• <
siemens_gamesa_2022

W Wielkiej Brytanii powstanie laguna pływowa o mocy 350 MW

27.10.2021 11:38
Strona główna Energetyka Morska, Offshore W Wielkiej Brytanii powstanie laguna pływowa o mocy 350 MW

Partnerzy portalu

W Wielkiej Brytanii powstanie laguna pływowa o mocy 350 MW  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Swansea

Energia pływów jest ogromnym i niewykorzystanym światowy zasobem energetycznym. Obecnie projekty borykają się z dużymi kosztami inwestycyjnymi, ale to nie znaczy, że inwestorzy się tak łatwo poddają. Międzynarodowe konsorcjum ogłosiło plany realizacji projektu laguny pływowej o wartości 1,7 miliarda funtów, która powstanie u wybrzeży miasta Swansea w Walii.

Mowa o projekcie, który powstanie wzdłuż nabrzeża Swansea, natomiast łączna długość struktury wyniesie 9,5 km. Sztuczna laguna pływowa będzie wyposażona w podwodne turbiny o łącznej mocy 320 MW. Laguna jest częścią większego projektu Blue Eden, prowadzonego przez DST Innovations z siedzibą w Bridgend oraz kilku partnerów biznesowych, przy wsparciu Rady Miasta Swansea i organizacji Associated British Ports.

Laguna jest tylko elementem większego projektu

Budowa laguny będzie realizowana w trzech etapach. W efekcie ostatecznie cały projekt BlueEden powstanie w ciągu 12 lat. Plan realizacji projektu obejmuję nie tylko lagunę, ale także budowę zakładu produkcyjnego o powierzchni 60 tys. m2, w którym wytwarzane będą zaawansowane technologicznie magazyny energii. Obok laguny powstanie budynek z magazynami energii, które będą gromadzić energii wytworzoną w lagunie oraz zasilać zakład produkcji baterii. Ponadto planowa jest budowa pływającej farmy fotowoltaicznej – powierzchnia łączna paneli sięgnie poziomu 72 tys. m2.

Powstanie także centrum danych o powierzchni 94 tys. m2, przechowujące, przetwarzające i zapewniające usługi sieciowe. Byłoby to pierwsze tego typu centrum w Wielkiej Brytanii, w całości zasilane energię z OZE. Inwestor stworzy także centrum badań oceanicznych i zmian klimatycznych, pływające struktury kopułowe, które staną się centrami kulturalnymi i naukowymi, pływające budynki mieszkalne dla 5 tys. osób oraz 150 wysoce energooszczędnych eko-domów – także pływających. Wszystkie budynki i obiekty projektu, w tym eko-domy, będą usytuowane wzdłuż laguny.

Budowa rozpocznie się w 2023 roku

Realizacja projektu Blue Eden przyczyni się do powstania 2500 stałych miejsc pracy i wesprze 16 tys. stanowisk w łańcuchu dostaw w całej Walii i Wielkiej Brytanii.

Bezemisyjna energia produkowana na miejscu napędzi cały projekt Blue Eden, w tym przedsiębiorstwa, mieszkania i domy. Dzięki wprowadzonym na miejscu innowacjom, każdy budynek będzie miał zapewnione 20-letnie dostawy energii i ciepła z OZE, wliczone w cenę sprzedaży nieruchomości.

– Blue Eden sprawi, że Swansea i Walia znajdą się w awangardzie światowych innowacji w dziedzinie energii odnawialnej, przyczyniając się do stworzenia tysięcy dobrze płatnych miejsc pracy, znacznego zmniejszenia naszego śladu węglowego i dalszego podniesienia profilu Swansea na całym świecie jako miejsca do inwestowania – powiedział Rob Stewart, przewodniczący Rady Miasta Swansea.

Pod warunkiem uzyskania odpowiednich zgód, prace w lokalizacji Blue Eden mogą się rozpocząć na początku 2023 roku.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.