• <
escort_980x120_gif_2020

Znaleziono na plaży gigantycznego rekina

04.09.2015 07:04 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Znaleziono na plaży gigantycznego rekina

Partnerzy portalu

Znaleziono na plaży gigantycznego rekina - GospodarkaMorska.pl

Ogromny żarłacz został znaleziony na plaży w Lubec w amerykańskim stanie Maine. Drapieżnik mierzył blisko 9 metrów.

Mieszkańcy zorganizowali akcję pomocy rybie. Kilkadziesiąt osób spędziło kilka godzin na polewaniu go wodą, próbując utrzymać go przy życiu. Niestety rekina nie udało sie uratować.

Rekin znleziony w Lubec to najprawdopodobniej długoszpar, zwany też rekinem olbrzymim, żarłaczem olbrzymim, rekinem gigantycznym, rekinem słonecznym. Największy dotąd zaobserwowany osobnik tego gatunku mierzył 12,27 m długości. Większy od niego jest jedynie rekin wielorybi. Przeciętna długość długoszpałów różni się w zależności od obszaru i wynosi od 4,67 do 6,66 m. Pomimo dużych rozmiarów i groźnie brzmiącej nazwy, rekin olbrzymi jest spokojny, łagodnie usposobiony i niegroźny dla człowieka, jeśli nie zostanie zaatakowany.

Długoszpary żyją do 50 lat, pływają pojedynczo, parami lub w grupach złożonych z kilkunastu, czasem nawet stu osobników. Kiedy żerują, pływają powoli z szeroko rozwartym otworem gębowym, pobierając w ciągu godziny do 2 tysięcy ton wody zawierającej drobne organizmy, głównie widłonogi. Potrafią też rozwijać znaczne prędkości i wyskakiwać ponad powierzchnię wody. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.