• <
CHIPOLBROK_TOP

Mikroplastik – wielki problem? Pierwsze spotkanie z cyklu #CiekawiNauki

Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Mikroplastik – wielki problem? Pierwsze spotkanie z cyklu #CiekawiNauki
Mikroplastik – wielki problem? Pierwsze spotkanie z cyklu #CiekawiNauki - GospodarkaMorska.pl

pc/media.pg.gda.pl

12.02.2019 Źródło: własne

Czym są mikroplastiki i czy zagrażają zdrowiu ludzi? Co wpływa na jakość wody pitnej i czy można pić wodę z kranu? Jak miasto chroni zbiorniki wodne przed napływem nowych toksyn?

Politechnika Otwarta zaprasza w czwartek, 21 lutego o godzinie 18:00 na Dziedziniec Heweliusza w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej, gdzie odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu #CiekawiNauki. O mikroplastikach, zagrożeniach z nimi związanych oraz o jakości wody i sposobach jej poprawy opowiedzą eksperci: prof. Marek Biziuk z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, Ryszard Gajewski, prezes Zarządu spółki Gdańskie Wody, oraz Małgorzata Drewnowska, uczestniczka międzynarodowego projektu badawczego FanpLESStic-sea. Wstęp wolny.

Z problemem mikroplastików stykamy się na co dzień, robiąc zakupy czy odkręcając plastikową butelkę wody. Mierzą się z nim również nasze miasta – od  eliminowania potencjalnych źródeł mikroplastików po odpowiednie oczyszczanie ścieków czy wód opadowych.

Zaproszeni eksperci opowiedzą o tych kwestiach, odpowiadając również na pytania o to, które produkty codziennego użytku zawierają najwięcej substancji szkodliwych, jaki wpływ na oczyszczanie wód opadowych mają rośliny oraz jak chronić się przed toksynami w życiu codziennym. Wszystkie pytania słuchaczy i dyskusje będą mile widziane.

W spotkaniu wezmą udział:

prof. Marek Biziuk – pracownik naukowy Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Specjalista w zakresie organicznych i nieorganicznych zanieczyszczeń żywności i wody, pestycydów w środowisku naturalnym oraz ekotoksykologii. Członek Komitetu Chemii Analitycznej PAN oraz Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, wiceprzewodniczący III Oddziału GTN (matematyka, fizyka, chemia).

Ryszard Gajewski – prezes Zarządu Gdańskie Wody Sp. z o.o., firmy odpowiedzialnej za zarządzanie infrastrukturą odwodnieniową Gdańska. Absolwent Politechniki Gdańskiej, posiada uprawnienia budowlane oraz tytuł Master of Business Administration uzyskany na Uniwersytecie Gdańskim. Pasjonat zagadnień związanych z wodą i zmianami klimatu.

dr Małgorzata Drewnowska – doktor nauk chemicznych w zakresie ochrony środowiska. W ramach międzynarodowego projektu NonHazCity brała udział w działaniach zmierzających do redukcji emisji substancji niebezpiecznych z terenów zurbanizowanych do Morza Bałtyckiego. Jako specjalista ds. jakości wody w spółce Gdańskie Wody koordynuje m.in. realizowany przez firmę międzynarodowy projekt FanpLESStic-sea, którego celem jest ograniczanie zanieczyszczenia wód mikroplastikiem.

Cykl #CiekawiNauki to nowa inicjatywa Politechniki Gdańskiej, realizowana w ramach Politechniki Otwartej. Podczas comiesięcznych spotkań z ekspertami przybliży on w dostępnej formie i miłej atmosferze aktualne problemy nauki i współczesnego świata.

Mikroplasik – wielki problem? Otwarte spotkanie dla dociekliwych.

Kiedy: czwartek, 21 lutego, godz. 18:00

Gdzie: Politechnika Gdańska, Gmach Główny, Dziedziniec Heweliusza

Wstęp wolny. Na miejscu obecna będzie mobilna kawiarenka, gdzie można będzie zakupić kawę i herbatę.

Organizator: Politechnika Otwarta

Partner: Gdańskie Wody Sp. z o.o.

Patronat medialny: Płyń Pod Prąd

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31902,00 $ tona 2,04% 22 cze
 Cynk 2841,00 $ tona 0,32% 22 cze
 Aluminium 2375,00 $ tona 0,93% 22 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.