• <
escort_980x120_gif_2020

Trwa sekcja zwłok wieloryba znalezionego w Zatoce Gdańskiej (zdjęcia)

26.08.2015 10:57 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Trwa sekcja zwłok wieloryba znalezionego w Zatoce Gdańskiej (zdjęcia)

Partnerzy portalu

Trwa sekcja zwłok wieloryba znalezionego w Zatoce Gdańskiej (zdjęcia) - GospodarkaMorska.pl

Martwy wieloryb znaleziony na wysokości Stegny to samiec finwala, który mierzy 17,2 m i waży około 23 ton. Od wczoraj trwa sekcja zwłok zwierzęcia. Arunas Grusas z Litewskiego Muzeum Morskiego twierdzi, że waleń był widziany żywy 7 sierpnia około 5 km od Kłajpedy.  

Sekcja przeprowadzana jest w jednej z części niedostępnej dla osób postronnych portu wojennego w Helu. Badania przeprowadza zespół sekcyjno-preparacyjny, którzy stanowią pracownicy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, weterynarze, wolontariusze fokarium, drużyna Błękitnego Patrolu WWF. Pracą kieruje dr Iwona Pawliczka. Do tej pory przeprowadzaono około 1/3 niezbędnych analiz.  Stacja Morska poszukuje mroźni do przechowania szkieletu wieloryba do czasu znalezienia firmy gwarantującej dobre jego wypreparowanie. Pomieszczenia mroźni nie muszą znajdować się na Pomorzu. Może to być także duży kontener mroźniczy.

Przypomnijmy, że wczoraj odbyła się akcja wyciągnięcia wieloryba z wody. Operacja była bardzo skomplikowana, bo w jego ciele nagromadziły się gazy i istniała groźba jego rozsadzenia. Trzeba było użyć 200-tonowego dźwigu, żeby podnieść walenia. Zgłoszenie o martwym wielorybie otrzymał w sobotę (22.08) rano Błękitny Patrol WWF. Na miejscu od razu pojawili się naukowcy Stacji Morskiej.

Finwale występują we wszystkich oceanach. Jest to drugie co do wielkości zwierzę na świecie (po płetwalu błękitnym), dorastającym do 27 metrów długości. Żyje samotnie, w parach lub małych stadach (6-8 osobników). W lecie finwale migrują na żerowiska w wodach polarnych, w zimie wracają na wody cieplejsze – tam samice wydają na świat jedno młode.

Finwale występują w wodach zimnych mórz i oceanów. Pływają z dala od brzegu. Niekiedy, jak w tym przypadku, wpływają na wody Bałtyku. Ostatnio zwierzę było widziane w Zatoce Gdańskiej w sierpniu 2007 roku, poprzednio w 1930 roku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.