• <

Powstało Stowarzyszenie Kobiet w Przemyśle Rybołówstwa Morskiego

jk/icenews.is/Katarzyna Lukosek

05.07.2017 08:16 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Powstało Stowarzyszenie Kobiet w Przemyśle Rybołówstwa Morskiego
Powstało Stowarzyszenie Kobiet w Przemyśle Rybołówstwa Morskiego - GospodarkaMorska.pl

Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Kobiet w Przemyśle Rybołówstwa Morskiego (WSI) wybrało IceFish tj. Islandzkie Targi Rybołówstwa, jako miejsce swojego pierwszego publicznego występu. Targi będą odbywać się w dniach 13 – 15 września 2017 roku.

WSI ma na celu promowanie udziału kobiet w sektorze rybołówstwa. Będzie to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy stowarzyszenie kobiet będzie prezentowało się podczas profesjonalnej wystawy tego typu. Celem WSI na IceFish jest podkreślenie prostego faktu: kobiety stanowią filar, na którym opiera się branża przetwórstwa ryb i owoców morza, jednak często są one niewidoczne i pomijane przez decydentów.

WSI zostało utworzone w grudniu 2016 roku przez specjalistów z branży owoców morza i specjalistów badających zagadnienia płci. Z poczynionych przez nich ustaleń, wynika że przynajmniej jeden na dwóch robotników z branży przetwórstwa ryb i owoców morza jest kobietą, kobiety przeważają na najniżej opłacanych i cieszących się najmniejszym prestiżem stanowiskach, natomiast jest ich bardzo mało na stanowiskach kierowniczych. Kobiety są motorem rozwoju dla tej ważnej branży spożywczej, jednak pozostają niewidoczne, również w gronie decydentów. Mało mówi się o kobietach w tym dziale produkcji.

- Istnieje potrzeba zwiększenia świadomości na temat roli kobiet w tej branży oraz uznania wartości jaką do niej wnoszą - mówią przedstawiciele WSI.

Choć zdajemy sobie sprawę, że pewien postęp został osiągnięty, wiele pozostaje jeszcze do zrobienia.

- Powód uruchomienia stowarzyszenia właśnie w Islandii jest dwojaki: jej przemysł rybny jest bardzo dynamiczny, a kraj znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o równość płci - wyjaśnia Marie Christine Monfort, współzałożycielka WSI. - Choć zdajemy sobie sprawę, że wielki postęp został osiągnięty, wiele pozostaje do zrobienia w zakresie podkreślenia wkładu jaki wniosły kobiety do sektora owoców morza, podnoszenia świadomości w kwestii płci wśród podmiotów publicznych i prywatnych oraz promowania równości zawodowej kobiet i mężczyzn w tej branży. Są to wyzwania, które WSI postanowiło sobie wyznaczyć.

WSI jest międzynarodową organizacją non-profit założoną zgodnie z francuskim prawem o stowarzyszeniach. WSI wzmocni głos kobiet i pomoże im uwidocznić się poprzez praktyczne projekty. Własne stanowisko na IceFish jest idealną okazją do rozpoczęcia działalności publicznej.

Od momentu powstania w grudniu 2016, otrzymało już wsparcie mężczyzn i kobiet ze Stanów Zjednoczonych, Norwegii, Egiptu, Birmy, Wielkiej Brytanii, Francji, Australii i Islandii.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40250,00 $ tona -1,71% 26 lis
 Cynk 3330,00 $ tona -2,94% 26 lis
 Aluminium 2618,00 $ tona -4,45% 26 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.