• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Wizyta parlamentarzystów w Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii UG w Helu

25.09.2020 14:00 Źródło: Uniwersytet Gdański
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Wizyta parlamentarzystów w Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii UG w Helu

Partnerzy portalu

Wizyta parlamentarzystów w Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii UG w Helu - GospodarkaMorska.pl
Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG/Twitter

W dniu 21 września br. Stacja Morska im. Prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego gościła grupę parlamentarzystów, którzy w tym dniu odwiedzili Hel w związku ze spotkaniami konsultacyjnymi z samorządowcami z powiatu puckiego.

Wśród gości byli: Małgorzata Kidawa-Błońska – wicemarszałek Sejmu RP, Sławomir Rybicki – senator RP, Barbara Nowacka – poseł na Sejm RP, Kazimierz Plocke – poseł na Sejm RP, Marek Rutka – poseł na Sejm RP oraz Magdalena Adamowicz – poseł do Parlamentu Europejskiego.

Celem wizyty w Stacji było zapoznanie się z problematyką stanu i ochrony polskich wód Bałtyku, ze szczególnym uwzględnieniem Zatoki Puckiej. Gości powitał dr hab. Waldemar Surosz, prof. UG – Dziekan Wydziału Oceanografii i Geografii, w którego strukturach znajduje się helska placówka. Dr Iwona Pawliczka vel Pawlik – kierownik Stacji Morskiej przedstawiła placówkę, jej charakter, potencjał i profil badawczy oraz edukacyjny. Zasygnalizowała najważniejsze problemy w ochronie morskiej przyrody, które wymagają podjęcia działań zarówno na krajowym, jak i na europejskim poziomie decyzyjnym.

Z kolei mgr inż. Bartłomiej Arciszewski ze Stacji Morskiej zapoznał gości z unikatowością Morza Bałtyckiego oraz zwrócił uwagę na zagrożenia wynikające z nieodpowiedzialnej eksploatacji zasobów – niszczenie siedlisk, nadeksploatację gatunków czy eutrofizację („zakwitania wody”), a także nabierające w ostatnim czasie coraz większego znaczenia zmiany klimatyczne. Goście oraz gospodarze zgodzili się, że potrzebna jest współpraca parlamentarzystów i naukowców w tworzeniu skutecznej dla środowiska morskiego legislacji i zadeklarowali gotowość do dalszych rozmów konsultacyjnych dotyczących konkretnych zagadnień.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.