natrafią na szczątki załogi.
30.10.2022

Historyczny wrak niszczyciela znaleziony w kanale La Manche

U południowo-zachodnich wybrzeży Anglii odnaleziono wrak USS Jacob Jones – pierwszego amerykańskiego niszczyciela zatopionego przez U-Boota.
19.08.2022

Grecki nurek odnalazł wrak okrętu podwodnego

Grecki nurek odnalazł wrak włoskiego okrętu podwodnego z czasów drugiej wojny światowej - poinformowała w środę agencja Reutera. Wrak przez 80 lat leżał na głębokości 103 metrów na dnie Morza Egejskiego.
29.12.2021

Polskie MFW "niewypałem" przez niewybuchy?

W swoim poprzednim artykule MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich - GospodarkaMorska.pl, autorzy przybliżyli problem, będący fizyczną przeszkodą, związany z powstaniem na polskich obszarach morskich pierwszych farm wiatrowych. W niniejszym artykule uwaga zostanie zwrócona m.in. na aktualny status wydobycia i utylizacji zatopionej broni chemicznej oraz usuwania z polskich obszarów morskich wraków stwarzających zagrożenie dla działalności gospodarczej na morzu, w świetle obowiązujących regulacji prawnych
02.12.2021

Iwo Jima się unosi i odsłania wraki po wielkiej bitwie [WIDEO]

Wyspa Iwo Jima, która była miejscem jednej z najsłynniejszych bitew podczas II wojny światowej, unosi się. Razem z nią z wody podnoszą się pamiętające tamtą potyczkę wraki statków.
26.10.2021

Kampania społeczna "Bałtyku, Oddychaj!"

Grupa GeoFusion i Grupa Bezpieczny Bałtyk, w ramach swoich działań rozpoczynają kampanię społeczną "Bałtyku, Oddychaj!"
10.05.2021

Problem zatopionej amunicji w Bałtyku

Bałtyk otoczony jest ze wszystkich stron uprzemysłowionymi państwami. Do morza uchodzi ponad 250 rzek, zaś w zlewni Morza Bałtyckiego zamieszkuje około 84 milionów ludzi. Wymiana wody ze wszechoceanem jest ograniczona i odbywa się przez stosunkowo wąskie Cieśniny Duńskie. Stąd też, akwen ten jest bardzo podatny na zanieczyszczenie.
06.11.2020

Fragment samolotu Boston A-20 odnaleziony na Syberii

Na głębokości zaledwie 4 metrów w rzece Jenisej płetwonurkowie odkryli fragment samolotu z II Wojny Światowej.
01.10.2020

Niedługo neutralizacja jednej z największych bomb lotniczych II wojny światowej

W połowie października nurkowie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przystąpią do neutralizacji bomby Tallboy, leżącej na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu. To jedna z największych bomb lotniczych, które były zrzucane podczas II wojny światowej.
11.09.2020

W Norwegii zidentyfikowano wrak niemieckiego okrętu wojennego Karlsruhe

Na Morzu Północnym nieopodal miasta Kristiansand zidentyfikowano wrak niemieckiego krążownika lekkiego Karlsruhe, zatopionego podczas II wojny światowej - poinformował norweski operator sieci energetycznej Stattnet.
07.09.2020

Historia drobnicowca m.s. "Rozewie"

Drobnicowiec m.s. "Rozewie" i jego bliźniaczy statek m.s. "Oksywie" zostały zbudowane w Finlandii w 1938 r. i weszły w skład floty "Żeglugi Polskiej". Do wybuchu II wojny światowej statek pływał po Bałtyku i Morzu Północnym. Na początku września 1939 r. "Rozewie" przebywało w Sztokholmie.
03.09.2020

Wojenne losy żeglarzy z jachtu "Dal"

Po wybuchu II wojny światowej wielu polskich żeglarzy stanęło do walki za najeźdźcą i okupantem. Wśród nich znaleźli się por. ułanów Andrzej Bohomolec i oficer marynarki handlowej por. Jerzy Świechowski, którzy w latach 1933-1934 przeszli do historii, przepływając Atlantyk na jachcie "Dal". Trzeci członek załogi jachtu – por. marynarki handlowej Jan Witkowski zmarł przed rozpoczęciem wojny.
02.09.2020

PGZ Stocznia Wojenna i PGZ S.A. wspólnie upamiętniły moment wybuchu II wojny światowej

W hołdzie bohaterskim obrońcom Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w Gdańsku i całego polskiego wybrzeża przedstawiciele zarządów PGZ S.A. i PGZ Stoczni Wojennej wspólnie złożyli kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.
02.09.2020

Stawiacz min ORP "Gryf" - pierwsze trzy dni II wojny światowej

Zbudowany we francuskiej stoczni Augustin-Normand w Hawrze, stawiacz min "Gryf", wszedł do służby w 1938 r. Ten największy we flocie II Rzeczypospolitej okręt, od 1 września 1939 r. uczestniczył w obronie Wybrzeża.
01.09.2020

Okręt flagowy II RP Wicher w wojnie obronnej 1939 r.

Niszczyciel ORP "Wicher", to pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej. Okręt, który wszedł do służby w 1930 r., pełnił funkcję jednostki flagowej Dywizjonu Kontrtorpedowców. "Wicher" jako jedyny z polskich niszczycieli uczestniczył w obronie Wybrzeża we wrześniu 1939 r. Od 2 września, jako pływająca bateria artylerii, bronił Helu.
01.09.2020

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

1 września br. (wtorek) na Westerplatte, Prezydent RP Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wezmą udział w uroczystych obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
30.08.2020

Usunięto niewybuch z Kanału Piastowskiego

Nurkowie minerzy zneutralizowali dziś niewybuch z II wojny światowej z Kanału Piastowskiego w Świnoujściu - poinformował st. chor. Marcin Purman z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
21.08.2020

Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu „MUNIMAP: Baltic Sea Munitions Remediation Roadmap”. Celem podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest zainicjowanie dyskusji odnośnie rozpowszechniania wiedzy na temat zagrożeń, jakie stanowi broń chemiczna i amunicja zatopione w Bałtyku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi 3,9 mln euro.
26.02.2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.