• <
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Rosja pogłębia sojusz z Kubą, na stole m.in. ropa i gaz

Rosja obiecała Kubie pomoc w przywracaniu zdolności do produkcji prądu, którego braki zakłócają na wyspie działalność gospodarczą i wywołują protesty – podał w sobotę argentyński portal Infobae, uznając to za kolejną oznakę zacieśniania sojuszu między Moskwą a Hawaną.

15.06.2024, 20:28
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Firma Radiolex na Kongresie Polskie Porty 2030 w Sopocie

Firma Radiolex osiągnęła kolejny sukces w branży, wprowadzając innowacyjny system konsol sterowniczych typu MBC, przeznaczony do modułowej zabudowy mostków nawigacyjnych na statkach i okrętach. To nowoczesne rozwiązanie jest efektem dwuletniego projektu, który otrzymał współfinansowanie z Unii Europejskiej. Zapraszamy do odwiedzenia stoiska firmy Radiolex podczas Kongresu Polskie Porty 2030 w dniach 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie.

05.06.2024, 23:40
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Statek badawczy Uniwersytetu Gdańskiego wyrusza celem zbadania tajemnic wód arktycznych

Już za tydzień r/v Oceanograf ponownie wypłynie poza Morze Bałtyckie. Celem wyprawy jest miasto Bodø, leżące w północnej Norwegii za kołem podbiegunowym. Znajduje się tam Uniwersytet NORD, jedna z uczelni partnerskich SEA-EU.

27.05.2024, 11:27
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

MŚ w klasie Formula Kite – spadek Damasiewicz na ósme miejsce

Julia Damasiewicz spadła czwartego dnia mistrzostw świata w Hyeres w żeglarskiej olimpijskiej klasie Formula Kite z siódmego na ósme miejsce. U mężczyzn Maksymilian Żakowski (oboje OŚ AZS Poznań) otwiera drugą „10”. Medaliści wyłonieni zostaną w niedzielę.

17.05.2024, 20:08
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

PRS zacieśnia współpracę z Uniwersytetem Gdańskim

Polski Rejestr Statków S.A. pogłębia współpracę ze światem nauki. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest podpisane właśnie porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Gdańskim w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, ale również przy projektach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej i polskich elektrowni jądrowych.

14.05.2024, 20:18
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Morska Jednostka Rakietowa bierze udział w estońskim ćwiczeniu "Spring Storm 24"

Do Estonii na pokładzie ukraińskiego samolotu Antonow przyleciał komponent sił lądowych 3. Flotylli Okrętów. Morska Jednostka Rakietowa weźmie udział w cyklicznym, największym ćwiczeniu estońskich sił zbrojnych, trwających od 6 do 17 maja.

10.05.2024, 22:37
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

G-TEC zakończył projekt geodezyjny dla Baltic Power, morskiej farmy wiatrowej budowanej na polskim Bałtyku

Projekt realizowany przez G-TEC, będącego podwykonawcą dla konsorcjum, w skład którego wchodzą DEME Offshore, TFKable Group i NKT, obejmował około 130 km eksportowych i 127 km międzysystemowych, które połączą 76 turbin wiatrowych i dwie podstacje morskie.

23.04.2024, 20:38
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Rozpoczęło się znakowanie szlaków żeglugowych na Wielkich Jezior Mazurskich

Rozpoczęło się znakowanie szlaków żeglugowych na Mazurach. Szlak rozstawiany jest na długości około 150 km za pomocą boi i znaków brzegowych; znakowane są przeszkody znajdujące się pod wodą i wyznaczana głębokość szlaku - poinformowały PAP Wody Polskie.

09.04.2024, 09:26
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Logistycy i producenci dóbr coraz bardziej ekologiczni. Maersk wspiera ich na oceanach i lądzie

Operatorzy logistyczni podejmują na szeroką skalę działania mające na celu wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych (GHG) z łańcuchów dostaw. Najnowsze dane Maersk ECO Delivery Ocean dowodzą, że ten trend jest już powszechny. W 2022 r. Maersk przetransportował 480 tys. TEU statkami zasilonymi paliwami ekologicznymi. W 2023 r. ekologiczne kontenerowce przewiozły już 660 tys. TEU.

01.04.2024, 06:00
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

DNV podkreśla potrzebę standaryzacji morskiej energetyki wiatrowej

DNV wzywa do głębszej współpracy branżowej w celu opracowania solidnych standardów dotyczących morskiej energetyki wiatrowej przed konferencją WindEurope w Bilbao. Najnowszy raport Energy Transition Outlook przewiduje, że energia wiatrowa stanie się głównym odnawialnym źródłem energii w Europie do roku 2050 i będzie odpowiadać za 43% całkowitej produkcji energii elektrycznej.

20.03.2024, 09:44
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.