• <

Na polskim brzegu pojawiły się pierwsze małe foki szare

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Na polskim brzegu pojawiły się pierwsze małe foki szare

Partnerzy portalu

Na polskim brzegu pojawiły się pierwsze małe foki szare - GospodarkaMorska.pl

Na polskim brzegu pojawiły się pierwsze małe foki szare – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska. Każdą obserwację tych morskich ssaków należy zgłaszać do Błękitnego Patrolu WWF lub do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Dwa focze maluchy zostały znalezione na Półwyspie Helskim – mówi Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. – Pierwsza została zaobserwowana na Cyplu Helskim, druga w Kuźnicy. Obie były wychudzone, ważyły po 13 i 16 kilogramów. Dlatego zapadła decyzja o ich przewiezieniu do Stacji Morskiej w Helu, gdzie w foczym szpitaliku zostaną poddane rehabilitacji.
 
Początek kwietnia to czas kiedy małe foki są już opuszczane przez swoje focze mamy. Nie zawsze potrafią sobie poradzić i rozpocząć samodzielne życie. Teraz w Stacji Morskiej przejdą rehabilitację, a w maju lub czerwcu, jeśli stan ich zdrowia pozwoli, zostaną wypuszczone z powrotem do Bałtyku. Pierwsze tegoroczne maluchy otrzymały imiona od miejsc ich znalezienia – Cypelka i Kuzia.
 
Jak co roku apelujemy o natychmiastowe zgłaszanie obserwacji foczych maluchów – dodaje Pietrasik. – Prosimy o zapewnienie im spokoju. Nie zbliżajmy się i nie pozwalajmy innym osobom, do nich podchodzić. Stres, którego możemy stać się sprawcami, zmniejsza szansę na przeżycie malucha. Dlatego dzwońmy niezwłocznie do Błękitnego Patrolu WWF pod numer telefonu 795536009 lub Stacji Morskiej w Helu, telefon 601 88 99 40.
 
Po otrzymaniu zgłoszenia na miejscu pojawiają się wolontariusze WWF, którzy zabezpieczają teren wokół foki i dokonują wstępnych oględzin. Są na miejscu do czasu przebycia wykwalifikowanego zespołu ze Stacji Morskiej, którzy podejmują ostateczną decyzję o dalszym losie foki.

Projekt „Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło:
wwf.pl

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.