• <

Rio 2016 serwuje ryby z odpowiedzialnych zrównoważonych połowów

Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Rio 2016 serwuje ryby z odpowiedzialnych zrównoważonych połowów
Rio 2016 serwuje ryby z odpowiedzialnych zrównoważonych połowów - GospodarkaMorska.pl

msc.org.pl

04.08.2016 Źródło: własne

Uczestnicy Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich będą mogli delektować się rybami pochodzącymi ze zrównoważonych i odpowiedzialnych połowów dzięki wysiłkom Komitetu Organizacyjnego Olimpiady Rio 2016 i jego partnerów.

Ponad 70 ton ryb, co stanowi równowartość ponad 350 tysięcy porcji, serwowanych sportowcom i dziennikarzom w trakcie igrzysk będzie pochodzić z połowów lub hodowli spełniających Standardy Marine Stewardship Council (MSC) lub Standardy Aquaculture Stewardship Council (ASC). Jest to jak dotąd największa ilość certyfikowanych ryb i owoców morza w historii Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich.

Pochodzenie ryb z niebieskim logo MSC lub z zielonym logo ASC można prześledzić wstecz aż do miejsca połowów lub hodowli, które zostały poddane niezależnej ocenie zgodności z uznanym na świecie standardem dla zrównoważonego rybołówstwa lub odpowiedzialnej hodowli. Rybacy i hodowcy ryb dokładają znacznych starań, by obniżyć swoje oddziaływanie na środowisko naturalne, chronić morza i oceany oraz zapewnić zasoby ryb dla przyszłych pokoleń.

Julie Duffus, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Rio 2016 powiedziała: „Miliony osób uczestniczących w tegorocznych igrzyskach będą mogły cieszyć się smakiem ryb pochodzących ze zrównoważonych połowów i odpowiedzialnie zarządzanych źródeł. Jednocześnie pomagają wspierać społeczności rybaków i hodowców oraz chronić środowisko naturalne. Wybierając ryby ze znakiem MSC lub ASC  nagradzamy odpowiedzialnych producentów na całym świecie.”

W kartach dań w Wiosce Olimpijskiej, Wiosce Medialnej oraz centrach medialnych znaleźć można: pochodzące z odpowiedzialnych hodowli ASC brazylijską tilapię od firmy Netuno oraz chilijskiego łososia od firmy Los Fiordos.

Z certyfikowanych łowisk MSC będzie islandzki dorsz od firmy Visir i kanadyjską ketę od Albion. Także McDonalds Brazylia będzie serwował kanapki McFish wyłącznie z argentyńską miruną posiadającą certyfikat MSC – przez całe igrzyska, na terenie całego kraju.

Wypełnienie zobowiązania dotyczącego podawania wyłącznie ryb ze zrównoważonych i prowadzonych odpowiedzialnie połowów wymagało od Komitetu Olimpijskiego Rio 2016 i jego partnerów zapewnienia nowych dostaw certyfikowanych ryb do Brazylii. W rezultacie liczne hodowle i grupy rybackie w regionie podjęły kroki na rzecz poprawy efektywności w zakresie ochrony środowiska, by spełnić wymogi wiodących standardów wyznaczonych przez MSC i ASC.
Jak powiedziała Duffus, „Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie są szczególne ze względu na swoją zdolność do niwelowania podziałów kulturowych, docierania do szerokiego grona odbiorców i tworzenia poczucia wspólnoty i możliwości. Mamy nadzieję, że nasze zobowiązanie stanie się trwałą spuścizną na rzecz zrównoważonego zaopatrzenia i konsumpcji ryb w Brazylii.”

Rupert Howes, Dyrektor Generalny MSC dodaje: „Wolumen ryb pochodzących ze zrównoważonych połowów dostępnych na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich pokazuje, co można osiągnąć, gdy dostawcy, firmy cateringowe i społeczność pracują wspólnie, by wspierać zrównoważone wybory dla ludzi i naszej planety. Rybołówstwa z certyfikatem MSC poławiają obecnie około 10% pozyskiwanych dziko żyjących ryb i owoców morza. Mamy nadzieję, że wraz ze wzrastającym uznaniem znaczenia certyfikowanych połowów  ten wskaźnik będzie dalej wzrastał.

Chris Ninnes, Dyrektor Generalny ASC mówi: „Dzięki temu przełomowemu zobowiązaniu ze strony organizatorów Igrzysk w Rio , lokalni dostawcy i firmy cateringowe mogą zaprezentować uczestnikom z całego świata najlepsze dania kuchni brazylijskiej, a przy tym ustanowić trwałą zmianę poprzez podkreślenie wagi właściwych wyborów w kupowaniu ryb i owoców morza. Biorąc pod uwagę milion ton produktów z certyfikatem ASC dostępnych na rynku, społeczeństwo może włączyć się w działania na rzecz ochrony ryb dla przyszłych pokoleń, kupując od odpowiedzialnych producentów.

***

O Komitecie Organizacyjnym Igrzysk Olimpijskich Rio 2016 i jego zobowiązaniu dotyczącym zaopatrywania Igrzysk Olimpijskich  w ryby pochodzące ze zrównoważonych i odpowiedzialnych źródeł. Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich Rio 2016 podziela wizję MSC oraz ASC, że należy chronić i strzec, wzmacniać i wspierać naturalne zasoby, w tym bioróżnorodność na świecie. Mając na uwadze te cele, Komitet zobowiązał się do podkreślania roli odpowiedzialnie hodowanych oraz pochodzących ze zrównoważonych połowów ryb w trakcie Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Rio 2016.
Obejrzyj video o zaangażowaniu na rzecz zrównoważonego rybołówstwa w trakcie Rio 2016

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34462,00 $ tona 6,28% 6 maj
 Cynk 2920,00 $ tona -0,51% 6 maj
 Aluminium 2476,00 $ tona 1,23% 6 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.